Gönderen Konu: Arılık ta sıkışık kovan yerleşimi:  (Okunma sayısı 855 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
Arılık ta sıkışık kovan yerleşimi:
« : Ağustos 08, 2020, 21:49:03 »
Arılık ta kovanların yerleştirmesinde değişik yorum yapılabilir.

Kovanların düz sıralı yerleştirildiği gibi karışıkta yerleştirilebilir veya bazı önlem almak amacıyla dairesel sıralamayla yerleştirilebilir.

Bütün yerleştirmeler arıların yerlerini şaşırmadan kendi kovanına dönmesi amaçlıdır.

Olması gereken kovan araları 1 metre kadar sıra arası 3 metre kadar olması düşünülebilir.

Burada bir ama diyelim:

Arıcının 500 arısı varsa bir uçtan bir uca 1.5 km yapar. herhalde kimse böyle arıcılık yapamaz.

Eskiden arıcılık yaparken taşımalı yaptığımdan kovan arasını 30 - 40 cm kadar yapardım, bakım yaparken kovan üzerine oturur yorulmadan çalışırdım.

Şimdi yerim dar: kovanların 4 - 5 tanesini birbirine yapışık yapıp bir ara veriyorum.

Sıkışık kovan yerleştirmenin sıkıntısı en çok ana arının döllenme uçuşu dönüşünde, kendi kovanını şaşırmasına yol açar.
Bunu önlemek için kovan önlerine değişik renklerde olması gerekir.

Yakın yerleşimde bir kovanda başlayan bulaşıcı hastalık daha kolay yayılır

Yakın yerleşimde bakım kolay olur kovandan çıkarılan çerçeve ve üstten alınan ballık yere koyma gereği olmadan yandaki kovanın üzerine konulur.

Taşımalı arıcılıkta yüklemek ve indirmek için geçen zaman daha az olur.

Yakın yerleşimde kışlamak daha uygun oluyor.

Aslında yakın yerleşim daha küçük yerden daha çok ürün alınması düşüncesi önde olur.

Ülkemiz km kareye arılı kovan sayısı en çok olduğuna göre her geçen gün daha sıkışık yerleşim olmaya doğru gidiyor.

Çevrimdışı ÇILGINDAĞLI

• Ana Arı
  • Yer: İSTANBUL-BÜYÜKÇEKMECE
  • Kovan Sayısı: 21
  • Rakım: 110
Ynt: Arılık ta sıkışık kovan yerleşimi:
« Yanıtla #1 : Ağustos 08, 2020, 23:55:04 »
Murat hocam yılardır arıcılık yapıyorum hiç yan yana pitisik kovan koymadım yerin büyüklüğüne göre 50cm ile bir metre arasında koyuyorum yaptığım deneye göre tarla geliş yönünde eğim varsa yorulan arılar ilk kovanı tercih ediyor
Rıdvan (çılgındağlı)

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #2 : Ağustos 09, 2020, 22:10:30 »
Murat hocam yılardır arıcılık yapıyorum hiç yan yana pitisik kovan koymadım yerin büyüklüğüne göre 50cm ile bir metre arasında koyuyorum yaptığım deneye göre tarla geliş yönünde eğim varsa yorulan arılar ilk kovanı tercih ediyor

Ana bal özü akımında Tarlacı arılar daha fazla yük taşırlar, arılığa yaklaşınca en yakın kovana girerler, bu ayçiçeği çok olur buna "girme" derler.

Arazi eğimi konusunda yapılan araştırmada: bal özü kaynağı yukarıda daha yüksek yerde olup, kovanlar alt tarafta olunca arılar doluyken süzülerek indiklerinden daha az enerji harcıyorlar, daha çok bal biriktiriyorlarmış.

Çevrimdışı ÇILGINDAĞLI

• Ana Arı
« Yanıtla #3 : Ağustos 09, 2020, 23:17:40 »
Maalesef Murat hocam İstanbul büyükçekmece de arılığmın yeri rampada tarlalar aşağıda dolu gelirlerken bahçe duvarını yalayarak geçiyorlar açıyorum kızlarına.
Rıdvan (çılgındağlı)

Çevrimdışı ÇILGINDAĞLI

• Ana Arı
« Yanıtla #4 : Ağustos 09, 2020, 23:19:46 »
Düzeltme kızlarıma olacaktı.
Rıdvan (çılgındağlı)

Çevrimdışı gultekin18

• Pupa
  • Yer: ÇANKIRI/ELDİVAN
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 10
  • Rakım: 1170
« Yanıtla #5 : Ağustos 31, 2020, 10:53:56 »
Murat hocam taşımacı arılık konusunda sizin de fikrinizi almak isterim. Römorklu arılık yapmaya başladım. Hesaplamalarıma göre bir tarafa 7 yada 8 kovan koyabileceğim. Aralarının açıklığı 5 ya 10 cm olacak. Kovanlar sürekli römorkta duracak. Yılda iki kez taşımayı planlıyorum. yayla- ova arasında. Ne gibi sıkıntılarla karşılaşırım eksi ve artıları nelerdir tecrübe edenlerden sormak isterim. Hatta artık forumda bende arılığımı açayım sorularımı tecrübelerimi oradan bildirsem daha iyi olacak.
Ahmet GÜLTEKİN