Gönderen Konu: BİR SEFERDE NE KADAR OĞUL ÇIKAR  (Okunma sayısı 30619 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı sedatgok

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: İzmir
Ynt: BİR SEFERDE NE KADAR OĞUL ÇIKAR
« Yanıtla #15 : Haziran 01, 2008, 22:51:09 »
Çıkan oğulu zaten satıyorum :) sen kaç kilo bal satıyorsun bal satmak sorun hem müşteri yok hem fiyatlar ucuz ama arı satmak yani cita hesabı daha iyi şimdi sezonu sen napardın.
Sedat GÖK  - Manisa / Kırkağaç

Çevrimdışı reis45

• Larva
  • **
« Yanıtla #16 : Haziran 02, 2008, 16:17:36 »
arkadaşlar bu yıl çıkan oğulların az sayıda çıkması benim arılardada oldu.çift katlı bir koloni yaklaşık 15 çıta arı tahmini olarak, çıkan oğulun en az 5 çıta olması lazım.bilimsel veriler bu rakamları söylüyor.burada ayrıntılar işi özetliyebilir.neden az sayıda oğul çıkar?sorusuna bir çok cevap verebiliriz.benim gözlemlerim. 1 yaşlı ana hiç bir kolonide yoktu.hepsini kırdılar.2 çevrede hat safhada yoğun bir arı kuşu saldırısı vardı.3  hava sürekli değişiyordu.4 her çıkan oğulda en az 3 ila 5 genç ana vardı.gibi birçok neden sıralayabiliriz.çıkan oğulların oğul  kovanlara girmesini ben bu yıl çok gördüm.8 çıtalı bir oğul kolonisine giren oğul gördüm.bazen bilimsel veriler bizlere çare olmuyor.ve şu anda benim oğul veren kolonilerde ortalama 7ila8 çıta arı var.mart ayı başından beri hiç bir yemleme yapmadım .oğullarda dahil...bu konuyu biraz daha açarak devam edelim.saygı ve selamlar...

Çevrimdışı BUTKUCİ

• Boş Petek
« Yanıtla #17 : Ağustos 15, 2008, 16:56:27 »
oğul almak zevklıdir bilmeyenler işkence ve çiledır sonunda ölümdür,

oğulu verecek arı kovanı tıkabasa bütün çıtalar dolu ,

mum gözenelleri çıkacak yavrularla dolu olmalı,

en önemlisi anamemesı yapmaya başlıyan arılarınmemeyi sakladığı görülmeli ,

kesınlikle sahte meme olmamalı mümkünse memenın içıne bakın kurtcuk  yada günlük yumurta varmı,

oğul verecek arı peteği artık dolmuştur arının petekte yapacak ışı hatta barınacak yerı kalmayım dışarıda zıncir oluşturmaya başlar,

ve çalışma durumu neredeyse kesilir geceden kendini ayarlayıp göç edeceği kovana getireceği malzemelerı keselerine tıka basa doldurup ,
sabah güneşin ılk saatlerınden ikındi sularına kadar oğol çıkabilir,

bu şekılde dolu br kovandan 1. oğul 10 çitayı bile doldura bilır,

anası zaten dollenmış olduğundan pek zaman kaybı olmamıştır ve süretle yumurtlar hıç bir endışeniz olmamalı,

yavrunun çıktığı şende hızlı birşekılde çalışmaya başlar ana geceden yumurtalarını bırakmıştır kısa sürede 2. ve 3. yavruları vere bilir vermezsede zorla verdırmek sakıncalıdır,

arıyı risdke sokarsınız geç sezonda yavru verdirirseniz yeterince stoğunu yapamaz kolonisi çoğalamaz kışa yeni kolaniyle giremez,

arının ömrü kışı çıkarana kadar genç arılarla kalmalı ömrü süresi bitmiş arıyla kalırsa,
yaza arıyı petekte 3 veya 5 arıyla bulursunuz buda size extra masraf sorun uğraş gerek,

ama zamanında verilen oğul herzaman karşlı vesağlıklıdır oğul vermedi ama hala vaktinizvar siz çoğaltmak ıstiyorsunuz hıç sorun değıl  kovanı bölerekte oğul vermiş gibi yapa bılir siniz,

ama bu ış çok hesap ıster birtarafı söndürüm diğertarafı güçlü birakmamalısınız herşey eşit olmalı,

en önemlisı hıç risk almayın herşeyi zamanında ve kararında yapın .

