Gönderen Konu: hangisi daha iyi ?  (Okunma sayısı 7064 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ismail_öz

• Pupa
  • Yer: Kırşehir
  • Kırşehir - Boztepe - Öğretmen
    • Domain - Hosting - Web Tasarým
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 4 (şimdilik)
  • Rakım: 1000
hangisi daha iyi ?
« : Mayıs 05, 2008, 00:47:45 »
okuduğum kadarı ile ana arı üretme yöntemleri hakkında bazı fikirlerim oluştu. ama açıkçası hangisi daha iyi karar veremedim. benim tespitlerim şunlar;

Ana arı üretmek için;

1- Ana arı yüksüğü bulunan çıta başka kovana alınabilir.
2- Günlük yumurtalı bir kaç çıta başka bir kovana aktarılabilir.
3- Kovandan Ana arı alınarak koloninin yeni ana arı yapması sağlana bilir.
4- Ana arı memeleri kesilerek başka kovandaki peteklere nakil.

bunlardan hangisi en iyi yöntem. yada başka varsa nedir?
Kovanlarda hastalık belirlenmedikçe antibiyotik ve diğer ilaçlar verilmemelidir. Gereksiz ilaç kullanılması arılara fayda yerine zarar verir.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
Ynt: hangisi daha iyi ?
« Yanıtla #1 : Mayıs 05, 2008, 07:01:33 »
    Sayın Yusiskan:
  Hepsi yeni arı üretmek kovan çoğalmak için kullanılabilir, hepsinin iyi ve kötü yönleri var
 birincisinde zaten ana çıkacak oğula kaçan bir arıdan yapıyorsunuz yapmazsanız kaybınız olur,
  İkincisi ana üretimi sizin elinizde eğer iyi anayı ayıklamasını biliyorsanız en uygun yoldur.
  Üçüncüsü kovan başında bekleye biliyorsanız mesele yok çünkü bundan bir kaç tane daha oğul çıkabilir, başkarınıda arı sahibi yapabilirsiniz. pek uygun bir yol değil.
  Dördüncü de birincide yapılan ön işlemleri kısaltmış oluyorsunuz ilk işlemi dikkatli yapmak gerekiyor.
 Sonunda en kolay hangisini yapabiliyorsanız diye bir şey daha ekliyeyim.
  Sygılar.

Egehan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Mayıs 05, 2008, 19:15:56 »
Uygun bir zamanda bu linkteki bölümü okursanız, daha da karmaşık hale gelir ana arı üretimi hakkındaki düşünceleriniz...

http://halilbilenanaari.blogspot.com/2008/01/amatr-ana-ar-yetitirme.html

Çevrimdışı ysuwa

• Boş Petek
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 15-20 yıl
  • Kovan Sayısı: 330
« Yanıtla #3 : Mayıs 13, 2008, 17:38:19 »
en iyi kıralice arı
bilimsel olarak bey kaybeden arı 3 günden sonra yüsük cevirir bu yüsüklerde (memlerde)ki sulu kıvrım şeklindeki lavra alınır ve oraya günlük sirke (larva)bırakılır bu yöntemle elde edilen kıraliçe arı arısütünden cok fazla yaralandığı için normal şartlarda oğul veren arıların beylerinden bile daha sağlıklı olur.
bence bu yöntem zor cünkü uğraşı gerekli.
2. yöntem ise arının oğul cıkarmak için kendisi kralice yapması oğul beyleri.bu bence en sağlıklısı.
büf nokta şubölme 1 cerceve ile yapılmalı.cok olunca almaz kıraliçeyi.
3 yöntem ise beysizleşen arının kıralicesinin yok olduğunu anladığı 3 günden sonra kendine bey yapmak için 4 günlük yumurtayı yüsk yapıp bey yapması.bu şekilde olan bey iyi olmaz cünkü daha kısa sürede ve az mama ile olgunlaşır.ve daha az yumurta yapar.birisi 4000 yapsa o 2000 yapar.

