Gönderen Konu: OĞUL VERMEK İÇİN MEME YAPAN KOVANI BÖLME  (Okunma sayısı 1081 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Serhadov

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: Siirt
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 8
OĞUL VERMEK İÇİN MEME YAPAN KOVANI BÖLME
« : Haziran 26, 2020, 11:39:41 »
Merhaba arkadaşlar aranıza yeni katıldım. Benim 8 kovan arım var gelecek sene bölme yapmak istiyorum ama piyasada satılan ana arıların kalitesine güvenmiyorum ve ana arı üretimi hiç yapmadığım için yapmaya korkuyorum.
Şimdi arının oğul vermek için diktiği ana arı yüzükleri ile bir kovanı 5/5 bölme yapsam arı bal sezonu na kadar 10 çıta olurmu (temel petek vermiyorum full karakovan balı üretiyorum) düzenli şekilde besleme yapıcam tabi

Çevrimdışı adsen

• Larva
  • **
  • Yer: Ankara
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 3- 5 Koloni
  • Rakım: 1000 m
Ynt: OĞUL VERMEK İÇİN MEME YAPAN KOVANI BÖLME
« Yanıtla #1 : Haziran 26, 2020, 12:29:07 »
Merhabalar,
Öncelikle Hoş geldiniz.

Size önerim an arı üretim konusunu ve koloni bölme konusunu birkaç kez okuyunuz.
Çok faydalı olacaktır.

Hangi bölgedesiniz bilmiyorum ancak çoğu yerde bal akımı başladı.
Hem bal alıyım hem de koloni çoğaltayım hem de bölme kışa 10 çıta ful girsin  diyorsanız. Biraz geç kaldınız.

Ancak yine de koloni çoğaltmayı bir deneyeyim derseniz.
Ana gözleri  olan koloniden fazla gözleri kesip 2 adet bırakın ana gözleri kapandıktan sonra.
Bu 2 Ana gözüyle birlikte bu çıtayı boş bir kovana alın yalnız koloninin anası üzerinde olmasın.
Baş kısma ballı bir çıta, yanına ana gözlü çıta(üzerinde arısıyla), ballı polenli bir çıtada diğer yanına verin. Yanına da bir bölme tahtası koyup üzerine bir çıtada arı silkeleyin( Bu çıta üzerinde ana arı olmasın)
Sonra oluşan bu yeni koloniyi arılık içinde uzak bir yere koyun. 1-2 gün sonra tekrar farklı bir yere taşıyın ki kovanda kalıp kovanı terk eden tarlacılar gelip rahatsız etmesin. Koloni giriş kısmını da bir iki arı girip çıkacak kadar daraltın.
Anan arı pupadan çıktıktan 4 gün sonra çiftleşecek duruma gelir. Çiftleşme uçuşu sonrası ortalama 1-2 hafta sonra yumurta atmaya başalar. Böylece yeni bir koloniniz olmuş olur. Sizde koloni çoğaltmayı deneyimlemiş olursunuz.

Bu konu ile ilgili  ayrıntıları öğrenmek isterseniz  ana arı üretim konusuna bakmanızda fayda var.

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • Yer: Bursa / Kurtul Köyü
  • HAKAN KAYHAN
  • Kovan Sayısı: 10
« Yanıtla #2 : Haziran 26, 2020, 13:51:48 »
Merhaba arkadaşlar aranıza yeni katıldım. Benim 8 kovan arım var gelecek sene bölme yapmak istiyorum ama piyasada satılan ana arıların kalitesine güvenmiyorum ve ana arı üretimi hiç yapmadığım için yapmaya korkuyorum.
Şimdi arının oğul vermek için diktiği ana arı yüzükleri ile bir kovanı 5/5 bölme yapsam arı bal sezonu na kadar 10 çıta olurmu (temel petek vermiyorum full karakovan balı üretiyorum) düzenli şekilde besleme yapıcam tabi
Merhaba sizinkisi teşbihte hata olmaz diyerekten söyle bir talep , hem 2,5 kuruş olsun hem de şöför mahali olsun :)
Malesef bu yazdıklarınız mümkün değil arkadaşım,
Ana arı üretme konusu ile ilgili yukarda arkadaşımın da bahsettiği gibi forumda çok fazla konu var okumanızda fayda var.
Oğul memesinden ana üretmek genelde tercih ettiğimiz bir durum değil , oğul eğilimi olan arıları üretmeyi sizde düşünmeyin.
Ana arı üretip satan gerçekten işini iyi yapan insanlar var , siz bölgenize göre ırk tercihi yapıp satın alabilir yeni ana arılarınızı da bu arılardan üretebilirsiniz.
bence siz kovanları bölmeyin balınızı alın , sezon sonunda kovan kuvvetli ise hazır ana arı alarak böler kışa kuvvetli girmeye çalışırsınız.
selamlar
sorgulamayan insan cahildir sorgulatmayan ise zalim

Çevrimdışı adsen

• Larva
  • **
  • Yer: Ankara
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 3- 5 Koloni
  • Rakım: 1000 m
« Yanıtla #3 : Haziran 26, 2020, 14:15:59 »
"Merhaba sizinkisi teşbihte hata olmaz diyerekten söyle bir talep , hem 2,5 kuruş olsun hem de şöför mahali olsun "

:) ;D ;D ;D

Çevrimdışı Serhadov

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #4 : Haziran 26, 2020, 16:04:01 »
Arkadaşlar erken bir şekilde bölme yapacam şuanda burda bal sezonu başladı oğul sezonuda bitti ben bu oğul sezonunda yaklaşık bir bucuk ay önce ana arı yüksüleri gördüm hemde bir sürü
Şuanda arıyı bölmeyecem tabiki