arkadaşlar bu yıl çıkan oğulların az sayıda çıkması benim arılardada oldu.çift katlı bir koloni yaklaşık 15 çıta arı tahmini olarak, çıkan oğulun en az 5 çıta olması lazım.bilimsel veriler bu rakamları söylüyor.burada ayrıntılar işi özetliyebilir.neden az sayıda oğul çıkar?sorusuna bir çok cevap verebiliriz.benim gözlemlerim. 1 yaşlı ana hiç bir kolonide yoktu.hepsini kırdılar.2 çevrede hat safhada yoğun bir arı kuşu saldırısı vardı.3  hava sürekli değişiyordu.4 her çıkan oğulda en az 3 ila 5 genç ana vardı.gibi birçok neden sıralayabiliriz.çıkan oğulların oğul  kovanlara girmesini ben bu yıl çok gördüm.8 çıtalı bir oğul kolonisine giren oğul gördüm.bazen bilimsel veriler bizlere çare olmuyor.ve şu anda benim oğul veren kolonilerde ortalama 7ila8 çıta arı var.mart ayı başından beri hiç bir yemleme yapmadım .oğullarda dahil...bu konuyu biraz daha açarak devam edelim.saygı ve selamlar...

dostum hangi bölgedesin bılmiyorum bu vakitten sonra 8 çitali kolaniden oğol alman çok rıskli  ,

bence onu rahatbırak zorlama bol desem yinede çok az olmaz zorlama elınde kalmasın,

2. olarak 15 çitali katlı arıdan 5 çita çıktı diyorsun ee ne olacaktı,
10 çitamı çıkcaktı ,
arkenden basmışsın katı arı ısıtamamıştır geri kalmıştır bir bölümü üs kata çıkmıştır havalar sıcak olduğundan ve ana arıda fazla yumurtladığından arılar fazlada yayıldıysa,
sende 15 çita sanmışın dolaysıyla 2 kata meme yapan arı 1. kata yerleşmeyip dişarı çıkmıştır,

olasılıklar çok kat attın yavru vermeyecek diye birşey yok belkide katı atarken anayı ezdin mecburı ana çıkarınca OKADAR az kolaniyle çıkmıştır,

koloniye bakmak lazım hemde evire çevire işkence yapmazdan.

yazdıkların bana tohaf geldı bu ışten anlıyorsun değılmı!

yok arı kuşu saldırdı yok eskı arıyı kırdı bilmem ne sayıyorsun  ,

birkere sen arını hiç beslemeyi bırak vitamin verıp coşturmamışsın 5 çita oğol verdiğine şükret,

yöreye göre arıyı coşturma sezonu vardır mesela karadenizde nisan ayı bitmeye yakın vitanmınler başlar ,
arılar kudurur mayısın sonuna coşar kovan ağızları arılara dargelir,

kovanlar hazırannayakın değişılir,

daha sayamiyacam çünkü ışi bilmeyenler arıcılık yapıyolar üzülüyorum.

heleki şu arı kuşlarından nefret ediyorum  arı bile anlamıştır ve onların sesini düyunca çalışmaz,

yapmanız gereke yrıtıcı kuş doğan şahin yada atmaca  gibı kuşları koloni yakınlarında  100 veya 200 metrelik ıple salmak  bunu gören kuşlar pike yapıp kaçarlar,

başka türlü atom bombası atsanız kaçmazlar.

başkada bu nalet kuşlara çaresı varmıdır bılmiyorum kaderimize raıyız diyecez

Çevrimdışı arıcı_mehmet

• Larva
  • **
oğul mevsimi
« Yanıtla #18 : Nisan 30, 2009, 20:16:36 »
arkadaşalr meraba bu zamana kadar arısı oğul veren var mı acaba biz ankara da oturuyoruz  arılar bu hava şartlarında kaç gün sonra oğul yapmaya başlarlar?

Çevrimdışı Hasan Modanlı

• İşçi Arı
  • Yer: Diyarbakır
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 50 kovan
  • Rakım: çok yüksek.taksi ile arı lığa ulaşmak çok zor
« Yanıtla #19 : Nisan 30, 2009, 23:43:59 »
bizim burada bu güne kadar arının oğul verdiğini görmedim,

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #20 : Mayıs 01, 2009, 20:32:22 »
  Sayın Hasan Modanlı:
Bir seferde bir kovandan bir  tane oğul çıkar.
İkinci ve sonraki oğulların içinde birden çok dölsüz ana olsada o yine bir oğuldur.
Saygılar.

