Gönderen Konu: Bal Var mı ? Yok mu ?  (Okunma sayısı 5373 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı coodec

• Boş Petek
Bal Var mı ? Yok mu ?
« : Eylül 26, 2010, 21:30:47 »
Bugün ana haber bültenlerinden birinde aşırı yağışlardan dolayı bu sene yeterli bal üretilemediğini ve bal fiyatlarının tavan yaptığını, balın bulunamadığını yada çok az bulunduğunu haber olarak verdiler. Forumda biryerlerde daha önce bazı yorumlarda arı üstadlarının ellerinde yeterli fiyat verilmediği için daha geçen senenin balının bile mevcut olduğunu o düşük fiyatlara satmadıklarını okumuştum ve bunun yurtdışından bal ithali için yapılan düzmece haberler olduğunu okumuştum. Şimdi arısı balı olan bütün arıcı abilerimiz kardeşlerimiz dostlarımız bizleri aydınlatsın bu sene bal varmı? yokmu? rekolte nasıl? yoksa pek çök üründe olduğu gibi balda da mı namertlerin eline kaldı bu milletim işin en önemliside bu işe gönül vermiş ve ekmeğini bile bu işten çıkaran pekçok insanın bu haberler karşısında ne yaptığı? ne yapabildiği? eli kolu bağlı öylece oturup herşeyi seyrettiğimiz gibi bunuda mı çaresiz sadece seyretmeklemi kalıyoruz (henüz ne arım nede balım var ama bu işe gönül vermiş bütün güzel insanların emeklerini sanki kendim çekmişcesine düşünmeden edemiyorum)

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 350
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
Ynt: Bal Var mı ? Yok mu ?
« Yanıtla #1 : Eylül 26, 2010, 21:52:07 »
Tablo aynen sizin çizdiğiniz gibi...

http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı Fatih Rıfkı Arı

• Pupa
  • Yer: Konya
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 100
  • Rakım: 1076
BAL ÇOK
« Yanıtla #2 : Eylül 26, 2010, 22:38:44 »
   Merhaba, Ülkemizde ülkemiz insanına yetecek bal var, bu  yalan haberi, bende izledim 80 liradan başlar diyor fiyatlar. üretici kendisine  balımı al dese  en tabandan budamaya kalkar. Fırsatcılara  üretici ürününü vermesin,  mümkünse kendimiz  perakende satalım ki onlara fırsat doğmasın.
   Zaten tüketici genelde üreticiden alıyor bir şekilde pazarlanıyor. Bu tip spekülasyon yapan fırsatcılar ise baldan anlamayan  kalitesiz ürüne  yüksek fiyat  vermekten hoşlanan müşterilerine satarlar.

Çevrimdışı Kemal68

• Pupa
  • Yer: Aksaray
« Yanıtla #3 : Eylül 26, 2010, 23:07:06 »
Ben Aksaray'da 2 senedir arıcılık ile uğraşıyorum. Geçen sene 2 kovandan aldığım balı bu sene 10 kovandan alamadım. Hatta bugün arılıkta babama baba hiç dokunmayalım bu şekilde kışa girelim dedim. Yani bu sene sadece bende değil kimsede bal olmadı.

Bu sene bahar biraz geç geldi. Geldi ama daha sonra soğuklar çiçekleri yaktı. gece ile gündüz sıcaklık farkı çok fazla oldu. devamlı yağmur yağdı. Yazın ortasına doğruda kavurucu sıcaklar geldi her taraf kavruldu. Yani bu yörede kimsenin arısı 2. kata çıkamadı. Hatta doğru dürüst petek bile kabartamadılar. Aynı şekilde Hasandağı'na yüksek rakımlara arılarını götürenlerde geçen seneki verimi alamadılar. 

Yani bu sene 1 Kg dahi bal almayacağım...

Saygılar...
Arı gibi eri olanın, cennet gibi yeri olur. Atasözü

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 350
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
« Yanıtla #4 : Eylül 27, 2010, 17:43:56 »
Vallahi bu kimin suçu?

O 10 koloniyi ben yönetseydim 60 kilo bal alırdım sizin yazdıklarınıza göre...

Kimsenin arısı 2'nci kata çıkamadı ise arıcı ne güne duruyor. Çıkartsın.

