Gönderen Konu: polen tuzağı çalışmaları yavaşlatırmı ?  (Okunma sayısı 9509 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ismail_öz

• Pupa
  • Yer: Kırşehir
  • Kırşehir - Boztepe - Öğretmen
    • Domain - Hosting - Web Tasarým
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 4 (şimdilik)
  • Rakım: 1000
polen tuzağı çalışmaları yavaşlatırmı ?
« : Mayıs 26, 2008, 00:08:28 »
iki kovanımdan daha daha çok arısı olanına polen tuzağı taktım. ancak sanki taktıktan sonra arı sayısında azalma olmasa bile zayıf kovan diğerini geçti gibi. bende bu gün polen tuzağının asıl delikli kısmını taktım. baktımki arılar buna alışmak içinde zaman kaybedekcek belki daha da zayırlayacak diye tekrar söktüm. yanılıyormuyum acaba. polen tuzağı arıyı zayıflatmış olabilir mi? belkide benim uygulamam da hata var dır ?

arılarımdan güçlü olan yerli anadolu arısı ırkı idi. zayıf olanda Kafkas melezi olduğu söylendi. belki cinsten dolayıdır ama ben polen tuzağına suç buldum :(
Kovanlarda hastalık belirlenmedikçe antibiyotik ve diğer ilaçlar verilmemelidir. Gereksiz ilaç kullanılması arılara fayda yerine zarar verir.

abadile

• Ziyaretçi
Ynt: polen tuzağı çalışmaları yavaşlatırmı ?
« Yanıtla #1 : Eylül 10, 2009, 22:01:19 »
Sayın Yusiskan, aynı bölgede hemen hemen koloni sayıları aynı olan beş arıcı arıcılık yapmaktayız.İçlerinden yalnız ben polen almaktayım.(Laf aramızda diğer arkadaşlarında genelde danışmalığını yapmaktayım)!! Çok ilginç içlerinde koloni başına bal miktarı en düşük verim benim arılarda görülmektedir. Benim yöntemlerimi uygulayan arkadaşlar Türkiye ortalamasının çok üstünde bal alırlarken benim ortalama civarı ürün alıyor olmamın nedeni polen tuzaklarının oluşturduğu olumsuzluk diye düşünmekteyim. Çünkü onlardan tek farkım polen toplamak.Tabi polen tuzağımız seyyar tuzak.
Seyyar tuzakların polen veriminde olduğu gibi bal veriminde de verimin düşmesine neden olduğunu düşünmekteyim.

Çevrimdışı ismail_öz

• Pupa
  • Yer: Kırşehir
  • Kırşehir - Boztepe - Öğretmen
    • Domain - Hosting - Web Tasarým
  • Kovan Sayısı: 4 (şimdilik)
  • Rakım: 1000
« Yanıtla #2 : Eylül 30, 2009, 23:22:00 »
Sayın Yusiskan, aynı bölgede hemen hemen koloni sayıları aynı olan beş arıcı arıcılık yapmaktayız.İçlerinden yalnız ben polen almaktayım.(Laf aramızda diğer arkadaşlarında genelde danışmalığını yapmaktayım)!! Çok ilginç içlerinde koloni başına bal miktarı en düşük verim benim arılarda görülmektedir. Benim yöntemlerimi uygulayan arkadaşlar Türkiye ortalamasının çok üstünde bal alırlarken benim ortalama civarı ürün alıyor olmamın nedeni polen tuzaklarının oluşturduğu olumsuzluk diye düşünmekteyim. Çünkü onlardan tek farkım polen toplamak.Tabi polen tuzağımız seyyar tuzak.
Seyyar tuzakların polen veriminde olduğu gibi bal veriminde de verimin düşmesine neden olduğunu düşünmekteyim.

