Gönderen Konu: Varroa ve Etken Maddeler  (Okunma sayısı 31643 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 350
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
Varroa ve Etken Maddeler
« : Eylül 25, 2010, 22:25:29 »

Varroa ile yaşamayı öğrenmek ve onu kontrol altına alabilmek arıcılığın temel şartlarından artık.

Körü körüne yapılan uygulamaların ya da bilinçlenmeden yapılan uygulamaların nelere mal olduğunu hep birlikte görüyoruz. Acı dersler almadan öğrenemiyoruz maalesef.

Doz denilen olguyu abartarak ya da olması gereken tüm bilgi altyapısına sahip olunmadan kulaktan duyma bilgilerle yapılan uygulamalar varroanın sırtını sıvazlıyor neredeyse… Kendimize verdiğimiz fiziki ve maddi zararlar yanında ürettiğimiz ürünlerde oluşan kalıntıları da bugün için önemsemesek bile eninde sonunda etkileneceğiz.

Öyle bir hale geldik ki…

Birisi dese ki ayışığı varroaya iyi geliyor. Ay dolunay olduğunda gece kovan kapağını 1 saat süreyle açık bırakın, varroa sıfırlanıyor.

Bu ülkede dolunay olduğu gece binlerce kovanın kapağı açılır. Akıl yürütme yeteneğimizi, varroa kelimesini duyduğumuzda yitiriyoruz.

Dolunay olmasa da olur, hilal olunca 2 saat açık bırakırız olur biter demezlerse ben de bir şey bilmiyorum…

Aslında o kadar basit ki.

Önce varroanın yaşam döngüsünü bileceğiz. Yaşam döngüsü çok basit varroanın…

Larva olmadan üreyemiyor.

Arıların üzerinde gördüğünüz varroalar, dişi ergin varroalar.

Erkek varroa görmek için kapalı göz açmak gerekir ki çiftleşme sonrası ölüyorlar gözde…

Böyle böyle basit kurallar.

Geleceğim noktaya gelene kadar bir hayli dolandık aslında…

Varroa ile mücadelede bir sürü etken madde kullanıyoruz ya.

Kullandığımız etken maddenin varroaya nasıl bir etki yaptığını merak ediyoruz değil mi?

Kendi adıma merak ediyorum. Çünkü bu iyi bir veri kendi adıma mücadele programımızı belirlemek için.

Şöyle bir taradım bilimsel çalışmaları ve verileri…

Bu bilgilerin bilimsel veriler haricinde nereden bulunabileceğini de bilmiyorum.

Ağızları yırtılırcasına bilime küfredenler de bilimin ürettiği bilgileri kullandıklarının farkında bile değiller.

Etken madde: Flumetrin.

Ülkemizde 2 adet ruhsatlı ilaç var bu etken maddeyi barındıran.

Bayer firmasına ait BAYVAROL ve Lavita firmasına ait VAROSTOP…

Her 2 ilaçta etken madde her şeritte 3,6 mg.

Bayer ürünü silikona emdirilmiş halde ve Lavita ürünü ise formika benzeri bir ürüne emdirilmiş halde.

Kullanma usulleri ile ilgili bir şeyler yazmaya gerek yok. Zaten birçoğumuz kullanıyoruz.

Etken madde olan Flumetrin, piretiroid grubu ilaçlar arasında yer alıyor. Bu grupta yer alan ilaçlar akarlarda hücrelerin sodyum kanallarını açarak uzamalarına ve sonuçta felç ve ölüme neden oluyor. Ayrıca sinir hücrelerini etkileyerek huzursuzluk, çırpınma ve felç sonucunu doğuruyor.

Aynı etken madde bit, kene, pire, sivrisinek, hamamböceği, akrep, karıncalara karşı kullanılıyor.

Bu etken maddeye dünyanın çeşitli bölgelerinden varroa direnci bildirilmesine rağmen ülkemizde henüz bir çalışma yapılmamıştır.

