Gönderen Konu: anne arı perizinden öldü galiba???  (Okunma sayısı 2839 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sedat42

• Ziyaretçi
anne arı perizinden öldü galiba???
« : Nisan 02, 2010, 01:25:33 »
geçen hafta perizin ilaçlaması yaptım. 25 yılını bu işe vermiş bi abim bana sekerle verirsen arı daha kolay alır dedi. ama sabaha her kovanda 100 adet ve fazlası ölüm oldu. arımın biri çalısmayı kestı ve 8 gün sonra hava iyi olur olmaz kontrol ettim ve yavru yoktu 20 adet kadarda kapalı göz çıkmak üzere olan yavrular vardı . 3 adet kadarda erkek arı gordum üç beş adette erkek arı kapalı gozu gordum. ve dün yavrulu çerçeve verdım ve arı bugun polen getırmeye ve çalışmaya başladı yalancı annemi oldu acaba yoksa anne yapmaya başladılar ???? dunde ilaçlama yaptım perizinle şekersiz olarak olum olmadı 3 5 adet olmüş. degerli bilgilerinize ihtiyacım var teşekkürler...

Çevrimdışı HÜSEYİN AVNİ ÖZCAN

• Ana Arı
  • Yer: ZONGULDAK
  • 2014 Benim arılık
    • HÜSEYİN AVNİ ÖZCAN
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 40
  • Rakım: 0-........ arası değişiyor.
Ynt: anne arı perizinden öldü galiba???
« Yanıtla #1 : Nisan 02, 2010, 15:36:46 »
Perizin yapmadan önce ana arı varmıydı iyi biliyormusunuz? Ayrıca perizin yaparken ölçülere ii dikkat etmek gerekiyor. çıta hesabı yapılmalı tabiki hava şartlarıda önemli yani soğuk havada yapıldığında buna benzer sorunlarla karşılaşılabiliniyor birde dozaj çok önemli.Ben perizini hiç şerbetle kullanmadığım gibi yakın çevremde kullananıda bilmiyorum.
ARICILIK BİR HASTALIKTIR BİZDE BU HASTALIĞA YAKALANDIK ALLAH BİZE ŞİFA VERMESİN

ANTALYA LI  0 532 6886576
http://huseyinavniozcan.blogspot.com/

sedat42

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Nisan 05, 2010, 22:19:54 »
çıta hesaBI nasıl oluyo tam bilmiyorum. normal 6 çıtadan fazlalara 50 gr vermiştim arı şuan calısıyo yavrulu cıtadan sonra hiç kontrol edemedım dumanı vermemle hepsının saldırması ani oluyo cok hırçın ne yapacam bilemiyorm  perizinden once anne arı vardı sanırım. çünkü perızın vermeden 2 gün öncesi gunlukn yumurta vardı.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #3 : Nisan 05, 2010, 22:58:19 »
Sayın Sedat42:

Perizin yapılırken dikkat edilmesi gerekiyor.
Siz arıları banyo yaptırmışsınız galiba

Üzerinde çok sayıda arısı bulunan çerçeveler hesaba katılır, eğer üzerinde yeterli arı yoksa o çerçeve hesaba katılmaz.
1 / 50 lik perizin güçlü çerçeve başına 5 cc olarak verilir.

sedat42

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Nisan 06, 2010, 14:10:00 »
bende oye tahmın etmıstım . yavrulu cıtayı verdıkten sonra arıyı kontrol edemedı cok saldırıyo. ne yapmalıyım polen getırıyo arılar.

Çevrimdışı mehmet55

• Pupa
  • Yer: samsun çarşamba
    • http://mehmet55.blogspot.com/
« Yanıtla #5 : Nisan 06, 2010, 17:07:19 »
perizin iyi bir ilaç ama dozunu kaçırmamak lazım bunun biraz piratiğini yapmak için önce el alıştırmak lazım
mesela boş bir kovana boş çerçeveleri koyarak ilacı neyle vuracaksak şiringayla yada fısfısla püskürterek
birkaç sefer arılara vuruyormuş gibi denemek lazım
perizini hiç kullanmamışsak acemiliğmizi boylece çıkarmış oluruz el alışkanlığı oldumu doz ayarlamasını rahat bir şekilde yapmış oluruz
tabi ilaç üzerindeki talimatlara da uymak lazım