Gönderen Konu: Arıcılığa nasıl başladım?  (Okunma sayısı 6235 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ali Varol

• Ana Arı
  • Yer: Antalya- Manavgat - Ahmetler
    • Manavgatlý Arýcý
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Rakım: 40 m. ile 1700 m. arası
Arıcılığa nasıl başladım?
« : Mart 06, 2010, 20:40:58 »
Arıcılık bilgi ve deneyimlerimizi paylaşmak harika birşey. Bazı arkadaşlarımızın arıcılığa nasıl ve neden başladıklarına dair ilginç anıları olacağını düşünüyorum. Bazı arıcılık sitelerinde böylesi anlatımlarla da karşılaşıyoruz. Arkadaşlarımız ilginç anılarını ve deneyimlerini yazarlarsa hem onu tanımış oluruz hem de bir değişiklik olur.

Ben arıcılığa nasıl başladığımı anlattım.Yazı başka bir sitede. Adresi veriyorum. İlgi duyanlar siteyi açıp okuyabilirler. Yazıyı buraya alıp kalabalık etmeye gerek görmedim.
http://www.ahmetler.net/
Arıcı arkadaşlarımıza sağlık, bol ürün ve işlerinde kolaylıklar diliyorum.
http://bombusarilari1.blogspot.com/
http://manavgatliarici.blogspot.com/

Çevrimdışı Emekli

• Pupa
Ynt: Arıcılığa nasıl başladım?
« Yanıtla #1 : Mart 06, 2010, 23:08:36 »
Sayın Ali Bey;
Verdiğiniz sitedeki yazınızı okudum ve bir çok ortak yönümüz olduğunu gördüm.Ben de öğretmen emeklisiyim.Tesadüf bu ya benim köyümün adı da Ahmetler.(Karabük ili Ovacık ilçesi Ahmetler Köyü)
Üstelik aynı hastalıktan muzdaribiz.Bir kere yakalandık bir daha kurtulamıyorum.Ellerim çıtayı tutabildiğince,gözlerim yumurtayı görebildiğince de kurtulmayı düşünmüyorum.
Daha önce bu sitede birkaç anımı yazdım ve yazmaya devam edeceğim.
Arıcılığa başlayışımı da başka bir gün yazmak istiyorum.
Selam ve saygılar.

Emekli
                                              Mustafa Eroğlu

Çevrimdışı Emekli

• Pupa
« Yanıtla #2 : Mart 21, 2010, 02:11:04 »
Arıcılığa başlayışımın hikayesinin hepsini birden yazarsam uzun bir yazı olur ve böyle uzun yazılarda okuyucuyu sıkar.Bunun için bir kaç başlık altında yazmak istiyorum.

Çevrimdışı Emekli

• Pupa
« Yanıtla #3 : Mart 21, 2010, 02:13:20 »
ARICILIK HASTALIĞINA YAKALANIŞIM
1985 yılı, öğrt.liğimin 16. yılı.İlçe tarım müdürlüğündeki arkadaşlarımın yanına uğramıştım.konuşulan konu arıcılık idi.Burada (Safranbolu’da) kışlatmalı,bal sezonu yüksek bir yere getirmeli,şöyle yapmalı,böyle yapmalı deyip duruyorlardı..Ayının armut hikayesi gibi (ayının kırk türküsü varmış kırkıda armut üzerine imiş)başka bir laf konuşulmadı.Bende pür dikkat konuşulanları dinliyordum.Sonunda arıyı burada nereye koyacağız,yüksekte nereye kaldıracağız,bir aylık iznimiz var,başında nasıl duracağız,bizim hanımlar bu işe razı olmaz deyip vaz geçtiler.O gece bu arı işi kafama takıldı.Arkadaşarın elinde olmayan imkanların hepsi bende vardı.Bahçe var,köyde ev ve arazi vardı. Biraz sonra aynı şeyleri tekrar düşünmeye başlıyıp yatakta döneleyip duruyordum.İlerleyen günlerde şu kadar arı,şu kadar bal alırsam şu kadar para gibi matamatiksel hesaplar yapıp durdum.(Tabi arıcılıkta bu tür hesapların tutmadığını nerden bileyim ama zamanla yaşayarak öğrendim.)Konuyu hanıma izah ettim..Sen bu işe razı olursan bu işe girmek istiyorum, tabi birazda para lazım.İçimden kesin ,hayır ,olmaz,birde arıyla ,köyle,möyle mi uğraşacağız, ikimizde çalışıyoruz,geçinemeyecekmiyiz diye cerleyecek diye beklerken gayet sakin niye olmasın,istiyorsan yap,parayıda düşünme benim bilezikler var ya ,onları satarız demezmi.Bu beklemediğim cevap karşısındaki şaşkınlığımı herhalde tahmin edersiniz (Arıcılığın bir aile işletmeciliği işi olduğunu ben zamanla gördüm,yeni başlayanlarada bu yolu izlemelerini tavsiye ederim.).Arıcılığa  karar verme aşamasını bu şekilde hallettikten sonra sıra geldi arının nereden,nasıl alınacağına.

