Gönderen Konu: arı birlikleri ne işe yarar  (Okunma sayısı 9394 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı berber

 • Boş Petek
 • İleti: 5
arı birlikleri ne işe yarar
« : Nisan 06, 2008, 22:15:18 »
    5 nisan günü Balıkesir arıcılar birliğinin genel kurulu vardı. Birliğe geçen yıl üye olduğum için ilk defa genel kurula katıldım.Başkan ve yönetim kurulu adayı tek liste olduğu için zannettimki tantanasız sakin bir genel kurul izlerim bu aradada arıcı arkadaşlarımla tanışır,arıcıların sorunları tartışılır zannetmiştim ama yanılmışım.Gereksiz olan şeyler uzun uzun tartışıldı esas tartışılması gereken konular tartışılmadı.Dilek ve temenniler bile güme gitti.Arada olağan üstü genel kurul olmasa 4 sene sonra olağan genel kurulda gereksiz şeyleri tartışmaya devam ederiz.Yazık oldu böyle önemli günler iyi deyerlendirilmeliydi.                                                                                                                           
    Yeni seçilen yönetim kuruluna başarılar dilerim.

Çevrimdışı Hasan 28

 • Günlük Yumurta
 • *
 • İleti: 22
Ynt: arı birlikleri ne işe yarar
« Yanıtla #1 : Nisan 07, 2008, 12:17:25 »
Bursa Arıcılar birliğininde 5 nisanda genel kurulu vardı ama herhangi bir tartışma ve problem yaşanmadı.Tek liste ve güzel güzel konuşmalar netice itibari ilede olumlu bir genel kurul geçirdik.Diğer illerdede böyle olmasını diliyorum.

Çevrimdışı benek

 • Günlük Yumurta
 • *
 • İleti: 25
Ynt: arı birlikleri ne işe yarar
« Yanıtla #2 : Nisan 07, 2008, 16:21:46 »
         Çanakkale Arı Yetiştiricileri Birliği Genel kurulu 23 mart 2008 tarihinde yapıldı.Genel kurul günü saat 10.00 dan 12,30 a kadar Hacettepe Üniversitesinden Prof.Dr.Kadriye SORKUN ve ekibi "arı Hastalıkları ve Arı ürünlerinin insan sağlığındaki önemi" konularında konuşmalar yaptılar.Konuşmacılar gerçekten çok güzel konulara değindiler.Dinleyen tüm üyelerimiz çok memnun kaldılar.Arı hastalıkları ile ilgili sorular sorarak cevaplarını aldılar.
         Oturumun öğleden sonraki bölümünde genel kurula ait gündem uygulanmıştır.Kurulmuş olan bal paketleme tesisinin çalışması ile ilgili prensip kararları okundu.Üyelerin gürüşleri de alınarak Bal üretim tesisinin çalışma koşulları düzenlendi. Seçime tek liste çıktı.herhangi bir tartışma olmadan gayet sakin ölçülü  konuşmalarla genel kurul seçimi yapıldı. öğele arasında tüm üyelere ve misafirlere pilav ikramı yapıldı. Gayet olumlu  ve hoşgörülü bir hava içerisinde , tüm üyelerin memnun ayrıldığı bir gün oldu. Mevcut yönetim kurulu tek listeyle 3 yıllığına yeniden seçildi.

abadile

 • Ziyaretçi
Ynt: arı birlikleri ne işe yarar
« Yanıtla #3 : Nisan 07, 2008, 19:18:06 »
Aslında bu sorunun cevabını mesaj yazan arkadaşlar kendileri vermişler. Başka cevap aramaya gerek var mı?

Çevrimdışı berber

 • Boş Petek
 • İleti: 5
Ynt: arı birlikleri ne işe yarar
« Yanıtla #4 : Nisan 07, 2008, 22:19:18 »
   yukarıdaki çanakkale arıcılar birliğinin genel kurulunun nasıl geçtiğini okuyunca kıskanmadım dersem
yalan olur. O genel kurulu düzenleyen arkadaşları tebrik ederim.

abadile

 • Ziyaretçi
Ynt: arı birlikleri ne işe yarar
« Yanıtla #5 : Nisan 07, 2008, 23:34:24 »
Berber Rumuzlu Dostum,
Siz biraz talihsiniz galiba. İyilere imrenmekte haklısınız

Çevrimdışı benek

 • Günlük Yumurta
 • *
 • İleti: 25
Ynt: arı birlikleri ne işe yarar
« Yanıtla #6 : Nisan 10, 2008, 15:59:43 »
             Sayın berber rumuzlu arkadaşım,iltifatınıza teşekkür  ederim. sizi ve diğer tüm arıcı arkadaşlarımı birliğimizin faaliyetlerini görmeye ve ilimizi  misafirimiz olarak gezmeye davet ediyorum.saygılar sunuyorum.[

Çevrimdışı berber

 • Boş Petek
 • İleti: 5
Ynt: arı birlikleri ne işe yarar
« Yanıtla #7 : Nisan 10, 2008, 22:47:51 »
      Çanakkaleli benek rumuzlu arıcı arkadaş davetin için çok teşekür ederim.  Bende aynı zamanda küçük bir kamyonet var ticari olarak inşallah yolum Çanakkale tarafına düşerse mutlaka uğrarım. Selamlar.   