Geçtiğimiz günlerde Büyükşef’in yazmış olduğu gibi bu çalışma yapılırsa bizde de direnç olma ihtimali çok yüksek ki yine Büyükşef’in deyimiyle Flumetrin manyağı arı kolonileri ülkemizde çok fazla…

Velhasıl Flumetrin ergin varroalara etki ediyor. Yani gözdeki varroaya etki etmesi mümkün değil.

Çünkü bu ilaç arıların ilgili şerite sürtünmesi ve arıların şeride temas sonrası birbirlerine sürtünmeleri sebebiyle koloniye yayılıyor. Etken maddeye temas eden varroa kardeşimizi sırt üstü çırpınır halde polen kutusunda görmek mümkün uygulama sonrası…

Bu etken madde hem erken ilkbaharda hem de sonbaharda kullanılabilir olması ve uygulama kolaylığı sebebiyle uzun yıllar gündemimizde kalacağı çok aşikar…

Şu dolunay olayını birileri mutlaka sorar, görürsünüz bak…
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
Ynt: Varroa ve Etken Maddeler
« Yanıtla #1 : Eylül 25, 2010, 22:46:02 »
Şöyle bir soru gelebilirmi?

Bulutlu havalarda dolunayı nasıl göreceğiz.
Demekki sizin varrao mücadelesi bulutlu günler için geçerli değil.

Çevrimdışı Mehmet KENAR

• Ana Arı
  • Yer: çanakkale/
  • Ç.KALE/BİGA. Etlik civciv bakımı
    • http://mekenar.blogspot.com/
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 80
  • Rakım: 70
« Yanıtla #2 : Eylül 25, 2010, 22:59:31 »
bu akşamki dolunayı kaçırmamak gerek  :D

(ama) diye söze başlamak, bir şeyler den kaçmaktır, siper almaktır

http://mekenar.blogspot.com/

Çevrimdışı Hayati Çağdaş

• Ana Arı
  • Yer: ankara - şereflikoçhisar
  • Kovan Sayısı: 65
  • Rakım: 1007
« Yanıtla #3 : Eylül 25, 2010, 23:02:45 »
halil abi ayın ilk dördünde yada son dördünde koysak faydası olmazmı o zaman denemedinmi hiç ??  ;D  ;D
Hakkınızdan vazgeçmeyin, Zira hakkınızla beraber şerefinizi de kaybedersiniz ...! Hz. Ali

Gözleri kör olan birisine doğanın ne kadar güzel olduğunu anlatamazsınız..! Hz. Ali

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
« Yanıtla #4 : Ekim 02, 2010, 22:24:20 »
Varroa ve etken maddeler konusu altında devam edelim...

Bu konuyu uzun zamandır yazmam gerektiğini biliyorum ama bir türlü fırsat bulamadım...

Cuma akşamı, bizim ekiple Vadide yer bakmaya giderken yaptığımız sohbette konu yine gündeme geldi...

Bizler uyguluyoruz ama sanırım varroa ilacı üreticilerinin yarattığı algıdan dolayı özellikle yeni başlayanlar olayı toparlayamıyorlar...

Bugün ana arı çiftleştirme kutularını kontrol ederken güzel bir varroa pozu da alabildik... Onu da atayım da görsellik artsın...

Varroa ile mücadelede kullandığımız etken maddeleri dönüşümlü kullanacağız diye söylüyoruz ya...

İlaç üreticileri de prospektüslere şöyle yazıyor...

3 gün ara ile 3 kez 3 fısfıs gibi...

Dolayısı ile bir etken madde ile mücadeleye başladığımızda 10 gün başka etken madde kullanmaya gerek yok, hatta bırakın gerek olmamasını kesinlikle kullanmamak gerekir gibi bir algılama...

Soruyoruz, duyuyoruz...

Ne yaptın varroaya?

Şu sıralar dumana başladım, 2 tur verdim, bir tur daha vereceğim.

Süper bir mücadele yöntemi...

Farklı 2 etken madde aynı anda kullanılamaz mı?

Örneklemeler yapalım da konu daha da açılsın...

