TANIŞALIM KAYNAŞALIM > Arıcılık Hatıraları

YOUTUBE DAN BİR GÖRÜNTÜ

(1/2) > >>

kerimcoşkun:
EĞLENCELİ Mİ EĞLENCELİ
http://www.youtube.com/watch?v=dMq9F2brw9A

abadile:
Öğretmenlik yaptığım köylerden birinde bir yaşlı amca arılarına  göz atmam için ricada bulundu.Arıları kılıç arısı.Bir kaç saat önce arıların sitrese girmesi için ne gerekli ise yapmış olacaklar ki, kovanın birisinin kapağını kaldırmamla birlikte kovanda ne kadar arı varsa hepsi hava kalktı.Ve beni kuşatma altına aldılar.İğneler ok gibi ardı arkası kesilmeden habire saplanıyor.Kapağı kapatıp hemen oradan uzaklaşmak istiyordum ki, arının birisinin kulağıma girdiğini  ve kulak yolundan orta kulağa doğru yol aldığını hissettim.İşte o an, hayatım boyunca unutamayacağım bir andır.Ömrümde ilkdefa ölümü yakınımda hissettim.Firavunun burnuna giren sinek misali bu arıda beni öldürecek diye can havliyle çırpınmaktatyım. Bizimkisi ahaeste aheste vızldayarak içeri doğru zorlamaya devam etmekte.Arıyı kulağımdan cıkarmak için neler yaptığımı hatılayamıyorum. Bir şekilde arı geri çıktı.Dünyam bir anda aydınlandı.Biraz önceki çırpınışlarım yerini şükürsözcüklerine bırakmıştı.Bir ara kendime gelildiğimde fark ettiğim şey vücudumdan çıkan terin istisnasız bütün elbiselerimi ıslattığıydı.Her halde ecel teri dedikleri şey böyle bir şey olsda gerek, diye düşünmekteyim.

bodad:
SEVGİLİ ARKADAŞLAR,
ARICILIĞA İLK BAŞLADIĞIM SENEYDİ.BİR ARICI AKRABAM DESTEK OLMAK İÇİN BANA BİR KOVANA OĞUL KOYUVERDİ.AKŞAM KARANLIKLA OĞULUN OLDUĞU KOVANI YERİNE GÖTÜRDÜM.BANA DİĞER KOVANLARA PETEK VERECEK OLURSAN, EN SONDAKİNİN ÖNÜNE KOY DİYE SÖYLEMİŞTİ.BENDE HAZIR ARILIĞA GELMİŞİM,HAVA KARARMIŞ, ARILAR BİR ŞEY YAPMAZ DİYE ÖBÜR KOVAN LARDAN BİRİNİN KAPAĞINI AÇTIM.ÖRTÜ TAHTASINI AYAĞIMIN DİBİNE KOYDUM.BAKTIM PETEK İSTEMİŞ.PETEĞİ VERMEYE ÇALIŞIRKEN ,BAŞLADILAR BENİ, AYAKLARIMDAN SOKMAYA.ÇÜNKÜ ÖRTÜ TAHTASINA BİRİKEN ARI ,PANTOLONUMA ÇIKMIŞ.BEN ÇIRPINDIKÇA KOVANDAN DAHA BİRÇOK ARI ÇIKTI.BİR TANESİ GÖZLÜĞÜN ÜZERİNDEN ALNIMI SOKTU.BEN BİR YANDAN ACI İÇİNDE KENDİ KENDİME KIZARKEN, BİR YANDAN ARILARI GÜZELCE KAPATIP,AÇIK KALMAMASINA DİKKAT EDİYORUM.30 VEYA DAHA FAZLA ARI SOKMUŞTU.EVİN GARAJINA KADAR BENİ KOVALADILAR.KARANLIKTA BİLE ISKALAMIYORLARDI.GÖZLÜĞÜ ÇIKARAMADIM,ETRAFIMDA DÖNÜP DURUYORLAR.BABAMIN EVE ZOR GİRDİM.SOKTUKLARI YERLER (GÖBEK ALTI) ŞİŞMEYE BAŞLADI.BABAM SORUYOR ÇOK SOKTULARMI DİYE , HAYIR BİR , İKİ TANE DEDİM.KENDİ EVİME GİTMEK ÜZERE YOLA ÇIKTIM.ARABADA, CEPTEN  HEMEN HANIMI ARADIM, SAĞLIK KARNESİNİ HAZIRLA BEN GELİYORUM DİYE...
ORADAN, BODRUM DEVLET HASTANESİ'NE GİTTİK BİR İĞNE VE SONRASI BİRAZ MÜŞAHADE, YARIM SAAT SONRA EVE DÖNDÜK.
ARTIK AKŞAMLARI KOVANLARA NAKİL DIŞINDA YAKLAŞMIYORUM. 8)

