ANA ARI > Yalancı Analı Kolonilerde Uygulamalar

YALANCI ANA ARI DURUMUNDA YAPILACAKLAR

(1/82) > >>

meuygun:
       Halil Bey, biraz başka bir konu gibi oluyor ama size bir sorum olacak.Uzun süre anasız kalıp da yalancı beyin peydah olduğu bir koloniyi kurtarmak mümkün mü?Mümkünse nasıl olur?Bazen böyle sorunlarla karşılaşıyoruz. Bu yüzden bir çok koloni kaybettiğimiz olmuştur.

HÜSEYİN AVNİ ÖZCAN:
Sevgili meuygun böyle bir durumla karşılaşınca ne yapılabilir?
BU KOLONİ KURTARILABİLİR mesela;benim uygulamalarım bu şekilde ve bugüne kadar hiç kurtaramadığım koloni olmadı,birde önemli olan husus bu anasız kalan koloniyi ne kadar erken farkedersek başarı için o kadar önemli buda arılarımızı sürekli olarak takip etmenin gerekliliğini ortaya çıkartır.
1- bu koloninin bulunduğu kovan yerinden kaldırılarak 50 metre civarında bir yere götürülüp tüm arılar silkelenir.
2- yerine boş ve temiz bir kovan konur.
3- bu kovana silkelenen arıların girişi takib edilir ve kovan üst tahtasına oğul gibi asılı olduklarını göreceksiniz.
4- hazır fırsat varken varoa için mücadele hemen yapılır(ben böyledurumlarda perizini tercih ediyorum)
5- 1 gün bu şekilde kalmaları sağlanır tabiki bu arada sıvı beslemede yapmak gerekiyor(bunu neden yapıyoruz arı aç kalıp kovanı terk etmemesi için)
6- 2.gün arıların üzerlerine biraz serbetli su püskürtülüp yeni ana arı kovan giriş deliğinden içeri bırakılır.
7- anaarı bırakıldığının ertesi günü ana arının kabul edilip edilmediği kontrol edilir kabul edilmiş ise(genelde kabul görür) yeni örülmüş petekler koloniye verilmelidir,kovan iç sıralaması;endış petek ballı petek,varsa polenli petek ve kabarmış petek(bu petek işi koloninin güç durumuna göre ayarlanmalıdır).
Elde ana arı yok,o halde yukarıdaki işlemi düşünmeden;
a-eldeki güçlü bir koloniden pupalı bir çerçeve ve günlük yumurtalı bir çerçeve alınarak koloni bölmek suretiyle yeni bir koloni hazırlanır(BU İŞLEMİN BAHARDA VEYA İLK YAZ BAŞINDA YAPILMASI DAHA UYGUNDUR)
b- 2 gün beklenildiğinde bu koloninin ana memesi yapmaya başladığı tespitle 3.gün anasız kalan koloniye ve yeni koloniye gülsuyu serpilip anasız koloni arılıktan biraz uzağa silkilir.
c-yeni hazırlanan koloni anasız kalan kolonin yerine konur,anasız kalan koloninin işçi arılarının bu yeni koloniye dahil olduklarını göreceksiniz ve sıvı beslemeye devam.

Her iki uygulama sonunda anasız kalan koloninin elde kalan erkek gözlü petekleri güçlü kolonilere ve kapalı gözleri bıçakla kesip verebiliriz.

Tüm bunlar yapılırken yağma yapılmaması için koloniler için azami tedbirlerin de alınması gerekmektedir.

HÜSEYİN AVNİ ÖZCAN:
Halil abi sazan gibi atladım kusura kalma sizin yerinize cevap vermekteki kastım zaten yeterince yorulduğunuzu düşünüp ana konusunu dağıtmamak. :-[

Halil BİLEN:
Yalancı işi beni bozar...

Hiç uğraşamam dermişim...

ariciahmet:
Yalancı analı kovandan kurtulmanın en kolay yolu kovanın yanında bulunan kovana çerçevelerle birlıkte katıp birkaç gün sonra katılan çerçevelerde fazla sahte gözler varsa o çerçeveleri kovandan almak. şayet kovan sayım azaldı dersen bir hafta sonra aynı kovanı bölüverirsin.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git