Gönderen Konu: SANAL ARICILIK TARİHİ  (Okunma sayısı 47633 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul
    • www.beyazkovan.com
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 63
SANAL ARICILIK TARİHİ
« : Mart 12, 2010, 14:56:13 »
Ülkemizdeki Sanal Arıcılığın geçmişi ile ilgili zaman zaman çeşitli sorular soruluyor.

Yıllar geçtikçe geçmişe dair yaşananları unutuyoruz. Arada bir hafızalarda kalanları toparlamakta, bir kenara kayıt etmekte fayda var.

Türkiye internetle, 12 Nisan 1993'te Ankara-Washington arasında kiralık hatla kurulan ilk bağlantı ile tanıştı.

1994 yılında firmalara ve kurumlara kısıtlı da olsa internet hesapları verilmeye başlandı.

1996 yılında Türkiye'nin ilk internet altyapısı olan TURNET hizmete girdi ve internet ülkemizde yaygınlaşmaya başladı.

Ben ilk internet bağlantımı 1997 yılında yaptım.

Web dünyası ile tanışmamızdan itibaren, Türkçe içerikli arıcılık kaynaklarını aramaya başladık. Fakat bu yıllarda hem internetin yeni olması, hem de arıcıların teknolojiden uzak durması sebebiyle, sanal dünyada arıcılık bilgisi yok denecek kadar azdı.

Benim sanal dünyada ilk bulduğum Türkçe arıcılık bilgisi, Faik Keser isimli bir arkadaşın, ücretsiz hizmet veren bir servise koyduğu arıcılık ders notlarıydı. Yanılmıyorsam 2000 yılıydı.

Türkçe içerikli arıcılık bilgisini, sanal dünyaya ilk koyan isim olarak bu arkadaşı kabul edebiliriz.

Bu dönemde internet üzerinden tanıştığımız arıcı arkadaşlarla sürekli olarak, "Türkçe içerikli arıcılık sitesi biliyor musun?", muhabbeti yapıyorduk.

Web teknolojilerine olan merakım ve sayfa hazırlama mantığını öğreniyor olmam, ben de yavaş yavaş arıcılık içerikli bir site hazırlama fikri uyandırıyordu.

2001 yılında Türkçe içerikli bir arıcılık sitesi hazırlamak için www.balarisi.com alan adını satın aldım ve içerik hazırlıklarına başladım.

2002 yılına geldiğimizde ülkemizin ilk arıcılık sitesi sayılabilecek www.aricilik.com yayına girdi. Siteyi Zonguldak'lı Yücel Bozacıoğlu isimli bir arkadaş kurmuştu.

www.aricilik.com, ülkemizde yayına giren ilk arıcılık sitesidir.

Ben bu site yayına girince, nasıl olsa bir arıcılık sitesi var yenisini yapmaya gerek yok diye, bitme aşamasına gelen çalışmalarımı durdurdum.

Fakat www.aricilik.com sitesinin yeterli performansı gösteremediğini görünce, 2002 yılının sonlarına doğru www.balarisi.com sitesini yayına soktum.

Site içerik itibariyle iyi hazırlanmıştı ve kısa zamanda ilgi odağı oldu.

2003 yılı ortalarında www.aricilik.com sitesi, 8-9 ay kadar süren yayın hayatına son verdi.

Bu arada www.balarisi.com için hizmet aldığım şirket de kapandı ve benim site üzerinde hiç bir kontrol imkanım kalmadı. Bütün şifre ve giriş bilgilerim kayboldu.

Çaresiz olarak yeni bir site hazırlığına giriştim ve balarisi.com daki bilgileri taşıyarak, 01/08/2003 tarihinde www.aricilik.gen.tr sitesini yayına soktum.

Bugün hala yayınına devam eden en eski Türkçe arıcılık sitesi, www.aricilik.gen.tr'dir.

Bu tarihten sonra, aricilik.gen.tr içeriğini birebir kopyalayan, bir çok site yayın hayatına girdi. Benim izleyebildiğim kadarıyla bunların sayısı 50'ye yaklaştı. Şu an bile sanal alemdeki bir çok sitede yer alan arıcılıkla ilgili içerikler, aricilik.gen.tr den birebir kopyalanmış yazılardır.

