Gönderen Konu: 12-27 dereceler için formik asit ?  (Okunma sayısı 29375 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gerula (r.serkan.k)

• İşçi Arı
  • Yer: Ankara-Kızılcahamam
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 140
  • Rakım: 1100
Ynt: 12-27 dereceler için formik asit ?
« Yanıtla #15 : Eylül 27, 2010, 08:05:07 »
evet abi 20 li paketin fiatı 25 lira

fiyatı çok yüksek, bir kutu 8-10 kovana ancak yetiyor, 50 kovanın fiyatı 150 TL civarı tutuyor ki bir sefer ilaçlama için yüksek bir rakam.

Çevrimdışı hatkobi

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • Mehmet Bİ.Eskişehir
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
« Yanıtla #16 : Eylül 27, 2010, 09:14:34 »
 Sermaye kediyemi yüklenecek.Sokuştur hastalığı,istediğin fiatı koy.Balı toplamaya gelince pazarlık cilvelerinin çeşitleri.Hayırlısı bakalım.
""  En mutlu insanlar; en güzel şeylere sahip değiller.
     Onlar, sahip oldukları her şeyi en güzel şekle sokanlardır. ""

Çevrimdışı Ali KURT (saraybeyi)

• Pupa
« Yanıtla #17 : Eylül 27, 2010, 11:15:12 »
sayın kangal ağası konuyu saptırıyorsunuz. sizin özelinizde nasıl çlıştığınız,neler yaptığınız bizi ilgilendirmez. iş bunları paylaşmaya geldiğinde birilerinin size ve sizin gibilere dur demesi gerekir halil beyde (üyelere ilaçlama konusun da yalnış bilgiler verdiğiniz için.) bunu yapmış. eline sağlık iyide yapmış.

Çevrimdışı Gürsel Ceylan

• Çerkezköy / Tekirdağ
  • İşçi Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 60
  • Rakım: 150
« Yanıtla #18 : Eylül 27, 2010, 11:59:31 »

Perizin uygulamalarında Murat Akın hocamın üstüne basarak belirttiği dozajı vermek çok önemli.
  Bunun için eczanelerde satılan 5 ml ve 60 ml lik şırıngalar var. Dozaj ayarlamada çok kullanışlı.

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul
    • www.beyazkovan.com
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 63
« Yanıtla #19 : Eylül 27, 2010, 12:44:38 »
Forum kuralları nedir ne değildir, değişti mi değişmedi mi konularında zaman zaman sıkıntı yaşıyoruz.

CMUK benzeri ayrıntılı bir kurallar dizisi oluşturmamız ve her mesajı bu çerçevede değerlendirmemiz mümkün değil.

Bir takım ilaç marka isimlerinin forumda yazılmasıyla, bahsedilmiş olan kovanı pazarlayanların, forumda engellenmiş olmasının arasındaki benzerliği hiç anlayamadım.

Bir kere konuyla ilgili forumda yazan arkadaşlarımızın hiçbirisi ilaçların pazarlayıcısı, tedarikçisi ya da üreticisi değil.

Bayer ya da başka bir üretici firma, "Şark kurnazlığı" yöntemlerini kullanarak, ürünlerini forum üzerinden pazarlamaya kalksa elbette buna da durun deriz.

Forum olarak, devlet tarafından ruhsat verilmiş ve arı ürünleri üzerinde bıraktıkları kalıntıların, tüketici sağlığını tehdit etmeyecek oranda olduğu test edilmiş ilaçların kullanımını, doğal olarak tavsiye ediyoruz.

Şu düşüncenize canı gönülden katılıyorum, ben de bir çok platformda bunu dile getirdim:

RUHSATLI İLAÇLARLA VARROVA MÜCADELESİNİN MALİYETİ YÜKSEK.

Bugün ülkemizde varrova mücadelesinin ruhsatsız ilaçlarla yapılmasının en büyük sebebi de bu maliyet yüksekliği.

Çok sayıda kovanla, profesyonel arıcılık yapanların çoğunluğu da mücadeleyi ruhsatlı ilaçlarla yapmıyor.

Bu da bir vakıa.

Fakat, açık açık şunu yazayım ve arıcı arkadaşlarımıza sorayım.