Çevrimdışı ismail_öz

• Pupa
  • Yer: Kırşehir
  • Kırşehir - Boztepe - Öğretmen
    • Domain - Hosting - Web Tasarým
  • Kovan Sayısı: 4 (şimdilik)
  • Rakım: 1000
« Yanıtla #4 : Mayıs 30, 2008, 03:04:18 »
ilgilenip zaman ayırıp cevap yazan arkadaşlara teşekkür ediyorum.

anladığım kadarı ile bu arıcılık işinde nihai bir uygulama yok. yani tek bir doğru yok, en iyi yöntem en verimli olcağına inanılan ve imkanlar dahilinde olan yöntem :)
Kovanlarda hastalık belirlenmedikçe antibiyotik ve diğer ilaçlar verilmemelidir. Gereksiz ilaç kullanılması arılara fayda yerine zarar verir.

Çevrimdışı zevci vatansever

• Boş Petek
« Yanıtla #5 : Ocak 27, 2009, 14:50:06 »
Sorunuza endoğru cevabı kendiniz vermişsiniz.Fakat anaarı üretmek bana çok zevkli geldiği'için ben aklıma geleni uyguluyorum.Sizede tavsiye ediyorum.Deneyin başaracaksınız.Saygılar.

ercan kaya

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Mart 10, 2012, 02:23:44 »
saygıdeğer yığılca lı hemşerilerim yığılca arısının tescillenmek üzere olması yığılca için ve türkiye arıcılığı için çok güzel bir durum.yanlız bu tanıtım işini biraz daha profesyonel yapmanın yollarına bakmak lazım.bende yığılcalıyım.bende bu arı işini 12 yıldır atalardan gördüğümüz sistemlerle yapmaya çalıştım yıllarca çok iyi bal hasadı yaptığım dönemlerde oldu.geçen yıl yığılca ya geldim.arıcılığın biraz hareketlendiğini gördüm.bu beni sevindirdi.yanlız bu arı işine ziraat odasının bütünüyle el atması lazım yığılcada arı ürünleri fahiş durumda,yığılca bütçesiyle bu yüksek giderin önüne geçebilmenin yollarına bakmak lazım arıcılık maliyetsiz yani yatırımsız iş deniyor evet öle görünüyor ama öle değil bir katlı kovan türkiye genelinde 35 lira ile 75 lira arasında yığılcada köydeki marangoz bile 90 lira 100 lira diyor kovan çıtası türkiye ortalamasında 500 krş yığılcada eline keser çivi alan herkes 1 lira diyor bu arıcılığı bence arıcılık yönüyle ticarete çevirmek yığılcanın arısı için daha doğru değilmi ama gördümki yığılca şuan arı ürünleri ile ticaret yapmaya çalışıyor zaten yığılca nın halkının bütçesi zayıf bunları nasıl tedarik etsin.bu konuda yığılcada arıcılar birliği başkanı NUSRET KARA birşeyler yapmaya çalışıyor ziraat odasının nusret beyi manen ve madden destekleyip arıcılığa başlayanlara destek yada teşfik yolu altında desteklenmesi daha doğrudur.arıcılığa 7 lira destek veriliyor devletten o zaten bir kek parası yığılca bence elini taşın altına koyması gerek bu arıcılığı geliştirmek için bence arıcılık sertifikası almış 10 arı oluşturan herkese bir bütçe çıkartıp 3,000 5,000 lira gibi ciddi destek verilebilsinki arıcı arıcılığa rahatlıkla başlayıp bu işi profesyonelce yapsın işe temelden iyi başlamak daha doğru değilmi arkadaşlar.ama ben bu zor şartlar altında yığılca arısı için çırpınan nusret beyi ve yandaşlarını kutlarım .keşke bende yığılca da olsamda bu destekte bir katkım olsa , dagem in de bence profesyonel pazarlamacılara ihtiyacı var arıyı