Aşırı içerik kopyalama ve aricilik.gen.tr ismine benzeyen isimlerle yayın hayatına giren sitelere tepki göstermek amacıyla, 2006 yılında yeni bir arıcılık sitesi daha kurmaya karar verdim.

Bu arada ülkemizde ADSL internet bağlantısı hizmete girmiş ve internet bağlantısı olan kullanıcı sayısı da çığ gibi büyümüştü.

İlk kurduğumuz sitenin günlük ziyaretçisi 50 olduğu dönemlerde bunu büyük bir başarı olarak görürken, 2006 yılına geldiğimizde bu rakam binlerle ifade edilir olmuştu.

2005 yılında blog hizmetiyle tanıştım. Çalıştığım şirketteki metin yazarı arkadaşlara reklam ve pazarlama blogları kurdum.

2006 yılı Türk Sanal Arıcılığında bir dönüm noktası oldu. Bu tarihe kadar neredeyse tek tabanca sürdürdüğüm yolculukta, 2006 yılı itibariyle bir çok yol arkadaşına kavuştum.

2006 yılı Şubat ayında, sanal dünyada faaliyet göstermek isteyen bir arıcıya, www.teknikaricilik.blogspot.com ismiyle, ilk Türk Arıcılık Blogunu kurduk.

Kurulan ilk arıcılık blogunun hangisi olduğunu merak eden arkadaşlar için cevap; kurulan ilk arıcılık blogu teknikaricilik.blogspot.com'dur.

2006 yılının Mart ayında, www.beyazkovan.com sitesini yayına soktum.

Beyazkovan sitesinin kurulmasıyla birlikte, ilk kapsamlı Türkçe arıcılık forumu da yayın hayatına girmiş oldu.

Bu dönemde HALİL BİLEN ile tanıştım ve Sanal Arıcılık tarihinin akışı bu dönemde oldukça hızlandı.

Halil Bilen kendisine kişisel bir blog kurmuştu. Fakat ben onu, blogunu arıcılık bloguna çevirmesi konusunda ikna ettim.

2006 Nisan ayında TÜRKİYE'NİN İKİNCİ ARICILIK BLOGU www.halilbilen.blogspot.com adıyla yayın hayatına girdi.

Halil Bilen'in Sanal Arıcılık Dünyasına dahil olmasıyla birlikte, arıcılık içerikli blogların kuruluşu büyük bir ivme kazandı. Kısa süre içinde bir çok blog yayın hayatına girdi.

O dönemde blogger altyapısı İngilizceydi ve bir miktar kod bilgisi gerektiriyordu. Bilgisayar tecrübesi olmayanlar için blog kurmak şimdiki gibi kolay bir işlem değildi.

2006 ve 2007'li yıllarda yayına başlayan bir çok blogun, teknik kurucusu HALİL BİLEN'dir. Bugün geçmişini unutmuş olan bir çok blogcuya, gece yarılarına kadar blog yönetimini öğreten kendisidir. Sanal Arıcılık dünyasına verdiği emeklerden dolayı kendisine teşekkürü bir borç biliyoruz.

2008 yılına geldiğimizde, aşırı kopyalamadan dolayı içeriği artık sıradanlaştığı için, aricilik.gen.tr sitesini forum şekline çevirmeye karar verdik.

Ve bu günlere geldik.

Bu uzun yolculukta bizi yalnız bırakmayan, ismini sayamadığımız, bu camiaya büyük katkıları ve emekleri olan bütün arkadaşlarımıza kalbi teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Çevrimdışı Bilal.T

• Boş Petek
  • Yer: Gümüşhane
Ynt: SANAL ARICILIK TARİHİ
« Yanıtla #1 : Mart 12, 2010, 15:15:30 »
Sanal Arıcılıkta buralara gelinmesine vesile olanlara çok teşekkür ederim.Onlar sayesinde sanal alemde arıcılar bilmediklerini ögrenip bildiklerinide ögrete bilmektedirler.

