Gönderen Konu: YORUMA AÇIK BİR OLAY  (Okunma sayısı 6459 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

_ToPRaK_

• Ziyaretçi
YORUMA AÇIK BİR OLAY
« : Mayıs 03, 2008, 23:56:31 »
        S.A. arkadaşlar
   Acemi acemi derken 1-1,5 aylık arıcı oldum daha doğrusu yol katettim demek daha uygun. Konu başlığındanda anlaşılacağı üzere kovan içersindeki bir olayı sizlerle paylaşmak ve sizinde yorumlarınızı almak istiyorum. Mümkün olduğunca kovan içerisinden ayrıntılara yer vermek istiyorumki teşhisi tam koyalım beraberce. Şu an 15 çıtalı ama olay 13 çıtayken oldu.
  Alt katı açtığımda 7.ci veya 8.ci çıtada 4adet sütlenmiş anaarı yüksüğü mevcuttu dolayısıyla bunu bilen olarak gördüğüm büyüklerimle paylaştım bana arının oğula kaçacağı dolayısıyla bölünmesinin uygun bir işlem olacağı söylendi , bi kaç gün bekleyelim ve bölmeyi gerçekleştirelim dendi. Bölmeyi yaparız denilen günün öncesinde gidip çıta kontrolü yaptım birde ne göreyim benim yüksükler ortalıkta yok alt kat temiz (ilk aklıma gelen abimden şöyle birşey duymuştum ana arı eğer kovan içinde halimiyeti varsa gelir ve durun bakalım ben daha bitmedim bendaha bu kovanın hakimiyim dermişcesine o yüksükleri imha edebilir ) haliyle aklıma gelen bu oldu, üst kata bakıyordumki ilk çıtada 3 meme yapmış  bunlardan 2sini kapatmış diğeride kapanmak üzere. bunu büyüklerime anlattığımda bana sen çıtanın yerlerini karıştırmışsın yanlış yere koymuşsun oldu ama basbaya emindim dizilişte karıştırmayacağıma ama yinede acaba dedim kendi kendime, neyse akabindeki bi iki gün sonra baktığımda memelerden ikisi yanlardan delinmiş bi tanesi kapalı durumda duruyor, gelip bunuda rapor ettim tabiki :) malum her bilenden bir açıklama almalıymki olayı çözüp bu işi öğrenebileyim, bana denilen yine şu o analar çıkmış sen görmemişsindir, ama bence yoklardı hala abimin tezinden yanaydım. durduk duramadık kalk bakalım gelelim dendi ve bu işten anlayanlarla beraber 1-2 saat sonrası yine kovan başına dikildik aynı rutin açışımla kovanı açtım aynı kontrol onların gözü önünde onaylatır şekilde kontrolume devam edip alt katı bitirdim ve üst kat kontrolune başladım. 15-14-13-12 derken meme dikilmiş olan 11 çıtayı bir kaldırdıkki 1-2saat öncesi var olan memede ortalıkta yok küçük bir kontrol ve ana arı üst katta. şimdi yorumlara gelelim

1- koloni oğula davranmış sonra vazgeçmiş
2- koloni bu memeleri dikmeye devam edecek (ki halihazırda15 cıta böle  bişi yok)
3- ana arı kovana hakimiyetini gösteriyor
4- ben bu koloniyi bölmelimiyim
5- 80binlik koloni deneyimimi bu koloni üzerinde yapabilirmiyim

kovan içersindeki olayları kısaca anlatmaya çalıştım belki bazı yerlerde yerel tabir kullanmış olabilirim ama sizlerin bu söylenilenleri anladığı düşüncesindeyim, sizlerdende bu duruma yorumlarınızı bekliyorum şimdiden tşkler.         selamlarımla                   
                                                                                  hasadınız bol olsun 

Çevrimdışı kerimcoşkun

• Pupa
Ynt: YORUMA AÇIK BİR OLAY
« Yanıtla #1 : Mayıs 05, 2008, 19:31:16 »
Toprak kardeşim anlattığın olayda anladığım kadarı ile iki yön var.

1-7 ve 8. çıtalardaki yüksüğün ortadan kaybolması. Hiç bir belirti olmaksızın ortadan kaybolması bu güne kadar karşılaştığımız bir olay değil. Dolayısı ile karıştırmış olman mümkün. Eğer bu yüksükler ana arı tarafından bozulmuş olsaydı muhakkak yerinde bir belirti kalması gerekirdi.

2- memelerin yanlardan delinmesine gelince: Bu durumda yaylım bittiği için  kesmişlerdir. Çünkü malum arılar yaylımın olmadığı yerde oğul vermezler. Biz de bu durumla sık sık karşılaşıyoruz.
İzmir'li arıcılar izmir bölümüne mesaj atsın tanışalım

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #2 : Mayıs 05, 2008, 22:02:07 »
    Ana arı çıkan memeyi arılar o yıl temizlemezler memenin kendisi veya bozulmuşsa tabanı kalır, yani meme yeri belli olur.
    Ana memesi yandan kesilmişse ana arı çıkmamış yani oğula gerek kalmadığı için zamanı gelmeden diğer arılar tarafından yandan kesilerek öldürülmüştür.
    saygılar.

