Gönderen Konu: Anaarı üretiminde erkek arının önemi ve etkisi  (Okunma sayısı 15098 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Müslüm Öncel

• İşçi Arı
  • Yer: Şanlıurfa
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 12
  • Rakım: 550
Ynt: Arı ıslahı hakkında bir soru
« Yanıtla #15 : Şubat 09, 2015, 17:35:55 »
Forumdaki ustalarima konu arı ıslahı olunca benimde bir sorum olacak   iki kovan çok hırçın suriye cinsi kılıç olarak bilinen  arım var ufak küseli çok ogul veren verim mi ise anca kendine yetebilen  ama cok kisa zamanda baya yavru yapabiliyor bahar takviyeleri için çok iyi oluyor fakat ben bu kovanlarimdan birini melezlestirmek istiyorum iyi huylu verimli olmasini nasil saglarim tesekur ederim

Çevrimdışı Ahmet Ünsal Civeli

• Pupa
  • Yer: sakarya
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Kovan Sayısı: 6 kovan dolu+ 1kovan boş+5 ruşet kovan boş
  • Rakım: 35
Ynt: Ynt: Arı ıslahı hakkında bir soru
« Yanıtla #16 : Şubat 09, 2015, 17:57:34 »
o kovanlardaki arıdan ogul veya ana degiştirme yaparsan  yeni analar çiftleşirken zaten melezleşir
ustalar daha iyi bilir bu benim düşüncem

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
Ynt: Ynt: Arı ıslahı hakkında bir soru
« Yanıtla #17 : Şubat 09, 2015, 19:14:09 »
Forumdaki ustalarima konu arı ıslahı olunca benimde bir sorum olacak   iki kovan çok hırçın suriye cinsi kılıç olarak bilinen  arım var ufak küseli çok ogul veren verim mi ise anca kendine yetebilen  ama cok kisa zamanda baya yavru yapabiliyor bahar takviyeleri için çok iyi oluyor fakat ben bu kovanlarimdan birini melezlestirmek istiyorum iyi huylu verimli olmasini nasil saglarim tesekur ederim

Sayın Müslüm Öncel:

Suni dölleme aleti olmadığına göre;

Ana arıların çifleşme konusu arıcıların bilgisi dışında oluyor.
Yani hangi erkek arıyla çifleşir, kaçtane erkekle çifleşir? bilemiyoruz.

Sizin yapacağınız sert ve hırçın olan ana arıyı öldüreceksiniz ( tabiki öldürebilirseniz ) yeniden yapılan analar çoğunlukta olan ırkın özelliğini taşıma olasılığı yüksektir.

1 veya 2 ana yenilemede o kovandaki arılarda çoğunluğun arılarına benzeyecektir.

Çevrimdışı Müslüm Öncel

• İşçi Arı
Ynt: Anaarı üretiminde erkek arının önemi ve etkisi
« Yanıtla #18 : Şubat 09, 2015, 19:45:34 »
Sayın Müslüm Öncel:

Suni dölleme aleti olmadığına göre;

Ana arıların çifleşme konusu arıcıların bilgisi dışında oluyor.
Yani hangi erkek arıyla çifleşir, kaçtane erkekle çifleşir? bilemiyoruz.

Sizin yapacağınız sert ve hırçın olan ana arıyı öldüreceksiniz ( tabiki öldürebilirseniz ) yeniden yapılan analar çoğunlukta olan ırkın özelliğini taşıma olasılığı yüksektir.

1 veya 2 ana yenilemede o kovandaki arılarda çoğunluğun arılarına benzeyecektir.
Sayın Murat hocam :
Verdiğiniz bilgi için teşekür ederim;
Söylediğiniz gibi ana arının kafasını sıkmak gerçeken öyle kolay bir iş değil benim yapmak isteğim uysal, verimli ve bölgeye uyumlu bir ana üretmek onun içinde kovanlarımı iki yıldır iyi takip ediyorum ve kayıtlarını tutuyorum bal verimi,polen verimi iyi olan arılar genelikle hırçın oluyor uysal olanlarda oğul eğilimli ve verimsiz oluyor kayıtlara göre gelişimi iyi 10 çerçeve bal veren kolonin kapağını açtınmı habire saldırıyor uysal olanlarda bol meme ve oğul veriyor bana göre yapmam gereken uysal ırklardan italyan ve korniyol ana arı alıp bunlarıda arılığımda bulundurusam hırçın kovanların erkeklerini imha edip diğer erkeklerin çoğalmasını sağlarsam uysal ve verimi yakalama olasılığım varmıdır ne yapmam gerekir.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #19 : Şubat 09, 2015, 20:28:27 »
Sayın Müslüm Öncel:

O civarda bir tek sizin arılarınız varsa düşündüğünüzün birazı olabilir, yalnızca sizin erkekleriniz iş yapar.