Çevrimdışı bekir albaş

• İşçi Arı
  • Yer: seferihisar -izmir
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: kış sonrası 4 de düşmüştü şimdi8 oldu haziran 12 yeter
« Yanıtla #2 : Mart 12, 2010, 16:11:25 »
sanal alemde bilgi paylaşımı yapan tüm üstatlara cok teşekkür ederim  onların sayesinde cok yol kateddim bu siteyi kuranlara dahada cok teşekkür ederim saolun

Çevrimdışı Şeref KORKMAZ

• Ana Arı
  • Yer: İstanbul-Şile - Ağva
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 45
  • Rakım: 200
« Yanıtla #3 : Mart 12, 2010, 17:29:50 »
         Sayın Murat ÇAKIR  'a  Halil BİLEN 'e  ve emeği geçen tüm üstadlarımıza çok tüşekkürler. 

Bu siteyi iyiki kurdunuz , çok arıcı kardeşimiz buradan nazari hatta ameli eğitimini aldığını biliyorum.

Bu siteyi sizler kurdunuz , fakat  bu site hepimizin oldu.  Selamlar...Saygılar...

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 350
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
« Yanıtla #4 : Mart 12, 2010, 17:51:20 »
Sanal Arıcılık Tarihi başlığını görünce ilgimi çekmedi değil hani.

Okuduğumda gördüm ki benden de bahsediliyor. Hoşuma da gitmedi değil. Tarihe geçmişiz de haberimiz yokmuş.

Sanal süreci bilmeyen çok arkadaşımız var bu forumu takip edenler arasında da…

Arıcılık blogları…

2006 yılının başında Büyükşef ile tanışmamızı anlatmalıyım ben…

Bakıyorum web sitelerine o zamanlar ne kadar da birbirine benziyor ve bazı web sitelerinde aynı kişiler yazılar yazıyorlar ama hepsinin farklı web siteleri var.

Ancak 2 web sitesi tıpatıp aynı.

Beyazkovan ve Arıcılık.gen.tr

İletişim bölümünden attım maili utandırayım diye "yazıları kopyalamışsınız bari resimleri kopyalamasaydınız" diye…

Cevap geldi kısa sürede.

“Bahsettiğiniz 2 web sitesi de benim.”

Yer yarılsa da yerin dibine girsen…

Derken MSN olayı…

Bir ara demiştim hatta bu kadar dağınık ve farklı web sitelerinde faaliyet gösterileceğine “Voltran” oluşturulsa. Çünkü ilgili kişiler birbirleri ile sanal alemde de görüşüyorlar.

Tek bir güçlü site olsa da orası arıcılık odağı olsa… Hayal işte benimki… Ancak bu forumun bu misyona ulaşabileceği umudum çok yüksek.

Siteleri birleştiremesek bile arkadaşlar olarak ortak hareket etmeyi gerçekleştirme yönünde girişimlerimiz oldu ama aldık ağzımızın payını…

Sizler ANARTO nedir, bilir misiniz?

Anadolulu Arıcılar Topluluğu…

Birçok arkadaşımız bu konuda çaba sarf ediyor, emek veriyordu bizler gibi.

Hatta ortak web sitesi ve ortak blog kurulmuştu.

Mehmet Nevşehir abimizin deyimiyle otağ kurulmuş, beylik kavgası başlamıştı biz Türk’lerde.

Bizler herhangi bir başkanlık, yönetim gibi hiyerarşik oluşum olmaması tarafını savunurken diğer arkadaşlarımız ise illaki başkan olması gerektiğini savundular ve ANARTO ismini ben koydum, benimdir diyen arkadaşlara teslim ettik ANARTO’yu.

Teslim ettik isim babasına ve arkadaşlarına oluşumu. Hatırlıyor musunuz ve biliyor musunuz artık bu oluşumu… İsim babası olmakla, yaşatılmıyor işte… Çünkü verdiğimiz çabaların çeyreğini bireysel bloglarımıza harcasaydık o zamanlar…

Doğal olarak ilişkilerde zedelendi…

Bizler Büyükşef ve diğer arkadaşlarımızla yola devam ettik bende blog kurma konusunda artık iyice kendimi geliştirmiştim.

Hatta blog nasıl kurulur şeklinde videolar çekmiştim ve internette hala duruyor o videolar.

Büyükşef’in dediği gibi ilk yıllarda İngilizce idi bloglar.

Dolayısı ile şu anda gördüğünüz arıcılık bloglarını yöneten arkadaşlarımızın birkaçına bloglarını kurmakta yardımlarda bulunduk.

