Gönderen Konu: BÖYLE BİR ARILIK KURUN  (Okunma sayısı 49107 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ekrem63

• Larva
  • **
BÖYLE BİR ARILIK KURUN
« : Nisan 19, 2008, 20:51:33 »
BİR KAÇ YERE EKLEDİM BİZİM ARICILIK YAPAN ARKADAŞLARA KILAVUZ OLUR DİYE İNŞALLAH EMEKLİ OLUNCA BANADA NASİP OLUR BÖYLE BİR ARICILIK.ALMANYADA ARICILIK İYİ SEYİRLER. http://www.kirkkovan.com.tr/Sayfa_Modul.asp?nedir=modul&isim=Almanya

Çevrimdışı kerimcoşkun

• Pupa
Ynt: BÖYLE BİR ARILIK KURUN
« Yanıtla #1 : Nisan 19, 2008, 21:24:43 »
Kardeşler bilenininiz var mı? Bu arıların cinsi ne? Rüzgarlı havada maskesiz kovan karıştırıyorlar.
İzmir'li arıcılar izmir bölümüne mesaj atsın tanışalım

Çevrimdışı bodad

• Pupa
  • Yer: BODRUM
« Yanıtla #2 : Nisan 20, 2008, 15:38:24 »
Sevgili  kardeşim kerim  coşkun , 
dünkü  tavsiyen  üzerine Ekrem 63 ün gönderdiği  flimi merak  ve  kıskançlıkla  izledim.Senin  dediğin  gibi bu arılarda bir tuhaflık var.bunlar nasıl arı rüzgar var , bir tanesi bile sokmuyor.Acaba arıcı bayan olduğundan mı? 8)

Çevrimdışı bletar

• Boş Petek
« Yanıtla #3 : Mayıs 01, 2008, 22:28:25 »
Evet kovanlar bizden farklı beslemeyi altan yapılıyor. ve uçus tahtası yok Çekimler harika arıcı kadının hareketleri ne kadar pratik ve seri  yapmış olduğu tüm harekler bilinçli, hayran olmamak elde değil.
Beni en çok etkileyen ise, bal hasadında arıları telli kovanlarda toplayıp koku ile varoa' ya karşı ilaçlaması böyle arıcılığa şapka çıkartılır.
saygılarımla

Çevrimdışı ismail_öz

• Pupa
  • Yer: Kırşehir
  • Kırşehir - Boztepe - Öğretmen
    • Domain - Hosting - Web Tasarým
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 4 (şimdilik)
  • Rakım: 1000
« Yanıtla #4 : Mayıs 05, 2008, 00:09:30 »
SEVGİLİ ARKADAŞLAR BURADAKİ ARI KOVANLARINDAN ÜLKEMİZDE VARMIDIR.STRAFOR KAOVANLARA BENZİYOR AMA UÇUŞ YERLERİNDE UÇMA TAHTASI YOK GALİBA VE KADIN KEKİ EN ALTA KOYUYOR.PAYLAŞIRSANIZ SEVİNİRİM.

benim gördüğüm kadarı ile kuluçkalık bölümünün altında giriş deliği var ve bir aparat ile kova arıların giriş çıkışı için yerden yükseltilmiş. yani bizdeki kovanlarda uçma tahtası yanda iken bunlar giriş çıkış için alta delik açmışlar. ben bir kitapta uçma tahtası olan kovanlarda, kuluçkalığın altına (telli) havalandırma deliği olmasının iyi olacağı yazıyordu.
Kovanlarda hastalık belirlenmedikçe antibiyotik ve diğer ilaçlar verilmemelidir. Gereksiz ilaç kullanılması arılara fayda yerine zarar verir.

Çevrimdışı gokhan1905

• Boş Petek
« Yanıtla #5 : Mayıs 18, 2008, 13:03:37 »
arkadaşlar kovan çok önemli deil...benm arıların önü açık ..güneşin doğduğu yere bekıo..diğer tarafları kapalı.kulübe gibi yani bi bakıma..sadece ön tarafı açık ..hiç bi şekilde rüzgar yemiyo...3 günde bi şerbet veriom.bomba gibi arım.sevgiler.

