Gönderen Konu: "C.W.Ceram-Tanrılar mezarlar ve bilginler" ÖNCE DELİ DERLER,SONRA DAHİ.  (Okunma sayısı 4365 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı hatkobi

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • Mehmet Bİ.Eskişehir
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
   ÖNCE DELİ DERLER,SONRA DAHİ
 Bilimsel gelişmelerde ne kadar istersek o kadar gerilere bakalım;pek çok sayıda büyük keşiflerin “meraklılar”,”outsider”,hatta”otodidaktlar”tarafından yapıldığını görmek zor değildi.Bunlar bir fikrin cezbesine kapılmışlar,mesleki öğreniminin kösteklerini duymamışlar,uzmanlığın göz bağlarını tanımamışlar ve akademik geleneğin kurduğu engelleri atlayıp geçmişlerdir.
 XVII.yüzyıl büyük Alman fizikçisi Otto Von Guerleke aslında hukukçu idi.Denis Papin hekimdi.Bir sabun yapıcının oğlu Benjamin Franklin değil üniversite,lise öğrenimi bile yapmadan yalnız aktif bir politikacı değil(bunun için daha düşük bir kalitede yeterdi)aynı zamanda önemli bir bilgin olmuştu.Elektriği keşfeden Galvani hekimdi ve Wilhelm Ostwald’ın “Elektro-Kimyanın Tarihi”nde ispat ettiği gibi buluşlarını asıl bilginlerinin eksik gedik oluşuna borçluydu.Fraunhofer,tayf hakkındaki o fevkalade eserin yazarı,on dört yaşına kadar ne okuma nede yazma bilirdi.En önemli tabiat araştırıcılarından olan Michael Faraday bir nalbandın oğluydu ve mücellit olarak hayata atılmıştı.Enerjinin sakımı kanununu bulan Julius Robert Mayer hekimdi.Helmolz da hekimdi ve oda yirmi altı yaşındayken ilk eserini bu konuda yazmıştı.Matematikçi ve fizikçi Buffon en önemli eserlerini jeoloji alanında yazmıştı.İlk elektrikli telgrafı yapan anatomi profesörü Thomas Sommering idi.Samuel Morse da,Daguerre de ressamdılar.Birincisi telgraf alfabesini,ikinciside fotoğrafı icat etmişti.İdare edilebilir balonun bu işe deli gibi kendini vermiş olan yaratıcıları Zappelin,Gross ve Parseval subaydılar ve teknikten haberleri bile yoktu.
Bunlar saymakla bitmez.Bu adamları ve yaptıklarını ilim tarihinden çıkarın,bu bina çöküverir.Ama buna karşılık zamanlarında hepsi ALAYA alınmışlardır.
C.W.Ceram-Tanrılar mezarlar ve bilginler.remzi kitapevi 1969 sayfa/5
Kitaptan alıntı.
""  En mutlu insanlar; en güzel şeylere sahip değiller.
     Onlar, sahip oldukları her şeyi en güzel şekle sokanlardır. ""

Çevrimdışı hatkobi

• Ana Arı
  • Mehmet Bİ.Eskişehir
   Vallahi benim aklımdan arı sadece " Arı gibi adam." sözünde geçerdi. Ne zamanki elime küçücük bir kitap olan; " Arının günlüğü. " geçti, hayran kaldım bu topluma. İlk olarak merhum sayın Nizamettin KAYRALın 600 sayfalık kitabını aldım. Arkadan eski kitapçılardan aldığım kitaplar dahil sekizi buldu. Irka mırka bakmadım, sıkıntısını çektim; ama, sevgi üstün geldi.
    Forumu tesadüfen buldum. Uzun süre izleyicisi oldum. Üye oldum. Hala bir şeyler öğreniyorum. Ve değerli arıcı dostlar edinmiş oldum. Sağ olsunlar, var olsunlar.

mnevsehir

• Ziyaretçi

İlk olarak merhum sayın Nizamettin KAYRALın 600 sayfalık kitabını aldım.

Münir OZKUL misali,

Sanal alemde ölüp ölüp diriliyor. :)

Çevrimdışı hatkobi

• Ana Arı
  • Mehmet Bİ.Eskişehir

C. Fahri DİKMEN...Yeni arıcılık-1943; Dr.Fuat Ali ÖRSAN...Pratik arıcılık-1991; C.ŞENOCAK...Kolay arıcılık-1963; K. ŞENOCAK...Modern arıcılık-1988. İnşallah Münir özkullar eksilmez.