Gönderen Konu: AMERİKAN YAVRU ÇÜRÜĞÜ VE TEDAVİ YOLLARI  (Okunma sayısı 33719 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kerimcoşkun

 • Pupa
 • ***
 • İleti: 129
 • Yaş: 52
AMERİKAN YAVRU ÇÜRÜĞÜ VE TEDAVİ YOLLARI
« : Mayıs 02, 2008, 01:33:00 »
Arkadaşlar eminim bu bilgileri bir çoğunuz biliyor ama derli toplu bir anlatım göremedim. Siteye yeni üye olan yeni arıcı arkadaşlar kolayca bulabilsin diye böyle bir başlık attım. Bir kusur işledimse affola.

Amerikan Yavru Çürüklüğü (AYÇ), arıların yavru hastalıkları içerisinde oldukça bulaşıcı, dünyanın her tarafında yaygın olarak görülen, önemli ve en tehlikeli bakteriyel hastalıklarından biridir. Yavru arılarda Paenibacillus larvae tarafından oluşturulan infeksiyöz, oldukça bulaşıcı bir hastalıktır.

Amerikan yavru çürüklüğü hemen her ülkede; İhbarı Mecburi Hastalıklar arasında yer almaktadır.

Bir yerde salgın bir arı hastalığının çıktığını haber alanlar 3285 Sayılı Hayvan Sağlığı ve Zabıtası Kanunun 9 ve 10 uncu maddesine göre illerde Bakanlık İl Müdürlüğüne, ilçelerde İlçe Müdürlüğüne derhal bildirir.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de arıların en tehlikeli ve bulaşıcı hastalıkları arasında Amerikan Yavru Çürüklüğü bildirilmektedir. Zamanla tedbir alınmazsa koloniyi (ana arısı bulunan ve minimum
10-14 bin adet işçi arısı bulunan arı ailesini) öldürebilir hatta tüm koloniler ve diğer arılıklara (kolonilerin bir arada bulunduğu mekan) bulaşabilirler.

HASTALIĞIN YAYILMASI

Başlıca bulaşma nedenleri şunlardır;
a) Sterilize edilmemiş temel petekler,
b) Arıcıların bizzat kendileri,
c) Her türlü alet ve ekipmanları,
d) Hastalıklı kovandan çerçeve alıp sağlam kovanlara verilmesi,
e) Oğul arıları ile temel petekte kolonilerin birleşmesi,
f) Hastalık etkeni taşıyan ergin arılar,
g) Yağmacılık,
h) Sağlam arıların hastalıklı bölgelere girmesi,
ı) Hastalıklı bulaşık eski kovanların kullanılması,
i) Bal,
j) Ana arı
Petek ve bal hastalığın yayılmasında çok önemlidir. Çünkü bulaşık bal ile beslenen arılar larvaları enfekte edebilmektedir.HASTALIĞIN TEŞHİSİ

Kuvvetli kolonilerde yeni bulaşmış hastalığın farkına varmak çok zordur. Hastalık ilerledikçe kolonide sürekli bir arı azalması göze çarpar. önceleri çok istekli ve canlı olarak çalışan koloninin, arıların azalması ile uçuş deliği önündeki canlılığı azalır. Arılar uçuş tahtası üzerinde veya uçuş deliği önünde şaşırmış ve ne yapacağını bilmez bir şekilde isteksizce gezinirler.

a) Başlangıçta sağlıklı olan larva, önce petek gözünün tabanında "C" harfi şeklinde gelişir. Larva enfekte olduğu zaman morfolojik yapısını kaybederek hücreyi dolduracak şekilde yukarı doğru yerleşir ve bu pozisyonda ölür.

b) ölü larvalar önce donuk beyaz, açık kahve, koyu kahve ve sonunda siyah renge dönerler.

c) ölü larva çikolata rengi aldığında bir kibrit çöpü sokulup çekilirse iplik şeklinde 2.5-10 cm kadar uzar.