Çevrimdışı ekrem63

• Larva
  • **
« Yanıtla #6 : Mart 19, 2009, 22:20:46 »
Sevgili arkadaşlar sanırım buradaki ayrıntıları kaçırıyoruz.Elbetde şerbet vererek arılarımızı besliyeceğiz.Ben almanyadaki arıcılık derken buradan bişiler kapabilirmiyiz düşüncesi ile yaklaşmaya çalıştım.Ayrıca hangimiz sezonda arılarını 3 veya 4 kata kadar çıkarabiliyoruz?işte elimizdeki koloni ile en çok balı nasıl alırız.Bunu yapabilirsek heralde bal üretiminde amacımıza ulaşmış sayılırız.

Çevrimdışı kamil35

• Larva
  • **
« Yanıtla #7 : Mart 19, 2009, 23:39:10 »
Sayın Ekrem63 arıları 3 -4  kata çıkarmak çok güzel de, bizim yerli ırk buna fırsat vermezki. Bizimkiler oğula yatkın ırklar. Hızlı baharda kovan dolduğunda kat koysanda yine oğula gidiyor. Ya ırkı değiştirmeli ya da ıslah etmeli... Arkadaşlardan yardım bekliyorum

Çevrimdışı mematii

• Boş Petek
  • Yer: Nevsehir merkez
« Yanıtla #8 : Mart 23, 2009, 20:07:06 »
slm ben nevsehirde yasıyorum ve bu sene 10 tane daha arı almayı düsünüyorum bana bu konuda yardımcı olacak arkadaslar vardır umarım

Çevrimdışı kabakci.09

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: aydın/söke
« Yanıtla #9 : Mart 23, 2009, 23:17:52 »
arkadaşlar  kısa filimde dikkatinizi çektimi bilmiyorum fakat bayana dikkat edersek güçlü kovandaki kolaniyi alıp suyla sakinleştiriyor ucmasına engel oluyor daha sonra varro ilaçlamasını yapıyor ve kolenilere yeni ana takıyor yatırdığı yerde bakın telli kovanları varro miktarını alıyor koleniye  taktığı  anayı tekrar arıyı uçmasın diye ıslıyarak kovanlara veriyor ana cıkış deliğine bir parca kek koyup onuda tam ortaya koyuyor ve kovan faliyete  hazır ...

bizim burda dikkat  etmemiz gereken konu arının cinsi bizdeki muğla arısına böyle elbisesiz gircen vede sokmucak haaaa adamı ağlatır valla  ana yetiştiriciliğinin cok önemli olduğunu almalıyız burda

kovanlar burda pence köpükten fakat dışları bence epoksiyle kaplanıp akrelik boya atılmış fikri olan varsa paylaşsın  benim fikrim böyle

ayrıca paylaşan  arkadaşın emeğine sağlık......
kabakci.09   nasip mobilya ve kovan
cep: 0530 606 7079
iş: 0256 5181058
                           aydın / söke

