Gönderen Konu: Anaarı üretiminde erkek arının önemi ve etkisi  (Okunma sayısı 13686 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ekrem63

• Larva
  • **
Anaarı üretiminde erkek arının önemi ve etkisi
« : Nisan 23, 2008, 09:28:05 »
Sevgili arkadaşlar ana arı üretiminde doğal yolla çiftleştirmede erkek arıların önemi çok büyük sanırım.işte tam burada erkek arıları hangi kovanda daha çok olması gerekiyor.Erkek arıları çoğaltmanın bir yolu varmı.mesela ben bir zaman çıtanın bir tanesine doğal petek yapsın diye sadece bir parmak kadar petek koydum ve verdim arılar bu peteği işledi fakat aşağı yukarı hepside erkek gözü idi,sizlerden bilgisi olan arkadaşlar paylaşıma yazarsa sevinirim.saygılar sunarım.

Egehan

• Ziyaretçi
Ynt: Anaarı üretiminde erkek arının önemi ve etkisi
« Yanıtla #1 : Nisan 23, 2008, 22:10:13 »
Ana arılarını kendi işletmesi için yetiştiren arıcılar için bu durum çok kontrol edilebilir durum değildir. Çünkü çevremizde çok sayıda koloni bulunmakta. Ancak biz yine de kendi kapımızın önünü temiz tutalım diyorsak, en iyi kolonilerimizin erkek üretmesine göz yumacağız ve iyi olmayan kolonilerin erkek gözlerini yok edeceğiz.

_ToPRaK_

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Nisan 23, 2008, 23:56:14 »
Ana arılarını kendi işletmesi için yetiştiren arıcılar için bu durum çok kontrol edilebilir durum değildir. Çünkü çevremizde çok sayıda koloni bulunmakta. Ancak biz yine de kendi kapımızın önünü temiz tutalım diyorsak, en iyi kolonilerimizin erkek üretmesine göz yumacağız ve iyi olmayan kolonilerin erkek gözlerini yok edeceğiz.

Arkadaşım erkek gözlerini yok edeceğizi biraz açabilirmisin ? kapalı gözleri kırmak yada erkek arıların fazlalığını aza indirgemek açısından ne yapılabilir ? yapılmasının bir sakıncası varmıdır ? 

Çevrimdışı ekrem63

• Larva
  • **
« Yanıtla #3 : Nisan 27, 2008, 13:21:45 »
Burayı ziyaret eden arkadaşlar paylaşıma tecrübelerini yazarlarsa daha iyi olacağını düşünüyorum okuyan var yazan yok.özellikle ANA ARI üreten arkadaşların bilgilerini paylaşması arıcılar için daha faydalı olur.Normal uysal bal yapan bir kovandan çıkan oğulun anası çok sokucu kılıç arı diye tabir ettiğmiz arının erkeği ile çiftleştiğinde yeni anadan çıkan işçi arılarda çok sokucu olurlarmı?şimdiden teşekkür ederim.

Çevrimdışı kerimcoşkun

• Pupa
« Yanıtla #4 : Nisan 27, 2008, 18:55:10 »
Burayı ziyaret eden arkadaşlar paylaşıma tecrübelerini yazarlarsa daha iyi olacağını düşünüyorum okuyan var yazan yok.özellikle ANA ARI üreten arkadaşların bilgilerini paylaşması arıcılar için daha faydalı olur.Normal uysal bal yapan bir kovandan çıkan oğulun anası çok sokucu kılıç arı diye tabir ettiğmiz arının erkeği ile çiftleştiğinde yeni anadan çıkan işçi arılarda çok sokucu olurlarmı?şimdiden teşekkür ederim.
Sevgili ekrem, eğer paylaşabileceğimiz bir tecrübe olursa emin olun paylaşırız. Ancak bu konudaki bilgim sınırlı ve diğer arıcı kardeşlerimizin bildiğini tahmin ediyorum.
Biz genellikle arılıktaki erkek arılara fazla müdahele etmeyiz. Tamamen doğal olarak ürerler. YAni buna koloni karar verir.Zaten ana arı en kaliteli erkek arı ile çiftleştiği için bir sorun olmuyor.
Sorduğu soruya gelince, kılıç arı ile melezleşen bir koloninin daha fazla sokucu olması gerekir.
İzmir'li arıcılar izmir bölümüne mesaj atsın tanışalım

Çevrimdışı zevci vatansever

• Boş Petek
« Yanıtla #5 : Ocak 27, 2009, 15:01:46 »
Anaarının doğal eşleşme kontrolu arıcı tarafından yapılması kesinlikle hiçbirzaman mümkün değildir ve olamaz.Ancak yalnız sunii dölleme yapılarak seleksiyonu gerçekleşir.Başarılar diliyorum.

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 350
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
« Yanıtla #6 : Ocak 27, 2009, 17:32:11 »
Ana arıların doğal ortamda kontrollü çiftleştirmeleri izole alanlarda mümkündür.
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı ekrem63

• Larva
  • **
« Yanıtla #7 : Mart 18, 2009, 23:22:23 »
Benim kolonide 1 kovan olan kılıç arı diye tabir ettiğimiz arı cinsinden şimdi hayli çok oldu.Bu koloniden kurtulmam gerek çünki kovanı açtırmıyorlar.hemen saldırıya geçiyorlar.Yani bundan çıkan oğullarmı yoksa bundaki erkek arılar yüzündenmi oluştular.Acaba hepsini tespit edip yeni ana versem kurtulurmuyum.

ertuðrul

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Mart 19, 2009, 00:17:00 »
kılıç arı ne demek oluyor. safgan bir türün yıllarca karışık türlerle çiftleşerek melezleşiyor o ismi mi alıyor yoksa yaban arısı gibi bişimi bu, yahut da anadolu arısı yada melezi mi yoksa AÇABİLİRMİYİZ

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #9 : Mart 19, 2009, 00:40:11 »
  Sayın Ertuğrul:
Kılıç arı doğal petek örülen eski tip kovanlarda uçma deliğine dik petek ören arı ırkı demektir.
  Sayın Ekrem63:
Arılarınızn Hırçın olması yalnızca ırkıyla ilgili değildir.
Kovan içinde veya yakın çevresinde anormal bir durumda arıları hırçın yapabilir. olması gerekli durumları düşünüp inceleme yaparak bulabilrsiniz.