d) Bazı gözlerde ölü yavru kalıntısı gözün alt yüzeyinde düzgünce uzanmış ve çok sıkı bir şekilde göze yapışmıştır.

e) Yavru, pupa döneminde ölmüşse petek gözü kapağı (Operkulum) yavaşça kaldırılacak olursa arının dilinin yukarıya doğru kalkık ve genellikle gözün alt üst iç yüzeyine değecek biçimde sertleşmiş bir vaziyette olduğu görülür.

f) Kovan kapağı açıldığında, ısıtılmış tutkal kokusu yada bozuk balık kokusu algılanır.

g) Hastalıklı çerçevelerin yavrulu gözleri gayrı muntazam olup, üzeri açık ve kapalı petek gözleri ile alacalı bir görünüm arz eder. Çok sayıda yavrusuz göz vardır.

h) Kapalı gözlerde kapağın renkleri solmuş, içeri doğru çukurlaşmış, toplu iğne başı büyüklüğünde delinmiş bir görünüm vardır. Larva döneminde ölmekle birlikte, ölü yavrular daha ziyade mühürlenmiş gözlerde bulunurlar. Yavru, prepupa ve pupa dönemindedir.


HASTALIĞIN TEDAVİSİ

Hastalık yeni başlamış ve hemen farkına varılmış ise, ilaçla tedavisi mümkün olabilmektedir. Bu durumda koloni, dezenfektan olarak kullanılan bazı kimyasal maddelerin yardımı ve ilaç olarak kullanılan bazı antibiyotiklerle tedavi edilebilir.

Dezenfektan Maddeler

Günümüzde en çok kullanılan dezenfektan maddeler ve özelliklerini sıralayacak olursak;

a) Potasyum hipoklorit (KClO) : Çamaşır sodası olarak da bilinir. Metal şurupluklar, el demiri, körük, ana arı ızgarası, maske, eldiven v.b. gibi malzemeler, 5 lt kaynar suya katılan 500 ml çamaşır suyu çözeltisinde 5-10 dakika kadar tutulur, sonra bol suyla durulanır ve güneşte kurutulur. Hazırlanan sodalı suya 250 gr Kalsiyum klorit ilave edilirse daha güvenilir bir dezenfeksiyon gerçekleştirilir.

b) Küllü Su : Potasyum hipoklorit yoksa, metal arıcılık malzemeleri % 1'lik küllü suda 1 saat kaynatılarak da dezenfekte edilebilir.

c) Zefiran : 100 ml'de 10 gr Benzalkonyum klorür içerir. Maske, eldiven gibi kıyafetlerin sterilizasyonu için 1/4000'lik eriğiyi tercih edilmeli ve çözelti için saf su kullanılmalıdır.

d) Hidrojen peroksit (H2O2): Oksijenli su olarak da bilinir. % 1'lik H2O2 çözeltisi ile arıcılık alet ve ekipmanları, boş kovanlar ve çerçeveler sprey şeklinde ilaç püskürtülerek dezenfekte edilebilir.

e) Kloramin: Boş kovan ve peteklerin dezenfeksiyonunda % 4'lük kloramin çözeltisi de kullanılmaktadır.


İlaçla Tedavi

Amerikan Yavru Çürüklüğü tüm dünya arıcıları için çok tehlikeli bir hastalıktır. Tedavi için kullanılan kimyasallar dikkatli seçilip uygulanmalıdır. Hatalı ilaç uygulamaları balda kalıntı problemi yaratabilir. Amerikan yavru çürüklüğü hastalığı görülür görülmez ilaçla tedavinin yanı sıra "Transmasyon" (Çekirdek koloniler, yani dayanıklı kolonilerin oluşturulması) uygulaması da yapılmalıdır. Arı hastalıkları için son yıllarda ilaç kullanımı önemli derecede yaygınlaşmıştır. Ancak ilaçların, özellikle, antibiyotiklerin gelişi güzel kullanılması beklenen başarıyı önemli ölçüde etkilemiştir. Zira bazı hastalık yapıcı mikroorganizma türlerinin yaygın ve bilinçsizce kullanılması ilaçlara karşı toleransın artışına yol açtığı gibi dirençli suşların ortaya çıkışı da kaçınılmaz olmuştur. Bu nedenle ilaç seçiminin özellikle antibiyotik seçiminin yapılmasında hastalık etkenlerinin antibiyotiklere karşı duyarlılık derecelerinin bilinmesinde büyük yarar vardır.

