Gönderen Konu: GÜVE VE VARROVA İLE MÜCADELE  (Okunma sayısı 41960 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ballı baba

• Ana Arı
  • Yer: Kdz - EREĞLİ
  • Bilgi paylaşıldıkca çoğalır...
    • http://selahattinguney.blogspot.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 95 şimdilik :) 1980 başlama yılı
  • Rakım: Sahilde...
Ynt: GÜVE VE VARROVA İLE MÜCADELE
« Yanıtla #90 : Ocak 05, 2011, 13:14:36 »

Oksalik  asiti  buharlaştırma  şekliyle  uyğulayalım   ama  nasıl.?

Bir  okuyoruz  ,  körüğe  içine koyup  tüpde  ısıtıp  buhar  olsun  ,  bir  öneri  yağdanlıkla  yapalım  veya  çaydanlıkla  tamam  bunlar  anlık  çözümler  olabilir.

Mehmet  beyin  smit vesson  tipi  bir  cihaz  geliştirdiğini  gördük.

Oksalik  Asiti  emniyetli  bir  şekilde  kullanabileçeğimiz  bir  alet  edavat  yokmu .? Alalım  arı  malzemeleri  demirbaşlarına  ilave  edelim  , devamlı  lazım  olacak. 

Sizce bütün bunların içinde en uygun olanı hangisi, ya da en uygunu nasıl olmalı?...
Asil azmaz BAL kokmaz, kokarsa yağ kokar aslı ayrandan gelir

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul
    • www.beyazkovan.com
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 63
« Yanıtla #91 : Ocak 05, 2011, 13:15:14 »
Tabi organik asitler konusunda, bir algılama sıkıntımız da var.

İsimleri organik olmakla birlikte, bunlar da kimyasal yöntemlerle üretilmiş sentetik ürünler.

Yani organik maddelerden üretilmiyorlar, bu konuda dikkatli olalım.

Bu tür kimsayalların piyasada 2 türü var.

Birincisi sanayide kullanılan teknik kalite olanları, ikincisi laboratuvar ve güven gerektiren başka uygulamalar için kullanılan analiz kalite olanları.

Teknik kalite olanlar, deri, mermer, tekstil sektöründe ağartıcı ve aşındırıcı olarak kullanılıyorlar.

Çoğunluğu Çin menşei ucuz fiyatlı ürünler. Bu yüzden içeriklerinde ağır metaller içerme olasılıkları yüksek.

İçerdikleri yabancı maddeler yüzünden, kalıntısız varrova mücadelesi konusunda şüpheliler sınıfına giriyorlar.

Bu yüzden asitlerle mücadeleyi tercih eden arkadaşlar, tıp, laboratuvar ya da gıda sektörünün kullandığı kalitedeki asitleri tercih etsinler.

Analiz kalite yabancı menşeli asitler pahalı. Fakat yerli üretim, analiz raporları yapılmış, ucuz asitler de var.

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul
    • www.beyazkovan.com
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 63
« Yanıtla #92 : Ocak 05, 2011, 15:22:05 »
Selahattin Abi,

Sorduğun soruya ben cevap vereyim :)

Hastalıklarla mücadelenin genel kuralları var. Başarılı bir mücadele için bu kuralların uygulanması gerekiyor.

1) Uygulama maliyeti düşük olmalı. Maliyetler yükseldikçe, mücadele zaafa uğruyor.

2) İnsan sağlığı açısından güvenilir olmalı.

İlaç ve kullanım şekli, uygulama esnasında hem arıcının sağlığını riske sokmamalı, hem de ürünlerde kalıntı riski oluşturmamalı.

3) Kolay uygulanabilmeli.

4) Arı sağlığını tehlikeye sokmamalı.

Yukarıdaki maddelere uygun hangi yöntem varsa kullanılabilir.

Çevrimdışı ballı baba

• Ana Arı
  • Yer: Kdz - EREĞLİ
  • Bilgi paylaşıldıkca çoğalır...
    • http://selahattinguney.blogspot.com/
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 95 şimdilik :) 1980 başlama yılı
  • Rakım: Sahilde...
« Yanıtla #93 : Ocak 05, 2011, 16:14:04 »
Sayın Murat ÇAKIR; Demek  ki  her ilacı kullanamadığımız gibi, uyduruk kaydırık malzemeylede duman verilmemeli. Eskilerde körüğün olmadığı yıllarda küreğin üzerine oçakdan biraz  külle karışık köz alınır üzerine soğan sarmısak kabuğu birazda mısır püskülü gibi duman çıkartan malzemeler konur kovanlara duman öyle verilirdi.

