Gönderen Konu: KOVANLARIMIZDA DEZENFEKSİYON  (Okunma sayısı 45326 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ildeniz_00

• İşçi Arı
  • Yer: hatay/dörtyol
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 30
  • Rakım: 400-450
KOVANLARIMIZDA DEZENFEKSİYON
« : Ağustos 25, 2010, 23:44:24 »
Kovanlarımızın tertemiz pırıl pırıl görünmesi hepimiz için gerçekten önemli bir konu.
Forumda bu konuda gerçekten de az bir bilgi var.Yaptıgım araştırmada dezenfeksiyon konusu aynen şöyle geçiyor:

Kovanların dezenfeksiyonu pürmüz ile yakılarak yapılır. Arıcılıkta kullanılan ekipmanın, kovanın
temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi amacıyla kaynar su, potasyum ve sodyum sabunu, su ve buhar, kireç
kaymağı, kireç, sönmemiş kireç, sodyum hipoklorit (çamaşır suyu), kostik soda, kostik potas, oksijenli su,
doğal bitki özleri; sitrik, formik, laktik, oksalik ve asetik asit; alkol, formol ve sodyum karbonat kullanılabilir.

Bunlardan en kolayı bana göre sodalı sıcak su.Oksijenli suda müthiş bir mikrop öldürücü.

Arkadaşlar sizler bu konuda ne gıbı uygulama yapıyorsunuz,paylaşırsanız sevinirim

Çevrimdışı ildeniz_00

• İşçi Arı
Ynt: KOVANLARIMIZDA DEZENFEKSİYON
« Yanıtla #1 : Ağustos 26, 2010, 00:14:45 »
Pürmüz ile yakmak sanırım son 100 yıldan beri yapılan bir uygulama; ama bir defa pürmüz ile yakarak bir kovanımı dezenfekte ettim içi simsiyah oldu,bu siyahlıkta da mikropların birikmesi daha kolay oluyor yani daha çabuk pisleniyor.Bence bu uygulama hiç hoş bir uygulama değil kovanı açıyoruz içi simsiyah hele de biraz nemlenmiş olursa dadından yinmiyor üfff berbat

Çevrimdışı hatkobi

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • Mehmet Bİ.Eskişehir
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
« Yanıtla #2 : Ağustos 26, 2010, 00:34:55 »
 Ben çamaşır suyunu suyla büyükçe bir kapta karışrırıp bezi ıslatarak kovanı içten dıştan siliyorum.Dışarda güneşte kurumasını bekliyorum.Kağıt alevi kadar pürmüzü yakıp alevi mesafeli gezdiriyorum.Özellikle ek yerleri.Fazla yanaştırmaya gerek yok bence.Selamlar.
""  En mutlu insanlar; en güzel şeylere sahip değiller.
     Onlar, sahip oldukları her şeyi en güzel şekle sokanlardır. ""

Çevrimdışı topaloğlu

• Boş Petek
  • kuzey kovan
« Yanıtla #3 : Ağustos 26, 2010, 22:07:19 »
Ben çamaşır suyunu suyla büyükçe bir kapta karışrırıp bezi ıslatarak kovanı içten dıştan siliyorum.Dışarda güneşte kurumasını bekliyorum.Kağıt alevi kadar pürmüzü yakıp alevi mesafeli gezdiriyorum.Özellikle ek yerleri.Fazla yanaştırmaya gerek yok bence.Selamlar.
          DEZENFEKTE.....DEĞERLİ ARKADAŞLAR SAKIN O KİMYEVİ MADDELERİ KOVANLARINIZDA UYGULAMAYIN..ÇOK AZ UĞRAŞLA KOVANLARINIZI YENILEYE BILIRSINIZ..ELINIZE ALACAĞINIZ AHŞAP SİSTRA İLE KOVAN İÇİ TEMİZLİĞİNİ FEVKALADE ŞEKILDE YAPABİLİRSİNİZ...   YARDIM   TEL   05066871976

Çevrimdışı hatkobi

• Ana Arı
  • Mehmet Bİ.Eskişehir
« Yanıtla #4 : Ağustos 28, 2010, 01:17:23 »
 Değerli kardeşim;
Googledan çamaşır suyuna baktım.Zararlarını incelerken neler çıktı karşıma.Medeniyet dediğimiz canavar zehir denizinde yüzüyormuş.Bulaşık deterjanı,sıvı sabun,toz deterjan.Deriye temasta deri absorbe ediyormuş.Özellikle hanımları uyarın.Tövbe kovanı silmem.Sulu bez.Kuruyunca hafif alev.Güneşlendirmekte iyi bence.Spatula ile zaten yapışkanları kazıyoruz.Sağlıklı günler.