Ruhsatlı ilaçla 150 liraya yaptığınız mücadeleyi, ruhsatsız el yapımı ilaçlarla 5 liraya yaparsınız, kabul.

Ama Bayer firması diyor ki,
- Bayvarol şeridimde şu kadar doz flumetrin var
- bu flumetrinin şu kadarı şu kadar süre içinde arılarda bu kadar ilaç birikimi oluşturuyor
- arılarda oluşan ilaç birikiminin şu kadarı bala geçiyor, şu kadarı yok oluyor.

Peki, büyükbaş hayvan keneleri için üretilmiş flumetrin içerikli ilaçla yaptığımız mücadelede ne oluyor?

Ne kadarı arıda birikiyor, ne kadarı balmumunda, balımızda birikiyor?

Arıcılar olarak bu konuda bir bilgimiz var mı?

Sadece içindeki flumetrin etken maddesinden yola çıkarak ruhsatlı ilaçla el yapımı ilacın kalıntı etkilerinin aynı olduğunu iddia edebilir miyiz? İddia edersek hangi bilgiye ve araştırmaya dayanarak?

Çoğumuz amatör arıcıyız. Balımızı tüketiciye yüksek fiyattan ve şifa niyetine satabiliyoruz.

Şifa niyetine ve doğal olduğu iddiasıyla sattığımız balda, oluşabilecek zehir kalıntısı ihtimali konusunda forum olarak tavrımız ne olmalı?

Aradaki 5 kavanoz ballık fiyat farkı bu riske girmeye değer mi?

Yağ ile karıştırdığı ilacı, boya sürer gibi fırça ile çerçeve köşelerine süren, ya da nasıl olsa çok ucuz deyip yaz kış yağlı kartonları kovanlarından eksik etmeyen arkadaşlarımıza, bu sizin hakkınız çok iyi mi yapıyorsunuz diyelim?

Çevrimdışı hatkobi

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • Mehmet Bİ.Eskişehir
« Yanıtla #20 : Eylül 27, 2010, 16:39:21 »
 Ruhsatsız,yetkin ve etkili kişiler tarafından denenmemiş,insan sağlığına zararlı hiç bir şeyin kullanılması taraftarı değilim.Fiatların dengeli olması gerekir.Mesela çiftçinin buğdayı bir bardak çay etmiyor.Zihinlerde mümkün olduğu kadar sorular ve şüpheler azalmalı.Buda şimdilik hayal gibi.Herkese Allah kolaylık versin.Esen kalın.
""  En mutlu insanlar; en güzel şeylere sahip değiller.
     Onlar, sahip oldukları her şeyi en güzel şekle sokanlardır. ""

• İşçi Arı
« Yanıtla #21 : Eylül 27, 2010, 19:31:36 »

Bir takım ilaç marka isimlerinin forumda yazılmasıyla, bahsedilmiş olan kovanı pazarlayanların, forumda engellenmiş olmasının arasındaki benzerliği hiç anlayamadım.

Bir kere konuyla ilgili forumda yazan arkadaşlarımızın hiçbirisi ilaçların pazarlayıcısı, tedarikçisi ya da üreticisi değil.

Bayer ya da başka bir üretici firma, "Şark kurnazlığı" yöntemlerini kullanarak, ürünlerini forum üzerinden pazarlamaya kalksa elbette buna da durun deriz.

mesajı ben yazmıştım, ben o kovanın pazarlayıcısı değilim, sadece aranızda kullanan var mı, nasıldır diye mesaj attım, kovanın markasını yazdım diye silinmişti.  bunun pazarlama ile şark kurnazlığı ile alakasını şimbi ben anlayamadım. X irmasının ürettiği x model kovanı kullanan var mı nasıldır sorusu ile Bayer'in ürettiği bayvorullu kullanan varmı nasıldır sorusu arasındaki fark bulamadım.

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Kovan Sayısı: 350
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
« Yanıtla #22 : Eylül 27, 2010, 19:36:08 »
Güzel alıntılar yapıyorsunuz ama işin özünü gözden kaçırıyorsunuz...