Çevrimdışı ahmet51

• İşçi Arı
  • Yer: Nigde
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 50
  • Rakım: 1250
« Yanıtla #10 : Mart 24, 2009, 07:30:03 »
Sevgili arkadaşlar sanırım buradaki ayrıntıları kaçırıyoruz.Elbetde şerbet vererek arılarımızı besliyeceğiz.Ben almanyadaki arıcılık derken buradan bişiler kapabilirmiyiz düşüncesi ile yaklaşmaya çalıştım.Ayrıca hangimiz sezonda arılarını 3 veya 4 kata kadar çıkarabiliyoruz?işte elimizdeki koloni ile en çok balı nasıl alırız.Bunu yapabilirsek heralde bal üretiminde amacımıza ulaşmış sayılırız.
ben arıcılığı doğuda öğrendim.bakın şöyle birşey söyleyeyim.bazı seneler bazı kovanlara o yörede yaygın kullanılan yarım katlardan 8 tane koyduğumu biliyorum.hemde tepesine kadar ful çalışma var.büyük üslüklerden 5 tane.tabi bu o yörede ot çiçek miktarının ve yağmurun bol olmasından kaynaklanıyor.tabi birde genellikle kafkas ve kafkas melezi cinsinden arılar olduğu içindir.e bu arada bakıcıların rolüde esirgenemez.zaten kafkasın en büyük özelliğinden biri az mevcutla çok iş yapmasıdır.30 çerçeve ful dolu arının(kafkas ve melezi)50-60 çerçeve arası çalıştığını söylesek herhalde yalan olmaz.bunuda göz önüne alırsak bunun normal olduğunu kabul etmek gerekir.tabii ege arısı bunu sağlaması zor. çok mevcut üretir.nufusa göre az iş yapar.anadolu ırkı yani içanadolu ırkı kullanırsan her yöreye ayak uydurabilir.verimide gayet güzel.zaten buda kafkas-muğla ve içanadolunun yöresel ırklarının karışımı haline geldi.her yöreden her yere arı gidince ırkı korumak çok zor.özel koruma altına alınmadan ırk bozulmaması elde değil.anadolu ırkıda bu şekil karışmış ama verimli vede aşırısaldırgan olmayan bir ırk haline geldi.ege yöresi için tavsiye ederim.iç anadolunun her hangi bir yerinden elde edebilirsin.
arıya bulaşma kurtulamazsın.bulaştıysan hiç çabalama, ayrılamazsın.aşk mıdır hastalık mıdır;ben anlamadım.eğer sen anlarsan bizede anlatırsın.

Çevrimdışı ekrem63

• Larva
  • **
« Yanıtla #11 : Mart 25, 2009, 12:38:04 »
ahmet51 sevgili kardeşim paylaşımın için çook teşekkürler.Bize KAFKAS ARISI hakkında kıymete değer bilgiler verdin.Geçenlerde TEMA Vakfı aracılığı ile BERGAMA'YA Kafkas arısını tanıtmaya gelmişler.İyi bir gelişme. Plot bölge seçeceklermiş diye duydum ne kadar doğru bilmiyorum.Ben aslında karniyol ırkından satın almak istiyordum,hala daha bulduğumda alıcam.Ama senin bu yazından sonra Kafkas ırkı ANA arıda almalıyım diye düşünüyorum.EGE Bölgesi çok sıcak olduğundan kafkas ırkında tereddütlerim vardı.Senin yazınla Denemeye değer olduğunu düşünüyorum.

Çevrimdışı ahmet51

• İşçi Arı
  • Yer: Nigde
  • Kovan Sayısı: 50
  • Rakım: 1250
« Yanıtla #12 : Mart 25, 2009, 21:40:04 »
ahmet51 sevgili kardeşim paylaşımın için çook teşekkürler.Bize KAFKAS ARISI hakkında kıymete değer bilgiler verdin.Geçenlerde TEMA Vakfı aracılığı ile BERGAMA'YA Kafkas arısını tanıtmaya gelmişler.İyi bir gelişme. Plot bölge seçeceklermiş diye duydum ne kadar doğru bilmiyorum.Ben aslında karniyol ırkından satın almak istiyordum,hala daha bulduğumda alıcam.Ama senin bu yazından sonra Kafkas ırkı ANA arıda almalıyım diye düşünüyorum.EGE Bölgesi çok sıcak olduğundan kafkas ırkında tereddütlerim vardı.Senin yazınla Denemeye değer olduğunu düşünüyorum.
    denemede fayda var.olursa devam edersiniz.birde kafkasın rus tipi var.biraz daha gri renkte. bunun daha sakin ve daha verimli olduğunu duymuştum.geçtiğimiz yaz.televizyonda çıkmış.benim arılar geneli anadolu ırkı.7-8 tane kafkas var.bunları çoğaltmayı düşünüyorum.hepsini kafkasve melezi yapacam.inşaallah.benim arılar polenci.muazzam polen depolar.geçen yaz polen deposundan istediğim balı elde edemedim.kafkas olsa herhalde 1.5 katı verim alırdım.kafkas özelliği.bunun tek kötü yanı genelde kışa zayıf giriyor.çok bal getirip yumurtaya fırsat vermiyor.ama onu iyi takip edip yedek boş çerçeve ile fazla balı alıp yumurtaya sevki yapabilirsin.
arıya bulaşma kurtulamazsın.bulaştıysan hiç çabalama, ayrılamazsın.aşk mıdır hastalık mıdır;ben anlamadım.eğer sen anlarsan bizede anlatırsın.