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • Yer: Bursa / Kurtul Köyü
  • HAKAN KAYHAN
  • Kovan Sayısı: 10
« Yanıtla #5 : Haziran 26, 2020, 16:22:59 »
Arkadaşlar erken bir şekilde bölme yapacam şuanda burda bal sezonu başladı oğul sezonuda bitti ben bu oğul sezonunda yaklaşık bir bucuk ay önce ana arı yüksüleri gördüm hemde bir sürü
Şuanda arıyı bölmeyecem tabiki
Bu mesajınızda ne anlatmak istediniz anlayamadım !
sorgulamayan insan cahildir sorgulatmayan ise zalim

Çevrimdışı ÇILGINDAĞLI

• Ana Arı
  • Yer: İSTANBUL-BÜYÜKÇEKMECE
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 21
  • Rakım: 110
« Yanıtla #6 : Haziran 26, 2020, 17:46:52 »
Aramıza hoşgeldin serhadov hayırlı olsun ülkenin hangi bölgesinde olduğunuzu rakım kaç yazmamışsınız bu bilgileri yazarsanız size verilecek cevaplar net olur adsen ve Hakan çok güzel cevaplar vermişler bende şunu ilave edeyim gün dönümünde sonra arı çerçeve kabarmaya nazlanır birde temel peteksiz ?? İsterseniz bir deneyin belki tutar.  Kolaygelsin
Rıdvan (çılgındağlı)

Çevrimdışı Serhadov

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #7 : Haziran 26, 2020, 20:27:08 »
Arkadaşlar ben arıyı gelecek sene ilk baharda bölücem anlıyacağınız şekilde arı oğul vermeden önce oğul vermek için yapacakları ana arı memeleri ile 5/5 bölme yapacam arı bal sezonuna kadar (balmum'lu çıta vermiyecem sadece karakovan olacak) 10 çıta olurmu.

Çevrimdışı ÇILGINDAĞLI

• Ana Arı
« Yanıtla #8 : Haziran 26, 2020, 20:58:51 »
Arkadaşlar ben arıyı gelecek sene ilk baharda bölücem anlıyacağınız şekilde arı oğul vermeden önce oğul vermek için yapacakları ana arı memeleri ile 5/5 bölme yapacam arı bal sezonuna kadar (balmum'lu çıta vermiyecem sadece karakovan olacak) 10 çıta olurmu.
Olmaz çünkü  temel petek olmadığı için dalakların tamamı erkek gözlü kabatılacak,bal sezonuna girerken de işçi arıdan fazla erkek olacak birde nurtopu varovaların olacak.
Rıdvan (çılgındağlı)

Çevrimdışı Hilmi Tunahan

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: Manisa/Akhisar
  • Kovan Sayısı: 2
  • Rakım: 105
« Yanıtla #9 : Haziran 26, 2020, 21:34:33 »
Olmaz çünkü  temel petek olmadığı için dalakların tamamı erkek gözlü kabatılacak,bal sezonuna girerken de işçi arıdan fazla erkek olacak birde nurtopu varovaların olacak.
Abi çıtaların üstüne küçük bir parça kılavuz petek verdiğimizde devamına ördükleri balmumu yine erkek gözlü mü olur.

Çevrimdışı ÇILGINDAĞLI

• Ana Arı
« Yanıtla #10 : Haziran 26, 2020, 21:52:01 »
Evet hılmi erkek gözlü olur ,o uygulama bal akımında olur kabartıp bal doldurur ,kesip yersin yada satarsın
Rıdvan (çılgındağlı)

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #11 : Haziran 26, 2020, 23:13:38 »
İşe başlarken tanıtımda eksik bilgileri tamamlarsanız daha doğru cevaplar alırsınız.

Burada iyi daha iyi işler yapmaya çalışıyoruz.

Ana arı üretmenin bir çok yolu var.

Oğul çıkmasını bekleyerek yapılan bölmeler bazı açılardan genetik olarak uygun olmaz.
Aynı soydan gelen ana arılar ertesi yıl yine oğula çıkacak, bal almanız hayal olacak.

Onun yerine daha kaliteli ana arı için bölme yolunu deneyiniz.

Daha kaliteli ana arı için uygun zamanda bölme yolunu araştırınız.

Petekli bal tüketimi yanlış, tüketicinin damak tadına uygun olabilir ama arıcı açısından kayıptır.

Çevrimdışı Serhadov

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #12 : Haziran 28, 2020, 18:42:38 »
Arkadaşlar ben şahsen arılarımın çoğalmasını istiyorum oğul vermesini istiyorum bende diyorum ki gelecek sene oğul döneminden önce arı oğul vermeden oğul vermek için diktiği ana arı memeleriyle o kovanı ikiye bölsem nasıl bir sonuç alırım. Ve arıya sadece 1 tane balmum'lu çıta versem bal dönemine kadar arı 10 çıta olurmu

Çevrimdışı ÇILGINDAĞLI

• Ana Arı
« Yanıtla #13 : Haziran 28, 2020, 23:23:15 »
Serhadov sen yapılan yorumları okumadan soru soruyorsun bak üstte Murat hoca açıklamış.
Rıdvan (çılgındağlı)

Çevrimdışı mfa

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: ÇORUM-MERKEZ (DÜNYANIN MERKEZİ)
  • Mahmut Fazıl AYANOĞLU
  • Kovan Sayısı: 15
  • Rakım: 937
« Yanıtla #14 : Haziran 30, 2020, 13:18:15 »