ARICILIK EKİPMANLARI > Çiçektozu Toplama

polen tuzağı çalışmaları yavaşlatırmı ?

(1/2) > >>

ismail_öz:
iki kovanımdan daha daha çok arısı olanına polen tuzağı taktım. ancak sanki taktıktan sonra arı sayısında azalma olmasa bile zayıf kovan diğerini geçti gibi. bende bu gün polen tuzağının asıl delikli kısmını taktım. baktımki arılar buna alışmak içinde zaman kaybedekcek belki daha da zayırlayacak diye tekrar söktüm. yanılıyormuyum acaba. polen tuzağı arıyı zayıflatmış olabilir mi? belkide benim uygulamam da hata var dır ?

arılarımdan güçlü olan yerli anadolu arısı ırkı idi. zayıf olanda Kafkas melezi olduğu söylendi. belki cinsten dolayıdır ama ben polen tuzağına suç buldum :(

abadile:
Sayın Yusiskan, aynı bölgede hemen hemen koloni sayıları aynı olan beş arıcı arıcılık yapmaktayız.İçlerinden yalnız ben polen almaktayım.(Laf aramızda diğer arkadaşlarında genelde danışmalığını yapmaktayım)!! Çok ilginç içlerinde koloni başına bal miktarı en düşük verim benim arılarda görülmektedir. Benim yöntemlerimi uygulayan arkadaşlar Türkiye ortalamasının çok üstünde bal alırlarken benim ortalama civarı ürün alıyor olmamın nedeni polen tuzaklarının oluşturduğu olumsuzluk diye düşünmekteyim. Çünkü onlardan tek farkım polen toplamak.Tabi polen tuzağımız seyyar tuzak.
Seyyar tuzakların polen veriminde olduğu gibi bal veriminde de verimin düşmesine neden olduğunu düşünmekteyim.

ismail_öz:

--- Alıntı yapılan: abadile - Eylül 10, 2009, 22:01:19 ---Sayın Yusiskan, aynı bölgede hemen hemen koloni sayıları aynı olan beş arıcı arıcılık yapmaktayız.İçlerinden yalnız ben polen almaktayım.(Laf aramızda diğer arkadaşlarında genelde danışmalığını yapmaktayım)!! Çok ilginç içlerinde koloni başına bal miktarı en düşük verim benim arılarda görülmektedir. Benim yöntemlerimi uygulayan arkadaşlar Türkiye ortalamasının çok üstünde bal alırlarken benim ortalama civarı ürün alıyor olmamın nedeni polen tuzaklarının oluşturduğu olumsuzluk diye düşünmekteyim. Çünkü onlardan tek farkım polen toplamak.Tabi polen tuzağımız seyyar tuzak.
Seyyar tuzakların polen veriminde olduğu gibi bal veriminde de verimin düşmesine neden olduğunu düşünmekteyim.

--- Alıntı sonu ---

ben arılarımın seyyar tuzak taktığımda tedirgin olduklarını dışarda olanların girmekte zorluk çektiklerini, elek kısmını aldığım halde içerdeklerinin çıkmakta kararsız oldukları gibi bir gözlemim oldu. ben seyyar tuzaklarda hiç başarı sağlayamadım. o nednele kovanlarımı polen tuzaklıya çevirmeye karar verdim. ancak elimde olan bir seyyar polen tuzağınıda kullanmak istiyorum. seyyar polen tuzağını kullanmaya ne zaman başlıyorsunuz. ben haziran civarları takmaya başlıyorum. yada arıları seyyar tuzağa alıştırmanın püf noktası var mı ? ben özellikle polen toplamam lazım, arılarım peteklere o kadar çok polen basıyorlarki bal koyacak yer kalmıyor. benim bal verimimdeki düşüklük ise sizin anlayacağınız polen toplamamaktan :) benim polen tuzağım tasarım olarak çok hoş. arılar içeri girerken elekten geçiyorlar, çıkarken ise eleğe uğramadan direkt çıkıyorlar. ben bunu bir youtube videosunda gördüm ve yaptım sanırım murat akın'ın videosu idi ...

Halil GÜNEBAKMAZ:
SAYIN YUSİSKAN POLEN TUZAĞI İLE İLGİLİ  VİDİOYU NASIL SEYREDEBİLİRİZ,SAYGILAR

Gerula (r.serkan.k):
Dosyayı ekleyemedim ama link var; konu ile ilgili bir çalışma;

http://4uzbk.sdu.edu.tr/4UZBK/HYB/4UZBK_034.pdf
Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git