Gönderen Konu: Arılarda Morfometri Analiz Yöntemiyle Irk, Saflık, Melezlik, Damızlık Tayini  (Okunma sayısı 995 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Pendorya

• Hakan BOZKURT
  • İşçi Arı
  • Yer: Manisa-Alaşehir
  • Vatanını çok seven, işini en iyi yapandır
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 12
  • Rakım: 245
Arkadaşlar merhaba.

Bu aralar foruma katkıda bulunamadım kusura bakmayın.
Fakat çok yoğun bir çalışma içindeydim. Fakat ortaya çıkan şeyin onca çekilen emeği karşılayacağını düşünüyorum.
Türkiye'de yapılan arıcılığa ve arıcı dostlarıma ıslah, ana arı yetiştirme, damızlık seçimi ve kolonilerin damızlık değerinin tahmininde yeni bir çığır açacağını düşünüyorum.

Youtube'ta şimdilik üç bölüm halinde yayınladım. Videoların sizlere faydalı olacağını düşünüyorum. Selam ve sevgi dileklerimle.

BÖLÜM 1: https://www.youtube.com/watch?v=yJHoOWr_eFY
BÖLÜM 2: https://www.youtube.com/watch?v=YVa43-fdUC8&t=20s
BÖLÜM 3: https://www.youtube.com/watch?v=Z7Cs3bUQphM&t=1s

Çevrimdışı özer selçuk

• Ana Arı
  • Yer: Ankara-Bala
  • arı yoksa doğada yok
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 18 kovan
  • Rakım: 757 metre
Eline saglik abi.cok guzel bir calisma olmuş
ÖZ-SEL ARICILIK
Özer Selçuk

Çevrimdışı ftelli70

• Boş Petek
  • Yer: tosya
  • Fatih Telli
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 3+6
  • Rakım: 820
Teşekkür ederim Hakan bey. Katkilariniz büyük.

Çevrimdışı kazım fakir

• Pupa
  • Yer: Mersin-Mut-Karacaoğlan Köyü
  • Kovan Sayısı: 5
  • Rakım: 1100
Çok kaliteli bir çalışma olmuş Allah razı olsun Hakan hocam. İnşallah Anadolu arısına ait değerlere de ulaşmak nasip olur. Ayrıca bahsettiğiniz sözde prof.  gibiler bu ülkenin her alanında varolan asalak bireyler. Ekmeğini yerler, faydaları yok. Kendim de bir eğitimci olarak bunlardan çok görüyorum. Tekrardan çalışma için teşekkürler...
"Rabbin bal arısına şöyle vahyetti: 'Dağlardan, ağaçlardan ve insanların kurdukları çardaklardan kendine göz göz ev edin." Nahl 68

Çevrimdışı Pendorya

• Hakan BOZKURT
  • İşçi Arı
Sizlerde sağolun.

Lütfen bu yaptığım çalışmaları sizlerde yapın. Göreceksiniz çok faydalı olacak. Daha elinizdeki ana arı ilk neslini verdiği andan itibaren, bu ananın kan düzeyini ve damızlık değerini tahmin edebileceksiniz.

Şu anda bahsetmiş olduğum ikinci program ile uğraşıyorum.  Kullanım kılavuzunu hazırlıyorum. En yakın zamanda onun da videosunu paylaşacağım.

Selamlar.

Çevrimdışı kazım fakir

• Pupa
  • Yer: Mersin-Mut-Karacaoğlan Köyü
  • Kovan Sayısı: 5
  • Rakım: 1100
Sizlerde sağolun.

Lütfen bu yaptığım çalışmaları sizlerde yapın. Göreceksiniz çok faydalı olacak. Daha elinizdeki ana arı ilk neslini verdiği andan itibaren, bu ananın kan düzeyini ve damızlık değerini tahmin edebileceksiniz.

Şu anda bahsetmiş olduğum ikinci program ile uğraşıyorum.  Kullanım kılavuzunu hazırlıyorum. En yakın zamanda onun da videosunu paylaşacağım.

Selamlar.
kısa zamanda USB mikroskop temin edip uygulamayı düşünüyorum inşallah. Fakat aklıma takılan bir şey oldu. Diyelim ki saf ana arı 8-10 erkekle çiftleşti. Erkekler farklı ırklardan olsun. Ana yumurta döllerken spermleri belirli bir düzen içinde mi çekiyor yoksa karışık mı? Mesela ilk İtalyan erkekle 2. Sırada Kafkas erkekle çiftleşsin. İtalyanin spermleri bitince mi kafkasa geçiyor acaba yoksa karışık mi? Sizin de dediğiniz gibi kovandaki erkek arılardan numune almak daha net sonuçlar verebilir özellikle F1 lerde.
"Rabbin bal arısına şöyle vahyetti: 'Dağlardan, ağaçlardan ve insanların kurdukları çardaklardan kendine göz göz ev edin." Nahl 68

Çevrimdışı Erol Demirbağ

• Ana Arı
  • Yer: Kırklareli
  • Rakım: 186
Paylaşım için teşekkürler.
Elinize, dilinize, beyninize sağlık.
05322827480

Çevrimdışı Pendorya

• Hakan BOZKURT
  • İşçi Arı
Herkese buradan çok teşekkürlerimi sunarım.
Kapıyı ben açtım. Gerisi size kalmış.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
İnşallah emeğiniz boşa gitmez.

Yaptığınız çalışmalar için teşekkürler.

Çevrimdışı Pendorya

• Hakan BOZKURT
  • İşçi Arı
Diyelim ki saf ana arı 8-10 erkekle çiftleşti. Erkekler farklı ırklardan olsun. Ana yumurta döllerken spermleri belirli bir düzen içinde mi çekiyor yoksa karışık mı? Mesela ilk İtalyan erkekle 2. Sırada Kafkas erkekle çiftleşsin. İtalyanin spermleri bitince mi kafkasa geçiyor acaba yoksa karışık mi? Sizin de dediğiniz gibi kovandaki erkek arılardan numune almak daha net sonuçlar verebilir özellikle F1 lerde.

Bu sorduğunuz sorunun ilginç cevapları var. Örneğin doğal yolla çiftleşen analarda daha çok tam rastgelelik yani şansa bağlı tohumlama gerçekleşiyor. Ya da biz öyle tahmin ediyoruz. Fakat suni tohumlama ile yapılan döllemelerde 8-10 adet erkekten alınan spermin tam olarak karışmadığı ve bunun yansımalarının ananın attığı yumurtalarda gruplaşmalar oluşturduğu tespit edilmiş. O yüzden santrifuj ile yapılan homojen sperm karışımlarının çok daha dengeli ve tam karışım koloni oluşturduğu görülmüş.

İyi bayramlar.

Çevrimdışı Pendorya

• Hakan BOZKURT
  • İşçi Arı
İnşallah emeğiniz boşa gitmez.

Yaptığınız çalışmalar için teşekkürler.

İlginiz için ben teşekkür ederim Murat hocam. İyi bayramlar.