bodad:
SEVGİLİ ARKADAŞLAR,
ARICILIĞA İLK BAŞLADIĞIM YIL, ARI SOKTUĞUNDA SOKTUĞU YER HEMEN DAVUL GİBİ ŞİŞERDİ.USTALAR GÜLEREK,ALIŞIRSIN DERLERDİ.ŞİMDİ O KADAR ÇOK ŞİŞMİYOR.HATTA BAZEN BİR DEN FAZLA ARI AYNI BÖLGEYİ SOKARSA ŞİŞME OLUYOR.BURADA DEĞİŞİK BİR OLAY VAR.APİSMELLİFERA'NIN DEDİĞİ GİBİ ARININ MİKTARI ÖNEMLİ DEĞİL.BAZEN BİR TEK ARI YANDIM ANAM DEDİRTECEK KADAR GÜÇLÜ BİR ACI HİSSETTİRİYOR.
 GEÇEN SENE BİZİM DAYI OĞLUNU ALNINDAN ARI SOKTU.SOKULAN BÖLGE ŞİŞMEYE BAŞLADI.HEMEN HASTANEYE GÖTÜRDÜM.İĞNE YAPILDI.DOKTOR MÜŞAHADEYE ALDI.ARADAN YARIM SAAT GEÇTİ BİR İĞNE DAHA YAPTILAR.BİR YARIM SAAT DAHA GEÇTİ,DOKTOR BİZİ BIRAKMIYOR.YAN YATAKDADA YAŞLI BİR ADAM YATIYOR.KALBİ SIKIŞTIRMIŞ.DOKTOR HEMŞİREYE ADRENALİN YAPALIM DEDİ.BENDE YAŞLI ADAMA DİYE SES ÇIKARMADIM.YARIM SAAT SONRA DOKTORA YETER ARTIK,HASTA İYİ OLDUĞUNU SÖYLÜYOR BİZ ARTIK GİDELİM, DEDİM.DOKTOR KARDEŞİM NE İYİSİ GÖRMÜYORMUSUN ADRENALİN YAPTIK HALA DUDAKLARIN DAKİ ŞİŞLİK İNMEDİ,BEN HASTAYI ODAYA YATIRACAĞIM DEDİ.BEN GÜLEYİM Mİ,AĞLAYAYIM MI BİLEMEDEN DOKTOR BEY O'NUN DUDAK YAPISI ÖYLE (ÇOK KALIN VE ETLİ) DEYİNCE, DOKTOR BAŞTAN SÖYLESENİZE KARDEŞİM DİYE BİR DE BİZİ AZARLADI.FIKRA GİBİ BİR OLAY YAŞADIK. ALLAH'DAN DAYI OĞLUNA BİR ŞEY OLMADI.ADAM NEREDEYSE ARI SOKMASINDAN DEĞİL,KALPDEN GİDECEKTİ. SEVGİLERİMLE...  8)

abadile:
Bobad Dostum,
Sende daha çok anlatılacak hatıra vara benziyor.Devam et.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git