Gönderen Konu: Amatör Arıcılık Başlangıcı ve Bir Dizi Soru  (Okunma sayısı 1058 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
Ynt: Amatör Arıcılık Başlangıcı ve Bir Dizi Soru
« Yanıtla #15 : Mayıs 03, 2020, 22:12:10 »
3 değişik BÖLGEDE arılık düşünceniz varmış.

Arılığın yerinin fotosunu gönderirken yönlerini ve arazinin eğim durumunu da belirtirseniz iyi olur.

Çevrimdışı gultekin18

• Pupa
  • Yer: ÇANKIRI/ELDİVAN
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 10
  • Rakım: 1170
« Yanıtla #16 : Mayıs 03, 2020, 22:12:38 »
Hayırlı olsun. Forumu biraz okuduktan sonra başarırsınız. Ben şahsım adına çok şey öğrendim forumdan. Hoşgeldiniz

Çevrimiçi ÇILGINDAĞLI

• İşçi Arı
  • Yer: İSTANBUL-BÜYÜKÇEKMECE
  • Kovan Sayısı: 21
  • Rakım: 110
« Yanıtla #17 : Mayıs 04, 2020, 01:16:55 »
Aramıza hoşgeldiniz hayırlı olsun çok güzel bir uğraş tarifinize göre bu bitki boluğu çok güzel, arılar cennete düştü ,kovanların sırtı kuzeye gelecek şekilde birde hafif eğimli fazla rüzgar almayan hafif gölgelik bir yer olursa süper olur.
Rıdvan (çılgındağlı)

Çevrimdışı Ahmet25

• Boş Petek
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #18 : Mayıs 04, 2020, 02:47:01 »

Arılığın yerinin fotosunu gönderirken yönlerini ve arazinin eğim durumunu da belirtirseniz iyi olur.

Anlaşılan Aklımdaki sorunun cevabı sizde  :) :)

Arılık kurmayı düşündüğüm yer 1390 m rakımda arılıktan 1 km kuş uçuşu şeklinde rakım  şu şekilde oluyor

Kuzey 1460 m rakım

doğu 1480 m rakım

Güney 1390 m rakım

Batı 1460 m rakım oluyor kısmen çanak şeklinde diyebiliriz.

Fakat mera olan yer batı yönünde ve rakım 100 metre içinde 1390 m rakımdan 1460 m rakıma yükseliyor. Bu yükseltiler sorun olur mu?

Genelde hangi yönden rüzgar estiğini bilmiyorum.

Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
« Yanıtla #19 : Mayıs 04, 2020, 04:58:26 »
Bir arılıkta arılar özel bir durum yoksa genelde güney yönünde uçarlar.

Bu arılıkta da Kuzey yönleri kapalı olduğundan biraz daha ılıman olacaktır.

Şöyle düşünün bir insan elleri doluyken merdiven çıkarken inişten daha çok yorulur.
Sizin arılığınızda yanlardaki meradan dolu gelen arılar aşağıya süzülüp indiğinden daha az bal harcarlar, bu yüzden zamanları yeterse bir iki dönüş daha yaparlar.

Doğu yönünün kapalı olması sabah arıların güneş ışınlarıyla değil de ortalığın aydınlanmasıyla uyanırlar.

Arılık en çukur noktaya değilde hafif rüzgar alacak yerde olursa iyi olur.

Çevrimiçi ÇILGINDAĞLI

• İşçi Arı
« Yanıtla #20 : Mayıs 04, 2020, 14:21:44 »
Hava serin ve yağışlı bugün arı sadece suya gider,havanın kararmasını beklemene gerek yok gündüz gözüyle arılarını taşı.
Rıdvan (çılgındağlı)

Çevrimdışı Ahmet25

• Boş Petek
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #21 : Mayıs 04, 2020, 22:18:43 »
Bir arılıkta arılar özel bir durum yoksa genelde güney yönünde uçarlar.