Sayalım basit etken maddeleri ya da ilaçları...

Amitraz nam-ı diğer duman...

Flumetrin şeritler...

Perizin (İlaç ismi daha kolay olduğundan böyle kullandık...) Etken madde ismini yazmak zor...

Asitleri hiç yazmayacağım... Bu yazıdan, hemen yeni yeni çıkarımlarla uğraşmak istemiyoruz...

Yeterlidir sanırım bu kadar etken madde....

Hepsine de ulaşmak kolay ki her arıcı bu ilaçlara ulaşabilmeli... Yine bana sorarsanız koloni başına "cash" para vereceklerine ruhsatlı ilaçlardan arıcılara verseler...

Yazacaklarımız birebir uygulamalarımızı da yansıtmayacaktır çünkü bulaşıklık düzeyi çok önemli...

Kolonide de yoğun ama çok yoğun bir bulaşıklık olsun... Öyle olsun ki varroa hasarını yavru çürüğü ya da kireç hastalığı sanacak kadar çok olsun...

Mücadeleye başlamak için ilk önce arıların üzerindeki dişi varroaları halletmek gerekir değil mi? Giremesinler hemen tekrar gözlere...

Bu anlamda en iyi etken madde hangisidir?

Bu 3 etken madde içinde arının üzerindekileri hemen halletmenin en iyi yolu bir tur Amitraz yapmaktır...

Amitrazı yapar yapmaz, 1 tane şeriti asalım...

Aynı gün asılmasının ne zararı olur ki...

Ama amitraz prospektüsünde 3 gün ara ile 3 kez diye devam eden öneriler var.

Şeridi astık... Etkisi 6 hafta yazsa da varroa dökülme hızına bakıldığında ilk günler çok daha etkili...

Kapalı gözlerdeki varroalar çıktıkça flumetrin ile tanışıyorlar...

Flumetrin şerit asılı iken ilk dumandan 3 gün sonra bir tur daha duman versek...

Olur ya gözden çıkan ve flumetrin manyağı olanlar alem yapamasınlar....

Flumetrin asılı ve 2 tur amitraz yapıldı...

3 gün sonra ise 1 tur Perizin...

Hem flumetrin asılı hem de Perizin... Neden olmasın?

Perizin ise uzun süreli bir mücadele şansı verdiğinden hemen polenliklere dökülecekleri beklememek lazım...

Perizini bünyesine alan arılara yapışan varroanın şansı yok uzun süre...

1 hafta sonra 1 tur Perizin daha...

Amitraz ile zaten 2 tur döktük, flumetrin asılı ve 2 tur da Perizin yaptık...

Ne kadar yoğun bir mücadele oldu...

Evet öyle gözüküyor ama...

3 tur Amitraz, ardından Flumetrin ve sonunda 2-3 tur Perizin kullanarak yapılacak mücadeleden daha etkin olmaz mı?

Yani etken maddeleri iç içe geçirerek daha etkin mücadele edilemez mi?

Bu etken maddelerin arasına 1 tur da formik asit eklersek...

Varroa mücadele stratejisini iyi kurmak lazım. Tabi varroaları komple yok edelim diye bir çabaya da girmemek lazım...

Bu yazdıklarımız yoğun bulaşıklık durumunda uygulanmalı...

Bazı bölgelerde varroa ile mücadele daha kolay iken özellikle Batı bölgeleri çok zor durumda...

Varroa biraz da arının üreme hızı ve zamanlaması ile alakalı... Yoğun yumurtlama faaliyeti görülen yerlerde varroa doğal olarak çok üreme gösteriyor. Çok ilginçtir ki yoğun yumurtlama olduğu yerler zaten sonbaharda da verim veren yerler...

Verim olunca acaba hasat eder miyiz balı düşüncesi ile varroa mücadelesi de yok...

Sonra...

1 ana arı ve bir avuç arım kaldı, neden acaba? Gözlerde açılmış delikler var. Bazı larvalar bozulmuş...

