Gönderen Konu: ANA ARI NE KADAR SÜREDE DÖLLENİR?  (Okunma sayısı 31642 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kerimcoşkun

• Pupa
ANA ARI NE KADAR SÜREDE DÖLLENİR?
« : Mayıs 05, 2008, 19:43:22 »
Arkadaşlar bölme yolu ile oluşturduğum kolonilerin anası çıkmış olmasına rağmen 10 günü geçkin bir sürede döllenmediler. Sizce bu durum normal mi? Tecrübesi olan arkadaşlardan cevap bekliyorum.
 Saygılarımla....
İzmir'li arıcılar izmir bölümüne mesaj atsın tanışalım

_ToPRaK_

• Ziyaretçi
Ynt: ANA ARI NE KADAR SÜREDE DÖLLENİR?
« Yanıtla #1 : Mayıs 05, 2008, 20:06:24 »
Kerim Kardeşim bu konuyla ilgili bugün ustalarım dediğim kişilerle bir muhabbetimiz oldu ve bikaç enstantane sundular.Onların tecrübelerine göre ana çıktığından sonra 1 hafta içinde normalde eşleşmesi lazım bazende bu sürenin ikinci haftayada sarktığını söylediler. Bu konuyla alakalı sitemiz içindede okuduğum bir paragrafta sanırım eşlenmemiş ananın yumurta bırakabileceği ve bu yumurtaların erkek gözü oluşturacağıydı, Ustalarım dediğim kişinin bir tecrübesi olmuşki onuda paylaşayım sizlerle, Ana çıktığından sonra 2ay geçmiş ve hala çiftleşme gerçekleşmemiş oda aynı site içersinde okuduğuum dediğim kıstasa benzer bir şekilde kültablası büyüklüğünde yere yumurtlamanın yapıldığı ve bu gözlerin erkek gözlerinden oluştuğudur, nihayetinde yaptığı hareket şuymuş :) anayı iki parmağının arasında ezip 3 cıtalı koloniyi dağıtmak inşaallah seninki cabuk tarafından eşleşir çünkü mevsim itibariyle tam zamanı
                                                                             hasadınız bol olsun selam ve dua ile

Egehan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Mayıs 05, 2008, 20:30:53 »
Ana arının döllenemediğini sanırım günlük yumurta görmediğinizden söylüyorsunuz.

Hava şartları bugünlerde çok değişken olduğundan ana arıların çiftleşme uçuşuna çıkış süreleri bir hayli uzayabilir. Ancak içinde bulunduğumuz mevsimde ana arının fiziksel bir problemi yoksa çiftleşmesinde gecikmeli de olsa sorun olmaz. Çiftleşme uçuşundan döndükten sonra da en az 3-4 günlük bir süre gerekir yumurtlamaya başlaması için. Öncelikle ana arılar kolonide oldukları sürece kolonide sorun çıkmaz, çiftleşmeseler dahi... Arı kuşları için ana arıların İskender Döner vazifesi gördüğü ise ayrı bir vaka. Yumurtlamasa da analar kolonideyse sorun yok.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #3 : Mayıs 05, 2008, 23:24:12 »
   Bende bir şeyler ekleyeyim.
 yeni kovan yapmak için üretilen ana arı uygun olan mevsimde 27. günden önce pek yumurtlamazlar.
   Ana arılar doğduktan sonra 10 gün kadar gelişme dönemi sonunda döllenme uçuşuna çıkarlar döllendikten sonra da 2 - 5 gün kadar dinlenme süresi geçirirler sonrada yumurtlarlar.

ana arı doğduktan sonra 3 hafta içinde eğer döllenmezse ana öldürülür. yeni işlemlere geçilir.

Saygılar.

Çevrimdışı ekrem63

• Larva
  • **
« Yanıtla #4 : Mayıs 18, 2008, 12:55:48 »
Sevgili dostlar bir konuyu paylaşma gereği duydum.Oğul aldım 2 hafta geçtikten sonra bakabildim hala yumurta yok.Arılar 3 çıta bal yapmış şaşırdım doğrusu.Ana arıyı inceledim Arkasında beyaz bir renk var.Ana arıyı biraz küçük gördüm.Daha önce başka ana çiftleşince erkek uvuzlarını görüyordum işçi arılar yardım edip çıkarıyorlardı.Bunu biraz farklı gördüm.Bende müdehale etmedim arıcı bir dosta sordum onun erkek uvzu olduğunu söyledi.Yarın kendim arkasındakini cımbızla çıkarabilirsem çıkarcam veya ana arıyı heba edicem.saygılar sunarım.

