Gönderen Konu: Bahçeye Su Kuyusu  (Okunma sayısı 291 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ruhi EREN

• Ana Arı
  • Yer: konya-Ereğli
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 29
  • Rakım: 1600
Bahçeye Su Kuyusu
« : Kasım 06, 2020, 21:21:55 »
Arıcı dostlar bir yıldan uzun süredir bahçemde su arıyordum.

Bahçenin en çukur yerine geçen yıl iki metre bir çukur kazdım. Baktım taş filan yok bir toprak burgusu alıp boru ekleyerek 8 metre daha kazdım. Bizim kuyu oldu 10 metre ama suyu bulamadım. ilk baharda bir miktar su olsada sonra çekildi. Ben de bu kuyudan ümidi kestim.

Ama bahçenin yukarı tarafında bahçe düzenlemesi sırasında kepçenin toprak aldığı yer 50 cm kadar çukur kalmıştı yaz boyu orda hep su oldu ya da nemli kaldı. Eylül ayında kepçe ile yaklaşık 3 metre kazdırdım ve su ;D

Kazılan yerde toprak kistli ve hemen altı yumuşak kaya. Su sızıntı şeklinde ve günlük 1,5 ton kadar su birikiyor. Kaya olduğu için kepçe daha fazla kazamadı.

Şimdi ben bu kuyuyu derinleştirmek için kayayı hilti ile kırdırsam suyun çoğalma ihtimali ya da kaçma ihtimali nedir.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
Ynt: Bahçeye Su Kuyusu
« Yanıtla #1 : Kasım 07, 2020, 13:06:41 »
Bitki yetiştirme suya bağlı.

Yer altı katmaları farklı olabiliyor. o yüzden su her zaman çukurda çıkmıyor.

Genel olarak kis tabakası altında içinde su olan kum tabakası oluyor.

Yeni burgu saldırdık bir kaç kis tabasını geçince hep su çıktı ama birisinde boru içini kum doldurdu şimdilik onu kazmaktan vazgeçtiler.

Yer altı su araştırması makineler yardımıyla yapıldığı gibi basitçe iki bakır çubukla da yapılabiliyor.

Çevrimdışı Ahmet Arslan

• Mustafakemalpaşa/Bursa
  • Ana Arı
  • Yer: Biga
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 72
Ynt: Bahçeye Su Kuyusu
« Yanıtla #2 : Kasım 07, 2020, 21:23:09 »
Emekli olduktan sonra Biga'ya döndüm bahceyi arılığı hazırladım.Çeşitli bitkiler diktim ektim taşıma su ile suladım.Bahçeye 50 m.uzakta çukurda sazlar vardı yaz kış yeşil kalıyordu bacanağım sağa sola artezyen yapıyor su buluyor.Burada su var dedim yok dedi sağını solunu delmiş su yok.İnat ettim kazdık 2m den sonra sızıntı şeklinde su var.Toprak kil 2 metreden sonra 25-30 cm kum sonra gene kil.Kuyu kazdık su birikince yukarı basıyorum bana yetiyor.Eger arılığınız bahçeniz var ise su olmadan olmuyor en azından arılar için.
“Halimizi hal eyledik
Yolumuzu yol eyledik
Her çiçekten bal eyledik
Arıya saydılar bizi" Pir Sultan Abdal