Çevrimdışı kamil35

• Larva
  • **
« Yanıtla #10 : Mart 19, 2009, 02:31:54 »
Hollanda da yaşayan, bir Türk ile tanışmıştım. Orada arıcılıkla uğraşıyormuş. Baskın cinsiyetin erkek olduğunu söyledi. En kötü anadan üretilen ana dahi kaliteli erkeklerle çiftleştiğinde kaliteli bir koloni oluşacağını anlattı.Ana üretimi için. En kaliteli kovanlara erkek ürettirmeli ve en kaliteli anaların yumurtalarını kullanmalı diyorum.İlkbaharda Kaliteli bir kovana erkek yavru yaptırmak için, bu kovana başka kovanlardan arı takviyesi yapılıp nufus iyice arttırılırsa kalabalıklık ve sıkışma sonucunda üreme isteğine girecek ve erkek arı üretimi de yapacaktır. Bir de bu kovana besleme yapılırsa daha güzel olur diye düşünüyorum.  www.balpower.blogspot.com

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Kovan Sayısı: 350
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
« Yanıtla #11 : Mart 19, 2009, 17:48:07 »
Bir molekülü parçalayacak enzim o molekülü şifreleyen kromozomda mevcut olsa da her zaman mevcut değildir.

Arıların kılıç olma durumu da aynısıdır.
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı ekrem63

• Larva
  • **
« Yanıtla #12 : Mart 19, 2009, 22:39:49 »
Sevgili Kamil35 kardeşim bilimsel bilgilerini paylaştığın için teşekkür ederim.Burdaki paylaşımla biz arıcılar inanıyorumki doğruyu bulacağız.Muratakın kardeşim kılıç arı sanırım sadece kara kovandaki petek yapması ile ilgili bir ırk olacanı düşünmüyorum.Ertuğrul kardeşime yeterli olduğunu sanmam.Kılıç arı belki kolonideki baskın ırkın değişimi olabilir.Bu ırk sadece ve sadece kendi ırkını yıllarca sürdürmek isteyen bir ırk diye düşünüyorum.Çünki davranış biçimi,kovanda çoğalma ve bal yapma hevesi diğer ırkalardan farklı olduğunu görüyorum.Tek sorun bu arının saldırgan ve kinci bir arı kolonisi olması.
Egehan kardeşim yine herzamanki gibi kısa ve öz bir şekilde erkek kromozomlarının çiftleşmedeki durumu tarif etmişsin.saygılar sunuyorum

Çevrimdışı ekrem63

• Larva
  • **
« Yanıtla #13 : Mayıs 08, 2009, 00:30:10 »
sevgili arkadaşlar Ben hala şu bizim erkek arıların önemini Anlamamızı istiyorum. Ana Arı yetiştirici arkadaşlarımız ırk olarak iyi bal yapan ve oğula yatkın olmayan arıların erkeklerini  çoğaltırlar ise daha iyi olacanı düşünüyorum.Ayrıca kolonide kuluçkalık üstüne 2 veya 3 kat koyduğumuz halde oğula gitmeden bal yapabiliyor ise bu kolonilerden tecih yapmalarında çok fayda var.Gerçi ben başka bir yerde sordum forum içinde 3 veya 4 kata  çıkan arkadaşlar varmı diye,mesela kanadada arılar genelde 3  veya 4 katlıymış.Bizde bu işi kendi çabalarımızla ilerde başarmalıyız.

Çevrimdışı ahmet51

• İşçi Arı
  • Yer: Nigde
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 50
  • Rakım: 1250
« Yanıtla #14 : Mayıs 08, 2009, 17:43:49 »
sevgili arkadaşlar Ben hala şu bizim erkek arıların önemini Anlamamızı istiyorum. Ana Arı yetiştirici arkadaşlarımız ırk olarak iyi bal yapan ve oğula yatkın olmayan arıların erkeklerini  çoğaltırlar ise daha iyi olacanı düşünüyorum.Ayrıca kolonide kuluçkalık üstüne 2 veya 3 kat koyduğumuz halde oğula gitmeden bal yapabiliyor ise bu kolonilerden tecih yapmalarında çok fayda var.Gerçi ben başka bir yerde sordum forum içinde 3 veya 4 kata  çıkan arkadaşlar varmı diye,mesela kanadada arılar genelde 3  veya 4 katlıymış.Bizde bu işi kendi çabalarımızla ilerde başarmalıyız.
geçen sene kovanıyla beş katlı olmuştu.lakin oğulcu arı ama balıdaiyi yapıyor.çokta polen toplar.
arıya bulaşma kurtulamazsın.bulaştıysan hiç çabalama, ayrılamazsın.aşk mıdır hastalık mıdır;ben anlamadım.eğer sen anlarsan bizede anlatırsın.