Gönderen Konu: Kovan İçerisinde Isı ve Nem Değerleri Hakkında Görüşler, Eleştiriler, Sorular ve Cevapları  (Okunma sayısı 18912 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı sedat-dmrcn

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: ordu/ünye
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 5
  • Rakım: 40
dikkatimi çeken kovanımın birini 3 milim yani kalınlığında yani 1 cm den 3 kat daha ince straforla içten yalıtım yaptım..daha önce bir araştırmada duymuştum.straforlu kovan yüzde 30 daha verimli çalışırmış..boşa kovan ısıtmaya soutmaya çalışmaz ha bire bal polen taşırmış..denedim.sonuç gerçekten harika..yan yana 2 kovan kıyasladıımda straforlu olanda emin olun 3 misli fazla bal var...straforsuz kovanda dikkatimi çeken sürekli vızıltı var.uzun hava çeker gibi..sürekli bal suyu uçuruyolar sanırım.kapı önündede bi sürü havalandırma yapan arı var.straforluda pek havalandırma yapan yok olsada 1 tane belki..kovanın katı dahil altını yanlarını mobilya zımbası ile 3 milim strafor döşedim.baktım çıta çekip takmaya engel olmuyor.straforda ince olduğundan esnekte kolay oldu..tavsiye ederim ilgilenenlere
abi uygulama ve emek güzel ama arılar o straforu yeyip dışarı atmadı mı ? Hala devan ediyor musun bubuygulama ve verimi Hala fazla mı
Onların karınlarından, farklı renk ve çeşitlerde şerbet (kıvamından bir sıvı) çıkar ki onda insanlara şifa vardır. İşte bunda da düşünen bir topluluk için açık delil bulunmaktadır.