Gönderen Konu: Temel petek kullanmadan koloni yönetimi olur mu?  (Okunma sayısı 443 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı cemal ersin

• Larva
  • **
  • Yer: Ankara
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 40
  • Rakım: 850- 1200
Temel petek kullanmadan koloni yönetimi olur mu?
« : Nisan 23, 2020, 11:25:48 »
Bir temel petek yaklaşık 70gram. 22cmx42cm olanı. Hiç kullanmayıp resimde görüldüğü şekilde karakovan çerçeveleri hazırladım. Bunları temel petek yerine hem kuluçkalık hem de ballıkta kullansam artıları eksileri neler olur bunları değerlendirmeye çalışıyorum. Aklıma gelen artıları: dışarıdan hastalık bulaşma olmaması, arıların petek kesme sorunu yaşamama, karakovan balı elde etme ve petekli satma şansı ( petekte kalıntı bırakmadan varroa mücadelesine dikkat etmek koşuluyla) petek bağlama emek ve maliyetinden kurtulma, daha çok yeni petekle çalışma şansı  arıya istediği büyüklükte göz örme şansı tanıma ( artı mı olur eksi mi bilemedim )
Eksileri ise: bal veriminde düşüş olabilir ( ama ne kadar ) kabarmış petek eksikliği yaşanabilir. bölme yapmak zorlaşacak vs.

Başka artıları eksileri artıları ne olur sizlere danışmak istedim. Bununla ilgili bir deney de yapacağım yakında 5 kovana temel petek 5 kovana bu karakovan çerçevelerden vererek...

Çevrimdışı ÇILGINDAĞLI

• İşçi Arı
  • Yer: İSTANBUL-BÜYÜKÇEKMECE
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 21
  • Rakım: 110
Ynt: Temel petek kullanmadan koloni yönetimi olur mu?
« Yanıtla #1 : Nisan 23, 2020, 12:18:38 »
Temel petek takmadıgın 5 kovanda erkek arı sayısı fazla olur erkek arı ne demek, fazla bal tüketimi demek, varoa demek oğul verme ihtimali yüksek demek,bal süzme ihtimali yok demek,her sene yeni çerçeve kabartırmak demek,bu şıklara ekleme yapmak demek, kolaygelsin Cemal bereketli yıl dilerim
Rıdvan (çılgındağlı)

Çevrimdışı cemal ersin

• Larva
  • **
« Yanıtla #2 : Nisan 23, 2020, 12:23:42 »
evet en büyük sorun belki de erkek gözlerinin fazla olacak olması ama bu da ne kadar olumsuz etkiler bir deneme yapacağım. En azından bir bölüm arıda denemek lazım. Oğul konusunda ise emin değilim kendisi yepyeni petek ördüğünde oğula daha az eğilim gösterebilir. Sürekli kabarmış petek verince daha çabuk gelişiyor ama gözlemlerime dayanarak oğul meyilinin arttığını söyleyebilirim. Temel petek sadece 70gram onu vermediğimizde büyük bir verim kaybı yaşanabilir mi bunu bir denemek lazım. Süzme ise yapılabilir resimde gördüğünüz çerçevelerde örülen petekler epey dayanıklı oluyor. ZAten bir kesim insan benden israrla petekli bal istiyor. Bir kısmını zaten petekli satacağım en sağlıklısı da karakovan şeklinde petekli tüketmek . Size de bereketli bir sezon dilerim, selamlar. görüşleriniz için de ayrıca teşekkürler.

Çevrimdışı Mümün Kula

• Ana Arı
  • Yer: kırklareli/lüleburgaz
    • teknik arıcılık bilgi paylaşım forumu
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 38 kovan kayıtlı
« Yanıtla #3 : Nisan 23, 2020, 12:52:56 »
Cemal bey kolay gelsin.

Benim deneyimlerime göre;

Erkek gözlü petek istemiyorsan, arıyı sıkışık tutacaksın ki işçi gözü örsün.

Bunun tek eksisi sen müdahale edene dek ana yumurtlamış oluyor.

Ama diğer taraftan da bir tur yavru çıkışı olunca petek daha sağlam oluyor.

Makinada sağım yapsan bile dağılmıyor.

Kolay gelsin.

