Gönderen Konu: Arı Sütü  (Okunma sayısı 52874 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ismail_öz

• Pupa
  • Yer: Kırşehir
  • Kırşehir - Boztepe - Öğretmen
    • Domain - Hosting - Web Tasarým
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 4 (şimdilik)
  • Rakım: 1000
Ynt: Arı Sütü
« Yanıtla #15 : Haziran 17, 2008, 13:22:24 »
arı sütü üretiminde transferde ana yumurtladıktan sonraki 4 günlük yumurtadır buda larva olur.fakat bunu görmesi ve alması zor olduğu için 5. ve 6. günlük yumurtalar kullanılır

varsayalım yüksüğe kurtçuğu koyduk. sütü ne zaman alacağız bir kaç gün sonramı, ertesi gün mü? diğer bi deyişle en çok süt ne kadar süre içinde yüksüğe konur. çok beklersek herhalde kurtçuk sütü içmeye başlar :D
Kovanlarda hastalık belirlenmedikçe antibiyotik ve diğer ilaçlar verilmemelidir. Gereksiz ilaç kullanılması arılara fayda yerine zarar verir.

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 350
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
« Yanıtla #16 : Haziran 17, 2008, 21:42:51 »
Larva transferi yapıldıktan 72 saat sonra süt derlenmelidir.
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı istavrit

• Boş Petek
« Yanıtla #17 : Ağustos 16, 2008, 16:24:35 »
Sevgili arkadaşlar buradan, bilgilerini bizlerle paylaşan herkese sonsuz teşekkürler.
Tecrübeli arkadaşlara bir sorum olacak, her yerde, her kaynakta arı sütünün doğal bir ilaç olduğu yazılı. Ancak bu konu ile ilgili kimin hangi çalışmasının referans alındığı belli değil. Yani arı sütü şu hastalığa iyi gelir deniyor ancak neye dayanarak söyleniyor belli değil. ben bir araştırma yaptım, bu konu ile ilgili kim nerede hangi üniversitede bir araştırma bir deney yapmış diye; sonuç: yok denecek kadar az çalışma var.
Sadece japonyada yapılmış 3 çalışma buldum. onlarda da arı sütünün her derde deva olduğu gibi bir sonuç çıkmamış...
benim bulamadığım ancak sizlerin bildiğiniz bir şeyler varsa paylaşırmısınız:

Arı sütü hangi bilimsel çalışma sonrası her derde deva bir ürün olarak kabul edilmiştir?

Saygılar.

abadile

• Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : Ağustos 16, 2008, 16:48:14 »
Sevgili İstavrit rumuzlu arcı dostum,
Yukarıdaki mesajınızda belirttiğiniz Japonya'da yapılmış  olan bilimsel araştırmaları bu sayfada yayınlayabilir veya benim e- posta adresime genderebilir misiniz?Bunu yaparsanız sayanizde bende bu sahada yapıan az sayıdaki bilimsel çalışmalardan birine sahip olmuş olacağım.
Arıcılık diğer mesleklere benzemez. Karşılıklı yardımlasşma ve dayanışma olmalı. Bunun önemine bu formda defalarca dikkati çektik. Başka arkadaşlarda aynı konuya dikati çektiler.
Benzer abartılı ifadeler propolis içinde geçerli.
Arı ürünleri her derde deva deniyor ama bu tezi besleyecek bilimsel verilerden maalesef yoksunuz.
Burada  bu anlamda çalışmalara yer verilmesi  biz arıcıları kamuoyu önünde dahada güçlendirecek ve dik durmamızı sağlayacaktır.
Yanılıyor muyum arkadaşlar?

Çevrimdışı istavrit

• Boş Petek
« Yanıtla #19 : Ağustos 16, 2008, 17:03:13 »
elbette bu çalışmalar ile ilgili detaylı bir bilgiyi size iletirim. hatta yapılmış başka araştırma denemeleri ile ilgili bilgilerde ulaştırırım. Ancak bana bir hafta kadar müsaade ederseniz benim için nefis olur. Şu anda ankarada olmama rağmen bilgisayarıma ve çalışma ofisime ulaşmakta zorluk çekiyorum.
halen ODTÜ de arı islahı ve yapay dölleme kursu verilmekte. bu kurs dünyada amerika dışında verilen ilk kurs olması itibariyle çok önemli. Kursu da değerli dostum devrim oskay vermekte. bu bir kaç günüm bu nedenle fevkalade dolu.
Bilgileri ulaştırmak konusunda bir parça gecikeceğim için şimdiden özür dilerim.
Saygılar.

abadile

• Ziyaretçi
« Yanıtla #20 : Ağustos 16, 2008, 17:31:05 »
Sevgili İstavrit rumuzlu kardeş,
Sözünü ettiğiniz çalışmaları sabırsızlıkla bekleyeceğim. Şimdiden çok teşekkürler ediyorum.