Bu durumda olan kolonileri kurtarmak mümkün ama mutlaka iyi bir sıkıştırma, iyi bir varroa mücadelesi ve güçlü kolonilerden mutlaka çıkanlı kapalı yavru takviyesi yapmak gerekir...

halilbilen2@hotmail.com

Çevrimdışı hatkobi

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • Mehmet Bİ.Eskişehir
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
« Yanıtla #5 : Ekim 02, 2010, 22:42:03 »
 Özetle başta güçlü koloni diyebilirmiyiz.Çok oğul çok güçsüz kovan yerine,az ve güçlü.Zamanında gerekli girişim.Teşekkür ederim.
""  En mutlu insanlar; en güzel şeylere sahip değiller.
     Onlar, sahip oldukları her şeyi en güzel şekle sokanlardır. ""

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul
    • www.beyazkovan.com
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 63
« Yanıtla #6 : Ekim 03, 2010, 10:48:44 »
Sevgili Halil,

Kimyasal maddelerin birbirleriyle etkileşimlerini bilmeden, hepsini aynı anda kullanmak doğru bir öneri değil.

Amitraz, perizin, flumethrin üstüne de bir formik olunca, kovan içi kimyasal savaş alanına döner mi, dönmez mi?

Bu maddeleri ve birbirleriyle etkileşimlerini bilmek gerek.

İnsan sağlığı için kullanılan basit ilaçlar var. Normal tüketirsen hiç bir yan tesiri yok. Fakat başka bir ilaçla tükettiğinde toksik etki yapıyor.

Varrova mücadelesinde yabancı kaynaklarda, ENTEGRE VARROVA MÜCADELESİ gibi bir kavram var.

Biz bu entegre mücadeleyi biraz farklı algılayıp, varrovaya nefes aldırmamak için, arka arkaya bir sürü kimyasalla mücadele yapıyoruz.

Fakat entegre varrova mücadelesinin mantığı farklı.

Biyolojik mücadele, kültürel mücadele ve kimyasal mücadelenin entegre edilmesi.

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
« Yanıtla #7 : Ekim 03, 2010, 18:35:07 »
Sanırım Murat abi senin deyiminle ağdalı anlattım...

İlgili ilaçların prospektüslerinin ilaç etkileşimleri bölümüne bakmak lazım... Büyük ihtimalle bu uyarı yoktur. Elinde prospektüs olan arkadaşlar varsa baksınlar var mı?

İnsan sağlığında kullanılan ilaçların prospektüslerinde ise ilaç etkileşimleri bölümü var ve orada ikazlar bulunuyor.

Gerçi yakında ruhsatlı arı ilaçlarına bu uyarıları koyarlarsa da şaşırmam.

Aynı anda 2 etken maddeyi çakıştırmayacaksak, flumetrin şeridi asıp 6 hafta bekleyeceğiz.

Ya da 3 tur Perizin için 1'er hafta arayla uygulandığına göre 3 hafta bekleyeceğiz.

Amitraz yine insaflı bir kullanım süresi... 9 günde biter...

Benim anlattığım konuda aynı anda sadece flumetrin kolonide sabit.

Diğerleri normal süreçlerinde ve uygulama sayısı azaltılarak değiştirilip veriliyor...

Kısaca anlatayım.

Sırasıyla 3 tur Perizin ve 3 tur Amitraz yerine, bir ondan bir ondan ve sonuçta 6 uygulama değil 4 uygulama...

Kimyasalı azaltmaz mı bu durum?

Entegre mücadele konusunda ise maalesef biz Türk arıcıları biraz ihmalkarız...

Kimyasala bayılırız biz.

Yani ben varroanın hep sağ gözüne değil, arada sol gözüne de vurmayı istiyorum. Ve kendi arılarımızda bu uygulamaları  minimum tur şeklinde yapıyoruz. Flumetrin-Formik-Perizin-Perizin-Flumetrin sıralaması şeklinde yaptık ve bitirdik... Son Flumetrin şeritler asılı devam ediyor. Amitrazı sadece 1 kez erken baharda vereceğiz kısmetse...

