ARICILIK EKİPMANLARI > Çiçektozu Toplama

Polen tuzaklı kovan kullanımı ?

(1/8) > >>

ismail_öz:
Polen tuzaklı kovanım var. giriş deliği polen tuzağı ile ikiye ayrılmış durumda yani arılar çıkarken tuzaksız kısımdan çıkıyorlar, girmek isterken ise bir kısmı serbest kısımdan bi kısmı ise tuzaklı kısımdan giriyorlar. ben çıkş kısmını 2 cm. giriş kısmını ise 10-12 cm olacak şekilde ayarladım. bu oran uygun mu ? yada ne olmalı. çıkş deliğindei darlık arıların sıkışmasına ve oğula yönelmesine neden olur mu ?

Halil BİLEN:
Yoğun polen geliyor mu?

Arıya sürekli ulaşma imkanınız var mı?

Eğer varsa ve yoğun polen geliyorsa.

Sabah erken saatlerde tüm çıkışları açın.

İlk çıkışlar serbest olsun.

Polenli gelişler başladığında normal griş bölümünü 2 saatliğine kapatın. Sonra tekrar her 2 giriş serbest.

Akşam üzeri yine polen gelişi hızlanınca aynı işlem. Girişi tek polenli bölüm olarak bırakın.

2 kez tam kapalı ve aç-kapa yöntemi ile en yoğun polen toplanabilir.

O yüzden zaman zaman söylüyoruz bu polen toplama işi emekli işi...

ismail_öz:

--- Alıntı yapılan: Halil BİLEN - Haziran 24, 2010, 16:34:18 ---Yoğun polen geliyor mu?

Arıya sürekli ulaşma imkanınız var mı?

Eğer varsa ve yoğun polen geliyorsa.

Sabah erken saatlerde tüm çıkışları açın.

İlk çıkışlar serbest olsun.

Polenli gelişler başladığında normal griş bölümünü 2 saatliğine kapatın. Sonra tekrar her 2 giriş serbest.

Akşam üzeri yine polen gelişi hızlanınca aynı işlem. Girişi tek polenli bölüm olarak bırakın.

2 kez tam kapalı ve aç-kapa yöntemi ile en yoğun polen toplanabilir.

O yüzden zaman zaman söylüyoruz bu polen toplama işi emekli işi...

--- Alıntı sonu ---

hocam sürekli arılığa ulaşmam mümkün değil. ben öğretmenim, ikamet yerim ile arılık arası 16km. 3-4 günde bir varıyorum arılığa. bu duruma göre benim yaptığım uygulama nasıl ?

Halil BİLEN:
3-4 günde bir gidiyor olmanız zaten sıkıntılı.

Çünkü kutuya düşen polenler bozulabilir.

Nemli ortamda küflenmeler görülecektir.

Çıkışı daraltılmış ve polen girişi komple açılmış kovanlarda çok fazla polen derlenemez.

Ayrıca atasözü gereği göndönümünden sonra oğul olayı pek görülmez.

Sizin yaptığınız uygulama ile polen ve risk minimum.

ismail_öz:

--- Alıntı yapılan: Halil BİLEN - Haziran 24, 2010, 20:35:37 ---3-4 günde bir gidiyor olmanız zaten sıkıntılı.

Çünkü kutuya düşen polenler bozulabilir.

Nemli ortamda küflenmeler görülecektir.

Çıkışı daraltılmış ve polen girişi komple açılmış kovanlarda çok fazla polen derlenemez.

Ayrıca atasözü gereği göndönümünden sonra oğul olayı pek görülmez.

Sizin yaptığınız uygulama ile polen ve risk minimum.

--- Alıntı sonu ---

bulunduğumuz yer rutubetli olmadığı için küflenme olmuyor. ancak buna rağmen polenin çekmece de 3-4 beklemesi ile bozulma olmaz herhalde ? yani polen vitamin değerini kaybeder mi ? polenleri çekmeceden aldıktan sonra da bir hafta kadar gölgede kurutuyorum. sonrada kavanoz ile buzdolabına koyuyorum. uygulamada yanlışlık var m ı?

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git