Gönderen Konu: ANA ARI İŞARETLEME- işaretledim ama tam başarılı olamadım. yardım....  (Okunma sayısı 3280 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ümmetkapucu

• Günlük Yumurta
  • *
Sayın arkadaşlar, ana arı boyama kalemlerinden aldım. el değmeden tüpün içinde sıkıştırarak ananın sırtını boyadım, bir kanadını kesdim 10-15 gün sonra baktığımda arılararın boyayı %75 oranında yıpratıp, soluklaştırdığını ve boyanın anca görülebildiğini tespit ettim. elimdeki kalem kaliteli kokusuz su bazlı bir kalem. ha akla şu gelebilir. anayı yakalama aparatı içinde en az 5 dakika bekledip, üfüleyip,boyanın 5-7 dakikada kurumasını bekliyerek, kovana verdim. yaklaşık 10-15 arı boyadım. ama bu boya aylar sonra ve hatta seneye ananın sırtında iyice solup, görünmez olmayacak mı.

ben boyamanın çok randıman vermediğini gördüm.  BUNLARA GÖRE SORUM ŞU:
1- ANANIN SIRTINDAN BU BOYANIN SOLDURULMAMASI İÇİN , BU İŞLEM NASIL YAPILMALI.
2- ANA BOYAMAK YERİNE, YAPIŞTIRILAN NUMARATÖRLER NERDEN BULUNUP ALINABİLİR, NASIL KULLANILIR. YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.

SAYGILAR..

BALYA/BALIKESİR.

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul
    • www.beyazkovan.com
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 63
Kalemle boyarken, kalemi sallayıp ucunu da bir yere deydirip bol mürekkep birikmesini sağlamak gerekiyor.

Arının sırtını boyarken resim boyar gibi karalayarak değil de, pul büyüklüğünde damlayacak ve tabaka yapacak şekilde mürekkep oluşmasını sağlamak gerekiyor.

Kalın bir mürekkep tabakası oluşturacak şekilde boyarsanız ve 3 dakika da bekledikten sonra salarsanız temizleyemiyorlar.

Fakat resim boyar gibi hareketlerle ince bir tabaka halinde boyarsanız kısa sürede temizliyorlar.

Çevrimdışı ümmetkapucu

• Günlük Yumurta
  • *
Sayın Murat arkadaşım, ben de dediğin gibi kalemin ucunu ayarlayıp sürdüm. ama tam verimli olamadı. yinede biraz daha senin uyarılarına dikkat ederek yapacağım.

ANCAK zannedersem en sağlamı, numara yapıştırmak olmalı, bunu nerden temin edebilirim. nasıl uygulanıyor. nasıl, ne ile yapıştırılıyor ve kendiliğinden mi yapıştırkanlı özelliğimi var bu numaratörlere

saygılar...

Çevrimdışı balık

• Ana Arı
  • Yer: Balıkesir - Merkez
  • Rakım: 190
Sayın Ümmet Bey,
ana arıların üzerine numara yapıştırma  AMATÖECE ANA ARI ÜRETİMİ bölümünde fotoğraflı olarak anlatılmıştı. Oradan bakabilirsiniz.
https://www.aricilik.gen.tr/index.php/topic,1289.0.html
Selamlar
Zeki insanları severim. Uyanıkları ise asla...

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul
    • www.beyazkovan.com
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 63
Numara bulmak epey dertli ve pahalı da.

UniPosca marka kalemlerle, mürekkebi bol tabaka yapacak şekilde boyarsanız, sorun olmuyor.

Çevrimdışı nasrettinhoca

• Boş Petek
tırnak  ojesi ile de boyayabilirsiniz ..Ben boyadım ve kanadını da kestim kafese koydum 1gün sonra kafesin  çıkışındaki keki yiyip anaarıyı çıkarmışlar.  ;)

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
Tırnak ojesi keskin kokulu olduğundan tehlikeli olabilir.Çünkü keskin koku ana arı kokusunu bastırabilir.

Kullanılacak boyanın kokusuz olması daha iyidir.

Ben Sayın Murat Çakır söylediği boyanın yanında başka bir boyada kullanıyorum, hemen boyayıp kovana koydumda bile ana arıya saldırı olmuyor.

Kanat kesme denilince sanki çok fazla kesiliyormuş gibi yorumlana bilir, çok az bir tek kanadın ucundan kesiliyor.