Gönderen Konu: Cihan TAŞKAN Arılığı  (Okunma sayısı 1778 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı chntskn06

• Boş Petek
  • Yer: Ankara
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 3
Ynt: Cihan TAŞKAN Arılığı
« Yanıtla #15 : Ekim 19, 2021, 09:18:50 »
Tavsiye ve önerileriniz için çok teşekkür ederim. Her iki kovanda da stok durumu çok iyi ilk çerçeve arkalı önlü sırlı son çerçeveye kadar kemer kısmını da aşan hatta son iki çerçevede arkalı önlü yarısı sırlanmış diğer gözenekleri dolu bal var. Beslemeyi her hafta sonu poşetle yapıyordum stoklar hayli yeterli olduğu için bu hafta son beslemeyi yapıp birer kek koymayı düşünüyorum.
Gözlemlediğim kadarıyla yoğun bir saldırı yok tek tük yağmaya gelen arılar da mı yavru atımını etkiliyor?

Çevrimdışı cuneyt...ariligi

• İşçi Arı
  • Yer: Hatay/ Antakya
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
« Yanıtla #16 : Ekim 19, 2021, 12:52:37 »
Tavsiye ve önerileriniz için çok teşekkür ederim. Her iki kovanda da stok durumu çok iyi ilk çerçeve arkalı önlü sırlı son çerçeveye kadar kemer kısmını da aşan hatta son iki çerçevede arkalı önlü yarısı sırlanmış diğer gözenekleri dolu bal var. Beslemeyi her hafta sonu poşetle yapıyordum stoklar hayli yeterli olduğu için bu hafta son beslemeyi yapıp birer kek koymayı düşünüyorum.
Gözlemlediğim kadarıyla yoğun bir saldırı yok tek tük yağmaya gelen arılar da mı yavru atımını etkiliyor?
Cihan bey hafif saldırı girişimi yavru düzeyinde düşüşe sebebiyet vermez,  dediğinize göre yağma olsaydı stoklarda bir hayli düşüş olurdu, hatta kovan kapağını açıp örtüyü kaldırınca hızlıca kacisan arilarida gorurdunuz.
Yüksek ihtimal havaların soğumasıyla yavruyu düşürerek kışlama  moduna geçiyorlar.

Kovan girişini daraltirsaniz arılar daha kolay savunma yapar dışarıdan gelebilecek saldırılara...

Redmi Note 8 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı chntskn06

• Boş Petek
  • Yer: Ankara
  • Kovan Sayısı: 3
« Yanıtla #17 : Ocak 03, 2022, 09:09:37 »
Kıymetli arıcı arkadaşlar,
Haftasonu ufaktan kontrol edeyim diye baktığımda iki kovandan az olanı (4-5 çıtalı) tamamen sönmüş arılarını ölmüş olarak buldum.
Emin olamadığım şey arıların stokları fazlasıyla yeterli az kısmını tüketebilmişler, son mesajımda da ifade ettiğim gibi yeni yavru atımı çok çok azdı stoklar fazla olmasına rağmen, yeni yavru atımının çok az olması mevcut nüfusun hızla azalması sebebiyle az sayıda kalan arının ısınamaması kovanın sönmesine sebep oldu kanaatindeyim, yavru atımı hususunun da çıtalarda polen hayli azdı acaba polen olmadığı için mi yeni yavru atımı yok denecek kadar azdı diye düşünüyorum. İzlediğim videolarda kış döneminde hiç bu kadar az yavru atımı olan kovana rastlamadım. Diğer arının nüfusu da azalmış hayli. O da zor atlatır kışı gibi. Birleştirme işine bölme için yaptığım uğraşlar heba olur diye girmemiştim malesef daha kötü oldu sonu.
900 kovanı olan tecrübeli bir arıcıya arıların resimlerini gösterdiğimde belfast arısına benziyor demişti. Arı cinsi de bu konuda etkili olmuş olabilir mi? Ankara 1000-1200 rakım için kafkas mı yoksa kafkas-karniyol mu daha iyidir? Tecrübe ve önerileriniz nelerdir?

Çevrimiçi ÇILGINDAĞLI

• Ana Arı
  • Yer: İSTANBUL-BÜYÜKÇEKMECE
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 21
  • Rakım: 110
« Yanıtla #18 : Ocak 03, 2022, 20:31:06 »
Balı olan 4. Beş çerçeveli koloni ölmez büyük ihtimalle varoa hasarı var yada başka bi sebebi var, sağlıklı iki çerçeveli koloni rahatlıkla kıştan çıkar.
Rıdvan (çılgındağlı)

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #19 : Ocak 03, 2022, 21:59:58 »
Bu aylarda orta güçte ve zayıf arılarda yavru olmaması normal bir durum. yavru olursa ısıtamazlar ve yavru hastalıkları olur.

İzlediğiniz videolar sizi şaşırtmasın onlar hangi ayda ve nerede çekilmiş acaba?

Sizin arınız çok zayıfmış kendini ısıtıp diğer tarafa gidememiş.

Varrao için ne yaptınız onu sorgulayınız.

Kovanı kışa sokarken hangi işlemi yaptınız.

Arıcılığa yeni başlayan birisinin arı ırkı ile  ilgili bilgileri sonucu hüsrana götürebiliyor.

Çevrimdışı Mustafa Melemez

• Larva
  • **
  • Yer: Ayaş
  • Kovan Sayısı: 16
« Yanıtla #20 : Ocak 04, 2022, 12:29:12 »
Cihan bey.. benim Ankarada toplamda 17 kovanım var.. kasım ayı ortası olduğunda arılarımın hemen hemen tamamının ölebileceğini az çok tahmin etmiştim. Bunun sebepleri :
- aile içi sebeplerden ötürü kovanlar ile ilgilenemedim. yalnızca besleme yaptım. o da haftada bir fazlaca...
- Varroa ile yeterince mücadele edemedim...
- Koloniler ile düzgün ilgilenemedim.. sonbahar beslemesini düzenli yapamadım. Stokları fazlasıyla yeterliydi ancak besleme düzenli değildi. yavru atımı az oldu. kışa zayıf girdiler..
- Ankara da mevsim anormal derecede sıcak geçti. sonbahar sonunda ortam sıcaklığı 13-14 derece civarındaydı. eksi dereceleri çok geç gördük. bal arıları uçamıyordu ancak eşek arıları her yerde hemen her kovanda kendine yer edinmişti. yeterince soğuk olmadığından arılar stoklarını erken bitirmişler...
- sıkıştırma yapmaya fırsatım olmadı.. sıkıştırma yeterli değildi.
- nosema için hemen hiç önlem almadım. kovanlarımda nektar olduğu halde terkler yaşadım.

Tüm bunlar ışığında geçen hafta kovanlarımın başına gittim. O kadar ilgisizliğime rağmen kovanların yarısından azı halen hayattaydı.
kendi adıma konuşuyorum; arılar ölmüşse bunun tek sebebi arıcının ilgisizliği, bilgisizliği veya yaptığı hatalardır.
Yeni bir şey öğrenilmiyor ise hayat boş...