Gönderen Konu: İstanbul'da Hobi Olarak ve Profesyonel arıcılık yapanlar!!!  (Okunma sayısı 14176 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ozgur_can

• Ziyaretçi
Herkese iyi günler ,
İstanbul sınırları içerisinde arıcılık yapan arıcılar varmıdır acaba?
Ben Pendik'te oturuyorum ve önümüzdeki bahar bir kaç kovan ile başlamak istiyorum.

Çevrimdışı huseyin.alpagut

• Pupa
  • Yer: istanbul
  • bereketli yıllar
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 40
Ynt: İstanbul'da Hobi Olarak ve Profesyonel arıcılık yapanlar!!!
« Yanıtla #1 : Eylül 22, 2010, 10:56:15 »
 S. A. geçtiğimiz yıl sonbaharda  3 koloniyle başladım, şuan 4 koloni devam ediyorum. İnşaallah bu site müdavimleri sayesinde bu işi devam ettireceğim Şile / Kızılca Köy

ozgur_can

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Eylül 22, 2010, 11:13:29 »
A.S Hayırlı olsun . Şile de arıcılık yapıldığını duymuştur , kestane ve ıhlamur alanları iyiymiş . başka nektar çeşitleri varmıdır.ortalama 2 katlı bir koloni ile sabit kalarak koloni başına normal  bir yılda ortalama kaç kg bal alınabilir?

Çevrimdışı AbdulCELİL

• İşçi Arı
  • Yer: Ürgüp \ Nevşehir
  • Memleket: Ürgüp
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 12
  • Rakım: 675
« Yanıtla #3 : Eylül 22, 2010, 13:40:44 »
bal verimi çiçek ve nektar ile doğrudan orantılıdır.Bir kovan arı 150 kg.a kadar bal yapabilir diyorlar.

Ben de tek kovan ile arıcılık yapıyorum,hedefim inşallah kendi balımı,kendi polenimi ve kendi arı zehirimi temin edebilmek.(arı zehri espriydi, bazan çok kötü sokuyorlar da:)
Bilmez misin ki, göklerde ve yerde ne varsa hepsinin mülkiyeti Allah'a aittir; (Maide 40)

ozgur_can

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Eylül 22, 2010, 15:35:26 »
Ömerli taraflarında konaklamayı düşünüyorum ama florası hakkında pek bilgim yok sonbaharda püren çıkıyormuş ama bahar ve yaz dönemleri hakkında olumsuz yorum yapan arıcılar var.
İstanbul'da yaşayan bi arıcının en şanslı yanı kestane kaynaklarına yakın olması (beykoz , şile , polenezköy , kandıra) temmuz -ağustos zamanında ise yakınlığından dolayı ayçiçeği alanlarına gidebilmesidir diye düşünüyorum.
Sn.Mesk Gülsuyu'nun ne tarafına koyuyorsunuz arılarınızı E-5 e bakan  yüzünde boş arsa görükmüyor pek :) balınızın içeriği hakkında bilgi verirmisiniz ve oranın florası hakkında
Sn.Abdulcelil bey hedeflerimizi büyütmemiz gerekiyor :) arı zehiri de üretebilirsiniz çok zor değil ben de başladığım zaman herşeyi üretecem  :)

Çevrimdışı huseyin.alpagut

• Pupa
  • Yer: istanbul
  • bereketli yıllar
  • Kovan Sayısı: 40
« Yanıtla #5 : Eylül 23, 2010, 11:53:52 »
Özgür Bey,
Bizde kestane çok ama ıhlamur çok az,
İlkbahar pülü,defne,erik ve böğürtlen tarzı polen geliyor.
Haziranda kestane
Yazın olursa basra,
Sonbaharda kocayemiş ve azda olsa pürenden polen geliyor.
Sabitolarak konaklamada tahminimce ortalama 15 - 20 kg bal alınabilir diye düşünüyorum.
Mevlam ne verirse hayırlısını versin dileğiyle ALLAH'a emanet olun.

ozgur_can

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Eylül 23, 2010, 13:16:07 »
Hüseyin bey
Şile benim favorilerim arasında zaten , kısmet olursa oralarda konaklatmayı düşünüyorum , sabit arıcılık yapıp baldan ziyade arı sütü , arı zehiri ve arı çoğaltığp arı satarak arıcılık yapmayı düşünüyorum.
Sizin oralarda mesela 100-150 kovan kapasiteli bir arılık bulma yeri imkanı varmıdır arsa fiyatlarının durumu nedir bilgi verebilirmisiniz?