özellikle Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından bal arıları için bu amaçla ruhsatlandırılmış ve veteriner hekim reçetesi ile satılacak ilaçlar kullanılmak suretiyle ilaçlama yapılmalıdır.

ARILARIN İMHASI

Hastalığın ileri safhalarında AYÇ hastalığının ilaçlarla önlenmesi pek mümkün olmamaktadır. Bu durumda arı ailesi ve çerçevelerin (petekleri ile birlikte) hepsi yakılarak imha edilir. önce akşam üzeri arıların öldürülmeleri gerekir. Bunun için kovanın uçma deliği kapatılır, çerçevelerin üzerine kalsiyum siyanid, etilasetat ya da herhangi bir insektisit uygulanarak arılar öldürülür. Yakma işlemi için, çukur kazılarak içinde çerçeveler (petekleri ile birlikte) ve ölmüş arılar toplanır ve benzin v.s. dökülerek yakılırlar. Yakma işi tamamlandıktan sonra çukur toprakla kapatılmalıdır ve bütün bu işlemler arılıktan biraz uzak bir yerde yapılmalıdır.

Isıya dayanıklı kovanın gövde, kapak ve dip tahtası ile işletmede kullanılan her türlü malzeme yukarıda yazılan dezenfektan maddelerle dezenfekte edilip, yüzeyler iyice kazındıktan sonra pürmüzle yakılarak kullanılmasına izin verilir.

Strofor kovanların kullanımına ise çamaşır suyu ile yıkandıktan ve 2 gün güneşte kurutulduktan sonra izin verilir.

TEŞHİS İÇİN LABORATUVARA MARAZİ MADDE GöNDERME

Herhangi bir arı hastalığında doğru teşhis gönderilen numuneye bağlıdır. Petek numunesi yaklaşık olarak
10 x 10 cm ebadında ve mümkün olduğu kadar renk değişikliği olan ve ölü larva içerir şekilde olmalıdır. Numunede hiç bal olmamalı yada çok az bal içermelidir. Numune gevşek şekilde ambalajlanmalı ve ambalaj işleminde plastik çanta, alüminyum folyo, yağlı kağıt, teneke veya cam gibi malzemeler kesin teşhisi imkansız hale getirdiği için kullanılmamalıdır. Numune tahta veya kalın karton kutularla gönderilmelidir. Eğer peteğin bir kısmı gönderilemiyorsa herhangi bir test için yeterince materyal içeren petek gözü de yeterli olabilir.

(KAYNAK: Bal Arılarının AYÇ Hastalığına Karşı Korunma ve Mücadele Talimatı)
İzmir'li arıcılar izmir bölümüne mesaj atsın tanışalım

Çevrimdışı atasay

 • Boş Petek
 • İleti: 2
Ynt: AMERİKAN YAVRU ÇÜRÜĞÜ VE TEDAVİ YOLLARI
« Yanıtla #1 : Ağustos 31, 2009, 14:27:30 »
Arkadaşlar bu konuyu ben de araştırdım ve bazı belgeleri tercüme ettim. Uygulanan yöntem çok mantıklı geldi ve denedim. Gerçekten işe yaradı.
Yöntemi anlatmadan önce şunu söylemek istiyorum Artık amerikan yavru çürüğü hasatalığıyla yaşamayı öğrenmeliyiz. Bu hastalığı kovandan temizlemek mümkün ama tüm arılıktan ve çevreden temizlemek mümkün değil.