Bloglarını kurmasak bile blog yöneten birçok arıcının kullanıcı adları ve şifreleri MSN geçmiş kayıtlarımda duruyor hala… Şuna bir bakıver tarzında… Bunu yapmaktanda hiç üşenmedim. Sorunlarını çözmeye çalıştım.

Benim şahsen istediğim ülkemizin birçok bölgesini takip edebilelim ve yapılan çok farklı arıcılık uygulamalarını görebilelim idi. Genel anlamda da başarılı olduk diyebiliriz.

Çok farklı bölgelerden arkadaşlarımızı izleme şansı buluyoruz.

Eskileri hatırladım şimdi…

Mailime hem ülkemizden hem de yurtdışından resimler gelir ve yayınlardım ilk zamanlar. Ne mutlu olurdu arkadaşlarımız. Şimdi format attıkları için geçmişe hatırlamayabilirler, çünkü birçoğu şu anda kendi bloglarında paylaşımın egosunu tadıyorlar.

O zamanlar Google Translate yok tabi ki… Şimdi yabancı dil bilmeseniz de size yorum yapan yabancı dil kullanan arıcılara yine yabancı dille cevap verebiliyorsunuz.

Blogların yönetim panelindeki “delete this blog.” tuşunu tıklayıp, blogunu silen arıcıların paniklerini düşünebiliyor musunuz? Şimdi o hataları yapmazlar çünkü artık Türkçe yazıyor. Bu blogu sil diye.

Nasıl kurtaracağız diye yine bizler uğraşmıştık gülerek ağlanacak halimize.

Bloglar ilk başlarda gerçekten istediğimiz misyonu yerine getiriyordu ve bizlere ulaşan arıcılara blog yapmalarını öneriyorduk hatta hazırlayıp veriyorduk şifreyi kendilerine.

Bloglar çoğaldıkça ve değişik insan karakterlerin yansıdığı bloglar oluşmaya başlayınca, bazı bloglar misyon dışına çıkarak karşılıklı atışmaların, hakaretlerin ve bu kadar da olur mu demeyin ama küfür edebiyatının en güzel örneklerinin sergilendiği yerler haline geldi.

Doğal sonuç olarak bu oluşumlara verdiğimiz desteğe de son verdik. Blog yapıyoruz ya da öneriyoruz ve bir bakıyoruz topluma faydadan çok zarar verilen bir durum ortaya çıkıyor.  Bloglarımızda linklerimizi bile yönetemez hale geldik. Neden yokum veya neden silindim şeklinde maillere ve yorumlara maruz kaldık, bir ara tüm linkleri sildim geçtim ve baktım bana da lazımmış. Yeniden yükledim.

Blog bedava ulaşılabilen ve basit formatta kullanılabilen bir durum olmasına rağmen arıcılarımız oturup yazdıkları bir yazı sonrası sanal alemde kopacak gürültünün seslerini duymak ister hale geldiler. Gözden kaçırdıkları ise siz uygun paylaşımlarda bulunursanız, hiçbir blogta linkiniz olmasa bile okunursunuz. Gülünç şeylerde görebilirsiniz bloglarda. 1920’li yıllarda yapılmış bir arıcılık uygulamasını ilk ben yaptım diyen blog sahiplerine sakın gülmeyin ki öyle zannetmelerini sağlayın. Evet ilk sen yaptın demek çok doğru bir davranış olur. ;D

Bloglar ile ilgili yazacak güzel gülümseten olaylarda oluyor tabi ki.

Çok izleniyor olmayı blogların tasarımına bağlayan arıcı arkadaşların birçoğu blogların arka planlarına nasıl çiçek konulabilir konusunu günlerce tartıştılar. :'(

Geçmişe baktığımda şimdiki konumumla keşke yapmasaydım dediğim blog ya da paylaşım yok. Kendime kızdığım anlar oluyor tabi ki ama hepsi bizlere birer tecrübe kattı. Blogların en büyük avantajı ise ne kadar kontrolü davranırlarsa davransınlar eninde sonunda insanların kişiliklerini ortaya çıkaran çok önemli bir araç. İzlediğiniz bloglara bu gözle bakarsanız sizlerde fark edersiniz.