**********************************************************************************

Suriye arısını okuyunca okuduğum bir yazı aklıma geldi.

İsrail Akdeniz iklim kuşağındayız deyip yerli arısı olan suriye arısı yerine İtalyan arısına dönmüş ama başarılı olamamış, kovan gelişimleri bir türlü istedikleri gibi olmuyormuş, aşırı yağmacılık ve arı ölümleri yaşanıyormuş.

İtalyan arılar yabani arılarla yeterli olarak baş edemedikleriniden tekrar suriye arısına dönmeye başlamış.

Çevrimdışı Muzaffer Tasdemir

• Ana Arı
  • Yer: Besigheim-Almanya
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 20 Anakoloni(Wirtschaftsvölker)
  • Rakım: D 350
« Yanıtla #20 : Şubat 09, 2015, 21:15:58 »
Uslüp mevzusu nedir?

Kesin birşey kaçırdım.

Halil Bey Iyi aksamlar
Ben bu Foruma danismaya geldim
kesinlikle tartismaya degil,
Halt etmek bizedir(Bize düser)
Adem Bey e  Aciklamalarindan dolayi cok tesekkür ediyorum
kendimi birden bir tartismanin icinde buldum
benim gayem bu degildiki
Ben Türkiye sevdalisi bir insanim  Halil Bey
yol kenarinda cicek acmis bir Akasya agaci gördügümde  sevincden gözlerim doluyor
Bir diken ciceginde onbir ari saydigimda icim burkuluyor
Bu Memleket icin Bir seyler yapan hemde Cook birseyler yapan insanlari
tartisiyor veya tartisiyor gibi görünce :
öyle oldu iste ...
Bagislayin.
Aricilik bal icin yapilirsa kar kazanir, Ari icin yapilirsa Diyar kazanir.

Çevrimdışı Müslüm Öncel

• İşçi Arı
« Yanıtla #21 : Şubat 09, 2015, 21:18:28 »
Sayın Müslüm Öncel:

O civarda bir tek sizin arılarınız varsa düşündüğünüzün birazı olabilir, yalnızca sizin erkekleriniz iş yapar.

**********************************************************************************

Suriye arısını okuyunca okuduğum bir yazı aklıma geldi.

İsrail Akdeniz iklim kuşağındayız deyip yerli arısı olan suriye arısı yerine İtalyan arısına dönmüş ama başarılı olamamış, kovan gelişimleri bir türlü istedikleri gibi olmuyormuş, aşırı yağmacılık ve arı ölümleri yaşanıyormuş.

İtalyan arılar yabani arılarla yeterli olarak baş edemedikleriniden tekrar suriye arısına dönmeye başlamış.

Sayın Murat hocam
Bahsetiğiniz yazıyı bende okumuştum bende arılarımın karakovan yerli ırk dediğim kovanım suriye ırkı olabilirmi diye düşündüm. Sayın Muhsin Doğaroğlu hocamla bir görüşmemiz oldu ve bu arının suriye arısı olma ihtimali çok yüksek deyince bende şuan arılığımda onu koruyorum destek amaçlı kullanıyorum  o zaman bize düşen kayıtları tutmaya devam etmek ve bol bol iğne yemek bilgiler için çok teşekür ederim .

Çevrimdışı Adem ALTINOK

• Ana Arı
  • Yer: Ankara Ayaş
  • Kan Grubu BRh+
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 70
  • Rakım: Kızılcahamam-Sazak 1220 m;Ayaş- 1000 m
« Yanıtla #22 : Şubat 09, 2015, 22:39:42 »
Ari islahi icin  izole edilmis alanlar gerekmiyormu,
benim Bildigim cografyada bile cok uygun 10-15 km.capinda wadiler var
Kanun`engelimi var ?ki düsünemiyorum

Mesela X vadisindeki Aricilar kendi
aralarinda anlasarak  böyle bölgeleri koruma altina alamazlarmi
böyle uygulamalar olursa is biraz kolaylasir diye düsünüyorum.
yanlismiyim.

Bu kadar bilinçli arıcıları bir arada bulmak samanlıkta çöp aramak gibidir.