1. Hastalıklı kovandaki arıları temiz bir kovana silkeliyor ve bir kaçtane temel petek veriyorsunuz. Eski petekleri yakarak imha ediyorsunuz.Bu bakteri sporla ürüyor. Her türlü arı malzemesi ve ürününde sporları bulunuyor. Bu şekilde kovandaki, baldaki ve peteklerdeki sporlardan kurtuluyoruz. geriye Arıların üstüne bulaşmış olanlarla sindirim sisteminde bulunan bakteri ve sporlar kalıyor.

2. Kovanı kapatıp 2 gün kadar aç bırakıyorsunuz. Aç kalan kalan arılar birbirlerini yalayarak tımar ediyorlar. ve sporları sindirerek yok ediyorlar.

3. Ne olur ne olmaz diye ilk koyduğunuz temel petekleri alıp yerine yeni temel petekler veriyorsunuz.

4. Aslında işlem bukadar ama ben 3. aşamada terramisinli bir şurup yapıp arıların üstüne speryle fışkırtıyorum ve ilaç uygulamasına devam ediyorum.

 Bu hastalık kovanda sporları belirli bir sayıya ulaşana kadar farkedilemiyor, semptomlarını göstermiyor. Eğer arılıkta bir kovanda hastalık belirtilerini farkettiyseniz büyük ihtimalle diğer kovanlarınızda da vardır ama henüz kendisini göstermemiştir. Yine bunun yanında kovanları kontrol ederken hijyenik olmakta hastalıklı kovanda kullandığımız aletleri ve malzemeleri başka kovanda kullanmamakta fayda var.

 Tedaviyi terramisin le yapmak mümkün ama bu sadece bakterileri öldürüyor sporlarını değil. Terramisinle ilaçlayıp hastalığın görüldüğü petekleri kovandan aldığınızda hastalık uzun bir süre kayboluyor.


Çevrimdışı ismail akyüz

 • Ana Arı
 • *****
 • İleti: 3509
 • Yer: hatay-defne-harbiye-<zirve>
  Yaş: 42
 • ismail akyüz
  • https://www.facebook.com/ismail.akyuz.984
 • Arıcılık Şekli: Profesyonel
 • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
 • Kovan Sayısı: 200
 • Rakım: 240
Ynt: AMERİKAN YAVRU ÇÜRÜĞÜ VE TEDAVİ YOLLARI
« Yanıtla #2 : Haziran 25, 2016, 22:47:45 »
Kovanın güçlü olması bu hastalığa direncin armasıyla etkisi varmı?

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi


tural55

 • Ziyaretçi
Ynt: AMERİKAN YAVRU ÇÜRÜĞÜ VE TEDAVİ YOLLARI
« Yanıtla #3 : Haziran 25, 2016, 23:16:29 »
Kovanın güçlü olması bu hastalığa direncin armasıyla etkisi varmı?

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İsmail bey

ilkbahar ve sonbaharda mevcutlar düşükte olsa,koloniler sıkışık çalıştırılmalı.

sıkışık çalışan yiyecek sorunu olmayan ve varova mücadelesi iyi yapılmış koloniler kolay kolay hasta olmazlar.

Çevrimdışı ismail akyüz

 • Ana Arı
 • *****
 • İleti: 3509
 • Yer: hatay-defne-harbiye-<zirve>
  Yaş: 42
 • ismail akyüz
  • https://www.facebook.com/ismail.akyuz.984
 • Arıcılık Şekli: Profesyonel
 • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
 • Kovan Sayısı: 200
 • Rakım: 240
Ynt: AMERİKAN YAVRU ÇÜRÜĞÜ VE TEDAVİ YOLLARI
« Yanıtla #4 : Haziran 26, 2016, 10:13:13 »
ibrahim abi bazı arıcı üstadlarımız arı güçlüyse her hastalığı atlatır,hatta hasta olmaz,arı sıkışık çalışsın diyorlar,havalar ısınıdı arı seyrek çalışsın diyorlar,güçlü arı varoayı ezer geçer bazılarıda güçle alakası yok ilaçlama yap  diyorlar,sıcak havada arının sıkışık çalışması arıyı kovandan kaçırıyormuş ::)..