Çevrimdışı ildeniz_00

• İşçi Arı
« Yanıtla #5 : Ağustos 28, 2010, 01:44:40 »
Kovan temizliği konusunda buradaki arıcılar sodalı sıcak su kullanıyorlarmış,ben bir sefer denedim baya etkili.

balkaya77

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Ağustos 28, 2010, 08:48:02 »
Değerli arıcılarımız yakında piyasaya '' bee guard'' isimli yeni bir dezenfeksiyon maddesi çıkacak. bu arı kovanlarının içi ve peteklerin dezenfeksiyonunda kullanılabilecek. Hacettepe üniv. yaptığı çalışmalara göre amerikan yavru çürüklüğünü ve diğer tüm hastalıklara karşı koruma sağladığı tespit edilmiştir. şuan ben de bunu deniyorum. benim en çok önemsediğim konu mum güvesine karşı olan etkisi Hacettepe den bunu rica ettim araştıracaklar, bende özellikle strafor ana arı üretim kovanlarında bunu deniyorum.  bu ürün nano teknolojisi ile üretilen bir üründür. Hacettepe üniv. göre herhangi bir olumsuz yönü yok, bala ve arıya olumsuz yönü yok öyleki temel petekte dahi kullanılabilir .uygulaması da çok kolay sprey ile yüzey üzerine sıkılmakta olan bir ürün.

Çevrimdışı hatkobi

• Ana Arı
  • Mehmet Bİ.Eskişehir
« Yanıtla #7 : Ağustos 28, 2010, 11:09:05 »
 Arılarda laboratuvar denemeleri kaç defa yapıldıki.Piyasaya ilaç sürüldümü.Sürüme giren malın kontrolunu kim yapacak.Hani bankerlikmodası vardı bir zamanlar.Bunlardan biri banker olmadan kireç tozunu,çamaşır tozu kutularına ambalajlayıp çok ucuz fiata sürmüştü.

Çevrimdışı Vahit ÜNAL

• Pupa
    • ÜNAL ARI
« Yanıtla #8 : Ağustos 28, 2010, 11:57:46 »
Hatkobi abimizin de belirttiği ğibi ..Bazen piyasaya sürülen ürünü kullanmakta ihtiyatlı ve tedbirli olunması gerektiğini düşünüyorum..Hele bizim gibi gelişmekte olan ülkelerin kobay olarak kullanılabileceğini düşünürsek..
  Yaşı kemale ermiş ve köy kökenli abilerimiz bilirler..eskiden çamaşır yıkamak için külsuyu kaynatılırdı..Doğal hayata özenen guruplarında külsuyundan temizlik maddesi yaptıklarını biliyoruz..
   kül suyla kaynatılır.. temiz bir tülbent veya bezden süzüldükten sonra suyu dezenfektan ve temizlik maddesi olarak kullanılır..kovanları bu suyla güzelce silip güneşte veya pürmüzle hafif şekilde ısıtarak kurutup temizliğini yapabileceğimizi düşünüyorum..(meşe odunu külü daha makbuldür.)

Çevrimdışı Mehmet Gençünal

• Ana Arı
  • Yer: Orhangazi / Bursa
    • Oksalik Asit Buharlaştırma Aparatı
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Kovan Sayısı: 40
  • Rakım: 290
« Yanıtla #9 : Ağustos 28, 2010, 15:17:40 »
Arkadaşlar her şeyin doğal olanı makbul,ama gözden kaçırdığımız bir şey var.

Doğal olanı,teknolojiyle birlikte kullanırsak mükemmele ulaşırız.

Bizim gibi gelişmemiş ülkeler,cümlesi biraz ağır kaçıyor,eski usülde temizlik için küle dönersek,ilerlemeden bahsetmek ve sonuç almak hayal olur.

Ozaman dedelerimiz çareyi bulmuş,biz niye araştıralım mantığı ortaya çıkar,arabaları atıp atla,deveyle gezmek lazım.

Teknolojiyi doğru zamanda,doğru yerde ve ehil ellerde kullanırsak sonuç alırız.

Denenmemiş,sonucu belirlenmemiş,sadece piyasaya çıkacağı söylenen ürüne  kuşkuyla bakmak doğru.

Klinik deneyleri yapılmış,kalıntı problemi yoksa,arıya zararlı olup olmadığı araştırılmışsa zaten istenen sonuç alınacaktır.

http://www.oxalicacidvaporizer.com
http://mgencunal-mgencunal.blogspot.com/
http://www.gurlearicilik.com
Olgun bir adamı dost edinmek isterseniz, eleştirin; basit bir adamı dost edinmek isterseniz methedin.