Kendi adıma web sitesi yapmak konusunda 2 yıldır hazır olan bir formatım var ama yayına vermiyorum bile. Hatta adrese 2 yıldır havadan para ödüyorum. Çünkü ben blogumdan ve bu forumda yazdığım yazılarımla çok mutluyum.

Para kazanma gibi bir zorunluluğum yok çok şükür arıcılıktan, çünkü hobi olarak yaptığım bir mesleğimde mevcut. Arıcılık hastalık, bize büyüklerimiz tarafından bulaştırılan. İyi işler yaptığınızda ve ürettiğinizde para nasılsa geliyor. Hele arılar kendi masrafları ile dönüyorsa bizim için yeterli…

Paradan çok daha önemli olan tecrübe kazanıyoruz yıllar içinde. Paylaşımlarımızda yaptığımız doğruları savunurken, başka doğruları aramak yönünde de irade gösteriyoruz.

Bazı bloglarda zaman içinde yazılan yorumlarda arıcılık bloglarının neden gruplaştığını ve bu durumun hiç hoş olmadığını söyleyen arkadaşlarımızın ilk günden bugüne sürecin tüm ayrıntılarını izleme şansları olsa şöyle bir film şeridi gibi şaşkınlıktan ve yaptıkları seçimden dolayı nasıl pardon diyeceklerini de adım gibi biliyorum.

Sanal arıcılık tarihinde yer almaktan çok mutlu olduğumu belirterek, tüm arıcıların blog yaparak bizlere bölgesel ve kişisel uygulamalarını yansıtmalarını diliyorum finalde...
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul
    • www.beyazkovan.com
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 63
« Yanıtla #5 : Mart 12, 2010, 18:13:03 »
Tabi ben bu arada bir konuya işaret etmek istiyorum.

Zaman zaman sanal dünyadan bizlere,  gururumuzu okşayıcı ünvanlar söylendiğini görüyoruz. Hocam, üstadım, ustam vs gibi.

Arıcı arkadaşlara şunu özellikle vurgulamak istiyorum. Bizler amatör arıcılarız, bu ülkede arıcılığı en iyi bilen ustalar değiliz.

Ülkemizde, ekmeğini arıcılıktan çıkaran ve sanal arıcılara maskeyi tersten giydirecek olan binlerce arıcı var.

Bu ülkede arıcılık bilgisi de bizimle varolmadı.

1912 yılı itibariyle, arıcılık bilgisinin varoluşunu ve geçirdiği aşamaları gayet net olarak biliyoruz. Bizim yapabileceğimiz, duvara bir kaç tuğla koyabilmek.

Ülkemizin arıcılık birikimleri hiç de küçümsenecek şekilde değil.

Fakat sadece amatör, arıcılığa yeni merak salmış arıcıların birikimlerini baz alarak değerlendirirseniz, ülkemizde arıcılık adına şimdiye kadar hiçbir şey yapılmamış gibi bir manzara ortaya çıkıyor.

Fotoğrafa bu açıdan bakmak çok büyük bir yanlış ve 100 yıldır bu ülkenin arıcılık bilgisine katkıda bulunanlara karşı yapılan büyük bir ayıp.

Sanal arıcıların veya aricilik.gen.tr nin başında bulunanların, arıcılık açısından diğerlerinden farkı nedir?

Tek farkımız, teknolojiye biraz daha vakıf olmamız, arıcıların buluşabileceği ortak bir mekan olanağı sağlamamız.

Araştırmayı, okumayı, ülkemizin arıcılık sorunlarının çözümünde misyon sahibi olmayı ve paylaşmayı seviyoruz. Hepsi bu.

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
« Yanıtla #6 : Mart 12, 2010, 18:23:52 »
Şimdi bilgisayar dolabında karşımda gördüm Sn.Nizamettin Kayral'ın kalın kitabını...

Ne zorluklarla çıkarılmış... En iyi anlayanlardan birisiyim şu anda...

halilbilen2@hotmail.com

Çevrimdışı Kemal SERT

• Larva
  • **
  • Yer: KÜTAHYA
  • Kovan Sayısı: 26
  • Rakım: 900
« Yanıtla #7 : Mart 12, 2010, 20:02:49 »
Açık kalpliliğinize, engin hoşgörülerinize, kıskandıran paylaşımcılığınıza ve kalemlerinize hayranım...