Çevrimdışı kerimcoşkun

 • Pupa
 • ***
 • İleti: 129
 • Yaş: 48
Ynt: arı birlikleri ne işe yarar
« Yanıtla #8 : Nisan 20, 2008, 02:15:50 »
Arkadaşlar bulunduğunuz illerdeki arıcı birliklerinin sizlere sunduğu hizmetler nelerdir? Özellikle ürünlerinizi değerlendirme açısından.
İzmir'li arıcılar izmir bölümüne mesaj atsın tanışalım

Çevrimdışı ekrem63

 • Larva
 • **
 • İleti: 98
Ynt: arı birlikleri ne işe yarar
« Yanıtla #9 : Nisan 23, 2008, 11:40:38 »
ÇANAKKALE"deki arıcılar birliğini Tebrik ederim.ARICILAR BİRLİĞİ arıcıların sorunları ile ilgilenen onlara ihtiyaçlarının tespit edilip gerektiğinde temin eden birlik olması gerekir diye düşünüyorum.Bizler kooperatifçiliği geliştiremedik,şimdi birlikleride malesef kullanamıyoruz.aslında birlikler aracılığı ile balımızı değerinde satabilir ve iyi bir pazar payı elde edilebilir.Burada birliklere büyük görev düşüyor ama bizim gibi küçük arıcılarda birliğe üye olmuyor.sanırım maliyeti bakımından girmiyor olabilirler.Birlikler aslında aidat ücretlerini kovan başına yapsalar daha iyi olur düşüncesindeyim.ama bizlerde kovan sayımızı dürüst bir şekilde bildirmemiz gerekir yoksa birliğin ayakta kalması çok zor olur.Birde bizim gibi 10 kovanı olan arıcı balını çevresine sattığından birliğe girmeye yanaşmıyor.saygılar sunarım.

Egehan

 • Ziyaretçi
Ynt: arı birlikleri ne işe yarar
« Yanıtla #10 : Nisan 23, 2008, 22:07:10 »
Arı birlikleri, arıcıların ürünlerini pazarlamak için kurulan topluluklar değildir.
Ama ülkemizde nedense birlikler arıcının ürettiği ürünleri hemen pazarlayan ve paraları peşin ödeyecek olan bir oluşum olarak görülüyor. Bu baskı birliklerin asıl yapması gereken işlerden uzaklaşmasını ve dolayısı ile verimsiz olması sonucunu doğuruyor.


Çevrimdışı benek

 • Günlük Yumurta
 • *
 • İleti: 25
Ynt: arı birlikleri ne işe yarar
« Yanıtla #11 : Nisan 29, 2008, 18:36:10 »
         Ülkemizde Arıcıalarla ilgili "YÖNETMELİK" ilt defa 2002 yılında çıkarıldı. Bu yüzden Arı Yetiştiricileri Birlikleri ilk defa 2002 yılında kurulmaya başlandı.Biz Çanakkale Arı Yetiştiricileri Birliğini 2003 ocak ayında kurduk.Birliklerin amacı arıcıları bir araya toplayarak ,bir sivil toplum örgütü meydana getirmenin yanında arıcıların malzemelerini daha ucuza temin etmek, ürününü değer fiyata satmak,arıcıyı devlet önünde temsil etmek, devletten gelecek desteklemelerin arıcıya yansımasında yardımcı olmak,Arıcıyı yurt içi ve yurt dışıında temsil etmek ,pazar aramak, üyeler arasında dayanışmayı sağlamak, arıcıların eğitilmesi ile ilgili seminerler ve konferanslar düzenlemek , gibi birçok fayda sağlamaktadır.
        Biz Çanakkale Arı Yetiştiricileri Birliği olarak yılda 2 defa kasım ve mart aylarında Üniversitelerden arıcılıkla ilgili Prof. ler getirerek üyelerimizi bilgilendiriyoruz. Üyelerimizin hastalıkla ilgili problemlerini labaratuvarlara göndererek incelettiriyoruz.Sonucundan üyemizi bilgilendiriyoruz.Ruhsatlı ilaçları daha uygun fiatlarla üyelerimize ulaştırıyoruz.
       Arıcılık faaliyetleri için eğitim mutlaka şart.

Çevrimdışı Murat Çakır

 • Murat Çakır
 • Administrator
 • Ana Arı
 • *****
 • İleti: 3962
 • Yer: İstanbul
  Yaş: 54
  • www.beyazkovan.com
 • Arıcılık Şekli: Amatör
 • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
 • Kovan Sayısı: 20
 • Rakım: 63
Ynt: arı birlikleri ne işe yarar
« Yanıtla #12 : Nisan 29, 2008, 20:59:00 »
Arı Yetiştirici Birlikleri Ana Sözleşmesinde, birliklerin kuruluş amaçları anlatılıyor.