Çevrimdışı arıcı_mehmet

• Larva
  • **
oğul çıkacağını anlama yöntemleri
« Yanıtla #21 : Mayıs 02, 2009, 12:56:57 »
meraba arkadaşlar biz ankaranın bir köyünde oturuyoruz arılarımızın birine 2.katı koyduk diğeri 9 çıta oldu üs koyduğumuz önüne kapak atmaya başladı bir iki bir iki havalar da çok güneşli değil ama acaba ne zaman oğullar ve biz oğul yapacağını başka nasıl anlayabiliriz

RAHÝP ADAM

• Ziyaretçi
« Yanıtla #22 : Mayıs 02, 2009, 15:15:24 »
2. katımı? 1. katımı? kuluçkalığıda kat olarakmı sayıyorsunuz. oğul almakmı istiyorsunuz arıları bölmenin tam zamanı hem güçlü bölmeler kendini çok kısa sürede toparlar ve as kovanlara yanaşır balda alırsınız.
işlemlerde sanki bir hata var gibi kat koyduğunuz kovan nasıl önünde salkım kurabilir ki! eğer katın ardından kovanınız yağmalndı ve onu salkım sannetmişseniz önemli değil yada kat atarken katı yanlardan fazla sıkıştımış yada ortalamışsanız kattaki yavrulu çıtalara ana memesi yapmış olabilir buda vakitsiz oğula sebep olabilir.
Ayrıca diyelim ki birine 2. katı koydunuz peki 9 çıtalık olana neden kapalı yavru takviyesiyle işçi güçlendirmesi yapmadınız kisinede 1. katı atmanız diğerine 2. katı atmaktan daha yararlı olurdu diye düşünüyorum. 2. katı koyduğunuz 25 çıta varmı?

Çevrimdışı arıcı_mehmet

• Larva
  • **
« Yanıtla #23 : Mayıs 02, 2009, 16:25:27 »
evet doğru arkadaşım biz oğul almak istiyoruz 2 arımız var ve 2.katı koyduğumuz kovan önüne mum yani kapak atmaya başladı yaklaşık 14-15 çıta arı var.bende pek bilmiyorum da bu diğer ana arıların çıktığının ve oğul vereceğinin göstergesidir.bundan başka oğul yapacağınını nerden anlayabiliriz?

eğer bölme yaparsak anasını almadığımız kovana yeni ana arı vermemiz gerekr değil mi?

Çevrimdışı ahmet51

• İşçi Arı
  • Yer: Nigde
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 50
  • Rakım: 1250
Ynt: oğul mevsimi
« Yanıtla #24 : Mayıs 02, 2009, 20:06:39 »
arkadaşalr meraba bu zamana kadar arısı oğul veren var mı acaba biz ankara da oturuyoruz  arılar bu hava şartlarında kaç gün sonra oğul yapmaya başlarlar?

arkadaşım benim 5 tane çıktı.ama yanında olmadığım zaman zarfında 3 tanesi uçuş yapmış.bunu görünce yanında konakladım.2 sini aldım.baş oğullar gitti.aldığım oğulun biri 6 çerçeve,diğeri 4 çerçeve. ama bu oğullar tarsusta çıktı.şimdi arıiarı niğde ye getirdim.2.oğulunu beklediğim bir kovanda bugün baktım oğuldan vazgeçmiş.havalar serin gidiyor.yarın ısınırsa içindeki balı temizleyip ilaçlama yapacam. akdeniz bölgesinde nisan 10 veya15 inden sonra oğul atabiliyor.bizim buralar serin.mayıs 10 u geçmesi lazım.serinliğin bana faydası arılar iyice sıkışıp bol mevcut sağlamış olacak.oğul atmaya başladımı güçlü oğul elde etme şansım yüksek olacak.şu an 20 çerçeve ful olan kolonilerim mevcut.sıkışmış vaziyette.serbest olan1 tane var.oda 23-24 çerçeve.tabii ben arıları ocakta kekle besledim.ocak 10 gibi yumurtaya başladı.ama gelişim göstermeyen kolonilerimde mevcut.onlarada bir hile düşünüyorum.
arıya bulaşma kurtulamazsın.bulaştıysan hiç çabalama, ayrılamazsın.aşk mıdır hastalık mıdır;ben anlamadım.eğer sen anlarsan bizede anlatırsın.