Arıyı görünce 100 metre öteye kaçan benim gibi bir kişiyi, sanal alemde bu işe aşık ettiniz.

Örgün ve açık öğretimden sonra sanal öğretimin de olabileceğini en güzel şekilde kanıtlamışsınız.

Sizler bu alemin sanal profesörlerisiniz.. Kendinize haksızlık etmeyin lütfen. İyiki varsınız..

Helalleşecek kadar bilgi yüklendik sizlerden..

Buraya kadar ve bundan sonrası içinde hakkınızı helal ediniz.

Her şey için binlerce teşekkürler...

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #8 : Mart 12, 2010, 20:58:53 »
Sayın Murat Çakır burada bir kişiyi hatırlayamamış;

Sanal alemdeki düzenlemeler olduktan sonra bakmışki istediği gibi olmamış.
Sanal arıcılık aleminden vaz geçme niyetine girmiş, tam o sırada Sayın Murat Çakır'ı sitem vari bir şekilde uyaran Bayan ziraatçıyı unutmuş.
Eğer uyarı olmasaydı belki bu siteler devam etmeyecekti.
Bir birimizi tanıyamayacaktık veya başka ortamda buluşacaktık.

Sayın Murat Çakır cebinden sürekli olarak yüklüce para harcayıp sitelerin sürekliliğini sağlıyor zamnını harcıyor.

Çünkü bir siteyi kurmak o kadar çokta önemli değil, asıl önemli olan siteyi denetim altında tutmaktır.

Sanal arıcılık dünyasıyla tanışmaya yardımcı olan Sayın Murat Çakır'a (bu arada adımın aynı soyadımın harflarinin çok az farklı olmasından dolayı genelde arıcı arkadaşlar ikimizi karıştırıyorlar bu da çok hoşluk yaratıyor).

Yine sanal arıcılık dünyasında engin bilgisiyle, etkili yazılarıyla, siteyi denetim altında tutan Sayın Halil Bilen'e

Yine bildiklerini kimseden esirgemeyen bilgi dağarcıklarında kıymık kadar doğru ilgiyi esirgemeden paylaşan, adını saymayacağım kadar çok sayıda arıcılara teşekkürü borç bilirim.
Sağ olsunlar iyi ki varlar.

Çevrimdışı Emekli

• Pupa
« Yanıtla #9 : Mart 12, 2010, 22:53:20 »
Sn,Murat Çakır
    Ve
Sn,Halil Bilen

Yaptığınız işi hiç küçümsemeyin.60 yaşında bilgisayarla tanışmış olan ben bu site ve sizler sayesinde bir çok yanlışımı düzeltmiş ve bir çok yeni bilgiye ulaşmış oldum.Düşünüyorum da arıcılığa başladığım yıllarda bu şekilde ve bu kadar bilgiye ulaşabilseydim 25 yıllık arıcılık hayatımda iki defa arılarımın tamamını(50-60 kovan) kaybedermiydim?.Bir yıl kireç hastalığından, birkaç seferde varrao dan darbe yermiydim?
Bu kadar yıkımdan sonra kim dönüpte bu işin yüzüne bakar?İşte bu iş bambaşka bir iş.Bu aşk bambaşka bir aşk.

Yukarıda Halil Beyin bahsettiği Nizamettin Kayral’ın o kitabı yamanmış yapıştırılmış şekilde kitaplığımda. diğerleri arasında biraz fiyakası bozuk gibi duruyor ama  o benim gözümde bir tane.Çünkü ben onunla bu işi sevdim.Ben bu kişiyi nasıl rahmetle anmıyayım.Ruhu şad olsun.

