Gönderen Konu: agresif ablalar yapıştırıyorlar iğneyi  (Okunma sayısı 1857 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı aydin

• Boş Petek
agresif ablalar yapıştırıyorlar iğneyi
« : Mart 07, 2010, 19:38:43 »
iyi günler,

öncelikle siteyi kuran ve paylaşımlarıyla yaşatanlara teşekkürler :)

geçen yıl haziran gibi dalda bulunan oğulla başlayan amatör arıcılığımız aldığım 3 kovanla 4 kovana yükseldi.fakat aldığım kovanlardan bir tanesi kılıç kullanmayı çok seviyor, kovanı bir kez açtım sadece ortalardan bir çıta çektim, bir anda etrafı bir bulut kapladı, kovanı kapattım, uzaklaştım 5-6 dakika sonra kalabalık azalınca üzerime baktığımda pantolonum iğnelerinden asılı 40-50 arı ile doluydu, çoraplarımdan kaç defa sokulduğumu bilmiyorum, evin etrafında iki tur attıktan sonra(uyanığız ya  ;D) hızla içeri girdim ama sızmayı başaran bir diğeri elbiseyi çıkarır çıkarmaz iğneyi yerleştirdi çıplak tene.

arılar ayvalıktan istanbula geldi ve ekstra agresiflik belki bu hava değişiminden kaynaklandı(yolculuktan 5 gün sonra kovan kontrol için açıldı) ama satın aldığım kişi bu arıların agresif olduğunu ve her kontrolde kendisini taciz ettiğini söylemişti

şimdi ne yapmam lazım diye soracağım sizde muhtemelen anayı değiştir diyeceksiniz.geçen sene tek, hemde uysal olan koloniyi kontrol ederken bile tesadüfen karşılaşmadıkça kraliçe hazretleri nur yüzünü benimle paylaşmaya istekli değildi yani İstanbul'da ya da bilmiyorum eğer kraliçeler kafeste kargo yolculuğuna dayanabiliyor ise başka biryerden güvenebileceğim bir satıcı bulabilsem bile sanmıyorum ki astronot kıyafeti giymeden ben bu kovanda kraliçeyi bulabileyim imha edeyim, birde yeni kraliçenin kabul töreninin nasıl geçtiğini kontrol etme seansları var ki Allah korusun.

yaşadığım yer yazın çocuk dolu oluyor ve çocuklardan birisinin bile arı tarafından sokulması ailelerin baskısıyla diğer kovanların da uzaklaştırılmasına sebep verebilir yani sanırım anayı yazdan en az 2 ay önce falan halletmem gerekir ki yaza yaşayacak agresif arı kalmasın

diğer kovanlara meme yaptırıp bu kovana vermeyi düşündüm ama anayı kovandan alamadıktan sonra sanırım herhalde o memenin yaşama şansı hiç yok, hem öyle bile olsa o çıkacak anayı da bu kovanın arılarının döllemesi ihtimali var.

bana önerebileceğiniz bir çözüm var mıdır?aklıma gelen çözüm, beni sürekli bana iki çerçeve arı ver diye taciz eden bir arkadaşım var, kovanı ona hibe edip iki problemi ortak formülle sonuçlandırmak  ;D ama iki gün sonra kovan geri gelir diye korkuyorum.

bir de agresif olmayan kovanlardan birisinin kovan iç duvarında 3-4 tane 2-3cm uzunluğunda yumuşak sanki kabuksuz salyangoz gibi yaratıklar gördüm, bunlar ne olabilir ve ne tür zararları olabilir.

cevaplar için şimdiden teşekkürler

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul
    • www.beyazkovan.com
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 63
Ynt: agresif ablalar yapıştırıyorlar iğneyi
« Yanıtla #1 : Mart 07, 2010, 21:06:38 »
Arıcılık bilgisinin teorik olarak öğrenilmesinden sonra, bir arıcının geçeceği en büyük aşama arı dilini öğrenmiş olması.

Arı dilini öğrenen arıcı kovan ortasından çıta çekerek, anlattığınız şekilde kendini ve çevresini riskli durumda bırakmaz.

Çünkü örtü bezi ya da tahtasını kaldırdığı anda, o arının davranış şeklini anlar. Aşırı kızgın ve saldırma eğilimi gösteren bir koloniden, hem de tam ortadan çıta çekmez.

Yaşadığınız bu durum, arıcılığa ilk başladığımız yıllarda hepimizin başına sıklıkla geldi.

Ben Kitaptan bakarak açtığım ilk kovanın bana saldırması sonucu, neredeyse komalık olmuştum. 3 gün ayağa kalkamadım.

Arı ırk özelliği olarak hırçın olabilir, yolculuk esnasında anasını kaybetmiş olabilir, açlık riski ile karşı karşıya kalmış olabilir ve en önemlisi bulunduğumuz mevsim her an arı açmaya çok uygun değil.

Havalar düzelip nektar ve polen akımı hızlandığında, muhtemelen anlattığınız kadar hırçın davranmayacaktır.

Ama bu tür kolonilere kesinlikle kendiniz tek başına müdahalede bulunmayın. Anasını değiştirmek için muhakkak usta bir arıcıdan yardım alın.

Kovanlar yerden yüksek bir sehpa üzerinde değilse ve kovanın arıların kaplamadığı iç yüzeyinde aşırı rutubet oluşmuşsa, sümüklü  böcekler için iyi bir ortam oluşmuş oluyor.

Nemli, rutebetli ve erken ilkbaharın soğuğundan koruyacak şekilde sıcacık. Sümüklüböceklerin arılara zararı olmaz, fakat onların oradaki varlığı kovan içi şartların arılar açısından çok da konforlu olmadığı anlamına geliyor.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #2 : Mart 07, 2010, 21:24:50 »
Sayın Aydın:

Uzunluğunda, birde yumuşak ve kabuksuz yazmışsınız; bunlar bence petek güvesi kurtçuk kozası olabilir.
Bunları kovandan çıkarıp atın ve ezin.
Havalar biraz daha ısınsın kovanın diğer taraflarına ve peteklerin içine gömülmüş olarak varmı diye bakarsınız.
Zayıf kovanların sönmesine neden olan bir zararlıdır.

Sıcak günlerde kovan iç bakımı yaparsanız iyi olur.

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul
    • www.beyazkovan.com
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 63
« Yanıtla #3 : Mart 08, 2010, 09:44:53 »
Murat Hocam,

İstanbul'da yere yakın konulmuş kovanların içinde bu mevsimde sümüklü böcek çok görülüyor.

Benim kovanlar sehpanın üzerinde bu tür bir sıkıntım olmadı. Ama beşe on kalasları doğrudan yere koyup üzerine de kovan koyan diğer arkadaşların kovanlarında sıklıkla görüyorum.

sedat42

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Mart 08, 2010, 16:26:18 »
hocalarımın dedıgı gıbı ilk anlar normal arı acemı arıcıyı korkan insanı hemenbiliyo . bende 2 senedır ugrasıyorum ilk zamanlar en az 50 arı igneliyodu . babamınkini saymıyoduk bıle ama sen sanslısın cunku ailede romatızma kalmadı babam ellerı agrıyodu şimdi cok iyi . yani sokmasında sorun yok. birgün 25 yıldır bu işiyapan bi amcamı getırdım yoldeada sıkı sıkı diyorumki aman abi cok saldırganlar dikkat et. emin olunki maskesız baktı. bence anaları degıstırmeden ziyade birazdaha bekleyıp usta bi arıcıya baktırmak.