Çevrimdışı zeusfaber

• ÇOK İŞ VAR ÇOOOKKK...
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul-Silivri
  • Hakan TURAN - Ziraat Yüksek Mühendisi
    • Kolay Arıcılık
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 15-20 yıl
  • Kovan Sayısı: 225
  • Rakım: 102
« Yanıtla #21 : Ağustos 18, 2008, 01:10:46 »
Devrim Hoca'nın kursuna katılamamak ne kadar üzücü. Ah bir de zamanı bana uysaydı...

Umarım orada aktarılan bilgiler bizlere de ulaşabilir buradan...
Kişisel Arıcılık Bloğum
http://kolayaricilik.blogspot.com/

Çevrimdışı istavrit

• Boş Petek
« Yanıtla #22 : Ağustos 18, 2008, 07:24:15 »
devrim hocaylada tuğrul hocaylada (tuğrul giray - abim olur) sık görüşür her görüşmemizde bir şeyler öğreneyim diye çırpınırım. her öğrendiğimi buradan aktarmaya hazırım.

abadile

• Ziyaretçi
« Yanıtla #23 : Ağustos 18, 2008, 07:45:44 »
Heyecanla ve merakla bizlerle paylaşacağınız o bilgileri bekliyoruz....

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul
    • www.beyazkovan.com
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 63
« Yanıtla #24 : Ağustos 18, 2008, 13:27:24 »
Doğulu toplumlarda genel olarak, olgulara olağanüstü ve gizemli özellikler ekleme alışkanlığı var.

Arı ürünlerinin her türlü derde deva olduğu fikri de genelde doğulu toplumlarda yaygın.

Batı genelde bu tür olaylara doğrudan bilim penceresinden bakıyor ve maddi kanıt istiyor.

Ben de arıcılığa merak saldığımda, bal ve arı ürünleri hakkında konuşabilmek için bu tür bilgileri sık sık kullanıyordum.

Fakat zamanla öyle bir hal alıyor ki, sanki hiç ilaç kullanmaya gerek kalmadan, arı ürünleri ile bütün hastalıklar tedavi edilir gibi geliyor.

Hatta düzenli bal kullanmama rağmen bazı rahatsızlıklarımın olmasına bile anlam veremiyordum.

Fakat daha sonra konuyla ilgili söylenenlerin dayandığı araştırma kaynaklarının olmadığını gördüm.

Bu tür bilgiler genelde kulaktan kulağa yayılıyor ve çoğalıyor, bir zaman sonra birileri bunları derleyip yazılı metin haline getirince, sanki bilimsel gerçeklermiş gibi kabul görüyor.

Elbette doğal üretilmiş arı ürünlerinin sağlığa yaptığı birçok katkı var.

Ama bu ürünlerin her damlasının tüketiciye gizemli bir ilaç gibi algılatılmasından da uzak durmak lazım.

Çünkü bunun sömürüsüne de çok şahit oldum.

Konu ile doğrudan bağlantılı değil ama, yeri geldiği için fikrimi belirteyim, Bilgehan beyin dünyada amerika dışında verilen ilk kurs şeklinde takdim ettiği kurs da bize özgü bir yaklaşım tarzı.

Bugün arıcılığın gelişmiş olduğu bütün ülkelerde yapay dölleme, arı ıslahı yapılıyor, arıcılar bu konularla ilgili sürekli bazen zorunlu kurslara tabi tutuluyor.

Bu tür söylem insanlarda, yapay dölleme ve arı ıslahı sadece Amerika'da vardı şimdi de bizde var algılaması oluşturacak birşey.

Bu kurs arı ıslahı ve yapay dölleme kültürünün Türkiye'ye kazandırılması açısından önemli, bunu kimse inkar edemez.