Çevrimdışı Vahit ÜNAL

• Pupa
    • ÜNAL ARI
« Yanıtla #10 : Ağustos 28, 2010, 15:44:26 »
mgencunal  abim.. Malesef ilaç ve sağlık sektöründe istismar had safhada ...bazı ürünler gelişmiş dediğimiz ülkelerde yasaklanırken bize daha yeni geliyor.. bizde bi 3.5 sene sonra yasaklamayı düşünüyoruz..bilhassa hiyjen ve sağlık sektöründe bu gün ak denilen madde yarın kara olarak karşımıza çıkabiliyor..Reklam desteğiyle çoğumuzda bu ürünleri yeni çıkmış süper diyip uyguluyoruz..Tabiki teknolojiye karşı değiliz..Benim gibi 3.5 kolonisi olanlar.. kovanların temizliği için bile ilaç veya yeni ürün peşinde koşmak yerine elde olan imkanlarla bunu yapabilirler..bizim yazdığımız bir öneri dir bilmeyenler olabilir.. düşüncesiyle yazılmıştır..Aksini savunmak.. kara kovana geri dönelim veya pürmüz yerine çıra yakalım demek gibi olur..Kül suyunun çamaşır suyundan daha iyi ve hiyjen olduğunu düşünüyorum..

Çevrimdışı Mehmet Gençünal

• Ana Arı
  • Yer: Orhangazi / Bursa
    • Oksalik Asit Buharlaştırma Aparatı
  • Kovan Sayısı: 40
  • Rakım: 290
« Yanıtla #11 : Ağustos 28, 2010, 17:06:14 »
Sn Vahit Ünal bey,İnsan faktörünün belirleyici olduğu her sektörde maalesef,istismar sözkonusu.

Bir ülkenin gelişmişlik ölçülerinden birisi de ARGE çalışmalarına ayırdığı harcama miktarıdır.

Ülkemizde de,bilimsel çalışma yapanlara bu imkanı sağlayıp,güvenmek gerek.

Herşeyin politize olduğu ülkemizde yine maalesef diyorum,liyakat değil de sadakat ön planda olduğu müddetçe,başarılı sonuçlar almak mümkün değil.

Yine her iş bizde bitiyor,bizler işimizle ilgili konularda araştırmacı olur, edindiğimiz doğru bilgileri paylaşırsak sanırım daha az hataya düşeriz.

Bizim millet olarak birde aceleci tarafımız var.

Ben denedim sonuç olumlu oldu.

Bakalım aynı deney bir dahaki sefere aynı sonucu verecekmi?

Unutmayalım,bir kez aldatılırsak suç aldatanın,aynı konuda ikinci kez aldatılırsak bu sefer suç bizimdir.

Selamlar.

http://www.oxalicacidvaporizer.com
http://mgencunal-mgencunal.blogspot.com/
http://www.gurlearicilik.com
Olgun bir adamı dost edinmek isterseniz, eleştirin; basit bir adamı dost edinmek isterseniz methedin.

Çevrimdışı ildeniz_00

• İşçi Arı
« Yanıtla #12 : Kasım 10, 2010, 21:59:31 »
Geçenlerde kovan değişikliği yaptım,eskı kovanı eve getırdım,her tarafı propolis ıcı sıyahlaşmış hatta bır ıkı tane de ıncecık ve kucucuk mum kurdu mu yoksa bır ceşit canlı vardı.Once el demırı ıle propolislerı topladım sonra da daha once denemedığim bulaşık teli ile temızledım.Bulaşık telı hem kovanı cook AZZZ aşındırıyor hem de tertemız yapıyor.Bırıken pıslıkleri de hanımın elektrıklı supurgesı ıle çektımmm..harıka olduuu deneyınn bence arkadaşlarr...

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 350
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
« Yanıtla #13 : Kasım 10, 2010, 23:02:11 »
Aile saadetinin propolis bağlantısı konulu makaleye konu olmadan, bu işleri uygun zamanda arılıkta yapın derim. ;)
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

[email protected]

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı ildeniz_00

• İşçi Arı
« Yanıtla #14 : Kasım 10, 2010, 23:07:08 »
zamanlama yanlış evet,ama çıkarıp temızlemeye başlayınca anladım her bir köşeyi propolisle kaplamışlar arılar.özellıkle de tabanı en ufak çatlağı bile.ama ne yapalım ilk defa kovan değişikliği yapıyorum