Eminim,bir gün gelecek sizleride böyle iyi duygularla yad edecekler olacaktır.
Başta Murat ve Halil bey ler olmak üzere forumda bildiklerini bizlerle paylaşan tüm arkadaşlara teşekkürlerimi sunuyorum.
Selam ve saygılarımla.
                                                    Mustaf Eroğlu
                                                       emekli

Çevrimdışı Mehmet NEVŞEHİR

• Ana Arı
  • Yer: Edirne / Merkez
    • Yeni Arıcı
  • Kovan Sayısı: 30
  • Rakım: 50
« Yanıtla #10 : Mart 12, 2010, 23:07:18 »
Yukarıda Halil Beyin bahsettiği Nizamettin Kayral’ın o kitabı yamanmış yapıştırılmış şekilde kitaplığımda. diğerleri arasında biraz fiyakası bozuk gibi duruyor ama  o benim gözümde bir tane.Çünkü ben onunla bu işi sevdim.Ben bu kişiyi nasıl rahmetle anmıyayım.Ruhu şad olsun.

Mustafa Bey;

Bildiğim kadarıyla sayın Nizamettin KAYRAL hayatta. Allah uzun ömür versin diyelim....

Çevrimdışı Abdullah Bulca

• Ana Arı
  • Yer: mersin
    • Blog Sitem
  • Kovan Sayısı: 47
  • Rakım: 350--1800
« Yanıtla #11 : Mart 13, 2010, 02:37:12 »
bende 2004 yılından beridir site yöneticiliği yapmaktayım gerçi bizim sitemizin alanı ve konusu çok farklı ama site yöneticiliğinin zorluklarını az çok iyi bilirim gerçekten ciddi emek ve uğraş isteyen bir iştir...

buradaki bilgiler harcanan emekler kitaplaştırılıp kütüphanelerde bulundurulacak cinsten ama en verimlisi ise  kendimizi sürekli geliştirme adına çok büyük yarar sağlamasıdır

inşaallah burada devamlı kalırız ve hem kendi adıma hemde tüm forumdaşların adına kendimizi sürekli geliştirerek en doğruyu buluruz

yüreğinize emeğinize sağlık...

Çevrimdışı bekir albaş

• İşçi Arı
  • Yer: seferihisar -izmir
  • Kovan Sayısı: kış sonrası 4 de düşmüştü şimdi8 oldu haziran 12 yeter
« Yanıtla #12 : Mart 13, 2010, 07:04:19 »
Zaman zaman sanal dünyadan bizlere,  gururumuzu okşayıcı ünvanlar söylendiğini görüyoruz. Hocam, üstadım, ustam vs gibi.

Arıcı arkadaşlara şunu özellikle vurgulamak istiyorum. Bizler amatör arıcılarız, bu ülkede arıcılığı en iyi bilen ustalar değiliz.
Ülkemizde, ekmeğini arıcılıktan çıkaran ve sanal arıcılara maskeyi tersten giydirecek olan binlerce arıcı var.
.
Sizler benim gibi arıcılıga yeni başlayanlar için  birer ışıksınız (.bana göre)sayenizde cok şeyler ögrendim.
 hepinize TEŞEKKÜR ederim.  Allah razı olsun, tabi net ortamındada  normal yaşamda oldugu gibi menfaatları için ugraşanlar var.normal yaşadıgımız yerlerdede var olacaktırda. 
 bu sitede tüm paylaşım  yapan arkadaşlarada teşekkürler bilgiler paylaştıkta cogalıyor.
ürününüz bol olsun

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
« Yanıtla #13 : Mart 13, 2010, 07:05:16 »
Mustafa Eroğlu Bey'in söylediği ifadeleri bende 2 yıl önce söylemiştim.

Rahmetli demiştim ama Büyükşef ne rahmetlisi demişti. Ne zaman Rahmete kavuştu demişti.

Ne güzel bir durumdu yaşıyor olması aslında ama tuhaf duygular yaşıyor insan böyle durumlar olunca.

Allah uzun ömürler versin kendisine ve ülkemizin gelişmesi için çaba gösteren tüm insanlara.

halilbilen2@hotmail.com

Çevrimdışı Emekli

• Pupa
« Yanıtla #14 : Mart 13, 2010, 13:20:21 »
Bu vesile ile Sn,Nizamettin Kayral'ın hayatta olduğunuda öğrenmiş oldum.Yoksa nereden bilecektim.Hatırlatmanız iyi oldu.Hayatta olmasına sevindim.
Keşke kendisine ulaşabilsemde şükranlarımı sunabilsem.Bundan sonraki hayatını sağlık ve huzur içinde geçirmesini diliyor,saygılarımı sunuyorum.