Fakat buradan sevgili arıcılarımıza da küçük bir uyarıda bulunmak istiyorum. 1 sene sonra internet sayfalarında yapay dölleme aletleri ile çekilmiş fotoğrafların yanında, yapay dölleme yaptık arımızı ıslah ettik, buyrun ana arılarımız hizmetinize hazır diyenlerden de uzak durun.

Arı ıslahı çok disiplinli çalışmayı ve bilimsel metodlar uygulamayı gerektiren, uzun soluklu bir iş. Bir bilim adamının 5 yılını bu işe adamasını gerektirecek bir uğraş.

Çevrimdışı soylummt

• Boş Petek
« Yanıtla #25 : Aralık 25, 2008, 22:01:06 »
Abadile , arkadaş verdiğiniz bilgilerden faydalandık faydalanacağız çok çok teşekkür ederim.  arkadaşlar şu bilimsel gerçek denenmiş bilgilerimizi şu teknoloji ortamında bolca yazalımda , elin memleketleri şöyle iyi böyle iyi demekten kurtulalım. demekki bizdede ne adamlar , ne bitkiler , ne şifalar varmış diyelim. zarar vermek kolay amma faydayı anlatmak çok zordur.  Hekim kim demişler ?  Başına gelendir.
tecrübelerinizle bilenler bilmeyenleri aydınlatırsa çok çok alaa olacak .
herkese selamlar saygılarımla.hoşça kalın sağlıcakla kalın.

Çevrimdışı ahmetyagmur

• Boş Petek
« Yanıtla #26 : Aralık 30, 2008, 19:00:22 »
Yüklü miktarda arı sütü nerden bulabilirim. Bildigi bir yer olan var ise paylasırsa sevinirim.

Çevrimdışı halilgüneş

• Boş Petek
    • Arı Sütü
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 250
  • Rakım: 0-1500
« Yanıtla #27 : Ocak 02, 2009, 16:23:13 »
şu an elimde 1.5 kg kadar var daha fazlası için piyasada satılanlar var ama ne derece güvenilir bilemem
Arı Sütü - http://www.arisutu.gen.tr
Güneş Arıcılık - http://www.gunesaricilik.com

Çevrimdışı zeusfaber

• ÇOK İŞ VAR ÇOOOKKK...
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul-Silivri
  • Hakan TURAN - Ziraat Yüksek Mühendisi
    • Kolay Arıcılık
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 15-20 yıl
  • Kovan Sayısı: 225
  • Rakım: 102
« Yanıtla #28 : Ocak 04, 2009, 00:52:14 »
Arı ıslahı çok disiplinli çalışmayı ve bilimsel metodlar uygulamayı gerektiren, uzun soluklu bir iş. Bir bilim adamının 5 yılını bu işe adamasını gerektirecek bir uğraş.

Keşke 5 yıl bu iş için yeterli olsa. Ah keşke. Artı bu işler her zaman doğru sonuçlara da götürmeyebiliyor. (katil arılar)

Br.Adams'ın ıslahı sonucu dünyaya kazandırılan Buckfast arıları ülkemizden 1950'li yıllarda çıkarılan Bayburt bölgesi arılarıydı. Şimdi ise çeşitli ıslah yolları ile yeni bir arı ırkı olarak ortaya kondu kaç senede ortalama 20 senede.

Fakat burada hemen hatırlatma yapalım. Evcil hayvanlar içerisinde ıslahı en hızlı olan hayvanlardan biri de yine de arı. Konu çok uzun ve derin...
Kişisel Arıcılık Bloğum
http://kolayaricilik.blogspot.com/

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul
    • www.beyazkovan.com
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 63
« Yanıtla #29 : Ocak 04, 2009, 11:36:29 »
Sayın zeusfaber, çok haklısınız keşke 5 yıl bu işler için yeterli olsa.

Ben 5 yıl rakamını, alıntı yaptığınız mesaja konu olan ilgili kursun düzenleyicilerinin kurstan önceki açıklamalarında gördüğüm için kullandım.

Dünyada arı ıslahının en az 10 yılda sonuca ulaşabildiği, ama geliştirilen yeni tekniklerle bunun 5 yıla düşürülebildiği gibi açıklama ifadeleri vardı.

Fakat kurstan sonra, kurs organizatörü olan hocamızın bu işin 2-3 yılda sonuçlandırılabileceği gibi bir ifadesi var. Yani buna göre 5 yıl da beklemeye gerek yokmuş.

Bilim adamlarımız diyorsa doğru diyordur. Bize de söylenenlere inanmak düşüyor.