Çevrimdışı Ali Varol

• Ana Arı
    • Manavgatlý Arýcý
« Yanıtla #4 : Mart 21, 2010, 09:36:53 »
Arkadaşlarımız arıcılık hesaplarını sadece gelir gider hesaplarıyla tutmuyorlar bildiğim kadarıyla. Arılarla beraber olmak doğa ile iç içe olmak demektir. Doğa ile iç içe olmak, sessiz, sakin bir ortam, temiz bol oksijenli bir hava, şehrin gürültüsünden, tozundan dumanından kaçıp bir hafta sonu pikniği, biraz hareket edip paslanmaktan kurtulmak... Daha birhayli sayılabilir. Bunları da hesabın bir yanına ekliyoruz değil mi? Arıların ayaklarında sarılı morlu çiçektozları taşımalarını izlerken bulduğumuz iç huzurunu hangi hesap karşılayabilir?

Mustafa Bey, arıcı arkadaşlarımız hesap terazisinin bir kefesine bu değerleri de koyuyorlar mı merak ediyorum.

Çevrimdışı Emekli

• Pupa
« Yanıtla #5 : Mart 22, 2010, 00:41:27 »
Haklısınız Ali bey.Dedikleriniz peşinden geliyor zaten.Bu sayede arıcılar genelde genç ve dinç kalabiliyorlar.Bundan iyi kazanç mı olur.

Çevrimdışı Emekli

• Pupa
« Yanıtla #6 : Mart 22, 2010, 00:47:07 »
ARILARIN ALINIŞI

Tarımdaki arkadaşlara konuyu açtım .Onların yardımı ile 5 adet arı aldık .Bir tanesinin anası yokmuş,gelir gelmez zaten söndü.Tabi anası danasını bilmiyoruz o zaman.Birde kitap aldım. NİZAMETTİN KAYRAL’ın kitabı.(kendisine şükranlarımı sunuyorum) O kitap benin arıcılıkta alfabem oldu.Kitabı okuyor,şöylemi,böylemi diye bir gün önce açtığım kovanı ertesi gün yine açıyor,bir şeyler öğrenmeye çalışıyordum.
 Acemi şansı olmalı ki o sene 4 arım 13 arı oldu.Baharda 4 tanesi söndü. Ertesi sene biraz daha arı aldım ve bal sezonuna arıları köye getirmeye karar verdim.

Çevrimdışı Emekli

• Pupa
« Yanıtla #7 : Mart 22, 2010, 00:50:14 »
20 YIL SONRA KÖYE GİDİŞİM
Bulunduğumuz yerde (Safranbolu’daki yerimde) bal alma şansım olmadığı için arıları köye taşımam şarttı. Köyden ayrıdığımızda 14yaşımda idim.20 yıl hiç köye gitmedim.Bu arada köye zaman zaman amcamlar gidiyorlardı.Arıların yerlerini ayarlamak için onlardan anahtarı aldım ve köyün minibüsüne binip yola çıktım.Minibüs benim hiç bilmediğim yerlerden gidiyordu.Giderken çevreyi arıcılık yönünden inceliyor burada bal olur burada olmaz diye hüküm yürütüyordum.Minibüs büyük bir ormanın içinden çıktığında sonra karşıda bir vadi içinde bir köy göründü.Kendi kendime burada da güzel arıcılık olur ha  dedim.Meyer o köy bizim köy imiş.Köyün içine gelince ancak köyü tanıyabildim.Geldiğimiz yolunda yeni açıldığını sonradan öğrendim.Evin kapısından içeri girdiğimde içim cız etti.İçimin cız etmesi benim gözümde saray gibi hayal ettiğim evimizin yıkık, dökük halinin yanında geceleri bu evde nasıl kalacağımın korkusu idi.Çocukluğumda da geceleri yalnız kalamazdım.İlk gece ve daha bir çok geceleri uyumadan sabah ettim.Bazı geceler baykuş sesleriyle,kedilerin bağırtıları ile  uyanıp yatağın içinde oturdum(ev boş olduğu için baykuşlar yuva yapmışlar) Her sene köye gidişimde ben onları kovalıyordum fakat yuva yaptıkları için geri dönüyorlardı.En sonunda yuvalarını dağıttım ve onlardan kurtuldum.Zamanla içimdeki korkudan da kendimi telkin ede ede kurtuldum ama içimden tamamen atamadım.Hala içimde bir ürperti hissediyorum.
    Arıları, arıcılığı sevdim.Yıllar içinde çocukluğumda hiç sevmediğim köyümü de onların sayesinde sevdim.O gidiş,o gidiş.Her yıl ilkbaharda gidip,sonbaharda arılarla Safranbolu’ya dönüyorum.