Buna rağmen hala varroa ile tanışıklığımız-bulaşıklığımız az da olsa devam ediyor...

Ancak koloniyi söndürecek kadar yoğun varroaya bulaşmış bir kolonide etken madde karıştırmadan başarı biraz zor.

Bu konunun devamında ilaç üreticileri yerine olsam diye devam edeyim.

Çevremizde az sayıda kolonisi olan arkadaşlarımızın ilaç teminlerinde çok zorluklar var.

Topu topu 3-5 arıları var.

En az Perizin 20'lik... O da 1 litre suya katılıyor... Yaklaşık 20 koloniye yeter de artar bile...

Flumetrin bu anlamda iyi, 5'lik poşetlerde...

Amitraz ise bir karton en az 10 kovana... Kartonu kesip kullanıyorlar...

Ve tüm etken maddeleri edinmeleri çok maliyetli...

Bir AR-GE çalışması yapsalar firmalar...

İlkbaharda veya sonbaharda kullanılmak üzere 5 kolonilik 3 değişik etken maddeli kitler yapsalar...

Az arısı olan da bu kitten alarak hem etken madde değiştirir hem de israf etmemiş olurlar...

halilbilen2@hotmail.com

Çevrimdışı Mehmet Gençünal

• Ana Arı
  • Yer: Orhangazi / Bursa
    • Oksalik Asit Buharlaştırma Aparatı
  • Kovan Sayısı: 40
  • Rakım: 290
« Yanıtla #8 : Ekim 03, 2010, 18:51:33 »
Niye araştırsınlar Halil bey,tüketim azalırsa bu işin karı nerde,negüzel,mutlu mesut gidiyoruz.

Dolunayda da fazla dolaşmamak lazım,biliyorsun kurt adam dolunayda ortaya çıkıyor.
http://www.oxalicacidvaporizer.com
http://mgencunal-mgencunal.blogspot.com/
http://www.gurlearicilik.com
Olgun bir adamı dost edinmek isterseniz, eleştirin; basit bir adamı dost edinmek isterseniz methedin.

Çevrimdışı Mustafa K. DEMİRCİ

• Ana Arı
  • Yer: Wetzlar/ALM.
  • Kovan Sayısı: 50 AKS'ye kayıtlı kovan ve 10 adet ana çiftleştirme kutusu.
  • Rakım: Kdz.Ereğli/Balı Köyü
« Yanıtla #9 : Ekim 04, 2010, 12:17:07 »
     Sayın Halil Bilen.

Yazdığınız reçeteyi uygularsak vay geldi varroanın başına. Bırakın belini doğrultmayı, yerden kalkabilirse ne

ala. Benim korkum ve endişem; biraz latife olacak ama, bu ilaç bombardımanından sonra kovanda ne kadar

arının kalacağı? Başta da yazdığım gibi bu işin latife kısmıydı. Konuyla ilgili uygulamanız olmasa bunları

burada paylaşmazdınız. Birde amitraz etken maddeli ilaçların Sağlık Bakanlığı tarafından yasaklı olduğunu

bildiğimden, daha önce yaptığımız körükle uygulanan rulo karton formundaki ilaçlamayı 3-4 yıldır tereddütler

olduğundan yapamıyorum(Sağlık açısından kalıntı bıraktığı için). Demekki yanlış biliyormuşum. Siz bu

uygulamayı yaptığınıza göre sorun yok demektir. Çünkü rulo karton formunun uygulanması da çok kolay.

Selam ve saygılarımla.
İyi olmak kolaydır. Zor olan adil olmaktır.