Çevrimdışı reis45

• Larva
  • **
« Yanıtla #5 : Mayıs 26, 2008, 15:19:24 »
arkadaşlar bu yıl yeni  çıkan oğullardaki genç analar,20 gün'den önce yumurtlayanı görmedim.bende endişenlemeye başlamıştım.fakat şu anda hiç bir tane kısır ana yok.hepsi faal.%10 fire var.arı kuşların çok olmasına bağlıyorum,ben bu gecikmeyi.çünkü arılarım 15 gün'den fazla rahat çalışmadı.tam anaların çıkıp çiftleşme zamanı.tahminim genç bir ananın çiftleşip faal olması,maksimum süre 1aya yakın.(bu konuda kesin bir süre varmı???)bu ana işimize yaramaz diyebileceğimiz süre ne kadardır?.bu işin uzmanı teknik arkadaşların vereceği cevabı bekliyorum...saygı ve sevgiler...

Çevrimdışı ismail_öz

• Pupa
  • Yer: Kırşehir
  • Kırşehir - Boztepe - Öğretmen
    • Domain - Hosting - Web Tasarým
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 4 (şimdilik)
  • Rakım: 1000
« Yanıtla #6 : Mayıs 30, 2008, 02:50:22 »
   Bende bir şeyler ekleyeyim.
 yeni kovan yapmak için üretilen ana arı uygun olan mevsimde 27. günden önce pek yumurtlamazlar.
   Ana arılar doğduktan sonra 10 gün kadar gelişme dönemi sonunda döllenme uçuşuna çıkarlar döllendikten sonra da 2 - 5 gün kadar dinlenme süresi geçirirler sonrada yumurtlarlar.

ana arı doğduktan sonra 3 hafta içinde eğer döllenmezse ana öldürülür. yeni işlemlere geçilir.

Saygılar.

bu süre sonunda mutlaka öldürmkemi gerekli. eğer ana kaliteli bir ırktan ise bunun yerine anayı çiftleştirme kovanına almak fayda etmezmi ?
Kovanlarda hastalık belirlenmedikçe antibiyotik ve diğer ilaçlar verilmemelidir. Gereksiz ilaç kullanılması arılara fayda yerine zarar verir.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #7 : Mayıs 30, 2008, 14:53:42 »
     Sayın Yusiskan:
 Ana arı doğduktan sonra üç hafta içinde döllenmesse dedim evet üç hafta geçen ana arı döllenebilme özelliğini döllenebilme yaşını geçirmiş olur veya en aza iner. yani vücut yapısı döllenmeye uygunluğu kaybolur.
veya evde kalmış gözüylede bakabilirsiniz.
  Saygılar.

Çevrimdışı zevci vatansever

• Boş Petek
« Yanıtla #8 : Ocak 27, 2009, 15:16:51 »
Çok değerli Murat hocam verdiğiniz bilgileri bende okudum.Evde kalmış benzetmesi super oturmuş.Başka yapılacak hiçbirşey kalmıyor.Size teşekkür ediyorum.Saygılarımı sunuyorum.

RAHÝP ADAM

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Mayıs 18, 2009, 00:14:21 »
slm arkadaşlar geçen gün oğullar almıştık bunlardan birinin anası henüz çiftleşmemişti o gün kontrolümde başlığı görünce bu mesajı yazmak istedim. şimdi bugün kontrolümde biraz daha irileşmiş ve çok otoriter şekilde yeni kabartılmış gümeçleri hızlı hızlı geziyordu. şimdi bu ana ne zaman çiftleşmeyi bititir ve ilk yumurtaları gümeçlerde gözlemeye başlarız bu oğul 2 çıta balı hemencecik gözlere doldurmuş heralde kendi kovanlarından kaçarken doldurdukları balları boşalttılar ilk gün şurupladım günlük yumurta görmeyince vazgeçtim anayı kesmesinler diye. yanii işler iyiye gidiyor :D