Çevrimdışı Ali Varol

• Ana Arı
    • Manavgatlý Arýcý
« Yanıtla #8 : Mart 22, 2010, 08:51:11 »
Köy evinin bahçesi yok mu? Bahçede meyve ağaçları? Sulama olnağı varsa sebze ekimi?
Arılar bu evin bahçesinde ise işler kolay demektir. Ballıklar, çıtalar, bal süzme makinesi gibi fazla eşyaları taşıma zahmeti yok demektir.

Çevrimdışı Emekli

• Pupa
« Yanıtla #9 : Mart 22, 2010, 22:36:40 »
.ARILARLA KÖYE İLK GİDİŞİM

1986 yılı baharında bir arkadaşın arabasına aldığım arılarla beraber 20 arıyı yükleyip köyün yolunu tuttum. Yolda yakalandığımız yağmur bize kabus dolu bir gece yolculuğu yaşattı.Toprak yol oldu bir çamur deryası.Her an kayıp arılarla birlikte yolun altını boylamamız an meselesi idi.İki saatlik yere ancak sabah   tan  yeri ağarırken varabildik.Yanımda getirdiğim rahmetli anacığım köye varıncaya kadar bildiği bütün duaları okumuş,belki de birkaç kere hatim indirmişti. Anamın evimizin o yıkık,dökük halini görünce.ben burayı böylemi bıraktım diye hüngür hüngür ağlamasını hala içim sızlayarak anımsarım.Yıllar içinde evi mükemmel bir köy evi haline getirdim ama anam göremeden rahmetli oldu.Keşke görebilseydi.
   Köydeki ilk iki yılım da az mevcutla süper bal aldım. Beğenilmiş olmalı ki ,elimdeki bal kendi çevremde hemen satıldı.Başlangıç çok iyi idi ama bu hep böyle gitmedi.Sonraki yıllarda bir çok hayal kırıklıkları yaşadım.İki kere arıları sıfırladım.Bir kere de kireç hastalığından darbe yedim.Ama vaz geçmedim.ELLERİM ÇITAYI TUTABİLDİĞİNCE VE GÖZÜM YUMURTAYI GÖREBİLDİĞİNCE DE  devam edeceğim.

Çevrimdışı Ali Varol

• Ana Arı
    • Manavgatlý Arýcý
« Yanıtla #10 : Mart 23, 2010, 09:24:02 »
Arıcılık terazisinin kefesinin birinde de bu zorluklar, bu yorucu çalışmalar var. Buna rağmen arıcı arkadaşlar bu işe devam ediyorsa bu iş bir bağımlılık, bir sevadadır. İnsan bir kere sevdalandı mı bırakamıyor vesselam. Bıraksa bile bir süre sonra gene başlayıveriyor.

Neyse ki zorluklar bir yandan artarken bir yandan da arıcı arkadaşlar kolaylıklar, çözüm yolları arıyorlar, buluyorlar. Polen tuzaklı kovanlar, elektrikle çıta teli yapıştırma, kuluçka dolabı, ana arı üretimi, varova için oksalik asit, formik asit kullanımı... Arkadaşlar bildiklerini duyduklarını birbirleriyle kıskanmadan paylaşıyorlar. Bu paylaşım arkadaşlarımıza manevi bir güç veriyor; zor işler kolay oluyor böylece.

Zorlukları da görüyoruz, güzellikleri de. Bardağın yarısı dolu mu boş mu diye sorarsak kendi kendimize... Bana bardağın yarıdan fazlası dolu görünüyor.

Çevrimdışı HÜSEYİN AVNİ ÖZCAN

• Ana Arı
  • Yer: ZONGULDAK
  • 2014 Benim arılık
    • HÜSEYİN AVNİ ÖZCAN
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 40
  • Rakım: 0-........ arası değişiyor.
« Yanıtla #11 : Mart 23, 2010, 10:51:17 »
Neyse ki zorluklar bir yandan artarken bir yandan da arıcı arkadaşlar kolaylıklar, çözüm yolları arıyorlar, buluyorlar. Polen tuzaklı kovanlar, elektrikle çıta teli yapıştırma, kuluçka dolabı, ana arı üretimi, varova için oksalik asit, formik asit kullanımı... Arkadaşlar bildiklerini duyduklarını birbirleriyle kıskanmadan paylaşıyorlar. Bu paylaşım arkadaşlarımıza manevi bir güç veriyor; zor işler kolay oluyor böylece.

Zorlukları da görüyoruz, güzellikleri de. Bardağın yarısı dolu mu boş mu diye sorarsak kendi kendimize... Bana bardağın yarıdan fazlası dolu görünüyor.
Ali abi bizde de durum aynı site paylaşımlarını bizlerden esirgemeyenlere sonsuz şükranlarımızı iletiyorum.
ARICILIK BİR HASTALIKTIR BİZDE BU HASTALIĞA YAKALANDIK ALLAH BİZE ŞİFA VERMESİN

ANTALYA LI  0 532 6886576
http://huseyinavniozcan.blogspot.com/