Çevrimdışı TURAN ÖZDEMİR

• TURAN ÖZDEMİR
  • Pupa
  • Yer: KARABÜK - EFLANİ OVAKARATAŞ KÖYÜ
  • KARABÜK - EFLANİ - OVA KARATAŞ KÖYÜ
« Yanıtla #25 : Mayıs 03, 2009, 01:49:05 »
ahmet51 demişki
gelişim göstermeyen kolonilerimde mevcut.onlarada bir hile düşünüyorum.

ahmet bey şu hileyi biraz açarmısın 
KARABÜK - EFLANİ - OVAKARATAŞ KÖYÜ

Çevrimdışı ahmet51

• İşçi Arı
« Yanıtla #26 : Mayıs 03, 2009, 19:39:23 »
ahmet51 demişki
gelişim göstermeyen kolonilerimde mevcut.onlarada bir hile düşünüyorum.

ahmet bey şu hileyi biraz açarmısın 

onların hilesi herkesin bildiği usuller.takviye.tabii katlılardan pek takviye düşünmüyorum.tek katlılardan 9-10 çerçeve olanlardan takviye.bugün 3 tanesine bu basit hileyi uyguladım.6 bölme ve 5 ana değişimi olan var.onlarında yumurtaya geçmesini bekliyorum.onlarda yumurtaya başlayıpta yumurtaları kapatmaya başladımı güçlendirme hilesini uygulayacağım.ekseri çıkmaya yakın yumurtalı ve arılı çerçeve takviyesiyle.takviyedeki yumurtalar boşaldımı kabarmış peteklerle fazla yumurta attırma işine bakacaz.tabi arıcılık tekniğine ters bir uygulama olan yumurtalı çıtaların arasına petek vererek yumurta atmasını sağlıyorum.tabii bunuda kovandaki mevcudu göz önüne alarak yapıyorum.bu birde 6-7 çerçeveli kovana 2 çerçeve verdiğimde en az 1 hafta bakıma gerek duymuyor. ben çok faydasını görüyorum.en az fazladan 1 haftalık yumurta atmış oluyor
arıya bulaşma kurtulamazsın.bulaştıysan hiç çabalama, ayrılamazsın.aşk mıdır hastalık mıdır;ben anlamadım.eğer sen anlarsan bizede anlatırsın.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #27 : Mayıs 03, 2009, 21:15:36 »
Arıyla çalışmak, arıyı yönlerdirmek, arının yapması gereken işleri yapması için yardım etmenin neresi hile oluyor anlamadım.
Olsa olsa bunun daha uygun adı arıyı çalıştırmak olabilir.

Çevrimdışı ahmet51

• İşçi Arı
« Yanıtla #28 : Mayıs 03, 2009, 21:32:52 »
Arıyla çalışmak, arıyı yönlerdirmek, arının yapması gereken işleri yapması için yardım etmenin neresi hile oluyor anlamadım.
Olsa olsa bunun daha uygun adı arıyı çalıştırmak olabilir.

bu hile işin latifesi.başka birşey değil.

RAHÝP ADAM

• Ziyaretçi
« Yanıtla #29 : Mayıs 03, 2009, 22:40:46 »
arkadaşlar bu mesajın temelelerinde kovanların az açılması gibi izlenim aldım. benim  kovanlarımın hemen hepsini 2 dünde bazen 3ile 4 günde bir kesinlikle kontrolüm oluyor şurup zaten her akşam yada 2 günde bir banko veriyorum. bu şartlarda civarlarımda benim kovanlar kadar güçlü kovanlar yok.  geçen gören ve komşu vatandaşlardan sürekli tebrik ve destek mesajları geliyor. kovanların hiyararşisi bozulması ana kesmesi gibi sorunlar oluşsa sanırım bunu ilk önce yaşayacaklardan biride benim ancak çok şükür hiç öyle bir anım olmadı bazan günlük kovan kapağını açıp kritik olanların çıtalarını incelediğim halde.  buradan vurgulayacağım nokta şu kimse ben şukadar sürede açarsam kovanın çalışma düzeni bozulur anayı öldürür gibisinden bir düşüncenin kölesi olmasın. hergün çıtaların yerini değiştirecek yada kovan kapağını hergün saatlerce açık bırakacak değildir. amaç gelişmeleri yakından takip etme ve anlık müdahale ve çözüm. özellikle yeni başlayan kolonisini çoğaltma eğilimindeki acemi yada deneyimli arkadaşlarımız bu konuda itinalı ve rahat hareket emsidir temennim.