Şİmdi yle uyduruk malzemelerle kovanlara asit verilirse sonuçların çok kötü olaağını biliyoruz. Asit sıvı veya buhar verilecekse mutlaka gerekli malzemeler kullanılmalı, buhar kaçıran malzemeler değil özel olarak yapılmış aparatlar kullanılmalı. Yoksa sonuçları çok pahalı olur, öyle değil mi?...
Asil azmaz BAL kokmaz, kokarsa yağ kokar aslı ayrandan gelir

Çevrimdışı Hüseyin Basri ÇALIŞKAN

• Hüseyin Basri ÇALIŞKAN
  • Ana Arı
  • Yer: AYDIN ÇİNE
    • Arıcılık bilgi paylaşımı bloğum
  • Kovan Sayısı: 90
  • Rakım: 90
« Yanıtla #94 : Ocak 05, 2011, 16:25:52 »
Sayın Murat ÇAKIR; Demek  ki  her ilacı kullanamadığımız gibi, uyduruk kaydırık malzemeylede duman verilmemeli. Eskilerde körüğün olmadığı yıllarda küreğin üzerine oçakdan biraz  külle karışık köz alınır üzerine soğan sarmısak kabuğu birazda mısır püskülü gibi duman çıkartan malzemeler konur kovanlara duman öyle verilirdi.

Şİmdi yle uyduruk malzemelerle kovanlara asit verilirse sonuçların çok kötü olaağını biliyoruz. Asit sıvı veya buhar verilecekse mutlaka gerekli malzemeler kullanılmalı, buhar kaçıran malzemeler değil özel olarak yapılmış aparatlar kullanılmalı. Yoksa sonuçları çok pahalı olur, öyle değil mi?...

İşin bu yönünü net olarak ortaya koymuşsunuz. Arının sağlığı kadar kendi sağlığını düşünmeli arıcı unutmayalım arımızdan uzak kalmamak sağlığımızla doğru orantılı. NE KADAR SAĞLIK O KADAR ARI
Adnan Menderes Üniversitesi Çine Meslek Yüksek Okulu Arıcılık Proğramı 2010 mezunu .. Arıcılık Teknikeri.

Çevrimdışı Şeref KORKMAZ

• Ana Arı
  • Yer: İstanbul-Şile - Ağva
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 45
  • Rakım: 200
« Yanıtla #95 : Ocak 05, 2011, 17:38:27 »
            Sayın  Balıbaba  Hocam  bence  en  uygun  olanı  hiçbiri  demek  zorundayım .

Bu  gibi  kullanımlar  bana  tehlikeli  gibi  geliyor , zorunlu  durumlarda  kullanılmışlar.

En  uygun  demek  için  ,  sizin  gibi  hocalarımızın  önerdiği  alet  edavat  olmalı .

Murat  Çakır  hocam   teknik  olarak  alnması  gerekenleri  zaten  sıralamış.

Hep  söyleriz  önce  emniyet   tetbirleri  vede  sağlığımız , bize  birşey  olmaz  abi  olmamalı.

Çevrimdışı okan aydın

• Boş Petek
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #96 : Ocak 09, 2011, 18:27:31 »
s.a mehmet abi senin buluşuna yeni arıcılığa başlayacak ben kardeşiniz okan aydın arıcılığı ilk adım olacak ne kovanım var nede başka birşey bana bu buluşunuzdan istesem eğer elinizde mevcutu kadar varsa bir tane rica edecem maliyeti ne kadarsa şimdiden arıcılığa  yeni başlayacak olan kardeşiniz tüm yardımlarınızı bekler saygılarımı sunar arı kolenize ve size sağlıklı günler dilerim   okan aydın.

Çevrimdışı Mehmet Gençünal

• Ana Arı
  • Yer: Orhangazi / Bursa
    • Oksalik Asit Buharlaştırma Aparatı
  • Kovan Sayısı: 40
  • Rakım: 290
« Yanıtla #97 : Ocak 10, 2011, 09:57:48 »
s.a mehmet abi senin buluşuna yeni arıcılığa başlayacak ben kardeşiniz okan aydın arıcılığı ilk adım olacak ne kovanım var nede başka birşey bana bu buluşunuzdan istesem eğer elinizde mevcutu kadar varsa bir tane rica edecem maliyeti ne kadarsa şimdiden arıcılığa  yeni başlayacak olan kardeşiniz tüm yardımlarınızı bekler saygılarımı sunar arı kolenize ve size sağlıklı günler dilerim   okan aydın.
Aleyküm selam Okan kardeş, aramıza hoş geldin, kararın hayırlı olsun.