Bu amaçlardan hangilerini yapıyorlar, hangilerini yapmıyorlar artık yorum arıcıların.

AMAÇ

MADDE 2- Birlik üyeleri ile koordinasyonu sağlayarak üstün verimli arıların yetiştirilmesi için; gerek yurt içinde yetiştirilen gerek yurt dışından ithal edilen ve gerekse yerli ırkların genetik potansiyellerinin geliştirilmesi, verimlerinin artırılması, bunların Damızlık Ana Arı , Ana Arı kayıtlarının tutulması, arıcılık teknik uygulamaları yapmakta önderlik yapması, arıcıların faaliyetlerinde yardımcı olunması, arılarla ilgili sağlık hizmetlerinin yürütülmesi ve sigorta işlemlerinin yapılması, üyelerin eğitimlerinin sağlanması, üyeler arasında yarışmalar düzenlenmesi, ihtiyaçlarının temin ve tedariki ile üretimin yurt içi ve yurt dışında pazarlanması, ürünlerin değerlendirilmesi için gerekli tesislerin kurulması, işletilmesi gibi hususlar ile Merkez Birliğinin planlayacağı her türlü arı  yetiştiriciliği çalışmalarını yapmak amacıyla hizmet verir.   

ÇALIŞMA KONULARI

MADDE 3- Birlik aşağıdaki konularda faaliyet gösterir.

a.    Merkez Birliğince planlanan programları uygulamak,

b.    Üyelerin çıkarlarını korumak, yasa ve yönetmeliklerde belirtilen amaçlarını gerçekleştirmeleri doğrultusunda faaliyetlerini yönlendirmek,

c.    Arı kolonisi, Ana Arı ve Damızlık Ana Arı Kayıt faaliyetlerini yürütmek,

d.    Veteriner Hekim denetiminde üyelerin arılarının sağlık hizmetlerini vermek, hastalık teşhis ve tedavisine yönelik  arı sağlığı ile ilgili ilaç ve malzemeleri temin etmek ve dağıtmak,

e.    Bedeli mukabilinde üyelerin damızlık materyal, alet ve ekipman ve sair ihtiyaçlarını sağlamak ve dağıtmak,

f.      Üyelerin mesleki eğitimlerini sağlamak, bilgi ve becerilerini artırmak, bunun için kurs, seminer vb. tertiplemek, göze ve kulağa hitap eden çalışmalar yapmak, her türlü basılı yayım ve haberleşmeyi sağlamak,

g.    Üyeleri arasında dayanışmayı sağlamak,

h.    Yurt içinden ve gerekli hallerde yurt dışından sağlanan Damızlık Ana Arılar kullanarak ıslah programları ile bütünleşen her türlü faaliyet için gerekli kadro ve ekipleri oluşturmak, gerekli hallerde ıslah materyallerini üretmek için Bakanlık izniyle ya da ruhsatlı laboratuarlar kurmak, bu konudaki bilgileri yetiştiricilere duyurmak, kullanımlarına imkan veren sistemi geliştirmek ve bu konuda kurslar düzenlemek,

i.      Arıların bakım ve beslenmesi ile ilgili her türlü teknik ve idari tedbirleri almak veya aldırmak,

j.      Üyelerce yetiştirilen Damızlık Ana Arı, Ana Arı ve arı kolonilerinin satışını organize etmek, yetiştirilen ekotipleri tanıtmak,

k.    Üyelerinin yetiştirdiği ürünlerin değer fiyatına satışını sağlayacak her türlü pazarlama organizasyonları, ürün işleme ve girdiler ile ilgili tesisler kurmak, kiralamak ve işletmek,

l.      Üyelerinin ihtiyaçlarına yönelik iş ve işlemleri yapmak veya yaptırmak,

m.  Arı Kolonileri ile ilgili her türlü sigorta hizmetlerini yapmak veya yaptırmak,

n.    Kredi temini konusunda üyelerine yardımcı olmak, 

o.    Konusu ile ilgili üyelerinin ihtiyaç duyduğu araştırmaları yapmak veya yaptırmak,

p.    Damızlık Ana Arı, Ana Arı üretimi ve arı yetiştiriciliğinin geliştirilmesi konusunda gerekli tesisleri kurmak, ortak olmak, işletmek ve gerektiğinde bu işler için şirket kurmak,

r.      Birliğin çalışmalarını yurt içinde ve yurt dışında tanıtmak, mevcut gelişmeleri izlemek amacıyla ulusal ve uluslar arası kongre , sempozyum ve toplantılar düzenlemek veya ulusal ve uluslar arası kongre, sempozyum ve toplantılara katılmak ve gelişmeleri üyelerine aktarmak.

s.     Yetiştiricilerin arılarını gezdirme, konaklama ve nakliye sorunlarını çözmek, organize etmek,

t.      Ballı bitkilerin ekim, dikim ve korunmasında aktif görev almak,