yada anayı üretmede bişey yok birde bunu iyice pazara sunabilmek çok önemli sanaldan hatta gezerek bu işi organize edecek ciddi organizatörlere ihtiyaç var bence 2009 yılından butarafa yığılca arısı duyurulmaya çalışılıyor ama türkiyede bir çok arıcı arkadaşım var soruyorum yığılca arısından bilgin varmı diye kimsenin haberi bile yok demekki eksik yönlerimiz var arkadaşlar.bence herkesin bu konuda seferber olup bu konuyu yaz kış gündemde tutmak gerek, yığılca nın kamu kuruluşları bu konuda daha ciddi ve hassas çalışmaları bu işi daha çebuk ileriye götürecektir.bende buradan elimden gelen gayretleri göstererek güzel yığılcamın güzel arısını pazara sunmaya çalışacağım.bence ağzı iyi laf yapan birinin türkiye geneli gezip arıcılar birliklerini ziyaret ederek bu yığılca arısını tanıtımını yapması çok doğru bir girişim olur.
nusret beyede sanala girmesini tavsiye ediyorum bugün sanalda çok arıcılar var tanışın arkadaş olun arımızı anlatınız.arkadaşlar en kolay şey üretimdir üretimi yapmadan bence pazarını bulmak daha doğrdur,pazara göre üretim yapmakda daha doğru olanıdır bütün arıcılar bas bas bağırıyor şu ana üretilir bu ana üretilir diye ama bizde halen bu yok.ve size acizane tavsiyem tmm yığılca arısı gerçekten mükemmel bir arı ama arıcıların pazarına girmesi lazım heryerde arının çıtası 15 20 lira bizim arıyı soruyorum zaten çıta hesabı satmıyorlar kovanını soruyorlar koç fiyatı istiyorlar 400 500 lira para isteniyor evet arkadaşlar arımız o parayı yapar ama daha ismi cismi daha netleşmeden bu fahiş fiyat ürkütücü değilmi?evt önce arını tescillersin vazgeçilmez arı olduğunu herkese duyurursun o zaman istediğin fiyatı iste,arkadaşlar yanlış yorumum varsa özür dilerim amacım kimseyi yargılamak değil sadece bir adım yığılca arısını öne nasıl çıkarabiliriz onun peşindeyim.8 yıldır satış,pazarlama ve satış organizasyonluğu yapıyorum. piyasadan bilgim olduğu kadarı bilgi vermeye çalışıyorum yığılca arıcılık kurslarına katılmayı çok istedim ama katılamadım nasip olmadı ama yine sölüyorum ziraat odasının arıcılar birliğinin bu işe büyük ölçüde yönelmesi lazım destek isteyin düzceden isteyin olmadımı yığılca arısını tescillettirin bütün türkiye geneli arıcılar birliklerinden ana karşılığı yada arı karşılığı destekler alın yada almaya çalışın ama bu işte fedakar organizasyoncular kurmak gerekir.sadece arı eğitimi vermek çözüm değildir yığılcada büyük esnaflardan destek alın bu iş yığılcada profesyonel olursa arıcılık merakı bende olduğu gibi herkeste var bu iş gerçekten yığılcada gelir getireceğine inanıyorum hepinize sağlık mutluluk ve arıcılıkta bol kazançlar dilerim SAYGILARIMLA FORUMLİFE KOCAELİ ORGANİZASYON MÜDÜRÜ: ERCAN KAYA

Çevrimdışı istemi pektaş

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • Ankara - Ayaş - Başayaş Köyü 01.01.1965
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 100 + ( 1 Ortak )
  • Rakım: 1200
« Yanıtla #7 : Mart 10, 2012, 08:16:32 »
Sayın Ercan KAYA