Aparatların seri üretimine henüz başlamadım, talebe göre gerektikçe üretiyorum.

Sen hele bir başla, biraz yol katet.

Kullanacağın aparattan önce, varroa  mücadelesi ve organik asitlerler hakkında bilgi birikimin olsun.

Aparat temin etmek işin en kolay kısmı.

Tekrar hayırlı olsun.
http://www.oxalicacidvaporizer.com
http://mgencunal-mgencunal.blogspot.com/
http://www.gurlearicilik.com
Olgun bir adamı dost edinmek isterseniz, eleştirin; basit bir adamı dost edinmek isterseniz methedin.

Çevrimdışı hatkobi

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • Mehmet Bİ.Eskişehir
« Yanıtla #98 : Ocak 10, 2011, 10:11:01 »
 Hemşerim merhaba;
Bir an evvel seri üretime geç. Birde çeşitli dillerde kullanma talimatı. Marka tescili vs. Tabiiki bunun maliyeti, bedeli var. Siz daha iyi bilirsiniz. Birde yanında vazgeçilmez olan güvenilir asit. Al bir dükkan daha. Toruna hazırlık. :-*
""  En mutlu insanlar; en güzel şeylere sahip değiller.
     Onlar, sahip oldukları her şeyi en güzel şekle sokanlardır. ""

Çevrimdışı okan aydın

• Boş Petek
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #99 : Ocak 10, 2011, 15:48:47 »
mehmet abi allah razı olsun sen ve diğer arıcı abi ve kardeşlerimden yardımlarınızı esergemeyeceğinizi biliyordum allah hepinizden razı olsun sizler sayesinde bu harika allahın minik mucizelerini tanıyım sizler sayesindede bu merakım hep ilerleyecek az gittim uz gittim dere tepe buz gittim misali ne yardımlarınız her konuta olursa olsun biliyorumki siz değerli abi ve kardeşlerimden bilgi ve deneyimlerinizi bekleyeceğim allaha emanet olun kovanınız bol arınız sağlıklı ürününüz sağlıklı olsun... okan aydın...

Çevrimdışı Mehmet Gençünal

• Ana Arı
  • Yer: Orhangazi / Bursa
    • Oksalik Asit Buharlaştırma Aparatı
  • Kovan Sayısı: 40
  • Rakım: 290
« Yanıtla #100 : Ocak 10, 2011, 17:22:47 »
Hemşerim merhaba;
Bir an evvel seri üretime geç. Birde çeşitli dillerde kullanma talimatı. Marka tescili vs. Tabiiki bunun maliyeti, bedeli var. Siz daha iyi bilirsiniz. Birde yanında vazgeçilmez olan güvenilir asit. Al bir dükkan daha. Toruna hazırlık. :-*

Sevgili hemşerim, insan sevdiği uğraşılarla haşır neşir olunca, ister istemez, yenilikler konusunda da araştırmacı oluyor.

Konu insan sağlığı olunca da, daha güvenli metotların peşinde düşüyor, bu yüzden böyle bir araştırmanın sonucunda da bu apartların tasarımına yöneldim.

Uyarın için ayrıca teşekkür ederim, için rahat olsun, aparatların patent başvurusu 21.05.2010 tarihi itibariyle yapılmış olup, şu an inceleme aşamasındadır.

Seri imalatı konusunda biraz daha bekliyeceğim, daha aparatlar üzerinde çalışmalarım devam ediyor, birkaç küçük, fakat bana göre önemli, geliştireceğim konular var.

Marka tescili işin en kolay tarafı.

Sağolsun arakadaşlar, isim ve model konusunda güzel fikirler verdiler.

Dede Teknik Öğretmen, babası Makina Mühendisi , torun da dedeye ve babaya çekerse neden olmasın. :)
http://www.oxalicacidvaporizer.com
http://mgencunal-mgencunal.blogspot.com/
http://www.gurlearicilik.com
Olgun bir adamı dost edinmek isterseniz, eleştirin; basit bir adamı dost edinmek isterseniz methedin.