10 arıyı 4 arıya toplayıp, kovan başı 15 kilo bal oynaya oynaya alınır ne kadar kıt olursa olsun.

Mevsim ve doğa şartlarının başarıda etkisini yok saymadan, arıcılar olarak bu duruma ayak uydurmalıyız.

http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul
    • www.beyazkovan.com
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 63
« Yanıtla #5 : Eylül 27, 2010, 18:03:56 »
Aynı yerde arıcılık yaptığımız arkadaşlarla benzeri bir olayı biz de yaşadık.

Benim kıştan 18-19 gibi bir arı ilkbahara çıktı.

11 tane genç analı ve güçlenme eğilimi yüksek koloniyi bal için ayırdım. 2 koloniyi bu bala ayırdığım kolonileri desteklemek için kullandım.

Oğula eğilim gösteren, yeterli güçlenme eğiliminde olmayan diğer kolonilerden ise 30 küsur bölme yaptım.

11 tane arıyı Sarıyerde kestane balı için ormana götürdüm.

Aynı yerde 5 tane arıcı var. En yakın arkadaşım olan arıcının 38 kovanı var.

Kestane mevsimi geldi, işler çok iyi olacak derken yağmurlar bastırdı.

Buna rağmen ben 11 arıdan 4 tenekeye yakın ilkbahar, kestane karışık bal sağdım.

38 kovanı olan arkadaşım ve diğer arıcılar ise sıfır çektiler.

Temmuz ayı yaklaşırken arılarımızı ayçiçeğine Trakyaya götürmeye karar verdik.

Ben 38 arısı olan arkadaşıma, ısrarla bütün arıları götürme, sıkı bir birleştirme yapalım, arı sayısını çok güçlü 20 kovana düşür önerisini yaptım.

Fakat arıcılar kovan sayılarının çokluğunda bir hikmet görüyorlar ve birleştirme yapmayı istemiyorlar.

Ben 11 arıdan en güçlü 5 tanesini diğer 6 arıdan destek alarak yine çok güçlü hale getirdim ve Ayçiçeği için arkadaşlarla birlikte gönderdim.

6 arı ise ormanda kaldı.

Trakyaya giden 5 arımı arkadaşlar sağdı ve 5 teneke bal aldılar.

38 arısı olan arkadaşım ise 11 tenekede kaldı.

Yanında 45 arısı olan başka bir arkadaşımız ise 8 tenekede kalmış.

Söylediğim öneriyi dikkate alıp 20 güçlü arı götürseydi, alacağı bal 20 tenekeydi.

Ormanda bıraktığım 6 arıdan da en az 2 teneke salgı balı süzerim gibi görünüyor.

Bütün şartların olumsuz olduğu bu sezonda 11 arıdan 11 teneke bal almış olacağım.

38 arısı olan arkadaşımız da 11 teneke bal aldı.

Arınız herhangi bir sebepten dolayı bal mevsimine yetişemediyse, birleştirme konusunda hiç tereddüt etmeyin.

Güçlü bir arı 3 gün süren bir bal akımında işi bitiriyor.

Çevrimdışı Fatih Rıfkı Arı

• Pupa
  • Yer: Konya
  • Kovan Sayısı: 100
  • Rakım: 1076
« Yanıtla #6 : Eylül 27, 2010, 18:57:42 »
   Bugün malzemecide bir vatandaş iki kovanım var hiç bal olmadı biri de kovandan kaçmış dedi.  Vatandaşa  baharda ne kadar besledin dedim  beslememiş martta bir kez şurup vermiş  arıdan  bal bekliyor. ilaç vs hiç  bi şey yapmamış . Arı da ona elime ne sürdün ki yüzüne süreyim demiş.

