BOMBUS ARISI > Bombus Arısını Tanıyalım

Bombus arısının üstündeki tehlike

(1/3) > >>

enerji:
Arkadaşlar iki gün önce kovanlarımın etrafında gezinen bir bambus arısını yakaladım ve arının üzerinde sayılamayacak kadar çok varroanın olduğunu gördüm bildiğim kadarıyla bu bölgede bambus yetiştiren kimse yok fakat tehlike şu bambusların üzerindeki varroaların kovanlara taşınma riski oldukça fazla bu konuda sizleri uyarmak isterim.

Halil BİLEN:
Bu söylediğiniz çok ilginç...

Bugün bir sürü bombus ( alaca arı) gördük bizde Sakarya nehri kıyısındaki arılarımızın bulunduğu yerlerde...

Bizde bakalım bir daha, varroa var mı? üzerlerinde...

butquci:
geçmiş zamanda bir blogsitede yayınlanan resimde bambus arısının üzerindeki değişik bitler vardı belkide o parazitleri varroa sandınız
bir resim çekseydiniz keşke

Ali Varol:
Di, 20/05/2008 - 18:58 — Angelika-L
Die Varroa ist eher
Die Varroa ist eher rundlich, Farbe von hell bis rötlich dunkel, je nach Alter. Die Varroa geht nur auf die Honigbiene.
Hummeln sind Bienen/Wildbienen.
http://www.hymenoptera.de/html/node/725

Kaynaklarda alaca arılar ve bal arılarının benzer hastalıkları ve zararlıları olduğu ancak alaca arıların bal arılarına göre hastalık ve zararlılara daha dayanıklı olduğu yazılıdır.

Yukarıdaki alıntıyı bir arıcılık forumundan kopyaladım. Benzer bir soruya veteriner hekimin cevabı: "Varrova sadece bal arılarında görülür."

mehmet55:
kovanlara yaklaşması da tehlikelide arazidede tehlikeli aynı çiçeklere konuyorlar zaten varrova yayılımı boyle değilmi bir arıvı ilaç vurur diğeri aynı anda vurmazsa aynı tehlike
inşallah bombustaki varrova değilde başka bir parazittir yoksa yıl boyu ilaç kullanmamız gerekecek

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git