Gönderen Konu: Ana arı üretimi ve değişim  (Okunma sayısı 2921 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı hatkobi

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • Mehmet Bİ.Eskişehir
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
Ana arı üretimi ve değişim
« : Ağustos 24, 2010, 12:11:00 »
  Hepinizi gönülden kutlarım.Çok güzel çalışmalar ve bilgi alışverişi.Bende merak etmeye başladım.Hiç denemedim;ama,sağlıklı olarak kendi ana arını yetiştiriyorsun.
  Ben ana arı yüksüğü yüklenmiş bir çerçeveyi 4 çerçeve kapasitesindeki kovana nasıl koyup,kalan çerçeveleri değişik kolonilarden ne şekilde alıp yerleştireyim.Gerektiğinde genç anayı nasıl yaşlı anayla değiştiririm.Bu 4 çtalı kovana tekrar yüksüklü çerçeve koyabilirmiyim?
  Maddeler halinde anlaşılır şekilde bilgi verirseniz memnun olurum.Bodoslama hatalı işler yapmayalım.Aydınlatıcı görüşler olmasa yolda başımıza ne gelir bilemeyiz.Esenlikler dilerim hepinize.
""  En mutlu insanlar; en güzel şeylere sahip değiller.
     Onlar, sahip oldukları her şeyi en güzel şekle sokanlardır. ""

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 350
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
Ana arı üretimi ve değişim
« Yanıtla #1 : Ağustos 25, 2010, 17:00:49 »
  Hepinizi gönülden kutlarım.Çok güzel çalışmalar ve bilgi alışverişi.Bende merak etmeye başladım.Hiç denemedim;ama,sağlıklı olarak kendi ana arını yetiştiriyorsun.
  Ben ana arı yüksüğü yüklenmiş bir çerçeveyi 4 çerçeve kapasitesindeki kovana nasıl koyup,kalan çerçeveleri değişik kolonilarden ne şekilde alıp yerleştireyim.Gerektiğinde genç anayı nasıl yaşlı anayla değiştiririm.Bu 4 çtalı kovana tekrar yüksüklü çerçeve koyabilirmiyim?
  Maddeler halinde anlaşılır şekilde bilgi verirseniz memnun olurum.Bodoslama hatalı işler yapmayalım.Aydınlatıcı görüşler olmasa yolda başımıza ne gelir bilemeyiz.Esenlikler dilerim hepinize.

Biz sizin amatörce ana arı üretimi konusunu okuduğunuzu varsayıyoruz.

Bu sorduklarınızı bizler küçük çerçevelerde yapıyoruz ve sizin düşünceniz büyük çerçevelerde yapmak herhalde...

Memeli  bir çerçeveyi anasız bir koloniye verirsiniz olur biter...

O ana yumurtladıktan sonra anayı alır, tekrar memeli çerçeve verirsiniz yine olur biter...

Ana değiştirme konusu ise çok uzun anlatılabilecek konu..

Kısacası nasıl bir koloninin ana arısı değiştirilecek ve ne zaman?
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

[email protected]

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı hatkobi

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • Mehmet Bİ.Eskişehir
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
Ynt: Ana arı üretimi ve değişim
« Yanıtla #2 : Ağustos 25, 2010, 23:03:31 »
 Halil Bey;çok teşekkür ederim.Emekli İsmail hoca kardeşimden iki kovanıma 10.arçerçeve koydurmuştum.Birinin anası 010,diğerini hatırlayamadı.Koloninin biri çok iyi.Diğeri daha yavaş gitti.İkiside sağlıklı.Onun için amatörce ana arı yetiştirmeyi sordum.Dost kardeşlerimizle beklerim.Çok memnun olurum.Sağlıcakla.
""  En mutlu insanlar; en güzel şeylere sahip değiller.
     Onlar, sahip oldukları her şeyi en güzel şekle sokanlardır. ""

Çevrimdışı ildeniz_00

• İşçi Arı
  • Yer: hatay/dörtyol
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 30
  • Rakım: 400-450
Ynt: Ana arı üretimi ve değişim
« Yanıtla #3 : Ağustos 25, 2010, 23:09:04 »
Diyelim ki 10 çıtalık bir kolonimiz var,ana arı 3 yaşında. Değiştirmek istiyorum.İçinden ana arıyı aldım.Yine de oğul verme durumu var deyil mi?
Aslında sanırım: arıcılıkta en zor şey oğul verdirtmemeden ana arıyı değiştirmek.Bunu başarabilsek keşke.

Bunun en basit yöntemi bölme yapmak.Ama 3 çıtalı bir arının bile oğul verme durumu olduğunu okudum.
Bu sene bir arı böldüm 5 e 5 şeklinde akla karayı seçtim inanın.