Gönderen Konu: KRİSTALİZE BAL  (Okunma sayısı 1151 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı timuti

• Pupa
  • Yer: Amasya
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 25
  • Rakım: 810
KRİSTALİZE BAL
« : Nisan 13, 2020, 13:19:09 »
Tanıdığım birine balımın kristalize olduğunu, bunun da satışta sıkıntı çıkardığını anlatmıştım. Sana bir yöntem öğreteyim, hiçbir şekilde balın kristalize olmayacak, dedi. Ama karşılığında 3 çerçeve bal isterim, dedi. Ya git dedim, balı yüksek sıcaklıklarda ısıtacaksın, tabi sonra kristalize olmayacak dedim. Yok, bal akımı sırasında arılara birşeyler yediriyorum, bal kesinlikle kristalize olmuyor, diyor. Ben de kesin kimyasal birşeyler verirsin dedim. Hayır kimyasalda değil, diyor.

İçimden dedim bunu forumdan bilen biri kesin vardır, bu adama ne diye 3 çerçeve bal vereyim dedim. Bu verdiği şey ne olabilir, bilen biri yanıtlayabilir mi?

Çevrimdışı Mustafa Melemez

• Larva
  • **
  • Yer: Ayaş
  • Kovan Sayısı: 16
Ynt: KRİSTALİZE BAL
« Yanıtla #1 : Nisan 13, 2020, 20:16:19 »
bal sezonunda arılara ne verirseniz verin, bu balın saflığı konusunda sıkıntı oluşturmaz mı? diyelim ki Limon Tuzu (Sitrik Asit) verdiniz veya çerçevelerin üzerine sıktınız... neticede bir çeşit katkı değil midir...

Mesela ben petek bal satmak istiyorum. biliyorum ki arılarım kendi yaptıkları petekleri 100% doldurmayacaklardır. bunun için forumda bir yöntem tavsiye edilmişti. diğer kovanlardan sağılan süzme balın hafif sulandırılarak petekleri sırlaması istenen kovana vermek... ben bunu bile düşünürken, acaba hangi suyu kullansam.. menba suyu mu alsam... saf su mu temin etsem gibi garip düşüncelere dalıyorum. nitekim suyun içinde bile pek çok katkı maddesi mevcut..

Bu bakımdan bal da öncelikle aranan saflık mı olmalı yoksa, piyasada kabul görmesi mi ?
Yeni bir şey öğrenilmiyor ise hayat boş...

Çevrimdışı Mümün Kula

• Ana Arı
  • Yer: kırklareli/lüleburgaz
    • teknik arıcılık bilgi paylaşım forumu
  • Kovan Sayısı: 13 koloni
Ynt: KRİSTALİZE BAL
« Yanıtla #2 : Nisan 13, 2020, 20:58:59 »
Tanıdığım birine balımın kristalize olduğunu, bunun da satışta sıkıntı çıkardığını anlatmıştım. Sana bir yöntem öğreteyim, hiçbir şekilde balın kristalize olmayacak, dedi. Ama karşılığında 3 çerçeve bal isterim, dedi. Ya git dedim, balı yüksek sıcaklıklarda ısıtacaksın, tabi sonra kristalize olmayacak dedim. Yok, bal akımı sırasında arılara birşeyler yediriyorum, bal kesinlikle kristalize olmuyor, diyor. Ben de kesin kimyasal birşeyler verirsin dedim. Hayır kimyasalda değil, diyor.

İçimden dedim bunu forumdan bilen biri kesin vardır, bu adama ne diye 3 çerçeve bal vereyim dedim. Bu verdiği şey ne olabilir, bilen biri yanıtlayabilir mi?

Benim dostum bilgisini benimle menfaat (çıkar)karşılığı paylaşıyorsa o kişi benim asla dostum değilmiş demektir.

Biz bu sanal alemde birbirimizi tanımadığımız halde bilgilerimizi karşılıksız olarak paylaşıyoruz.

Bilgi paylaştıkça çoğalır.