Bu arılıkta da Kuzey yönleri kapalı olduğundan biraz daha ılıman olacaktır.

Şöyle düşünün bir insan elleri doluyken merdiven çıkarken inişten daha çok yorulur.
Sizin arılığınızda yanlardaki meradan dolu gelen arılar aşağıya süzülüp indiğinden daha az bal harcarlar, bu yüzden zamanları yeterse bir iki dönüş daha yaparlar.

Doğu yönünün kapalı olması sabah arıların güneş ışınlarıyla değil de ortalığın aydınlanmasıyla uyanırlar.

Arılık en çukur noktaya değilde hafif rüzgar alacak yerde olursa iyi olur.

Cevabınız için teşekkür ederim. arılık olarak düşündüğüm yer google Earth in güneşleme verilerine göre sabahları 06:40 sıralarında gün ışığı düşüyor. 

Çevrimdışı maydinlik

• Larva
  • **
  • Yer: İstanbul
  • Mücahit Aydınlık
  • Kovan Sayısı: 2
  • Rakım: 36
« Yanıtla #22 : Mayıs 05, 2020, 02:58:16 »
Hepinize çok teşekkür ederim sağolun.

Bu akşam arılarımı taşıdım. Fakat arıları geçici yerlerinden almak için gittiğimde uçma tahtasının önünde arıların kümelendiğini gördüm.

İki katlı olan kovanın uçma tahtasında 35-40 arı, tek katlı olan kovanda da 20-25 arı vardı. Bunun anlamı nedir?

Burada hava 2 gündür hafif yağışlı. Almaya gittiğim an itibariyle yağış yoktu.

Arıların kapılarını kapadım, arabaya yükleyerek dikkatli bir şekilde yeni yerlerine getirdim. Eski yerlerine kaçmasınlar diye de uçma tahtasının üzerine biraz çam yapraklarından engel koydum bir anda çıkmasınlar diye fakat uçuş deliğini açtığımda oldukça fazla sayıda arı dışarı doğru bir hareketlenme yaşadı. Dışarıya doğru hücum ettiler diyebilirim ama tabi ne kadarı çıktı onu bilmiyorum. Hava oldukça karanlıktı bu arada.

Aklıma bin türlü şey geliyor. Acaba çok mu sıkıştılar, (biliyorsunuz her iki kovan için de böyle bir durum vardı) yolculuk yapmaktan mı böyle oldu? Oğul mu veriyor kovanlar vs.

Murat hoca da en az bir gün elleme kovana taşıdıktan sonra demişti fakat içeride neler oluyor arılar ne alemde sürekli bir merak halindeyim. Hava durumu yarın da yağışlı görünüyor, Çarşamba daha iyi sanırım çarşamba bakacağım.

Fakat akşam gittiğimde uçma tahtasındaki arı yoğunluğu ve yeni yerlerine getirdiğimdeki dışarı yönlü hücumları beni biraz korkuttu. Bu konuda özel yorum rica ediyorum.

Yeni yerlerini yarın size fotoğraf çekeceğim. Malesef bir eğim söz konusu değil, uçuş tahtasının yönü de doğuya (çok hafif de güneye) bakıyor. Nispeten korunaklı bir yer kuzeyden çok rüzgar almayacaktır. Sabah güneş doğar doğmaz güneşi alacak, öğlen güneşinde de gölgede kalabilecek (%65-70) şekilde bir ayarlama yaptım.

Yorumlarınızı merak ediyorum :)

Çevrimdışı maydinlik

• Larva
  • **
  • Mücahit Aydınlık
« Yanıtla #23 : Mayıs 05, 2020, 03:05:16 »

Murat hocam maalesef diğer iki yeri elemek zorunda kaldım. Biri bahçenin içerisindeydi, çocuklara sorun olmasın diye orayı iptal ettik. Diğer yer aslında eğimli ve güzel bir yerdi ama bizim arazimiz içerisinde değildi. Biraz ayak altı bir yerdi, insanlara pek güvenemediğimden orayı da iptal ettim.