Yığılca arısı ile ilgili hemşehrilerinize yaptığınız temenni ve çağrıları okudum hatta ülkemizin bir değerine sahip çıkılması anlamında menmunda oldum.
Ancak özür dileyerek sizi çok samimi bulmadığımı ifade etmek istiyorum.
Tabi hemen gerekceniz nedir sorusu aklınıza gelmiştir.
Yazınızı siz bir defa daha okuyun.
Ben bu işin neresindeyim deyin,daha sonrasında Yığılca arısının yapısı bölgelere uyumluluğu her yerde her yığılca ana arısı kullanılabilirmi yığılca arısının ülkemize katkısı gibi bir çok konu bana daha samimiyetle tartışılabilir gibi geliyor.
Benim bu foruma katılmam çok kısa süre önce oldu.
Fakat bu kısa süre içerisinde şunu gördüm.
Bir şeyi pazarlamaya çalışanlar hızlı bir giriş yapıp bir kaç mesaj sonra kenara çekilmeler veya ziyaretci olarak girip sonra ortadan kaybolmalar.
Daha önce yaptığım bu tespitimde yanılıyormuyum acaba diye forumu kurcaladığımda hiçte yanılmadığımı gördüm.
Sizin yazınızda da bu ibareleri görünce kanaatim pekişti !!!
Bilmem anlatabildim mi.
Sağlıcakla kalın. ( Forum yöneticileri kusuruma bakmasın )
Dünyayı sarmalayan hastalığın ilacı sevgidir. Bu reçete oldukça sık verilir ama, çok ender kullanılır.

Çevrimdışı mustafa tayyar

• mustafa tayyar
  • İşçi Arı
  • Yer: BİLECİK
  • herkez yoğun herkez yorgun!
  • Kovan Sayısı: 70
  • Rakım: 500
« Yanıtla #8 : Mart 10, 2012, 11:03:08 »
sayın ercan kaya
uzuuunca bir yazı yazmışsın.belliki arıcılığa merakın olup arıclığı bilmeyen birisin.
yazınızı okudum ve dedim ki ne yığılcaymış be.
kendiniz ce doğru olduğunu düşündüğünüz düşünceleri yazmışsınız.düşüncelerinize saygı da duyarım .
ancaaak oturduğunuz yerden onu yapın bunu yapın  söle yapın böle yapın demesi çok basit ve kolay.
siz organizasyon müdürüymüşsünüz  bilgi birikiminiz ve tecrübeniz var demek ki bu organizasyon işinide buyrun yapın organizasyonu başarın bizde alkışlayalım.
türkiye genelindeki bütün arıcılar birliğini dolaşın bakalım kaçtane ana arı satacaksınız görelim.
siz öncelik le yığılca arısı değil de arıcılığı bir öğrenin birazcık.özellik le de  eko tip ne demek ordan başlayın tavsiye ederim.
herkez yoğun herkez yorgun!

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 350
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
« Yanıtla #9 : Mart 10, 2012, 16:34:56 »
Gitmiş adamın arkasından konuşmayın yahu...
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı Aydoğdu

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: DÜZCE
  • TURGAY AYDOĞDU
  • Kovan Sayısı: 44
  • Rakım: 146
« Yanıtla #10 : Mart 10, 2012, 18:41:01 »
Ercan bey, ziyaretci olarak gelsenizde öncelikle merhaba. Ben de hemşerinizim ve 2009 yılından beri arılarla ilgileniyorum ve belirli bir mktada arım var. Öncelikle 12 yıldır arılarla ilgilendiğinizi yazmışsınız fakat Mustafa beyin anlatmak istediği ekotip olayını bilmiyorsunuz sanırım. Tamam yığılca arısı mükemmel bir ırk olabilir ve hatta kendimde bu ırkla çalışıyorum ama bırakın ki yığılca ve Düzce arasında bile farklılık gösteren bir arıyı muğla, tekirdağ gibi şehirde öne çıkarmaya kalkarsanız size çok çok eminim öyle bir gülerler ki... sormayın. Kovan fiyatlarının 90-100 lira olması bence çokta pahalı değil. kendimde kovan üretiyorum bana maliyeti 50-60 liraya maloluyor. Fakat marangoz vergi veriyor, bunu iş olarak görüyor, benimki ise boş zamanlarımı değerlendirmek. Öncelikle yığılca halkının bir kovansız arıya 500 lira deyip kovana 90 lira vermesi hiçte sorun olmaz sanırım. Siz yığılca arısını tanıtımı yapmakla bölgeye faydalı olabilirsiniz Anadolu arıcılarına değil.