BOMBUS ARISI > Bombus Arısını Tanıyalım

bombus yuvası

(1/1)

bekir albaş:
Sevgili Bekir ağabeyim....

Youtube biz Türkler için yasaklanmış durumda...

Bu durumu aşacaklar var aşamayacaklar var. O yüzden ben ayar etmek (silmek) zorunda kaldım özür dilerim.

Њ

bekir albaş:
tamam ben ayarları yaptıgım için göstyeriyordu sizleri unuttum

Mehmet KENAR:
Hazır başlığı bulmuş iken yazmak istedim, Abim dağda toprakta  bambus yuvası bulduğunu söyledi

bilmeden yuvasının ağzını, çalı çırpı ile bir müddet kapattığından 8, 10 tane kadar bambusun biriktiğini söylüyor

Merak ettiğim, bu bambuslar koloni olarak değil de, tek olarak kışladıkları yönünde, yazıldığını hatırlıyorum

bunlar bu tarih itibari ile koloni yaşamlarını devammı ediyorlar, yoksa istisna bir durummu?

Ali Varol:

--- Alıntı yapılan: Mehmet KENAR - Aralık 16, 2011, 23:42:36 ---Hazır başlığı bulmuş iken yazmak istedim, Abim dağda toprakta  bambus yuvası bulduğunu söyledi

bilmeden yuvasının ağzını, çalı çırpı ile bir müddet kapattığından 8, 10 tane kadar bambusun biriktiğini söylüyor

Merak ettiğim, bu bambuslar koloni olarak değil de, tek olarak kışladıkları yönünde, yazıldığını hatırlıyorum

bunlar bu tarih itibari ile koloni yaşamlarını devammı ediyorlar, yoksa istisna bir durummu?

--- Alıntı sonu ---

Mehmet Bey, genel olarak bombus bireylerinden yaşlı ana arı, işçi ve erkek arılar yaz sonu ölürler. genç ana arılar sağ kalır. Onlar da tek tek toprak altına girerek kış uykusuna yatarlar ve ilkbaharda havalar ısınınca uyanırlar. Yıllık yaşam döngüsü böyledir.
Ancak Akdeniz, Ege gibi ılıman iklim bölgelerinde döllenmiş ana arıların bazılarının yaz sonunda kış uykusuna yatmayıp yuva kurarak yılda iki kez yaşam döngüsüne girdikleri gözlemlenmiş.
Arıların tek olmayışı orada yaz sonunda yeniden kurulmuş ve kışın da yaşamını devam ettiren bir koloninin varlığını gösterir. Düşündüğünüz gibi istisnai bir durum.

Navigasyon

[0] Mesajlar

Tam sürüme git