Gönderen Konu: formik asiti yanlış mı yaptım...  (Okunma sayısı 1994 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı doktorarı

• Boş Petek
  • Yer: Diyarbakır
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 120
formik asiti yanlış mı yaptım...
« : Ocak 23, 2010, 00:31:05 »
dostlar merhaba. ben de bu sene formik asit rüzgarına kapıldım bilimsel makaleler ve burda tecrübelerini paylaşan üstadlardan gördüğüm kadarıyla sonbaharda ekim ayında 2 kez formik asit uyguladım. şu anda diken sütündeyim çünkü kovanlarımın hepsinde erkek var 12 kovanımı açtım baktım 4 tanesinde yalancı ana var diğerlerinde ise henüz yumurta yok ve anayı da görmedim korkum tüm kovanalarımda ananın ölmüş olması ve 90 kovan arı ama hepsi yalancı ana ya kaçmış olmasından korkuyorum
    şimdi formik asiti nasıl uyguladığımı anlatayım ilkini: 20 ekimde % 65 liik formik asitten 20 cc buzdolabı poşetlerinin içine koyduğum pamuklara sıktım sonraki gün ise bunları kovanların üstüne 2-3 yerden delerek koydum sonra 1 hafta bekledim arılarda herhangi bir olumsuzluk görmedim 29 ekimde de zaten kovanlarda var olan o poşet içindeki pamuklara şırınga ile 20 cc daha % 65 lik formik asit damlattım. herhangi bir anormallik görmedim kasım ortasında en son kovanlarımı kontrol ettim 46 kovanımı 10 çıta olarak kışlattım. geçen pazar gittim arıları seyrederken 3-5 erkek gördüm ve bu erkekelerin bir kısımını işçiler öldürmeye çalışıyordu. kovanları açtım baktım 10 çıta kışlattığım 12 kovanımı açtım 4 tanesinde yavru günlük yumurta var ama hepsi erkek gözü idi diğer 8 kovan ise yavru ya da ana göremedim ve arı nüfüsu baya azalmıştı ortalama 4 çıta. geri kalan 78 kovanı moralim bozulduğu için açıp bakamadım.
     sayın üstadlar çok okumuş çok uygulama yapmış kendimi öğrenmiş !!!!! sayıyordum ama şu anda kovanlarda kapalı işçi gözü görmeye hasret hale geldim. yanlışım nerde lütfen ustalar bizi uyarın ki bir daha böyle bir hata yapmayalım
      ha bu arada formik asit uyguladığımda yağma olabilir diye sadece alttaki telli havalandırma delikleri açık kovan muslukları daraltılmış tı formik asitin kovanlarda olduğu dönemlerde hava sıcaklığı en düşük.4 derece en yüksek 23 derece ye kadar çıktı saygılarımla

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul
    • www.beyazkovan.com
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 63
Ynt: formik asiti yanlış mı yaptım...
« Yanıtla #1 : Ocak 23, 2010, 10:13:20 »
Belirttiğiniz dozlara ve uygulama şekline bakarak formik asitten kaynaklanmış bir problem olma ihtimali düşük görünüyor. Bu sene ana arı kayıpları konusunda genel bir şikayet var.