Çevrimdışı mustafa tayyar

• mustafa tayyar
  • İşçi Arı
  • Yer: BİLECİK
  • herkez yoğun herkez yorgun!
  • Kovan Sayısı: 70
  • Rakım: 500
« Yanıtla #7 : Eylül 28, 2010, 11:40:23 »
uzun süredir bu siteyi takip ederim bir çok konuyu belki de defalar ca okudum bun ların arasında bal sektörünün büyük oyun kurucularının hükümete bi şekilde baskı yapıp  yurt dışından ucuz  ithal bal getirip iç piyasada pazarlaması  gibi bir yazı okumuştum  hani bildiğim bir çok sektör de bu gibi durumların olduğunu biliyordum bal da da olabileceğine açıcası pek ihtimal vermiyordum. taaaa ki   tele viz yon da  yarım kilo  balın 175 tl gibi bir fiyata sanki her derde deva bir ilaç mış gibi tanıtıp beni ballarımın neredeyse işe yaramaz bir ürün müş gibi algılatana kadar ne balmış be arkadaş dedim  kendim ce ? . neyse geçen gün aynı haberi bende  dinledim  kendimce gülmeye başladım bu siteden okuduklarım aklıma geldi  kasaplar da etin nasıl  yükseldiğini  8-10  kişinin  onbinler ce hayvanı stokladıklarınını da duyduk ça  ya ne bilim abilerim arkadaşlarım aklımdaki düşündüklerimi hepsini  yazıya dökme şansım yok öle de bir becerimde yok ama bildiğim bir şey var  vay benim  halkım vayyyy
herkez yoğun herkez yorgun!

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
    • www.beyazkovan.com
« Yanıtla #8 : Eylül 28, 2010, 12:24:15 »
Batılı ülkelerin yönetim sistemlerini iyi incelediğimizde, sivil toplum örgütlerinin ne derece etkin olduklarını görüyoruz.

Çağdaş yönetim sistemlerinde, devlet erki herşeyin karar vericisi durumunda değildir.

Çünkü globalleştiğimiz ve ticari sınırların ortadan kalktığı günümüzde, devlet her sektörü en ince ayrıntısına kadar bilemez.

Bu yüzden çağdaş devlet yönetimi sistemlerinde, sivil toplum örgütleri çok büyük fonksiyonlar yerine getirir.

Kendi temsil etmiş olduğu sektörün ya da topluluğun acil ihtiyaçları konusunda devlet birimlerini sürekli uyarır, sorunların çözümü için öneri paketleri, projeler sunar.

Devlete herhangi bir konuda baskı yapabilmek için, önce konuyla ilgili olarak kamuoyu desteğini almak, kamuoyunu bilinçlendirmek gerekir.

Kamuoyu bir konuda sivil toplum örgütünün sunmuş olduğu bilgileri sahiplenir ve konuyla ilgili belli bir bilinç noktasına gelirse, devlet erki kendine ulaşan taleplere karşı duramaz.

Hadi bakalım şimdi arıcılık sektörünü temsil eden sivil toplum örgütlerinin ne tür fonksiyonlar yerine getirdiğine.

Medyadan arıcılıkla ilgili haberleri toplayıp alt alta yazarsak en çok ne tür haberlerle karşılaşıyoruz:

1) Arılar ölüyor, ithalat izni verilmezse bal fiyatları tavan yapacak, tüketici yemeye bal bulamayacak.

2) Arı kamyonu devrildi, yol trafiğe kapandı.

3) Bilmem kaç ton sahte bal yakalandı.

4) Kamkar dağlarının şifalı süzme karakovan balı, herderde deva, yarım kilosu 150 TL

......

Liste böyle uzayıp gidiyor.

Ülkemizin arıcılık sektörünün asli sorunlarını ve kamuoyunu bilinçlendirmeye yönelik kaç tane haber bulabiliyorsunuz?

Özellikle 1 numaralı, Türkiye'de arılar ölüyor haberi, takip edin her sene Mayıs-Temmuz aylarında TV kanallarında birden yayınlanmaya başlıyor.

Hiç bir medya kuruluşu bu haberleri kendiliğinden yayına koymaz.

Bal ithalatı izni için kamuoyu oluşturmak isteyen şirketler, bunu çok başarılı şekilde yapıyor.

Peki arıcıları temsil eden en güçlü sivil toplum örgütlerimiz ne yapıyor?

Çevrimdışı Mustafa K. DEMİRCİ

• Ana Arı
  • Yer: Wetzlar/ALM.
  • Kovan Sayısı: 50 AKS'ye kayıtlı kovan ve 10 adet ana çiftleştirme kutusu.
  • Rakım: Kdz.Ereğli/Balı Köyü
« Yanıtla #9 : Eylül 28, 2010, 15:49:54 »
     Siz Murat bey bu örgütlerin neler yaptığını çok iyi bilirsiniz de nezaket icabı şimdi yazmadınız.

