Gönderen Konu: ana arı üretimi  (Okunma sayısı 23701 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı aslan

• Boş Petek
ana arı üretimi
« : Ocak 14, 2008, 19:34:32 »
bize ana rının çerçeveleri hakında bilgi  :)

Egehan

• Ziyaretçi
Ynt: ana arı üretimi
« Yanıtla #1 : Ocak 15, 2008, 19:07:15 »
bize ana rının çerçeveleri hakında bilgi  :)

Siz bu sorduğunuz soruya nasıl bir cevap verilmesini bekliyorsunuz?

butquci

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Ocak 17, 2008, 01:20:15 »
SORU SORMASINI BİLMEYEN ADAMLARIN NE VATANA NE MİLLETE NE ARILARA FAYDASI OLUR SEN NABACAN ANA ARI ÇERÇEVESİNİ SEN İŞİNE BAK

Çevrimdışı nako

• Boş Petek
« Yanıtla #3 : Şubat 05, 2008, 13:39:48 »
arı sır gibidir fazla bilgi edinmek bazı zorluklar aşmak gerekir

Çevrimdışı reis45

• Larva
  • **
« Yanıtla #4 : Şubat 05, 2008, 18:19:18 »
Ürettiğimiz Ana  arının,Fiziki  yapısına,rengine,  bakarak.  Irkını,verimliliğini  iyi   huylu  olup  olmadığını ,anlayabilirmiyiz...bu  özelliklere  bakarak  kesin  bir  tahmin  yapabilirmiyiz...veya  yavrularının  çalışma  sonuçlarınımı  görmek  lazım...hepinize  saygılar...

Egehan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Şubat 05, 2008, 18:26:59 »
Fiziki yapısı ve rengi bir ana arının her özelliği hakkında bilgi veremez.

Ana arı performansı, ana ölene kadar kolonide gösterdiği çalışmanın bizim istediklerimizi karşılayıp karşılayamadığı ile ilgilidir. Ancak düzgün bir koloni kayıt sistemi ile anaların durumunu takip edebiliriz. En güzel ve kolay metot şudur ki hangi ana arı öldüğünde çok üzülürüz işte o ana arı iyidir.

Dünyada birbiri ile tıpatıp özelliklere sahip hiç bir koloni veya ana arı yoktur.

Ana arı performansına etki eden o kadar çok dış faktör var ki ama maalesef konuyu getirir genelde ana arıya bağlarız.

Çevrimdışı reis45

• Larva
  • **
« Yanıtla #6 : Şubat 06, 2008, 15:11:33 »
verdiğiniz  yanıta  çok  teşekkür  ederim.4  yıl  önce  1  kovan  ile  başladığım,bu  güzel  mesleğe,şu  an 60  koloniye  ulaştım.her  yıl  iyi  kolonilerden,damızlık  ana  üretmeye  çalışıyorum...istediğim  kriterlere  uyan,koloni  sayısı %50 yi  geçmiyor...herkese  saygı  ve  sevgiler.

Egehan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Şubat 06, 2008, 18:35:14 »
her  yıl  iyi  kolonilerden,damızlık  ana  üretmeye  çalışıyorum...

Siz damızlık ana üretemezsiniz. Ancak yaptığınız uygulama arılığınızda seçmeli yetiştirmedir.

Damızlık ifadesini kullanmamalısınız. Arıcılıkta diğer hayvancılık dallarında olduğu gibi yavru üretilen anaç kolonilere damızlık ifadesi kullanılmamalıdır.

Çevrimdışı reis45

• Larva
  • **
« Yanıtla #8 : Şubat 10, 2008, 00:42:32 »
uyarınıza  teşekkür  ederim.damızlık  ana  üretimi  doğal  yoldan  imkansız. anlatmak  istediğim  iyi  vasıflı  ana  üretimi  idi. hoşçakalın  saygılar...

Çevrimdışı keykubat

• Larva
  • **
« Yanıtla #9 : Mart 22, 2008, 00:59:04 »
meraba arıcı dostlarım ben nigde ünü arıcılık programından mezun oldum bu konu hakkında samsunda bir takım kurslarda verdim.
bence arıcının en dikkat etmesi gereken huhus arıcılık yaptıgı yöreye uygun arıyla calışmak mesala kafkas arısı artvin yöresinde  yetişiyor ve oranın iklim şartlarıyla uyum saglamış durumda dilide uzun ama bu ırk nemli bölgelerimizde okadarda iyi degil çünkü nosema hastalıgına karşı hassas 

abadile

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Mart 22, 2008, 08:53:15 »
Keykubat rumuzlu Dostum,
Verdiğiniz bilgiler forma yeni bir renk katıyor, ufuk açıyor. Teşekkürler.

Çevrimdışı keykubat

• Larva
  • **
« Yanıtla #11 : Mart 23, 2008, 03:04:26 »
saolasın abadile dostum teşekkürler yaptıgım calışmalardan anlıyorumki arıcılık yapmak sürekli kendini geliştirmek ister bu işte herzaman araştırma yapmak gerekli bizim çözemedigimiz cok şey var mesela son zamanlardaki arı ölümlerinin nedeni telefon radrosyonuymuş biliyomuydunuz hani kavanlar karşımıza boş cıkmıştı arıların nerde oldugunu bile anlayamasdık tarlacı arı kovana dönerken bazı rotalara göre yönünü buldugu için bu radyosyonlar arının yönünü şaşırtmış tabi buda bir söylenti saygılarımla kafanıza takılan birşey varsa yazın

Çevrimdışı ekrem63

• Larva
  • **
« Yanıtla #12 : Mart 24, 2008, 02:26:01 »
Sevgili arkadaşlar ARILARIN ölüm sebebi cep telefonları veya yayın yapan vericiler olduğunu sanmıyorum.Araştırılması gereken bir konu.Fakat benim arılarım manyetik alanına çok yakın yani bizim elektriktede manyetik alan var.Frekans var.fakat cep telefonların Frekans alanı daha geniş araştırılması gereken bir konu.

Çevrimdışı keykubat

• Larva
  • **
« Yanıtla #13 : Mart 24, 2008, 02:42:10 »
ekrem kardeş arılar artık dayanıksız olmaya başladı arı ölümleri arttı burda sadece cep tel degil  ilaç kullanımı hormonlu gıdalar arının yapısını bozuyolar süni gübreler en zararlı bir materyal mesala tabi türkiyede organik tarım gelişse arıların ölmeside azalır birde herzaman arıcılar bilgili olmak zorunda çünkü arı hiç bir hayvana benzemiyor saygılar

Çevrimdışı kaya32

• Boş Petek
« Yanıtla #14 : Mart 30, 2008, 23:13:06 »
üstatlar ana arı üretiminde detaylı bi bilgi alabilrmiyiz 1 kavandan 20adet ana alıp diger kovanları bölüp bu anaları çivtleşip yumurtladıkdan sonra veremek istiyorum. çekirdek kovan ların ölçüsü sıtandardı nedir bu iş için ne kulanmam lazım.bilir kişler yadımcı olursa sevinirim