Çevrimdışı ahmet51

• İşçi Arı
  • Yer: Nigde
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 50
  • Rakım: 1250
« Yanıtla #10 : Mayıs 18, 2009, 07:18:16 »
bir buçuk ay önce 9 adet bölme yaptım.bunlardan 4 tanesi ana tutmadı diğer bölmelerle birleştirdim.ve bir buçuk ay geçmesine rağmen 2 gün önce 1 tanesi yumurtlamaya başladı.1 tanede hala daha yumurtlamayan var.ama güzel petek örüyor.1 tanesi daha anayı infaz etmiş.onada oğuldan ana verecem.
arıya bulaşma kurtulamazsın.bulaştıysan hiç çabalama, ayrılamazsın.aşk mıdır hastalık mıdır;ben anlamadım.eğer sen anlarsan bizede anlatırsın.

Çevrimdışı kamil35

• Larva
  • **
« Yanıtla #11 : Mayıs 18, 2009, 17:32:37 »
Hava şartlarına bağlı olarak yeni ananın yumurlaması 10-20 gün arasında değişiyor.30 gün olduğu halde yumurtlamayan ananında beklenmesine gerek yok heralde.. 25 gün içinde yumurtlamayan anayı gözden çıkarırım. Bol verimli günler dilerim.

RAHÝP ADAM

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Mayıs 18, 2009, 20:44:46 »
BU GÜN BİR OĞUL DAHA OLDU ne yapacağız şimdi bu ruşetlere ikişer ana memesi vermekle nekadar büyük hata yapmışım ben böyle... dün gördüğüm ana etrafında bugün arılar topak olmuş bu defa çıtalarda gezinmesine izin vermiyorlar. Geçen yıl bu şekilde olan kovanlarıda yanlışlıkla şuruplayıp ana kestiler ardından sahte ana çıkarıp çok uğraştırdılar beni yine korkuyorum o yöne doğru giderse diye.
yeni çiftleşmemiş analı oğula şurup vermiyorum bu yüzden.

Çevrimdışı ahmet51

• İşçi Arı
« Yanıtla #13 : Mayıs 18, 2009, 21:43:28 »
dün gördüğüm ana etrafında bugün arılar topak olmuş bu defa çıtalarda gezinmesine izin vermiyorlar.

o anadan ümit kesebilirsin.infaz koruma memurları görevlerini ifaya başlamış.o kolonide kaç ana var.bir taneyse yumaklandığı zaman arıları üzerinden dağıt.ana üzerine az bal bulaştırabilirsin.bugün benimklerden biride anayı infaza memur olmuşlar.arıyı dağıttım.anayı diğer bir çerçeveye aktardım.infazcılarla arasını biraz açtım.daha sonra düzene devam.daha öncede bu tür durumlarla karşılaştım.bu uygulamalarla kurtardım.10 da 9 başarı sağladık.denemeni tavsiye ederim
arıya bulaşma kurtulamazsın.bulaştıysan hiç çabalama, ayrılamazsın.aşk mıdır hastalık mıdır;ben anlamadım.eğer sen anlarsan bizede anlatırsın.

Çevrimdışı ahmet51

• İşçi Arı
« Yanıtla #14 : Mayıs 18, 2009, 21:52:12 »
Hava şartlarına bağlı olarak yeni ananın yumurlaması 10-20 gün arasında değişiyor.30 gün olduğu halde yumurtlamayan ananında beklenmesine gerek yok heralde.. 25 gün içinde yumurtlamayan anayı gözden çıkarırım. Bol verimli günler dilerim.
1 ay sonra yumurtlayan 2 tane var.1 tane bekliyorum.çerçevelerini aldım.4 günde 4 list kabarttı.bugün 3 ham petek verdim.ana var. yumurta günlük var. ama erkek yumurta mı gerçekten işçi arı yumurtasımı belli değil.ana arıda belli bir büyüme yok.beklemeye aldım.ham petekleri çok güzel kabarttığına göre yumurtaya geçmiş diyorum ama anaya bakıyorum benzemiyor.galiba en güzeli yumurtanın kapanmasını beklemek.hasadınız bol olsun.