Mesela wadi yerine vadi deseydiniz; X vadisi yerine Y vadisi deseydiniz ne hoş olurdu.

Yeriniz diğer arılıklara 10 km ise, kardeş özelliklerini de olumlu bulduğunuz kolonilerinizi buraya toplayıp, ana arı üretirseniz başarılı olursunuz.

Ama akrabalıklara da çözüm bulmanız lazım. Yeni ana arı arayışlarına devam etmeniz gerekir.
aa
Problemi anlamak çözümün yarısıdır.

• Ana Arı
« Yanıtla #23 : Şubat 09, 2015, 23:02:51 »

Mesela wadi yerine vadi deseydiniz; X vadisi yerine Y vadisi deseydiniz ne hoş olurdu.

Yeriniz diğer arılıklara 10 km ise, kardeş özelliklerini de olumlu bulduğunuz kolonilerinizi buraya toplayıp, ana arı üretirseniz başarılı olursunuz.

Ama akrabalıklara da çözüm bulmanız lazım. Yeni ana arı arayışlarına devam etmeniz gerekir.
Adem Bey  ben biraz önce size tesekkür ettim ,Halil Bey den de Cayimi aldim  Sayin demiyorum cünkü kendimi size yakin hissediyorum.

Çevrimdışı uzuner

• Ana Arı
  • Yer: Massachusetts, Amerika
  • Kovan Sayısı: 60
  • Rakım: 8
« Yanıtla #24 : Şubat 09, 2015, 23:49:45 »

forumda ya da genelde soyle bir anlayis hakim ama bu her zaman kotu anlamina gelmez ayrica islah icin bir gerekliliktir. Akrabalar arasi ciftlesme konusu.
Ari islahi yapılırken izlenen yontemlerden biri akrabalar arasi ciftlestirmedir. Ana, ogul, kiz kardes erkek kardes arasinda, kuzenler arasinda vb.  Amac arzulanan karakter(ler)in genlerde homojenlesmesini saglamaktir.  Akrabalar arasi caprazlama olmadan homojen genetik olusturamayiz.
Zengin bir flora hepimizi daha iyi arici yapar.
Bey yerine adimla hitap edebilirsiniz.

• Ana Arı
« Yanıtla #25 : Şubat 10, 2015, 00:58:56 »
forumda ya da genelde soyle bir anlayis hakim ama bu her zaman kotu anlamina gelmez ayrica islah icin bir gerekliliktir. Akrabalar arasi ciftlesme konusu.
Ari islahi yapılırken izlenen yontemlerden biri akrabalar arasi ciftlestirmedir. Ana, ogul, kiz kardes erkek kardes arasinda, kuzenler arasinda vb.  Amac arzulanan karakter(ler)in genlerde homojenlesmesini saglamaktir.  Akrabalar arasi caprazlama olmadan homojen genetik olusturamayiz.
Uzuner Bey, Iyi günler
merakimi mazur görün, Burda  Inzucht denen( Ben türkcesini bilmiyorum)bir durum var
Yeni yumurtaya  baslayan Ana Petekte bos gözler birakiyor
yani bos yumurta birakiyor sebebinde akraba eslesmesi oldugu söyleniyor
yanlis yerdemiyiyim?

Çevrimdışı uzuner

• Ana Arı
  • Yer: Massachusetts, Amerika
  • Rakım: 8
« Yanıtla #26 : Şubat 10, 2015, 02:28:19 »
Uzuner Bey, Iyi günler
merakimi mazur görün, Burda  Inzucht denen( Ben türkcesini bilmiyorum)bir durum var
Yeni yumurtaya  baslayan Ana Petekte bos gözler birakiyor
yani bos yumurta birakiyor sebebinde akraba eslesmesi oldugu söyleniyor
yanlis yerdemiyiyim?

Inzucht , inbreeding , akrabalarin ciftlesmesi olsa gerek.
biraz acayim. Ana bos yumurta birakiyor deyisiniz aslinda ananin yumurtasindaki genetik kusurdan dolayi ananin yumurtladigi normal diger yumurtalar gibi gorunen bu yumurtanin catlayinca isciler tarafindan yenilmesiyle o goz bos kalir. Yani bos yumurta birakmiyor. Genetik kusurlu larva yenilince goz bos kaliyor. Bunun nedeni de soyle diyeyim kromozomda bulunun ana ve babadan gelen iki geninde dizilisinin ayni olmasi (allele ). Ayni olma ihtimali ise akraba ciftlesmesi olunca . Genelde de iki ya da daha fazla kere kiz kardes, erkek kardes ciftlesmesi olunca gorulur. Bilmem kafa karistirmadan bu kadariyla anlatabildim mi. Daha ayrintiya girilebilir gerekirse.
Zengin bir flora hepimizi daha iyi arici yapar.
Bey yerine adimla hitap edebilirsiniz.