Çevrimdışı Hüseyin İncesakal

• Ana Arı
  • Yer: KAYSERİ
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 5 Yıldan sonra yer sıkıntısından dolayı Boş kovan sayısı 10 arı sayısı 0
  • Rakım: 1050
Daha önce tanıştığım Kemal sayal isminde bir arıcı arkadaş vardı orada.

Çevrimdışı Çetin BOZKURT

• Ana Arı
  • Yer: Bursa -- İznik
  • Kovan Sayısı: 80
  • Rakım: 130

Sultanbeylide Ömerli baraj havzasına yakın yerde

11 kolonu ile bu yıl Mart ayında arıcılığa başladım  -- Bahar aylarında çok güzel çiçekle beraber polen akımı vardı polen aldım ..
         Şu an sonbaharda güçlü koloni var ise çok güzel püren den bal akışı var
11 arımdan iki tanesi kafkas eylül 20'de bal akışı başladı ve şu an çok güzel altı çerçeve bal var.

Benim burada ki en büyük korkum kışlatmada sıkıntı çekermiyim - göl bölgesine yakın olduğu için sabahları genelde sis oluyor arıya zarar verirmi acaba     

Kötüler kendilerine tahammül edildikçe daha çok azarlar..

ozgur_can

• Ziyaretçi
Kafkas arıları sis ortamında diğer arı ırklarından daha üstün  olduklarını okumuştum ne kadar doğru bilmiyorum.
 sonbahar bakımlarını iyi yapıp kışa iyi hazırlanılırsa kışlamada problem çıkmaz ,

ozgur_can

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Ekim 06, 2010, 14:44:11 »
Sn.ABdurrezzak bey
Sultanbeyli'demi oturuyorsunuz ?
Kaç senedir ömerli de arılarınız acaba?
bende Pendik te oturuyorum ve o taraflarda bu bahar arıcılığa baslamak istiyorum daha ileriki zamanlarda kısmet olursa bölgeyi iyi tanıdıktan sonra izole bir alanda , Şile ,Ömerli veya İstanbul'a yakın biryerde organik arıcılık yapmayı düşünüyorum
Sadece bal üretimi değil yanısıra polen propolis arı sütü arı zehiri gibi arı ürünleride üretmeyi düşünüyorum

Çevrimdışı Çetin BOZKURT

• Ana Arı
  • Yer: Bursa -- İznik
  • Kovan Sayısı: 80
  • Rakım: 130
« Yanıtla #11 : Ekim 06, 2010, 15:13:05 »
 Sn: özgür - can
           Yaklaşk olarak 11 yıldır Sultanbeyli de ikamet etmekteyim belirtiğim gibi bu yıl Mart ayında arıcılığa başladım daha önceden de ilgim vardı çevrede bir çok arıcı var ama bunlar gezginci en geç Mayıs 20-25 'de anadoluya gidiyorlar ben 2011 yılında bakacağım durumun ne olacağına inşallah istediğiniz gibi yer ve çalışma yaparsınız .
         Benim aralarını koyduğum bölgenin en güzel yönü sonbahar da pürenden güzel bal akışı olması size başarılar dilerim..
Kötüler kendilerine tahammül edildikçe daha çok azarlar..

ozgur_can

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Ekim 06, 2010, 15:44:18 »
Teşekkür ederim
Bende bu hafta sonu Şile taraflarına bi abimizle birlikte keşif yapmaya gideceğim umarım başlangıç olarak iyi bir yer bulabiliriz

Çevrimdışı abdullaho

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: İstanbul
« Yanıtla #13 : Kasım 14, 2010, 14:29:06 »
Teşekkür ederim
Bende bu hafta sonu Şile taraflarına bi abimizle birlikte keşif yapmaya gideceğim umarım başlangıç olarak iyi bir yer bulabiliriz

Son gelişmeler neler?

Ben de Pendikte oturuyorum. Malum çarşıda olunca buralarda amatör olarak arıcılık yapmak zor olur. Bu sene gerekli teorik bilgiyi aldıktan sonra gelecek sene birkaç koloni ile başlamayı planlıyorum. Kartal Halk Eğitimde kurs için ön başvuru yaptım. Bu arada da yayçipin arıcılık kitabını okudum. Arıcılığa başladığım zaman bir yer sıkıntısı çekeceğim. Arıları nereye koyacağım, bakımı için yanlarına gidip gelme sorunu vs vs.