Çevrimdışı Mehmet KENAR

• Ana Arı
  • Yer: çanakkale/
  • Ç.KALE/BİGA. Etlik civciv bakımı
    • http://mekenar.blogspot.com/
  • Kovan Sayısı: 80
  • Rakım: 70
« Yanıtla #10 : Ekim 04, 2010, 14:43:23 »
sayın M.Kamil DEMİRCİ
amitraz etken  maddeli ilaçların yasaklı olanları [400mg]  olanları  diye biliyorum

265 mg olanlarında  böyle bir yasağın olmadığını  bu forumda biryerde okumuştum
(ama) diye söze başlamak, bir şeyler den kaçmaktır, siper almaktır

http://mekenar.blogspot.com/

• Ana Arı
« Yanıtla #11 : Ekim 04, 2010, 15:18:49 »
     Teşekkür ederim Mehmet Bey.

Bakanlık yasaklamış amitraz etken maddeli ilaçlar denince mg ayrımı yapılıp yapılmadığına bakmadan uzak

durmaya çalışıyoruz. Korkulu rüya görüp uyanmaktansa hiç uyumamak daha iyidir, lafın özü şphe varsa

şüpheden uzaklaşmak iyidir. Saygılarımla.

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul
    • www.beyazkovan.com
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 63
« Yanıtla #12 : Ekim 04, 2010, 15:42:18 »
Bakanlık yasaklasa ya da izin verse de, kimyasalların hepsinin kovan içinde kullanılması risk taşıyor.

Mümkün olduğunca biyolojik yöntemler ve organik mücadele yapmak gerek.

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
« Yanıtla #13 : Ekim 04, 2010, 17:52:49 »
Yok yok ben anlatamadım... :o

Uygulamalar bana ait değil ayrıca...

Ben zaten dumanı bu yıl hiç kullanmadım orası ayrı... Sonbahar sıralamasını da yazdım...

Yazdıklarımı kimyasal bombardımanı olarak algılanmasını da okuyorum okuyorum yazdıklarımı ben algılayamıyorum ama bir yerde bir şeyleri eksik yazmış olmalıyım.

Kimyasal bombardıman görmemişsiniz sizler...

Ayrıca yazdıklarım reçete değil ki...

Türk arıcılarının yaptığı uygulamalar. Tek etken maddenin kayığına binmiş gidiyorlar...

Bende diyorum ki kısa sürede etken madde değiştirmeliyiz... Bir etken maddenin sürecinin bitmesini beklemeden diğerini uygulayabilmek...

Büyükşef'in dikkati çektiği konu çok önemli ve etkileşimleri bilmiyoruz. Sanırım bilende yok ki bu konu araştırma konusu bile olmamıştır.

Yani 2 dumandan, 1 duman / 1 Perizin daha iyidir demeye çalışıyorum. Bunun yaratacağı riskleri ölçemeden...

Arılar 2 dumana dayanıyor da, 1 duman / 1 Perizin'e neden dayanamasın?

Ayrıca Amitraz ile ilgili bilgilerimizi gözden geçirmeliyiz.

Şu anda en son ruhsatlı ilaçlar listesinde tam 4 adet Amitraz etken maddeli tütsü kağıdı var.

Ve etken madde oranları da 400 mg. ile 20 mg. arasında.

Bu tür konuları yazmamak gerektiğini biliyorum aslında ama kimyasal mücadele yanlısı bir algılama yaratıyoruz durduk yere...

Kimyasal içeriklerde olsa, ruhsatlı ilaçları uygun dozlarda kullanmayacaksak, vay ülkemin arılarının haline...

Öyle kovana 1 şişe formik vererek varroa ile mücadele edilebilse keşke...

Kızmış gibi mi yazdım acaba?

Yok hiç kızgın değilim hatta çok sakinim. Kalıntı konuları ise, bambaşka tartışılacak bir konu...

Yani siz hiç bir mücadele yapmasanız da kalıntı dediğiniz olgu kendiliğinden gelir bizlere...

halilbilen2@hotmail.com

• Ana Arı
« Yanıtla #14 : Ekim 05, 2010, 09:23:21 »
     Sayın Halil Bilen açıklamalarınız için çok teşekkür ederim. Yukarıda da bahsettiğim gibi yasak denince

tüm amitraz etken maddeli ilaçlardan uzak durmaya gayret ediyoruz. Sevgi ve selamlarımla.