ben arılarımın seyyar tuzak taktığımda tedirgin olduklarını dışarda olanların girmekte zorluk çektiklerini, elek kısmını aldığım halde içerdeklerinin çıkmakta kararsız oldukları gibi bir gözlemim oldu. ben seyyar tuzaklarda hiç başarı sağlayamadım. o nednele kovanlarımı polen tuzaklıya çevirmeye karar verdim. ancak elimde olan bir seyyar polen tuzağınıda kullanmak istiyorum. seyyar polen tuzağını kullanmaya ne zaman başlıyorsunuz. ben haziran civarları takmaya başlıyorum. yada arıları seyyar tuzağa alıştırmanın püf noktası var mı ? ben özellikle polen toplamam lazım, arılarım peteklere o kadar çok polen basıyorlarki bal koyacak yer kalmıyor. benim bal verimimdeki düşüklük ise sizin anlayacağınız polen toplamamaktan :) benim polen tuzağım tasarım olarak çok hoş. arılar içeri girerken elekten geçiyorlar, çıkarken ise eleğe uğramadan direkt çıkıyorlar. ben bunu bir youtube videosunda gördüm ve yaptım sanırım murat akın'ın videosu idi ...
Kovanlarda hastalık belirlenmedikçe antibiyotik ve diğer ilaçlar verilmemelidir. Gereksiz ilaç kullanılması arılara fayda yerine zarar verir.

Çevrimdışı Halil GÜNEBAKMAZ

• Pupa
  • Yer: merzifon
« Yanıtla #3 : Ekim 01, 2009, 00:08:10 »
SAYIN YUSİSKAN POLEN TUZAĞI İLE İLGİLİ  VİDİOYU NASIL SEYREDEBİLİRİZ,SAYGILAR
HALİL GÜNEBAKMAZ

Çevrimdışı Gerula (r.serkan.k)

• İşçi Arı
  • Yer: Ankara-Kızılcahamam
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Kovan Sayısı: 140
  • Rakım: 1100
« Yanıtla #4 : Ocak 24, 2011, 11:15:09 »
Dosyayı ekleyemedim ama link var; konu ile ilgili bir çalışma;

http://4uzbk.sdu.edu.tr/4UZBK/HYB/4UZBK_034.pdf

Çevrimdışı mehmet aydemir

• İşçi Arı
  • Yer: BURSA
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 20
« Yanıtla #5 : Ağustos 29, 2011, 04:10:51 »
Polen tuzağı harici de olsa dahili de olsa arıların çalışmasını

az da olsa engelleyebilir,

ama zaten ana nektar akımında polen az geldiği için polen tuzakları kapatılır,

ve bal akımını çok fazla engellemez...
Hiç kimse görmek istemeyen kadar kör değildir. İ. Sina

Çevrimdışı mustafa kemal alkoç

• Ana Arı
  • Yer: istanbul
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: Bir adet teknik kütük kovan, 82 adet dolu 50 adet boş
  • Rakım: 61
« Yanıtla #6 : Mayıs 21, 2012, 21:53:14 »

Çiçektozu ile alakalı bir malzeme bakarken bu başlığı gördüm aslında kapan arıya çiçektozunu bloke etmesini engelleyip yavru basma yeri imkanı sağladığı için arı bir avantajı daha var.
SADECE VAZGEÇENLER KAYBEDER.

İNSAN ÖZLEMEMELİ.

HAYAT BANA ARICILIK, ARICILIK BANA HAYAT VERDİ.

Arı diye bir derdim var bin dermana değişmem

Çevrimdışı metinse

• Larva
  • **
  • Yer: Kütahya Tavşanlı
  • Metin SEMERCİOĞLU
    • http://www.facebook.com/metinsemercioglu
  • Kovan Sayısı: 70
« Yanıtla #7 : Haziran 13, 2012, 17:21:45 »
Benim tüm kovanlar polen tuzaklı. BEn hem alt polen tuzak kısmını hemde üst kısmı tam açıyorum gene de bol miktarda polen alıyorum allaha şükür. Hatta polen kısmını biraz daratltmaya dahi niyetim var...