Çevrimdışı ünsal

• Pupa
  • Yer: giresun
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 15
  • Rakım: 150
« Yanıtla #3 : Ekim 07, 2010, 18:51:30 »
selam arkadaşlar. geçen hafta bir hata yaptım.neydi o derseniz anlatayım. kovanın içinden bir yavrulu petek alıp diğerine vermek için açtım.tabi bu arada beş tane peteğin üç tanesi sağ tarafta iki tanesi de sol tarafta kalmış.bu kovandakileri beğenmedim.üzerine çuvalı örtüp diğerine geçtim.diğerinden alıp zayıf olana verdim.işimin bittiğini zannettim ve hepsini kapattım. bu hafta arıları açtım. baktımki sol tarafdakilerde 4-5 tane ana memesi dikmiş.oysa ana hala günlük yumurtluyor.ama sağ tarafta kalmış.bende kendi kendime: analar çıkmışda mevcut ana onları öldürmüş diyerek sıkıştırdım ve tekrar kapattım.arkadaşlara anlattığımda bana:en geç bugün gidip o ana yüksüklerini imha et yoksa anayı keserler dediler. bende gittim( hastanede kayınvalidem o anda bay-pas ameliyatı olurken) arıyı açtım baktımki bir tane yüksük yok mevcu ana içeride, günlük yumurta da var.bana göre herşey normal.bende kapatıp geldim. sizlerin görüşlerinizi bekliyorum. iyi akşamlar.
iyi ve güzel olan herşey eleştirilir.

Çevrimdışı Mehmet Gençünal

• Ana Arı
  • Yer: Orhangazi / Bursa
    • Oksalik Asit Buharlaştırma Aparatı
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 40
  • Rakım: 290
« Yanıtla #4 : Ekim 07, 2010, 19:04:58 »
Geçmiş olsun.
Bir daha aynı hataya düşme.
http://www.oxalicacidvaporizer.com
http://mgencunal-mgencunal.blogspot.com/
http://www.gurlearicilik.com
Olgun bir adamı dost edinmek isterseniz, eleştirin; basit bir adamı dost edinmek isterseniz methedin.

Çevrimdışı Abdullah KENAR

• Pupa
  • Yer: Çanakkale/Biga
    • K
« Yanıtla #5 : Ekim 07, 2010, 19:13:46 »
Sevgili ünsal bey,sen arıyı bölmüşsün,ana arının olmadgnı sanıp meme yapmışlar,sonrada Allah tan durum normale dönmüş.fakat bu olay bu zamandamı oldu onu anlayamadım.çünkü mevsim bu bölgede soguk.orada hava nasıl !
İNCİNSENDE İNCİTME

Çevrimdışı ünsal

• Pupa
« Yanıtla #6 : Ekim 07, 2010, 20:57:20 »
sayın kenar17 26eylül 2010 pazar günü oldu. her pazar günü arıları açar bakarım.öyle bir yanlışı yaptık.allahtan ucuz kurtardık.iyi akşamlar.

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 350
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
« Yanıtla #7 : Ekim 07, 2010, 21:01:31 »
Şu arılar öyle hasta etmiş ki bizi, kayınvalidemizi ameliyatta bırakıp yanlarına gitmemizi sağlıyor...

Büyük geçmiş olsun kayınvalidenize...

Bu yazdıklarınızı inşallah eşiniz görmez. ;)
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

[email protected]

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı Abdullah KENAR

• Pupa
  • Yer: Çanakkale/Biga
    • K
« Yanıtla #8 : Ekim 07, 2010, 21:34:44 »
Kayın validesine geçmiş olsun arkadaşın.Valla Halil abi,ben onları izlerken yemek saatini unutup eşimle kapışma noktasına geldgm oldu...ama gercektende arılari izlemek bas agrısına bile iyi geliyor.Buna eminim.
İNCİNSENDE İNCİTME

Çevrimdışı Hüseyin İncesakal

• Ana Arı
  • Yer: KAYSERİ
  • Kovan Sayısı: 5 Yıldan sonra yer sıkıntısından dolayı Boş kovan sayısı 10 arı sayısı 0
  • Rakım: 1050
« Yanıtla #9 : Ekim 08, 2010, 02:07:21 »
Hemde ne hastalık. Eşim doğum yapmadan üç gün önce kovanların olmayan katlarını hazırladım. Doğum sonrası ise onları hastanede bırakıp gidip kovanları aktardım. Bir gündaha geciksem artık sıkışmadan dolayı oğula yöneleceklerdi.

Çevrimdışı ünsal

• Pupa
« Yanıtla #10 : Ekim 08, 2010, 09:36:36 »
günaydın arkadaşlar. iyi dilekleriniz için teşekkür ederim. sayın Halil BİLEN, arının yanına gittiğimi inanın hanıma söylemedim.halada bilmiyor. herkese iyi günler.

Çevrimdışı huseyin.alpagut

• Pupa
  • Yer: istanbul
  • bereketli yıllar
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 40
« Yanıtla #11 : Ekim 08, 2010, 16:58:38 »
Ünsal abi  kayınvalidenize geçmiş olsun. Ama bu arıya gitme konusunu  ucuza kurtarmasak sizi, hani bunu tatlımı temizlese yok yahu çok uçuz olur bi yemeğe kapatsak ne dersiniz? Abi şaka birtarafa bu hastalık bir acayip hastalık iflah olunmaz. Allah tatlı şifa versin.