Gönderen Konu: büyümeyen yavru  (Okunma sayısı 2242 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Sezer Kaya

• Pupa
  • Yer: Amasya Merzifon
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 7
büyümeyen yavru
« : Mayıs 18, 2010, 20:37:50 »
abiler bi soru sormak istiyorum benim 4 çıta bi arım var kıştan çıktıktan sonra böyleydi. sonra nisan başlarında kontrol ettiğimde günlü yumurta gördüm sonra 15 20 gün sonra tekrar kontrol ettim. arıda yine günlük yumurta vardı ve birkaç dağınık şekilde kapalı yumurta. ben arıya kapalı yavrulu arı takviyesi yaptım
sonra aradan 10 15 gün geçti tekrar baktım yavrular çıkmış ama kapalı yavru yok günlük yumurta var.şimdi 3 4 günde bir kontrol ediyorum ama hala yumurtlar büyümüyo sizce sorun nedir yardımcı olursanız çok sevinirim koloninin ansını mı değiştirmeliyim eğer öyleyse nasıl değiştirmemi önerirsiniz.

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul
    • www.beyazkovan.com
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 63
Ynt: büyümeyen yavru
« Yanıtla #1 : Mayıs 18, 2010, 22:51:44 »
Ana arı yakın akrabalı çiftleşmeden dolayı diploid yumurta atarsa ya da sperm kesesi boşaldığı için dölsüz yumurtlarsa arılar bu yumurtaların larvalarını sürekli olarak temizliyor. Siz baktığınızda yumurtaları görebiliyorsunuz ama temizlendiği için larvaları ya da kapalı yavruları göremiyorsunuz.

Bu ana arı için artık değiştirmekten başka yapacak birşey yok. Başka arınız varsa birleştirin yoksa yeni bir ana arı bulmaya çalışın.

Çevrimdışı Sezer Kaya

• Pupa
« Yanıtla #2 : Mayıs 19, 2010, 12:02:46 »
abicim yardımınız için çok teşekkür ederim uzun zamandır bu sorunuma çare arıyodum tekrar teşekkür ederim

Çevrimdışı Sezer Kaya

• Pupa
« Yanıtla #3 : Haziran 06, 2010, 10:09:28 »
Ana arıda sorun olduğunu öğrendikten sonra ana arıyı öldürüp kovanı ana arısız bırakmıştım.Kovan ana memesi yapmış ve ve şimdi ana arısı var.Sormak istediğim diploid yumurta atan ananın yumurtasından çıkan bu ana arı sağlıklı olur mu.Yani bi sorun oluşurmu.Ana arı henüz yumurta atmaya başlmadı.