Çevrimdışı cemal ersin

• Larva
  • **
« Yanıtla #4 : Nisan 23, 2020, 13:36:52 »
teşekkürler Mümin. Eskiden de karakovan petek ördürüyordum ama az miktarda yani 1 ya da 2. onu da ballıkta kullanıyordum. şimdi hal böyle olunca daha fazla erkek gözü üretiyor çünkü hep işçi gözü var. Ama tamamen arıya ördürdüğümüzde yani bütün kuluçkalığı temel peteksiz ördürünce karakovanlarda gözlemlediğim o kadar fazla erkek gözü yapmıyor. Yapmış olsa zaten karakovanlarda hiç koloni yaşayamazdı. Burada önemli bir sorun bence erken baharda petek öremeyeceği için gelişimi yavaş olacaktır ancak bunun bal döneminde bal verimini ne kadar düşüreceği tartışma konusu. YAni bu sene 900 temel petek örmem lazım buna harcayacağım emek+ zaman göz önüne alındığında 100 yerine 200 koloniyle çalışabilirim ve aradaki verim düşüşünü kapatabilirim diye düşünüyorum. SAdece geçiş süreci sıkıntılı olabilir. Ciddi şekilde hayata geçirebilirsem buradan paylaşırım zaten durumu.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #5 : Nisan 23, 2020, 14:07:33 »
er.
 en sağlıklısı da karakovan şeklinde petekli tüketmek .

En SAĞLIKSIZI da karakovan seklinde tüketmek.

Çevrimdışı cemal ersin

• Larva
  • **
« Yanıtla #6 : Nisan 23, 2020, 14:13:06 »
En SAĞLIKSIZI da karakovan seklinde tüketmek.

peki neden? karakovan petek neden temel petekten daha sağlıksız?

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
« Yanıtla #7 : Nisan 23, 2020, 21:47:20 »
peki neden? karakovan petek neden temel petekten daha sağlıksız?

Balmumu insan  gıdası değildir.

İnsan bedeni sıcaklığında erimez barsaklardan zorlamalarla dışarı atılır.

Havada bulunan zehirli atıkları balmumu emer, yenilirkende zorla ciğnenip çıkan zehirleri tükürükle yutulunca bilmeden zehiri alırız.

Balmumu değeri olan maddedir çiğnenip atılamaz veya yenilmez.

Ülkemizde yeteri kadar üretilmediğinden ithal yoluyla karşılanılıyor, bu işlemde arılarımızın bir çok hastalıkların baskısı altına sokuyor.

Çevrimdışı cemal ersin

• Larva
  • **
« Yanıtla #8 : Nisan 23, 2020, 22:14:41 »
Balmumu insan  gıdası değildir.

İnsan bedeni sıcaklığında erimez barsaklardan zorlamalarla dışarı atılır.

Havada bulunan zehirli atıkları balmumu emer, yenilirkende zorla ciğnenip çıkan zehirleri tükürükle yutulunca bilmeden zehiri alırız.

Balmumu değeri olan maddedir çiğnenip atılamaz veya yenilmez.

Ülkemizde yeteri kadar üretilmediğinden ithal yoluyla karşılanılıyor, bu işlemde arılarımızın bir çok hastalıkların baskısı altına sokuyor.

haklısınız ama benim anlatmak istediğim bu değildi. ( belki tam doğru ifade edemedim ) tabii ki süzme bal tüketmek petekli bal tüketmekten daha sağlıklıdır. Ekstradan hiçbir besin değeri içermeyen petek tüketmiş oluyoruz. Kastım illa ki petekli tüketmek isteyen insanlara temel petekli bal vermektense karakovan petekli vermenin daha sağlıklı olduğu idi. Bu işi eninde sonunda müşteriye bağlı olarak yapıyoruz bu sistemin adı kapitalizm. Müşteri isterse parası karşılığı peteğiyle de veriyoruz el mahkum. Hiç değilse sağlıksız bir şey vermiş olmayalım. Zaten bu tip çerçeveleri de esasında süzmek gerektiğinde sağlam olsun diye bu şekilde arada 2 çıta çakmalı düşünmüştüm.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
« Yanıtla #9 : Nisan 23, 2020, 22:30:52 »
karakovan petekli vermenin daha sağlıklı olduğu idi. Bu işi eninde sonunda müşteriye bağlı olarak yapıyoruz bu sistemin adı kapitalizm. Müşteri isterse parası karşılığı peteğiyle de veriyoruz

Bizim bal tüketicimiz petek gözleri içinde bal görünce temiz olduğunu düşünür ve bu görünüm garanti belgesi gibidir.

Siz de bu düşünceye göre bal üretiyorsunuz.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                             

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • Yer: Bursa / Kurtul Köyü
  • HAKAN KAYHAN
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 10
« Yanıtla #10 : Nisan 24, 2020, 09:57:26 »
teşekkürler Mümin. Eskiden de karakovan petek ördürüyordum ama az miktarda yani 1 ya da 2. onu da ballıkta kullanıyordum. şimdi hal böyle olunca daha fazla erkek gözü üretiyor çünkü hep işçi gözü var. Ama tamamen arıya ördürdüğümüzde yani bütün kuluçkalığı temel peteksiz ördürünce karakovanlarda gözlemlediğim o kadar fazla erkek gözü yapmıyor. Yapmış olsa zaten karakovanlarda hiç koloni yaşayamazdı. Burada önemli bir sorun bence erken baharda petek öremeyeceği için gelişimi yavaş olacaktır ancak bunun bal döneminde bal verimini ne kadar düşüreceği tartışma konusu. YAni bu sene 900 temel petek örmem lazım buna harcayacağım emek+ zaman göz önüne alındığında 100 yerine 200 koloniyle çalışabilirim ve aradaki verim düşüşünü kapatabilirim diye düşünüyorum. SAdece geçiş süreci sıkıntılı olabilir. Ciddi şekilde hayata geçirebilirsem buradan paylaşırım zaten durumu.