Çevrimdışı Adem ALTINOK

• Ana Arı
  • Yer: Ankara Ayaş
  • Kan Grubu BRh+
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Kovan Sayısı: 70
  • Rakım: Kızılcahamam-Sazak 1220 m;Ayaş- 1000 m
« Yanıtla #27 : Şubat 10, 2015, 14:29:27 »
Adem bey belki birilerine göre  her sey yolunda ,

belki tuzlarida kuru ,benim gördügüm yerlerde (Her ne kadar  yerel  yetkili Aricilarimiz  dünya sampiyonluguna aday olsalarda ) durum
öyle degil ben konu baska alanlara gitmesin diye  acmiyorum . Arilar koyun gibi degilki,sana küstüm arkadas deyib sürünü ayirib gidemiyorsun. 

Benim söyledigim  o degildi.

Pardon.

Ana arı üreticisinin uymak zorunda olduğu yönetmelik var. Buna göre, izole edilen bölgede "çap" değil "yarıçap" en az 15 km olacak, bu alan içindeki erkek arı hatları üretilmeye çalışan hatlardan olacak, yabancı koloni giriş çıkışı yasak olacak.

Eğer bu yarıçap içinde arıcı varsa yönetmeliğe aykırı olur, çünkü işletme dışındaki arıcıyı kontrol edemezsin, işletmenin arısı sayılmaz.

15 km mesafe o kadar uzak ki, bu kadar mesafe içinde bırakın bir tane bile köy kalmasın, 1 tane yabancı arılık olmaması imkansız.

Bir de çevredeki arıcıları örgütlemek kolay olmaz, olsa da, her sene onlarca adam arısı yokken 1-2 kovan arı alıp haberin olmadan arazisine koyuyor.

Yeni arı alanların bazılarının nereden aldığını öğreniyorum; Kızılcahamam, Güdül, Kazan, Beypazarı, Ilgaz (tee Çankırı), arıcı firmalar, ucuz diye gezgicinin çatlak patlak kovanıyla alıyorlar.
aa
Problemi anlamak çözümün yarısıdır.

Çevrimdışı Hasan YAVUZ

• Ana Arı
  • Yer: ISPARTA/Merkez
  • Rakım: 1043
« Yanıtla #28 : Şubat 10, 2015, 19:05:57 »
Saygıdeğer arıcı dostlar;

Arı ıslahında, erkek arının gen hatları etkiliyse, neden biz

ana arı seçiminde, hep ana arılardan seçim yapıyoruz.

O zaman ana arının fazla bir rolü yokmu yani ?
İnsan olarak dünya'ya gelen, bunun bilincinde olan, tüm insanlara merhaba.

• Ana Arı
« Yanıtla #29 : Şubat 10, 2015, 19:09:12 »
Inzucht , inbreeding , akrabalarin ciftlesmesi olsa gerek.
biraz acayim. Ana bos yumurta birakiyor deyisiniz aslinda ananin yumurtasindaki genetik kusurdan dolayi ananin yumurtladigi normal diger yumurtalar gibi gorunen bu yumurtanin catlayinca isciler tarafindan yenilmesiyle o goz bos kalir. Yani bos yumurta birakmiyor. Genetik kusurlu larva yenilince goz bos kaliyor. Bunun nedeni de soyle diyeyim kromozomda bulunun ana ve babadan gelen iki geninde dizilisinin ayni olmasi (allele ). Ayni olma ihtimali ise akraba ciftlesmesi olunca . Genelde de iki ya da daha fazla kere kiz kardes, erkek kardes ciftlesmesi olunca gorulur. Bilmem kafa karistirmadan bu kadariyla anlatabildim mi. Daha ayrintiya girilebilir gerekirse.
Tesekkür ederim, ben kisaca söyledim,nihayette yavru ise yaramiyor.ben Ariyi iyi ögrenmek istiyorum,bu yolda karsima cikan
her imkani degerlendirmek durumundayim, eger bu konuyu benimle islemek isterseniz. (mtasdemir62@hotmail.de)bana ulasabilirsiniz
simdiden tesekkür ederim.