Gönderen Konu: BAL HASTI  (Okunma sayısı 12856 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Görkem Çakır

  • İşçi Arı
  • ****
  • İleti: 389
  • Yer: Eskişehir
    Yaş: 32
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 22
  • Rakım: 750-850
Ynt: BAL HASTI
« Yanıtla #15 : Ağustos 21, 2017, 01:15:28 »
Bal süzme makineniz varsa sırlanmalarını beklemeden süzünüz. Eğer makineniz yoksa yakınlarınızdaki arıcılardan yardım talep ediniz. Olmuyorlarsa da günahı onların boynuna. Sizi mal sahibi yaparlar sonuçta.

Kuluçkalık hasat esnasında elden geçirilmeli...

Kattaki balları aldınız ve üstü bez ile örtülü boş sandığa veya ilaveye koydunuz. Katı alın ve kuluçkalığa sıra gelsin...

Bir kere bu saatten sonra bırakın ham peteği açık renkli kabarmış çerçeve bile kuluçkalıkta olmayacak.

Kuluçkalık duvar çerçevelerinde mutlaka bal vardır. O duvar çerçevelerini alınız.

Kaç tane yavrulu çerçeve olduğuna bakınız...

Yavrulular hariç alınız.

Ve üst kattan aldığınız az ballı çerçevelerden esmer peteği olan varsa hiç süzmeden onlar ıduvar yapınız ve yavruluları bu duvarların arasına sırasını değiştirmemeye özen göstererek diziniz.

Diyelim boş kaldı. Zaten düzenleninzce şöyle olur. 6 yavrulu varsayalım. 2 de duvar...

Duvar az ballı / Boş / Boş / Yavru /***/ Yavru / Duvar az Ballı

Balları hasat ettikten sonra boş kalan yerlere esmer süzülmüş petekleri koyunuz ve katı tekrar koyarak balı süzülmüş çerçeveleri diziniz....

Eğer katta az ballılarda esmer petek yoksa balları süzdükten sonra boş çerçevelerden esmer olanlardan tabi duvar yapın boş olarak.

Velhasıl kuluçkalıkta kalan petekler hiç olmazsa 1 kez yavru çıkmış peteklerden olmalı... Zaten yavrulu çerçevelere müdahale şansınız yok. Onları nasılsa öyle kalacak.

Şu anda yoğun gibi gözüken arı mevcudu hasat sonrası kuluçkalığa sığacak düzeye gelir. Çünkü kadro azalışlarının başladığı dönemdeyiz. Nasıl baharda mevcut hızla artıyorsa bugünlerde de hızla düşecektir.

İlk etapta zaten süzdüğünüz çerçeveleri tekrar kata vereceğiniz için sıkıntı olmaz. Ancak bu katta verdiğiniz çerçeveler 1-2 gün içinde yalanır, temizlenir ve tamir edilir. Kuluçkalık düzeninin iyi kurulması için en fazla 1 hafta içinde o petekleri alarak arıyı tek kata indirmelisiniz.

Bulunduğunuz bölgenin bal verimi zamanlamalarını uzun süredir arıcılık yapanlar bilirler ama son yılllarda tüm ezberler bozuluyor. O yüzden siz hasadınızı yapın, kuluçkanızı düzenleyin. Eğer çok bal gelirse tekrar düzenleme yapmaya ne var...


Bu durum çok faktörü olan bir durum.

Ana arının yumurtaya son vermesi iyi mi kötü mü?

Ana arının ırkına, bulunduğunuz bölgenin iklimine, koloni mevcuduna, doğadan gelen polen ve nektar ile sizin yapacağınız teşvik beslemelerine göre ana arı yumurtayı devam ettirir...

Bazı bölgelerde yumurtlamayı hiç kesmez. İç Anadolu'da bile artık 1 ay kadar kesiyor ve tekrar başlıyor.
 

Arkadaşınızın kolonisi olayı komple yavruya yıkmış...

Elinde hazır ana olsa hemen bölüp, besleyerek 2 koloni yapabilir. Bir hazır ana edinerek bölme işlemi yapabilir.

Yok bölmeyecekse bile mevcut balını zaten hasat edemez. O kadar yavruya yetecek balı daha şimdiden yok...

O koloniyi açlık yönünden iyi takip etmeli...

O arıyı bugünlerde tek kata indirmekte mümkün değil... 10 çerçeve yavrulu bir koloni eğer bölünmez ve iyi beslenirse güzel bir kışlama yapar ve gelecek yıl çok güçlü bir koloni olabilir.


Evet bazı kurallar var. Bu kurallara uyunca iyi oluyor. Bu kuralların neye göre belirlendiği nedeni bilmek o kuralı belirleyen kişi kadar bilgili olmamızı sağlar. Halil Hoca'nın söylediği ''Velhasıl kuluçkalıkta kalan petekler hiç olmazsa 1 kez yavru çıkmış peteklerden olmalı... Zaten yavrulu çerçevelere müdahale şansınız yok. Onları nasılsa öyle kalacak'' Kuralının nedeni nedir ?

Süzme işleminden ne kadar süre sonra bölme yapılabilir ?

Eskişehir için ağustos sonu bölme yapılabilir mi ?
Ne sevimli böcekler şu arılar.