Yeni yer diğer yazıda belirttiğim gibi eğimsiz ama daha korunaklı. Aslında bunları size danışacaktım fotolarını da çekmiştim ama maalesef istediğim gibi gitmedi planlarım.

Yeni yerin en büyük dezavantajı düz olması ve orman ile sınır olması sanırım. Köylüler arı işleri için hemen dağ eteğini pek tasvip etmiyorlar nedense. Soğuk olur ayaz olur vb gibi sebeplerle.

Çevrimdışı Emrah Kütükçü

• Ana Arı
  • Yer: bilecik
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 29
  • Rakım: 900-1100
« Yanıtla #24 : Mayıs 05, 2020, 03:59:33 »
Mevcutlar i kabalık olduğu icindir kardeşim.

Mevcudu sıkışık olan kovanlar taşıma sonrası kapak açıldığında kovana doğru sararlar ve taşıma onceside kovana körük sıkarak içeri koymak zorunda kaliriz...

Venus Z20 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı maydinlik

• Larva
  • **
  • Mücahit Aydınlık
« Yanıtla #25 : Mayıs 05, 2020, 04:14:01 »
Mevcutlar i kabalık olduğu icindir kardeşim.

Mevcudu sıkışık olan kovanlar taşıma sonrası kapak açıldığında kovana doğru sararlar ve taşıma onceside kovana körük sıkarak içeri koymak zorunda kaliriz...

Venus Z20 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Teşekkür ederim cevap için :)

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
« Yanıtla #26 : Mayıs 05, 2020, 04:42:36 »
Yakın yer taşıması olduğundan yazmayı unuttum, taşıma için havalandırma gerekirdi.

Arılar uçuş yapıyorsa giriş, çıkış normalsa sorun yoktur.

Artık kovan açınca kendi kafanıza göre düzenleme yaparsınız.

Çevrimiçi ÇILGINDAĞLI

• İşçi Arı
« Yanıtla #27 : Mayıs 05, 2020, 08:34:58 »
Normalde taşıma bittikten sonra 10.  15. Dakika bekletilip uçma tahtası öyle açılır,siz arıcıyla birlikte taşıyacağız deyince söylemeye gerek görmedik,bekletmenin  sebebi arının sakinleşmesi için.
Rıdvan (çılgındağlı)

Çevrimdışı maydinlik

• Larva
  • **
  • Mücahit Aydınlık
« Yanıtla #28 : Mayıs 05, 2020, 20:49:19 »
Normalde taşıma bittikten sonra 10.  15. Dakika bekletilip uçma tahtası öyle açılır,siz arıcıyla birlikte taşıyacağız deyince söylemeye gerek görmedik,bekletmenin  sebebi arının sakinleşmesi için.

Arıları ilk taşıdığımızda arıcı arkadaş ile taşıdık, öyle 15 dakika bekletmeden açtık çıkış deliklerini. O yüzden dün ben de direk açtım ama her şey bir tecrübe artık bu konuyu öğrenmiş oldum. Bu konuda daha hata yapmam :)

Hatta artık 5 km yakından arı da almam. Gider 8-10 km uzaktan alırım rahat rahat yeni yerlerine alışırlar. Hayvanlar oradan oraya ambale oldular :)

Çevrimiçi ÇILGINDAĞLI

• İşçi Arı
« Yanıtla #29 : Mayıs 05, 2020, 21:43:31 »
Mesafe olyına çok takılma arılar mevsime göre çiçek boluğuna göre meraya yayılırlar kışın arıyı bahçe içinde yer değitirebilirsin ilk baharda 1,5 km yeterli yaz ve sonbahar aylarında 3-4-5 km yeterli olur yakında çiçek varsa arı uzağa gitmez, yarın arının bakımını yapınca rahatlarsın kolaygelsin.
Rıdvan (çılgındağlı)