Gönderen Konu: yaz bakımı  (Okunma sayısı 11752 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı apismellifera

• Larva
  • **
  • Yer: burdur
  • ASİL AZMAZ BAL BOZULMAZ
yaz bakımı
« : Mart 15, 2008, 23:27:56 »
yazın arılara çok iyi bakılmalı.yani bu şuruplama anlamına gelmiyor.koloni yönetmekle alakalı.kovanlarımızı iyi yönetebilirsek iyi bir verim alırız.mesala kuvvetli kovanlara petek kabarttırmak yerine hazır kabartılmış petek vererek kabartmak için harcanılmış balı depolatmak.yada açık yavrulu petekleri alaraak kapalı petek vererek beslemede kullanılan balı depolatmak.bunlar birer örnekti.değişik yöntem bilen varsa paylaşsın lütfen

abadile

• Ziyaretçi
Ynt: yaz bakımı
« Yanıtla #1 : Mart 16, 2008, 15:37:07 »
Aziz Dost,
Takma adınızla hitap etmek isterim ama yazması da söylemeside bana zor geliyor.Bu notu ilettikten sonra esas hususu belirtetlim.Geçenlerde okuduğum bir yazıda (şimdi kaynağını hatılayamıyorum) Yoğun bal akışına bir hafta kala kovanlardan ana arıları alıyorlarmış. Koloni yavru ile ilgilenmek yerine bu dönemde bala çalışıyor ve iyi sonuç elde ediliyormuş.Bana maantıklı geldi.Bir kaç kovanda denemeyi düşünüyorum.Varsa böyle bir tecrübeniz paylaşalım.
Selam ve saygılarımla...

Çevrimdışı apismellifera

• Larva
  • **
  • Yer: burdur
  • ASİL AZMAZ BAL BOZULMAZ
« Yanıtla #2 : Mart 16, 2008, 22:21:08 »
değerli abadile rumuzlu abimiz bildiğiniz gibi apis mellifera bal arısı demek.siz onun yerine bal arısı veya arı diyebilirsiniz.yada genç arıcı.saygılarımla.

Çevrimdışı üstün

• Boş Petek
« Yanıtla #3 : Mart 17, 2008, 16:01:44 »
merhaba ben 2 yıldır arıcılık yapıyorum yaz döneminde kabartılmış petek koyarsanız daha iyi olur diyorsunuz ama kabartılmış petek yoksa nasıl kabartılmış petek elde etmemiz lazım

Çevrimdışı üstün

• Boş Petek
« Yanıtla #4 : Mart 17, 2008, 16:04:44 »
yazın arılar çok ogul veriyor ve bal alamıyorum ogul vermeyi engellemek için en iyi yöntem nedir beni bilgilendirirseniz sevinirim çünkü çok acemiyim saygılar

abadile

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Mart 17, 2008, 22:56:49 »
Oğul verdirmemenin bir çok yolu var:
1- Öncelikle kuluçkalık 10 kabarmış çıtaya ulaştığı anda ilaveyi hemen vermeniz gerekir.
2-Mum verme işini geciktirmemeliyiz. Bunun için fazla mum verip arıyı dağıtmamak da önemli. Dikkatli takip edip gereken mumu gerektiğinde vermek gerekir.
3-Ana arıyı öldürüp içine atabilirsin. Bu arada ana yüksüklerini krıp yalnız bir veya iki tane bırakacağız.
4- Bölme yapabilirsin.Yani Üzerinde ana yüksüğü olan çıtaları üzerinde arılarla birlikte yeni bir kovana koyarız.Bir kaçtane de  yavrulu arılı çıta ile takviye ederiz. Suni oğul işini yapmış oluruz.Buarada üzerinde ana arı yüksüğü olan çıtaları yüksüklerden temizleyip geriye  en fazla iki yüksük bırakmamız gerekir. Bu yeni kovanı  hemen böldüğümüz kovanın yakınına koyar günlük asli kovanla yer değiştiriz. Bir kaç gün sonra her iki kovanda  mevcut bakımından dengelenir.Esas ananın olduğu kovanın yerine birgün suni oğulu bir gün ana kovanı koymamız gerekir. Biraz zahmetlidir ama her iki kovanda kendisini kurtarır.
5- Bunlardan başka hava sirkilasyonunun iyi olması gerekir.
Baştada ifade ettik. Oğul verdirmemenin bir çok yolu var. Diğer arkadaşlar da anlattıklarıma yeni bir şeyle ilave edeceklerdir. Siz kafanıza en uygun geleni uygularsınız.
Bunun için kitaplar okumalı, İnternet kullandığınıza göre arıcılık siterlerine ve bloglara göz atmalısınız. Notlar alıp onlara zaman zaman bakmalısınız. İlerde ciddi olarak arıcılık yapmayı düşünüyorsan bu işe özel zaman ayırıp kendini yenilemeniz ve gelişme kaydetmeniz gerekir.
Yakınlarınızda bulunan bu konuda kendisini kabul ettirmiş ciddi arıcılarla işbirliği içerisinde bulunmalı, onlarla dostluklar kurmalısınız. Merak ilmn hocasıdır. Sormaktan hiç çekinmeyelim.
Selam ve saygılarımla...

Çevrimdışı izzet

• Boş Petek
« Yanıtla #6 : Temmuz 10, 2008, 10:13:39 »
doslar ben yenı  1 adet  6_7  cıtalı kovan aldım. bu mevsımde ne vermelıyım veya ne yapmalıyım. bbı de serbet nasıl yapılr nasıl verılır .ne zaman  ne kadar kac gunde bı verılır onunlada ılgılı bı yarımcı olursanız sevınırım arkadaslar :D :D ;) :D

Çevrimdışı lunaticman

• Boş Petek
« Yanıtla #7 : Ağustos 04, 2008, 09:31:42 »
merhaba ben 2 yıldır arıcılık yapıyorum yaz döneminde kabartılmış petek koyarsanız daha iyi olur diyorsunuz ama kabartılmış petek yoksa nasıl kabartılmış petek elde etmemiz lazım

kabartılmış petek elde etmen için, petekli bal almak yerine süzme bal almalısın. balını santrifüj ederek aldığın petekler, bahsi geçen kabartılmış peteklerdir.

Çevrimdışı mematii

• Boş Petek
  • Yer: Nevsehir merkez
« Yanıtla #8 : Ocak 31, 2009, 18:29:45 »
değerli abilerim bende bir yorum eklemek istiyorum geçenlerde okuduğum bilgileirmde oğul verecek arının erkek arı nufusunu önceden artırma girişimleri de olduğu oğlu dolayısıyla erkek arı gözlerini iptaliylede bir süre ertelenebikeceği hakkında bilgi edinmiştim bilmiyorum % kaçdoğrudur.