İstiyorsanız sildiğim mesajınızı yayınlayayım tekrar. Sanırım sizin için o silinen bölüm çok değerli idi...
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

• İşçi Arı
« Yanıtla #23 : Eylül 27, 2010, 19:48:04 »
sayın kangal ağası konuyu saptırıyorsunuz. sizin özelinizde nasıl çlıştığınız,neler yaptığınız bizi ilgilendirmez. iş bunları paylaşmaya geldiğinde birilerinin size ve sizin gibilere dur demesi gerekir halil beyde (üyelere ilaçlama konusun da yalnış bilgiler verdiğiniz için.) bunu yapmış. eline sağlık iyide yapmış.

benim özelim dediğiniz arıcılık veya uygulamalarım ise (yanlış ya da doğru) form komple özelle giriyor, herkes buraya özelini yazıyor o zaman. burada paşlaşmamayım mı özelimi, ya da doğru olanı paylaşayım yanlışı paylaşmayayım, ben kötü bir arıcıyım, sizler benden yanlışları-hataları görün yapmayın,

• İşçi Arı
« Yanıtla #24 : Eylül 27, 2010, 19:52:14 »
konuyu topluyor;

kullandığım ilaç yanlış, bunu sildiniz, tamam buna birşey demiyorum-demedim de, herkese göre hatalı olan şeyi daha da çok savunmaya anlamsız olur;

sadece uzun zamandır sormak istediğim soruyu bu hatanın arkasından sormam savunma için değil sadece aklımda kaldığından,

Halil bey, son sildiğiniz mesaj önemli değil, ilk sildiğiniz mesajı bulabilirseniz o önemliydi benim için, sadece kovanın markası var diye silinmişti.

hatta murat bey'in silme sebebini buldum;

""""Forum üzerinden büyük firma tanıtımlarına izin vermiyoruz. O yüzden mesajınızı sildim.

Murat Çakır""""

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
« Yanıtla #25 : Eylül 27, 2010, 20:25:45 »
Koca bir pirinç çuvalında 2 kişi taş ayıklıyoruz... Bazen taşlar pirinç rengi ve büyüklüğünde.

Bu durum bazen taşlarla pirinci ayırt etmemizi zorlaştırıyor.

İnsanlar pilavı yerken de taşlar bazen gıcırt ediyor dişleri arasında...

Bu sesi bizde duyabiliyoruz.  Hatta dişini kırıp, kendini forum dışına atan çok kişi oldu. Şimdi kırık dişle dışarıdan "ziyaretçi" kullanıcı adıyla idare ediyorlar.

Finalde pirinçteki taşı gözden kaçıran 2 kişi... Haydi beni saymayın, kontenjandan adminim. Ama yazık bence Murat abi'ye...

Çok ayıp ediyoruz. Hem karşılık beklemeden cebinden bu forumun bütün giderlerini karşılıyor hem derleyici toparlayıcı mesajlarla ufkumuzu açıyor hem de neden sildin söyle bakayım diye sorgulanıyor. Ben onun yerinde olsam başlarım forumunuza der, tek tuşla işi bitiririm.

O zaman çuvala taş atmak yerine gözden kaçan taşları biraz da pilavı yiyenler ikaz etse...

Murat abi üstelik 29 Ocak 2010 tarihinde silerken bir uyarı mesajı yazmış zahmet edip. Ben ne yaptım, direk sildim.

Yine göreyim yine silerim yağlı karton tarifini üstelik hiç bir uyarı yazmadan... Üstelik o yaptığınız tarifte doz az oluyor haberiniz olsun.

halilbilen2@hotmail.com

Çevrimdışı Mehmet KENAR

• Ana Arı
  • Yer: çanakkale/
  • Ç.KALE/BİGA. Etlik civciv bakımı
    • http://mekenar.blogspot.com/
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 80
  • Rakım: 70
« Yanıtla #26 : Eylül 27, 2010, 20:53:50 »
Kolay kolay pirince taşa karışmam,  sonra avukatlık mertebesi yakıştırılır ;D

yalnız konu  formik asit olduğundan  sayfa uygundur,

bu zamana kadar amitraz manyağı yaptığım  varroa larıma  sürpriz yapmayı düşünüyorum,

formik asit bulmak için deri tabaklamalar dahil çok yere sordum ,,ya ellerinde yok , yada vermek istemiyorlar

forumda sık bahsedilen  {reklam ]  olmasın  diye yazmıyorum  tedarik sayfasından  gerekli forumu doldurup  ,parayı ödememle birlikte

formik asidin yarın elimde olacağı  bilgisi geldi

şimdi önemli olan kullanma inceliğinde , vede emniyet tetbirlerinde

vede sonuç göstergesinde .
(ama) diye söze başlamak, bir şeyler den kaçmaktır, siper almaktır

http://mekenar.blogspot.com/

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
« Yanıtla #27 : Eylül 27, 2010, 21:03:00 »
Yapmayı düşündüklerinizi sıralayın da olmaz diyecek bir şeyler bulalım...

