Gönderen Konu: Ana arı ve çiftleşme  (Okunma sayısı 522 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Pusat

• Boş Petek
  • Yer: Samsun
  • Kovan Sayısı: 2
Ana arı ve çiftleşme
« : Ağustos 24, 2020, 16:00:32 »
Selamlar,bir sorum olacaktı.Diyelim ki ilk bahar geldi bende ilkbahar da atılan ilk yumurtlardan ana arı üretmek istedim bunda da başarılı oldum bir ana arım oldu ve onunla bir koloni kurmak istedim buraya kadar herşey tamam fakat öğrenmek istediğim bu ana arı çiftleşmeden yumurta atar mı atarsa erkek mi olur ?

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
Ynt: Ana arı ve çiftleşme
« Yanıtla #1 : Ağustos 24, 2020, 16:27:48 »
Zamanlama olarak uygun değil.

ilk ana arı üretimi kovanlarda erkek arı görülmesiyle başlar.

Yine de erkek biraz daha çoğalması beklenir çünkü erken baharda yeteri kadar erkekle döllenmez tekrardan ana yenilenir.

Erken ana arı üretimi bulunduğunuz bölge için ortalama olarak nisan ayı ortası olabilir.

Ana arı çiftleşmeden de yumurta atar ama dölsüz olur, erkek arı çıkar, zaten kovanda bir süre sonra söner.

Çevrimdışı Ahmet gülen

• Boş Petek
  • Yer: IĞDIR
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 200
  • Rakım: 1850-2800
« Yanıtla #2 : Ağustos 26, 2020, 15:32:59 »
Herkese merhaba.
ilk kez şahit olduğum bir durumu arz edeyim.Bu konuda bilgisi olanların yorumlarını alırsam memnun olurum.Bir kovanım kendisi ana arı değiştirdi,iyi cins olduğu için müdahale etmedim.Yeni çıkan anaarı bir kaç gün sonra çok güzel bir şekilde irileşti ve günlük atmaya başladı.Fakat ne zaman kontrol etsem hep günlük görüyordum,kovanda tek bir larva oluşmadı,özellikle bekledim bakalım nasıl bir sonuç ortaya çıkacak diye.Bir kaç yöntem denedim,belki larva besleyecek genç işci yoktur diye yavru çırptım olmadı,başka kovandan kapalı yavru verdim olmadı,bu kovandan bir çerçeve çıkarıp başka kovana verdim,başka kovandanda günlüklü çerçeve bu sorunlu kovana verdim.Bu kovana verdiğim günlükler beslendi larva oldular,fakat başka kovana verdiğim günlükler kurudu kaldı.Yaklaşık 45 gün böyle devam etti,baktım sezonu bitireceğiz,anaarıyı öldürmek zorunda kaldım.
1-Ana arı dölsüz yumurta atmış olsaydı dahi günlükler beslenirdi erkek olurdular.
2-Ana arı sorunlu olduğu halde neden arılar herhangi bir müdahalede bulunmadılar.
bir kaç soru daha bu durumdan çıkarılır.Bu konuda abilerim'den yorumlar bekliyorum,sağlıkla kalın.
Lütfen!! Her şeyin ama her şeyin,kayıt altına alındığını unutmayalım.

Çevrimdışı Mustafa Melemez

• Larva
  • **
  • Yer: Ayaş
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 21
« Yanıtla #3 : Ağustos 27, 2020, 00:07:56 »
bu kovana ilaçlama vs. yaptınız mı ?.. ilaçlama veya çerçevelerin üstüne doğru yapılan kimi uygulamalarda arılar yavruları dışarı atabiliyorlar.. benim kovanlarda yavru çürüğü vardı. ilaçlama yapınca (pudra şekeri +antibiyotik ve şerbetle karışık antibiyotik püskürtme) bir tane larva kalmadı hepsini temizlediler.. ertesi gün baktığımda larvalı çerçevelerde yavru yoktu..
Yeni bir şey öğrenilmiyor ise hayat boş...

Çevrimdışı ÇILGINDAĞLI

• Ana Arı
  • Yer: İSTANBUL-BÜYÜKÇEKMECE
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 21
  • Rakım: 110
« Yanıtla #4 : Ağustos 27, 2020, 01:33:50 »
Bazı analar sağır kuru da denen yumurta yumurtlarlar,bu tür analara kış dinlenmesi iyi gelir ilk baharda normal yumurta atarlar ,
Rıdvan (çılgındağlı)

Çevrimdışı Ahmet gülen

• Boş Petek
« Yanıtla #5 : Eylül 05, 2020, 11:13:52 »
bu kovana ilaçlama vs. yaptınız mı ?.. ilaçlama veya çerçevelerin üstüne doğru yapılan kimi uygulamalarda arılar yavruları dışarı atabiliyorlar.. benim kovanlarda yavru çürüğü vardı. ilaçlama yapınca (pudra şekeri +antibiyotik ve şerbetle karışık antibiyotik püskürtme) bir tane larva kalmadı hepsini temizlediler.. ertesi gün baktığımda larvalı çerçevelerde yavru yoktu..

Yok her hangi bir ilaçlama yapılmadı,belirttiğim gibi uzun bir süreçte takipte kaldım,sürekli en az 4 çerçeve günlük görüyordum ama maalesef larva olmadılar.

Çevrimdışı Ahmet gülen

• Boş Petek
« Yanıtla #6 : Eylül 05, 2020, 11:22:49 »
Bazı analar sağır kuru da denen yumurta yumurtlarlar,bu tür analara kış dinlenmesi iyi gelir ilk baharda normal yumurta atarlar ,

İlk kez böyle bir şey duydum,önceden duymuş olsaydım,ilk bahara bırakırdım,en azından bilgi teyid edilmiş olurdu.Bilgi için teşekkür ederim.