Çevrimdışı ismail akyüz

 • Ana Arı
 • *****
 • İleti: 3509
 • Yer: hatay-defne-harbiye-<zirve>
  Yaş: 42
 • ismail akyüz
  • https://www.facebook.com/ismail.akyuz.984
 • Arıcılık Şekli: Profesyonel
 • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
 • Kovan Sayısı: 200
 • Rakım: 240
Ynt: AMERİKAN YAVRU ÇÜRÜĞÜ VE TEDAVİ YOLLARI
« Yanıtla #5 : Haziran 26, 2016, 17:33:14 »
diyelimki güçlü bir kovanda amerikan yavru çürüklüğünü gördük ,o bal yenmezmi?

Çevrimdışı Osman Hocaoğlu

 • Ana Arı
 • *****
 • İleti: 845
 • Yer: Kocaeli
  Yaş: 47
 • Arıcılık Şekli: Amatör
 • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
 • Kovan Sayısı: 100+
 • Rakım: 260
Ynt: AMERİKAN YAVRU ÇÜRÜĞÜ VE TEDAVİ YOLLARI
« Yanıtla #6 : Haziran 26, 2016, 17:41:30 »
yavru çürüklüğü arı hastalığıdır. insana hiçbir etkisi yoktur. balı yiyebilirsiniz.
Tabiki herhangi bir antibiyotik uygulaması yaptıysanız, bulaşıklık olma ihtimaline karşı  ballarınızı yemeyin.
Dünya gıda maddelerinin %90’ı 82 bitki türünden elde edilir. Bu bitki türlerinden 63’ü (%77) arı tarafından tozlaşmaya gereksinim duyar.

tural55

 • Ziyaretçi
Ynt: AMERİKAN YAVRU ÇÜRÜĞÜ VE TEDAVİ YOLLARI
« Yanıtla #7 : Haziran 26, 2016, 18:08:30 »
ibrahim abi bazı arıcı üstadlarımız arı güçlüyse her hastalığı atlatır,hatta hasta olmaz,arı sıkışık çalışsın diyorlar,havalar ısınıdı arı seyrek çalışsın diyorlar,güçlü arı varoayı ezer geçer bazılarıda güçle alakası yok ilaçlama yap  diyorlar,sıcak havada arının sıkışık çalışması arıyı kovandan kaçırıyormuş ::)..

İsmail bey

Benim sıkışık çalışmadan kasdettiğim ilkbahar ve sonbahar ayları,

Yaz aylarında koloniler tabiki çok sıkışık çalıştırılmamalı.

Çevrimdışı ismail akyüz

 • Ana Arı
 • *****
 • İleti: 3509
 • Yer: hatay-defne-harbiye-<zirve>
  Yaş: 42
 • ismail akyüz
  • https://www.facebook.com/ismail.akyuz.984
 • Arıcılık Şekli: Profesyonel
 • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
 • Kovan Sayısı: 200
 • Rakım: 240
Ynt: AMERİKAN YAVRU ÇÜRÜĞÜ VE TEDAVİ YOLLARI
« Yanıtla #8 : Haziran 26, 2016, 18:46:35 »
diyelimki kovanların 15- 20 tanesinde amerikan çürüğü çıktı adam bütün arılığımı yaksın? ???

özgür

 • Ziyaretçi
Ynt: AMERİKAN YAVRU ÇÜRÜĞÜ VE TEDAVİ YOLLARI
« Yanıtla #9 : Haziran 26, 2016, 19:53:14 »
diyelimki kovanların 15- 20 tanesinde amerikan çürüğü çıktı adam bütün arılığımı yaksın? ???
Ariciligi biraksin bence bu işi bilmiyo demektir?