Çevrimdışı ekrem63

• Larva
  • **
« Yanıtla #13 : Mart 27, 2009, 00:36:15 »
Ahmat kardeşim senin yazından sonra araştırdım.Atvinden arıcılık şirketi sanırım kafkas ana Arı üretimi yapıyorlarmış ve heryere kargo ile gönderdiklerini söyledi.Bana melez ırkı önerdi.Deneyip görücez inşallah.Ahmet bey şimdi rus melezini nasıl bulucaz o ayrı bir sorun.senin tespitlerin gibi benim arılarda çoğu polene yönelen bir ırk olduğundan yumurta yeri kalmayınca baharda çok oğul veriyorlar.Aslında arayıpta bulunamayan bir ırktır belki,ama bizde zaman yokki polen toplamaya vakit bulamıyoruz.Ayrıca polenli kovan diğer kovanlara göre daha pahalı olduğundan şimdiye kadar hep normal kovanlarla başladık.Yeni başlıyacak arkadaşlar umarım ileriyi bu yazıları okuyarak görürler.

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul
    • www.beyazkovan.com
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 63
« Yanıtla #14 : Mart 27, 2009, 09:38:44 »
Kafkas ırkı dünyada sayılı ve değerli ırklardan birisi.

Fakat yüksek rakım arısı. Artvin ve benzeri bölgelerde oldukça başarılı sonuçlar alınıyor. Ama Artvin'den Edirne'ye, Samsun'dan Antalya'ya bütün bölgelerimizde aynı başarıyı göstereceği konusunda, TEMA desteğiyle kurulmuş bazı oluşumlar tarafından reklam yapılıyor. Bu konuda ayıp ediliyor.

2004 yılında yapılan ikinci tarım şurasında Türkiye'nin arıcılık problemleri ve çözüm önerileri bölümünde şöyle bir ibare var. Kafkas ırkı Marmara, Ege ve Trakya bölgesinde, uyum sorunları yaşamaktadır, bu bölgelere üretim arısı olarak satışının yasaklanması gerekir. Resmi belgelere girmiş bir kayıt bu.

Belgeyi http://tarimsurasi.tarim.gov.tr/4.komisyon.pdf adresinden indirebilirsiniz. Yanılmıyorsam sayfa 38 itibariyle arıcılık ve çözüm önerileri anlatılıyor.

Benim şahsi izlenimim de bu yönde. Marmara bölgesinde, Kafkas reklamlarına inanıp, bütün arılarını Artvin, Macahel gibi yerlerden aldıkları analarla değiştirip, ertesi yıla elinde hiç arısı kalmayan bir çok tanıdığımız arıcı var.

Yine geçen sene Kırklarelinin Pınarhisar ilçesinde benzeri bir duruma şahit olduk. Tanıtıcı reklam faaliyetleri sonucu heveslenip alınan 1500 kafkas ana arısından ilkbaharı görebilenlerin sayısı 250 civarında.

Marmara, Ege, Akdeniz gibi kışın nisbi olarak ılıman geçtiği yerlerdeki arkadaşlar Kafkas ırkı ile arıcılık yapmayı hiç düşünmesinler.

Genetik olarak sert kış şartlarına alışkın olduğu için, sonbaharda yavruyu erken kesiyor, kışlama pozisyonuna giriyor. Havalar soğumadığı, salkıma geçemediği uçuş devam ettiği için nüfusu sürekli azalıyor.