Gönderen Konu: BÖYLE BİR ARILIK KURUN  (Okunma sayısı 49103 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ahmet51

• İşçi Arı
  • Yer: Nigde
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 50
  • Rakım: 1250
Ynt: BÖYLE BİR ARILIK KURUN
« Yanıtla #15 : Mart 27, 2009, 10:58:07 »
Ahmat kardeşim senin yazından sonra araştırdım.Atvinden arıcılık şirketi sanırım kafkas ana Arı üretimi yapıyorlarmış ve heryere kargo ile gönderdiklerini söyledi.Bana melez ırkı önerdi.Deneyip görücez inşallah.Ahmet bey şimdi rus melezini nasıl bulucaz o ayrı bir sorun.senin tespitlerin gibi benim arılarda çoğu polene yönelen bir ırk olduğundan yumurta yeri kalmayınca baharda çok oğul veriyorlar.Aslında arayıpta bulunamayan bir ırktır belki,ama bizde zaman yokki polen toplamaya vakit bulamıyoruz.Ayrıca polenli kovan diğer kovanlara göre daha pahalı olduğundan şimdiye kadar hep normal kovanlarla başladık.Yeni başlıyacak arkadaşlar umarım ileriyi bu yazıları okuyarak görürler.
kafkas denildiği dibi egede fazla tutunabilme şansı zayıf.ama bunun melezinin tutunma şansı daha yüksek.bir tarafı kafkas bir tarafı batı ırkı.kafkas ırkı artvin ve ardahanın posof ilçesinde yaygın olarak üretiliyor.rus kafkasını intenette,mersinin erdemli ilçesinde üreten olduğunu gördüm.ama ne derece rus onu bilmiyorum. görmeden bir şey diyemem. ama benim de tavsiyem bulunduğunuz yöreye melez alın.bunu adana, mersin ve ankara-kazan da bulabilirsiniz.polen tuzaklı kovanın kötü bir tarafı tuzağı kurulu bırakıp gittinmi arı kendi ihtiyacı olan poleni de temin edemez.bu sefer arıda bir gerileme söz konusu olacaktır.yavru beslemede sadece bal yeterli olmuyor.polenin olması şart.bunun için ırk değişimi en iyisi.kafkas poleni ihtiyacı kadar taşıyor.buna çok kez şahit oldum.melezi de aynı ihtiyaç kadar taşır.
arıya bulaşma kurtulamazsın.bulaştıysan hiç çabalama, ayrılamazsın.aşk mıdır hastalık mıdır;ben anlamadım.eğer sen anlarsan bizede anlatırsın.

Çevrimdışı ekrem63

• Larva
  • **
« Yanıtla #16 : Mart 28, 2009, 00:59:23 »
     Değerli ARIBEYİ Açıklamalarınız için çok teşekkür ederim.Bizler doğruyu deneyerek bulmak yerine denenmiş bilgilerden faydalanmak daha mantıklı diye düşünüyorum.Ama insanın içinde yinede bir acaba olurmu sorusu kalıyor.Sizinde bahsettiğiniz gibi Her arı ırkı herbölgede uyum sağlamıyor.Ben aslında karniyol ırkını denemek istiyorum.Bergamaya kafkas ırkından ana arı satmak ve Bilgilendirmek için Gelindiğini duydum.Sizlerin söylediği gibi bizim buralar yazın çok sıcak kışında ılıman geçiyor.Arılar(12,13.dereceyi) ve güneşi gördümü dışarıda uçuyor.kışın ortasıda olsa fark etmiyor.Paylaşımınız için herkese teşekkür ederim.

Hasan Edirne

• Ziyaretçi
Bereketli olsun
« Yanıtla #17 : Mart 28, 2009, 02:15:04 »

Teknik Arıcılık Bilgi Paylaşma Forumuna üye olan veya olmayan, edindikleri tecrübeleri, öğrendikleri bilgileri, kıskanmadan ve çekinmeden bizim gibi acemi arıcılar ile paylaşan tüm arıcı arkadaşlara;

Bizim Trakya (Edirne) bölgesinde olduğu gibi, hemen hemen tüm bölgelerimizde havaların ısınması ile birlikte arılarda bir hareketlilik başladığını siz değerli arıcı arkadaşların mesajlarından anlamaktayım. Bu nedenle tüm arıcı arkadaşlara kolay gelsin der 2009 yılı sezonunun hayırlı ve bereketli olmasını temenni ederim.

Çevrimdışı ekrem63

• Larva
  • **
« Yanıtla #18 : Mayıs 10, 2009, 07:07:08 »
Erkek arı gözleri:Sevgili arkadaşlar almanyada arıcılık videosunda dikkat edilirse kadın,genellikle Erkek yavrulu çıtanın tamamını kesiyor ve kestiği çıtayı tekrar kovana veriyor.Burada daha öncede yazdım sanırım VARRO(Arıbiti) ile mücadeleyi doğal yolla yapmış oluyor.Geçenlerde çıtanın alt taraflarındaki kapalı erkek gözlerini kestiğimde tamamına yakınında VARRO(arıbiti) Çıktı.Böyle Tamamı erkek arı olan çıtayı yaptırmak için çıtanın petek takılan yerine çok az petek 1 cm yol gösterek kovana bırakırsak Telsiz olarak,Arılar bunu erkek gözü yapıyorlar.tamamı kapandıktan sonra bizde kesebiliriz.ve tekrar kovana bırakırsak doğal yolla VARRO (arıbiti)ile mücadele etmiş oluruz.Bilgilerinize saygılarımla.
  Not:Elbetde erken ilk bahar ve erken sonbaharda kovana musade edilen ilaçla mucadele yapmalıyız.Benim verdiğim bilgiler genellikle bal hasadına yakın dönemlerde ilaç yerine Bu yöntem uygulanırsa daha sağlıklı bal üretmiş oluruz diye düşünüyorum

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 350
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
« Yanıtla #19 : Mayıs 10, 2009, 11:03:35 »
"Varroa" ile "Arı biti" başka yaratıklar...
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı Hasan Modanlı

• İşçi Arı
  • Yer: Diyarbakır
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 50 kovan
  • Rakım: çok yüksek.taksi ile arı lığa ulaşmak çok zor
« Yanıtla #20 : Mayıs 10, 2009, 11:29:26 »
merhba arıcılar   ;bu gün arının güçlenmesi için neo terasim ilacını arıya  vermek istiyorum,,, nasıl olacak tam olarak bilmiyorum bilgisi olan arkadaşlmar yazsın,,, bala karışırmı,, ne kadar neo terasim ilacını ne kadar şuruba kamalıyım, gibi , konularda bilgi isterim,

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
« Yanıtla #21 : Mayıs 10, 2009, 22:11:05 »
Bunu size kim söyledi veya nereden duydunuz?

O dediğiniz ilacın Domuz gribine kullanılıyor olması gerekiyor.

halilbilen2@hotmail.com

Çevrimdışı kamil35

• Larva
  • **
« Yanıtla #22 : Mayıs 11, 2009, 01:08:04 »
Arının gelişmesi için ilaca değil gıdaya ihtiyacı vardır. Sadece şeker şurubuyla besleyin. Bırakın şu ilaçları... Vitamin mi dopink mi istiyorsunuz. Bunların hepsi doğada var zaten.
 siz yeter ki kovanı iyi yönetin.! ;

Çevrimdışı ekrem63

• Larva
  • **
« Yanıtla #23 : Mayıs 12, 2009, 02:45:27 »
Sevgili hasan modanlı ANTİBİYOTİK Türü ilaçları arı hastalıkları bölümünde araştırsan iyi edersin.Dediğiniz ilacı arı ailesinin hasta olması durumunda ama bala antibiyotik karışması durumunu göz önünde bulundurman gerek.Arı ailesinde hastalık yok ise kesinlikle Antibiyotik kullanma.Arıdaki hastalık varsa belirtilerini arı hastalıkları bölümündeki yerlere yaz arkadaşlar yardımcı olur.
       Sevgili egehan Arıbiti ve varronun ayrı şeyler olduğunu biliyorum.Bunların her ikiside sanırım erkek gözlerine girer diye düşünüyorum.Tecrüben var ise paylaşırsan sevinirim.

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
« Yanıtla #24 : Mayıs 12, 2009, 08:39:01 »
Ayrı şeyler ise arıbitinin günahı ne ki parantez içine girmiş. :P

halilbilen2@hotmail.com

Çevrimdışı kafkas6161

• Boş Petek
« Yanıtla #25 : Mayıs 12, 2009, 15:37:45 »
merhaba arkadaşlar ben trabzondan  katılıyorum epeyce uzun zamandır arıcılık edıyorum bu sözünü ettiniz ari cınsı bir zamanlar benımde hevesleyıp aldıım italyan arı dedımiz irk olabilir iğnesiz bir ari sokmuyor fakat bizim yörenın şartlarında verimi olmadıından ve tam uyum sağlayamadıından 10 kovanlık kolonim 2 yılda tamamen yok oldu
sizin yaşadıınız corafi bölgeye uyum sağlarmi bilemem araştırma yapmanızda fayda var arada deyişik irkları denemek iyidir fakat sadece deneme amacıyla 1  2 kovana deyişik irkların analarıni verın uyum salarsa kullanabilirsınız  bizim doğu karadeniz bölgesınde en güzel randımani kafkas ve kafkas meleziyle alıyoruz her bölgenın kendi iklimine uyum sağlayan irklarla koloni kurulursa başari salanır izmir bolgesınde kafkas deneyen arkadaşlar baya boşa zaman harcadi tavsıye etmem o bölgede kafkasi cunku arkadaşim uyguladi başarısız oldu herkese başarılar kolay gelsın

Çevrimdışı ekrem63

• Larva
  • **
« Yanıtla #26 : Mayıs 18, 2009, 22:55:30 »
Sevgili KAFKAS6161 Bilgilerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkür ederim.Aslında bizler arıların eniyilerinden ana üretebilsek belkide daha iyi verim alırız ama buna zaman yetmiyor.Arıların kontroluna dahi zaman bulamıyorum.Benim esas düşüncem kovanda oğul vermeden 3 veya 4 kata kadar çıkan ırk elde etmek.Buda sanırım hayal olsa gerek.Bizim arılar 2 ci katı koysanda hemen oğula yelteniyor.memeleri kopar yinede anında işi bitiriyorlar.
       sevgili EGEHAN Taktın bizim şu Varro (arıbiti) meselesine,Bu her iki varlığı bizler aynı algılıyoruz ondan öyle yazdım.Arı biti(6 ayaklı yengeç gibi her yöne yürüyebilen bir varlık)genellikle arıların baş kısmında bulunur.varroyu (arı akarı) NIDA Siz açıklayında beraberce öğrenmiş olalım ;D Teşekkürler.

Çevrimdışı ahmet51

• İşçi Arı
  • Yer: Nigde
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 50
  • Rakım: 1250
« Yanıtla #27 : Mayıs 18, 2009, 23:42:12 »
Sevgili KAFKAS6161 Bilgilerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkür ederim.Aslında bizler arıların eniyilerinden ana üretebilsek belkide daha iyi verim alırız ama buna zaman yetmiyor.Arıların kontroluna dahi zaman bulamıyorum.Benim esas düşüncem kovanda oğul vermeden 3 veya 4 kata kadar çıkan ırk elde etmek.Buda sanırım hayal olsa gerek.Bizim arılar 2 ci katı koysanda hemen oğula yelteniyor.memeleri kopar yinede anında işi bitiriyorlar.
       sevgili EGEHAN Taktın bizim şu Varro (arıbiti) meselesine,Bu her iki varlığı bizler aynı algılıyoruz ondan öyle yazdım.Arı biti(6 ayaklı yengeç gibi her yöne yürüyebilen bir varlık)genellikle arıların baş kısmında bulunur.varroyu (arı akarı) gelecek sefere ;D Teşekkürler.
size tavsiyem kafkasla muğla arısının 1.derece melezini üretin.sizin yöreye uygun olacağı kanaatindeyim.
arıya bulaşma kurtulamazsın.bulaştıysan hiç çabalama, ayrılamazsın.aşk mıdır hastalık mıdır;ben anlamadım.eğer sen anlarsan bizede anlatırsın.

Çevrimdışı ekrem63

• Larva
  • **
« Yanıtla #28 : Mayıs 28, 2009, 15:01:38 »
sevgili AHMET51 bilgilerini bizimle paylaştığın için çok teşekkürler.Önceki yazındada söylediğin gibi arı poleni ihtiyacı kadar toplaması güzel bir olay ailenin genleri çok önemli demekki.Benim bazı kovanlarım var tamamına yakını polen  dolu ve yumurta yapacak yer yok.Böyle oluncada hemen oğula başlıyorlar.Bu yıl kafkas ve karniyol ırkının melezlerini denemek istiyorum.Arılara bakacak zamanım fazla olmadığından geç kalmaktan korkuyorum.Fırsatını bulduğumda hemen Ana arı siparişini vericem.saygılar

Çevrimdışı Alanya75

• Pupa
  • Yer: yeryüzü
  • KENDİ ANA ARIM İTALYAN ANASI
    • deniz ,tekne .balık
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
« Yanıtla #29 : Haziran 04, 2009, 19:22:44 »
selamlar arkadaşlar bahsi geçen video silinmiş sanırım sitede.göremedim oysaki görmeyi çok istemiştim.bende antalya nın alanya ilçesindeyim fakat başlamadan önce bende çok araştırdım çok koloni yerine az ama verimli koloni peşinde koştum.fuarlarda takip ettim ama  bu bölgede yerli sarı dediğimiz herkesce bilinen arıya döndüm.nedeni ise.
amacım kafkas ile başlamaktı;sonuş dedilerki oğul eğilimi fazla yok balı örümü vs vs süper ama sıcağa dayanmaz.1/5 metre karda çalışır ...mantıklı geldi yada riske edemedim.

italyan sarısı;
soğuga sıcağa dayanır ama narin hayvan çabuk hastalanır dediler onada cesaret edemedim.

kalnio;pek fazla tanıyan yada deneyen yok yada millet alışmış dededen kalma yöntemlere uğraşmamışlar bu gibi değişimlerle.

şimdi demem oki.kışları en sert zamanında bile kar nedir görmeyiz biz sadece ayaz olur bazen .zaten denize 50 metredeyiz.nem fazla yazları.
ve doğal olarak yukarıda bahsettiğim yerli arı diye tabir edilenden aldım ve başlamıştım.

bir arkadaş bahsetmiş aslında elimizde bölgemizle uyum içinde çalışan arılarımızdan sağlıklı ve güçlü analar alabilsek belkide asker fazlalığı ile (oğul u önleyebilirsek)yinede bir nebze daha iyi olacak .ama insanın aklına takılmıyorda değil acaba diyor elin adamları 40 50 kg bal alırken biz neden 15  20 yi geçemiyoruz bizimde kolonilerimiz kaliteli bir ırk olsun ..
acaba aramızda antalya bölgesinde deneme yapıp ta randıman alabilmiş ama kafkas ama italyan sarızı ama kalnio bir arkadaş varmı fazlalıkla sıcak iklimde çalışacak.kışları bile çoğu zaman 10 dereceyi aşağıya düşmüyor sıcaklık.turistlerin şubatta denize girdiğini düşünürsek başka açıklama yapmaya gerek kalmaz sanırım bölgem hakkında kalın sağlıcakla