100-200 koloni bakıyorsanız büyük ihtimal baya bir tecrübeniz olsa gerek, arıya petek ördürerek teknik arıcılık mümkün değil bence, karakovan talebi olan müşterilere hemen hemen hepimiz üretim yapıyoruz , bunu kasnak veya yarım çerçeve ile yapabilirsiniz , peteklerin tamamını arılara yaptırmayı düşünüyorsanız 100 kovandan 20 kovan verimini ya alırsınız ya almazsınız.
sorgulamayan insan cahildir sorgulatmayan ise zalim

Çevrimdışı cemal ersin

• Larva
  • **
« Yanıtla #11 : Nisan 25, 2020, 11:29:20 »
Bizim bal tüketicimiz petek gözleri içinde bal görünce temiz olduğunu düşünür ve bu görünüm garanti belgesi gibidir.

Siz de bu düşünceye göre bal üretiyorsunuz.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                             

Burada yıllardır arıcılık yapan deneyimli arıcılar var siz de onlardan birisiniz. ( belki de en iyilerindensiniz ) Bu kadar yıldır insanlardaki petek bal talebini azaltmayı başarabildiniz mi? Bu üretim metodu bir kültürel meseledir.  Eğer bir suç ise bireysel olarak hiç payım olduğunu düşünmüyorum.

Çevrimdışı cemal ersin

• Larva
  • **
« Yanıtla #12 : Nisan 25, 2020, 11:40:13 »
100-200 koloni bakıyorsanız büyük ihtimal baya bir tecrübeniz olsa gerek, arıya petek ördürerek teknik arıcılık mümkün değil bence, karakovan talebi olan müşterilere hemen hemen hepimiz üretim yapıyoruz , bunu kasnak veya yarım çerçeve ile yapabilirsiniz , peteklerin tamamını arılara yaptırmayı düşünüyorsanız 100 kovandan 20 kovan verimini ya alırsınız ya almazsınız.

GEçen sene 40 koloniye baktım bu sene 100-200'e bakacağım. Hemen hepsini arıya ördüreceğim diye bir inadım yok ancak mecburen en az %50'si karakovan çerçeve olacak. Söylediğiniz kadar büyük fark olmamalı matematiksel olarak da teknik arıcılık açısında da çok mantıklı gelmiyor 5 katı verim düşüklüğü olması. KAldı ki işin içine oğul verim, oğula neden olan sebepler ve oğul engellemek için harcanacak emek ve para da giriyor. Ama tabi ki bazı sorunlar yaşanacaktır. Türkiye'de pek kaynak bulamadım ama yurtdışında temel petek kullanılmayan çalışmaları inceliyorum bu ara.

Doğru düzgün varroa mücadelesi yapıldığı ve koloniler stoklu sıkışık tutulur ise çok büyük problem olmayacağını düşünüyorum. Temel petek bağlamak için harcayacağım vakite daha fazla bölme yapabilir koloni sayımı artırabilirim böylece hem koloni başı maliyet düşük olur hem de temel petek kullanmamaktan kaynaklı verim düşüşünü kapatırım diye düşündüm. YAvaş yavaş 2-3 sene içinde tamamen temel peteksize geçiş olabilir bu durumda.

Bu arada petekle satmaya da o kadar meraklı değilim insanlar istediği takdirde o şekilde takdim edeceğim. Bir kısmını yine bu çerçevelerden süzmeyi deneyeceğim büyük ihtimalle sorunsuz süzülür bu sene onu da denemiş olacağım.

Mesela başka bir başlıkta da temel peteklerden bulaşan hastalıklardan şikayet edilmiş.

Yani sorun sadece tel gerip petek bağlamak da değil ( evet bu iş çok sıkıntı verici geliyor o ayrı ama tek bu değil )  bir sürü artıyı ve eksiyi bir teraziye koyup değerlendirmek amaçlı açtım başlığı. görüşleriniz için teşekkür ederim.

Çevrimdışı cemal ersin

• Larva
  • **
« Yanıtla #13 : Mayıs 21, 2020, 21:51:58 »
tam da beklediğim gibi 5-6 çerçeve destek kolonilerine verdiğimde ağırlıklı işçi arı gözü ördüler. Bala giden güçlü kovanlara verdiğimde ise büyük erkek gözü şeklinde. Destek kolonileri gayet iyi örüyor. İyi verim aldığımı söyleyebilirim.

resme dikkatlice bakıldığında işçi gözü olduğu görülebiliyor. Tek elimle tutup öteki eimle çekmeye çalışırken epey zorlandım.