halilbilen2@hotmail.com

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul
    • www.beyazkovan.com
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 63
« Yanıtla #28 : Eylül 27, 2010, 21:08:00 »
Pirincin taşlarını ayıklarız elbette, uzun zaman da ayıklamaya devam edeceğiz.

Sayın Kangalağası, bu forumda ilgili kovan ismini yazıp, fikir soran sadece siz değilsiniz.

"Şark Kurnazı" tabirini kullandıklarımız, hem o kovanın satıcısı olup, hem de bir arıcıymış gibi şöyle bir kovan varmış duydunuz mu şeklinde mesaj atanlar.

Hatta Halil Bilen, EYAMİPA isimli kullanıcının ismini tersten okunuş şeklini farkedince, yaptığımız tartışmaları gözden kaçırmış olmalısınız.

Bu tartışmalar özelden ve mail üzerinden de uzunca süre devam etti.

Firmaların kampanya dönemlerinde bu tür mesajlar forumda artış gösteriyor.

Mesaj sahiplerinden kimin kullanıcı, kimin pazarlamacı olduğunu nerden bilebiliriz?

Bulduğumuz orta yol, size gönderdiğimiz cümle. Çünkü sebebini söylemeden sildiğimizde arıcıların hemen küsme huyu var.

Sevgili Halil Bilen'e...

Başlarım forumuna deyip tek tuşla işi asla bitirmem, bu işi yapmamı dört gözle bekleyenler var ama avuçlarını yalasınlar :)

Sayın Mehmet Kenar'a...

Arıcıların bulmakta sıkıntı yaşadıkları malzemelerin tedarikçi bilgilerini paylaşmanızda sıkıntı yok, reklama da girmez.

Örneğin ben, www.hammaddeler.com sitesinden formik asit, hidrojen peroksit alışverişi yaptım. 3 gün içinde kargo elime geçti.

Sıkıntı ne zaman çıkar, hammaddeler.com sitesi sahipleri foruma doluşup en iyi asitler bizde, başkasından aldığınız asitler işe yaramaz, varrova mücadelesini sadece bizim asitlerimizle yapabilirsiniz demeye başladıklarında.

Bahse konu olan kovan firmasının temsilcisi de forumumuza gelseydi. Kendini tanıtsaydı... Ürünlerinin teknik özelliklerini anlatsaydı... Buna da çok itiraz etmezdik...

Ama ahşap kovan kötü, bu kovanı kullanırsanız yılda kovan parası kadar fazla bal alırsınız (350 TL), kovanı ilk yılda amorti edersiniz, şöyle uçar böyle kaçar, kendi kendine otomatik ana üretir, yaz bakımı kış bakımı yapar  şeklinde tanıtım yapılırsa, hangi ürün olursa olsun böyle bir şeye kim müsade eder?

Çevrimdışı Mehmet KENAR

• Ana Arı
  • Yer: çanakkale/
  • Ç.KALE/BİGA. Etlik civciv bakımı
    • http://mekenar.blogspot.com/
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 80
  • Rakım: 70
« Yanıtla #29 : Eylül 27, 2010, 21:22:21 »
halil bey

[Yapmayı düşündüklerinizi sıralayın da olmaz diyecek bir şeyler bulalım.]..demişsinizde

dersimi çalışmadan kendime onay vermeden , ne bu uygulamayı yaparım , nede  yapmayacaklarımı paylaşırım  ,

fakat dersimi çalışır kafamın almadığı yerler olursa seve seve bu kısmını anlamadım derim

bloğunda inşallah anlayabileceğim   şekilde izahatleri vardır :D
(ama) diye söze başlamak, bir şeyler den kaçmaktır, siper almaktır

http://mekenar.blogspot.com/