Gönderen Konu: Kovanda Günlü Yumurta ve Anaarı göremedim  (Okunma sayısı 1455 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı izzet6786

• Pupa
  • Yer: ZONGULDAK FİLYOS
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 10
  • Rakım: 350
Ynt: Kovanda Günlü Yumurta ve Anaarı göremedim
« Yanıtla #15 : Haziran 01, 2020, 09:42:25 »
Merhaba,
15 mayısta 7 çıta korniyol cinsi arıyı satın aldım. ilk hafta 1'e 1 oranda şerbet ile beslemeyi yaptım. Acemi olduğum için anaarı kontrolünü yapmadım. 1 hafta sonra 1 tam temel petek 1 adet 2 cm'lik temel petek buluna iki adet çıta verdim. Bununla birlikte 3 4 litre civarı 1'e 1 oranında şerbet verdim.
Bu sabah hem ilave petek vermek hemde anaarı kontrolü yapmak için kovanı açtım. Çıtaları tek tek kontrol ettim ama yumurta ve anaarı göremedim. Petekler üzerinde bazı kabartılar gördüm. Videolardan baktığımda bunları arı memesine benzetemedim. Peteklerden ilk defa çıkan arılara denk geldim, polen ve beyaz sıvı içeren bazı petekler gördüm. Satan yeren ikinci anaarı istemeli miyim. Önceden verdiğim iki çıtayı kabartmışlar.
Tavsiyeleriniz nedir?
Teşekkür ederim.

Petekler üzerinde gördüğünüz kabartılar erkek arı gözleridir.Beyaz sıvı gördüm dediğiniz arı sütü ile beslenen larvalardır (kurtçuklar).Gördüğüm kadarıyla kovanda ana arı olmalı fakat yavru alanı düzensiz ana arı ya yaşlı yada verimsiz iyi çiftleşememiş ana arı olabilir.Polen blokeli çercevelerde yavru alanı düzensiz olabiliyor.Verdiğiniz ham petekli çerçeveyi izleyin düzgün bir şekilde yumurta atılıp kapatılırsa sıkıntı yoktur.

url=https://hizliresim.com/Y09tqF][/url]

Arı bal alacak çiçeği bilir.Arı gibi çalış, aslan gibi ye.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #16 : Haziran 01, 2020, 23:08:59 »
Murat hocam yeni arıcılığa baslayanları görünce mutlu oluyorum hele birde genç olunca Kendi gençliğim aklıma geliyor,şu üç günlük dünyada bilgiyi zevkle paylaşıyorum öbür tarafta nasıl olsa bı işime yaramıycak,oraya götürelecemiz bir tek iman,ben meslek olarak bir sakız fabrikasında makina tamircisi olarak çalışıyorum gençlerden hiç birşey saklamıyorum, bilgi paylaşınca değerli oluyor.

Aynen.

Çevrimdışı süleymann

• Ana Arı
  • Yer: Ankara-Yakacık-Yenimahalle
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 26 kovan
  • Rakım: 1100
« Yanıtla #17 : Haziran 09, 2020, 20:00:34 »
Yalnız kamera süpermiş  :o

Çevrimdışı cuneyt...ariligi

• İşçi Arı
  • Yer: Hatay/ Antakya
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
« Yanıtla #18 : Haziran 09, 2020, 20:06:10 »
Yalnız kamera süpermiş  :o
Abi güneşi arkana alıp  titretmeden çekince  birçok telefonla çekersin bu kalitede.

SM-G610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi