Gönderen Konu: BÖYLE BİR ARILIK KURUN  (Okunma sayısı 51476 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ahmet51

• İşçi Arı
  • Yer: Nigde
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 50
  • Rakım: 1250
Ynt: BÖYLE BİR ARILIK KURUN
« Yanıtla #45 : Ocak 03, 2010, 20:52:51 »
7-8 kişi ile ypılıyor.süzme zamanı 10-15 kişi oluyor.hepsi 3-4 gün içinde süzme işi tamamlanıyor.
arıya bulaşma kurtulamazsın.bulaştıysan hiç çabalama, ayrılamazsın.aşk mıdır hastalık mıdır;ben anlamadım.eğer sen anlarsan bizede anlatırsın.

Çevrimdışı ekrem63

• Larva
  • **
« Yanıtla #46 : Şubat 21, 2010, 21:08:19 »
sevgili ahmet51 kardeş bu resimler baya çok küçük ve uzakta ayrıca bende açamadım.sitede  büyüt demiş olmam rağmen küçük resim açıyor.sayın hocamız halilbilenin blog resimleri sanırım daha iyi ve birşeyler anlatıyor.hocam  blog linkini direk eklediğin için teşekkürler.Arkadaşlar daha önceleride forumu kullanma konusunda yakınmalarım vardı umarım arkadaşlar dikkat ederler.Arıcı arkadaşlarımız forumda faydalı olmak için forumun kendi içindeki içeriğine uygun paylaşım yaparlarsa daha faydalı olacağını düşünüyorum.Mesela satılık arıcı arkadaşlarımızın yazılarını heryerde bulmak mümkün halbuki sadece uygun bölümde paylaşsalar daha faydalı ve arayanda bulur olacak.Anlıyacağınızı umar teşekkür ederim

Çevrimdışı kumlucali

• Boş Petek
« Yanıtla #47 : Mart 05, 2010, 09:22:32 »
ben de arıcılığa yeni başladım. antalyada kovanlar. temel petek ne zaman verebiliriz. mart 5 6 gibi temel petek koyacağım. ayrıca kış önü varroa ya karşı vuramit le mücadele etmeme karşın 1 2 arı üzerinde varroa ya rasladım. sizler varroaya nasıl mücadele ediyorsunuz... kolay gelsin...

Çevrimdışı ariciahmet

• İşçi Arı
  • Yer: rize
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Kovan Sayısı: 150
  • Rakım: 350-----2100
« Yanıtla #48 : Mart 05, 2010, 14:55:45 »
Formda bu konuyu yeni okudum
Çalışma ve düzen güzel biz gezgin arıcıların sabıt yerleri olsa ona yakın çalışma düzeni yapabiliriz istedikten sonra neden olmasın.
Burda benim hayran olduğum kovanlar . Bizim turkiyede bir fırma  buna benzer kovanlar çıkardı ama biz aricilar için deyilde milyarderler içinmi ne tam takım bir kovan alayım desen 600 lırayı geçiyor 100 kovan alsam 60 bin lira , kardeşim ben ev mi alıyorum yoksa kovanmı
Temennim videoda görduğumuz gibi basıt kovanlarında turkiyede bir fırma tarafından deyilde belli kurumlar tarafından imal edilip maliyetine arıcılara satılması.

Çevrimdışı serficeli64

• Boş Petek
« Yanıtla #49 : Mart 30, 2010, 02:41:05 »
arkadaşımızın ellerine sağlık.ben daha bu işin acemisiyim fakat 2 yıldır sürekli interneten bilği olması için takip ediyorum.şu ğörüntüleri ğördükten sonra kimse kızmasın ama bizlere tavsiyede bulunanlar hep yanlış  yönlendiriyorlar.yok ikinci kata yavru atılmasın,yok 10 cerceveyi ğecmeyin acaba diyorum hep yanlışmı biliyoruz.kadın tek başına 44 cerceve yaptı.özellikle cerceveyi saydım katta 11 adetti. yine bir eksiğimiz besleme alttan ve mükemmel bir dizayndı.bir diğer bilğiyide dün edindim paylaşmak istiyorum.eksi 15 ve20 arası soğukta kışlayan arılar yaza daha sağlıklı cıkıyorlar.ilğinc ğeldi bana hemde kışı sert olmayan bölğeye ğöre  yüzde 15.20 ğibi farkla.acaba kışlamayı erzurumda yapmak dahamı akılcı.herkeze sevğiyle

Çevrimdışı Savaş AKTAŞ

• Ana Arı
  • Yer: ÇANAKKALE-ÇAN
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: AKS: 200
  • Rakım: 73 m
« Yanıtla #50 : Mart 31, 2010, 00:54:54 »
Amatör arıcılarında kendi bölgeleri içinde kendi imkanları doğrultusunda gezgincilik yapmalarının erken ilk baharda arıların gelişiminde çok faydalı olduğuna inanmaktayım.
Arılara şerbet, kek vs.. takviyesi yanında kolonileri o zamanda flora akımı olan bölegelere götürmek çok avantajlı durum sağlamakta.
Orman bitkileri ova bitkilerine göre daha erken ve geç dönemlerde verim vermektedir.Mesela püren,  Doğolga(sanırım koca yemiş deniyor.)
Pürenin iki cins olduğu, mor pürenin sonbaharda açtığı, beyaz pürenin ilkbaharda açtığı;
Kocayemişin sonbaharda açtığı,erkek diye tabir edilen bir cinsinin ilkbaharda açtığı gibi sıralanacak çok bitki ve ağaç ırkları var.

Çevrimdışı ekrem63

• Larva
  • **
« Yanıtla #51 : Nisan 08, 2010, 12:58:41 »
Sevgili serficeli64 İzlemiş olduğun videoyu sanırım beğenmişsin.Bunu beğenmemek mümkün değil,Bizlere ışık tutacağını düşünüyorum.Arıların soğukta kışlaması ve ilk bahara daha verimli girmesi konusunda bilgiler sanırım denemek gerekir Bazı arıcı arkadaşlar arılarını ılıman bölgelere taşıyorlar.Belkide senin tezin daha mantıklı olabilir.
  Sevgili arkadaşlar malesef türkiyede yeni tekno kovan fiyatları çok yüksek.'' Hani Bir zaman arabaları bize çok pahalıya sattılarya hemide aynasız arabaları. Bu işte sanırım ona benziyor.Belki zamanla yeni üretim yapan birileri bulunur ve ucuzlar diye hayal ediyorum.Saygılar sunuyorum.

Çevrimdışı galaderesi

• Larva
  • **
  • Yer: sinop
  • Arıcılık Adına Ne Varsa
    • Arıcılık
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
« Yanıtla #52 : Nisan 09, 2010, 23:55:55 »
İnşallah böyle bir arılık yaptığımı günü görürüm çok da istiyorum.

Çevrimdışı A. Ziya Akacık (esem48)

• İşçi Arı
  • Yer: fethiye
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 150
« Yanıtla #53 : Nisan 15, 2010, 16:36:22 »
uzun zamandır sizleri buradan takip ediyorum ...
sayenizde bende arıcı oldum 10çıtalı arı aldım ve 4 çıtasını başka kovana alarak böldük meraktan her gün arının yanına gidiyorum bakalım nasıl bir sezon geçireceğiz

Çevrimdışı Hüseyin İncesakal

• Ana Arı
  • Yer: KAYSERİ
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 5 Yıldan sonra yer sıkıntısından dolayı Boş kovan sayısı 10 arı sayısı 0
  • Rakım: 1050
« Yanıtla #54 : Haziran 18, 2010, 13:29:41 »
Arkadaşlar videodaki kovan hoşuma gitti altlığı buradakine benzer olan kovanlar yapacağım ama tereddütlerim var mesela alt kısım çok geniş, Arılar buraya petek örmeye başlarlarmı acaba? Yoksa bu geniş alanın kullanımıda arının bakımıda daha kolay olur gibi geliyor bana.

Çevrimdışı maakbulut06

• İşçi Arı
  • Yer: Bağlum Ankara
    • maakbulut@mynet.com
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 25
  • Rakım: 1086
« Yanıtla #55 : Ekim 18, 2010, 23:18:42 »
YANİ KANGAL KÖPEĞİDE YÜKSEK VE SOGUK İKLİME ALIŞKIN HAYVAN SIÇAK İKLİMDE HEMEN ÖLÜYOR. MURAT HOCAM KULAK VERELİM
Ankara-Keçiören-Bağlum'lu Mehmet Ali AKBULUT

Sevelim;  Yaratan'dan dolayı, yarattıklarını.

Çevrimdışı ekrem63

• Larva
  • **
« Yanıtla #56 : Mart 04, 2014, 14:49:38 »
artık şimdi you tubede baya videovar arıya kek vermek:

http://www.youtube.com/watch?v=NS8uQpBBX-4

Çevrimdışı ekrem63

• Larva
  • **
« Yanıtla #57 : Mart 04, 2014, 14:51:03 »
 :) İLK VİDEO LİNKİ ÇALIŞMIYOR Kırk kovan arıcılıkdan eklemiştim  Şimdi sezer arıcılık videosunu sanırım türkçe anlatımda eklenmiş ellerine sağlı sezer beyin bir kaç bölüm var.

http://www.youtube.com/watch?v=QCSaI9Z2Qdg

Çevrimdışı ekrem63

• Larva
  • **
« Yanıtla #58 : Mart 04, 2014, 14:52:26 »
 Artık you tubede arıcılık videoları çok var:
http://www.youtube.com/watch?v=SXHuKYmTroY

Çevrimdışı ekrem63

• Larva
  • **