ANA ARI > Ana Arı Verme Yöntemleri

Arılarım Kraliçeyi Kabul Ettilermi

(1/7) > >>

Hüseyin İncesakal:
Geçen hafta bölmüş olduğum 2 çıtalı ve 3 çıtalı kovanlara sekizinci gün ikinci kez meme temizledikten sonra nezaretçileri imha ederek kraliçeleri verdim. 2nci gün kontrol ettiğimde 2 çıtalı olan kovanda arılar hiçbirşey yokmuş gibi davranıyolardı kafestede kraliçe gözükmüyodu ve kafesin üzerinde birtek arı bile yoktu. Kraliçeyide kaçırmışım kafesi vermeden zannettim ve kovandan aldım. Diğer kovanı kontrol ettikten sonra baktığımda kraliçenin kafeste olduğunu gördüm meğer kak kısmına saklanmış. Bende kafesi hiç açmadan geri kovana verdim. İkinci kovanda ise kraliçe kafesinin üzerinde birsürü arı vardı kraliçeyi (arıların çokluğundan)zorlanarak görebildim. Hiç korkmuş gibi değildi ve arıların toplandığı tel yüzeyinde geziniyordu, Kek tarafındaki teli açarak geri kovana koydum. Şimdi bu kovan kraliçeyi kabul etti diğeri kabul etmedi diye düşünüyorum. Yaptıklarım doğrumu. Tahminim doğrumu?

Bu arada Yeni getirtmiş olduğum kafeste bekleyen iki kraliçem daha var ve çalışmasını ve hırçınlığını hiç sevmediğim bir kovanıda onlar için anayı kontrol etmeden üçe böldüm. İkisi iki ve üç çıtalı yavrulu ve ballı üçüncüsü anakovanda kalan arılar ve yarım kabarmış sıfır petekler. Bu kovana bir kez besleme yaptım bugün ikinci gün yine 1/1 besleme yapmayı düşünüyorum. Sonraki böldüğüm kovanlarda ise ana kovanda petekler boş olduğu için kraliçe olmadığını düşünüyorum. Zannediyorum diğer ikisinden birinde kraliçe yarın kontrol edeceğim ana memesi yapmayan zaten bellidir diye düşünüyorum. Buradaki sorum ise ana kovanda kalan arılar yavrusuz balsız ve yarım kabarmış peteklerle kraliçeyi kabul ederlermi?

Halil BİLEN:
Ana arı kabulu için ballı-polenli petek şart değildir.

Ana kovan için risk tarlacıların o kovanda olması...

Gerula (r.serkan.k):
arının birinde kabul etmeyeceği anayı (kafesi) komple propolis ile sıvadığını görmüştüm.

Hüseyin İncesakal:
Tarlacılar kovandan uzaklaştırmak için yermi değiştirmeliyim

Hüseyin Basri ÇALIŞKAN:
2 gün anasız kaldıktan sonra sorunsuz kabul etmeleri gerekir tarlacıların kovanda aşırı miktarda olması bir risktir ama ana arının kafesindeki keki hemen açamayacakları şekilde verirseniz sorun olmaz diye düşünüyorum ...ayrıca ana kovanda hiç yavru kalmadıya anasız koloni kabucak yalancı anaya yönelebilir

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git