Aidat almak! Yıllık 100-150 TL. Ne yapabilir derseniz; biz üyelere sağladıkları fayda şu ana kadar hiç. Ucuz

ilaç olur, ucuz şeker olur, ucuz arıcılık malzemeleri olur, ucuz ham petek olur, olur, olurda olur! Yaparlarsa

olur. Yıllık aidat parası, kayıt parası, barkod parası. Bu konuda çok iyiler haklarını yemeyelim! Teşvik

alabilmek için, devlet diyorki birliklere üye olun oluyoruz. 5,5-6 TL teşvik alacağız 3,5-4 TL'sini birliklere

sanki haraç verir gibi veriyoruz. Dile getirince biz olmasak teşvik alamazsınız deniyor. Sanki babalarının

kesesinden dağıtılıyor bu paralar. Sanki olmayan bişeyi var gibi gösteriyoruz. Daha geçen hafta ilçe

tarımdan arılarımı kontrole geldiler. Neyse uzun mesele. Yazdıkça yazılacakların ne kadar çok olduğu

farkediliyor. Her halde en iyisi üyelikten ayrılmak. Selamlar.
İyi olmak kolaydır. Zor olan adil olmaktır.

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
    • www.beyazkovan.com
« Yanıtla #10 : Eylül 28, 2010, 17:25:43 »
Sayın M. Kamil Demirci,

Elbette eksikleri ya da yanlışları yazmak gerekirse, yüzlerce örnek de buluruz.

Daha önce de tartışmıştık.

Bugün arıcı arkadaşlarımıza, arıcılık birliklerinden talepleriniz nelerdir diye sorsanız, verecekleri cevaplar aşağı yukarı bellidir.

1- Teşviklerin artırılması.
2- Ucuz petek
3- Ucuz şeker
4- Ucuz kovan

Fakat ucuz kovan, ucuz petek, ucuz malzeme almak için zaten birlik kurmaya gerek yok ki.

15 arıcı bir araya gelip, bize 300 kg petek, 300 de kovan lazım dediğinizde pazarlık edip, olabilecek ucuzlukta satın alabiliyorsunuz.

Bugün bana göre arıcılığımızın problemleri bunlar değil.

Arıcılar olarak ülke çapında örgütlenilmişse ve bir sivil toplum örgütü kurulabilmişse, artık ucuz petek, ucuz şeker kısmını aşmamız gerekiyor.

1) Arıcının haklarını ve arıcılığın yapılış şeklini belirleyen bir ARICILIK KANUNU yok.

2) Toplumun arıcıyı algılamasında ciddi sıkıntılar var. Hangimiz balımızı satmaya kalktığımızda, bunun içinde ne kadar şeker var sorusuna muhatap olmadık.

3) Devletin bal ile ilgili almış olduğu çoğu kararlar, arıcının aleyhine, aracı ve tüccarların lehine.

4) Tüketicinin BAL ile ilgili algısı, donan bal gerçek midir, şekerli midir sorusundan ibaret.

Eğer örgütlerimizin fonksiyonel olmasını istiyorsak, arıcılar olarak onlardan beklentilerimizi de farklılaştırmalıyız.

Sayın örgütüm, adam gibi arıcılık kanunu istiyorum, bu toplum içinde kendime prestijli bir konum istiyorum, bal fiyatları belirlenirken kendi ürettiğim malda söz sahibi olmak istiyorum, bana bütün bunların altyapısını sağla diyebiliyor muyuz?

Arıcılar olarak bakış açımızı bu yöne çevirirsek, olayların lehimize gelişmesinde bir yol katetmiş oluruz.

Çevrimdışı Mustafa K. DEMİRCİ

• Ana Arı
  • Yer: Wetzlar/ALM.
  • Kovan Sayısı: 50 AKS'ye kayıtlı kovan ve 10 adet ana çiftleştirme kutusu.
  • Rakım: Kdz.Ereğli/Balı Köyü
« Yanıtla #11 : Eylül 29, 2010, 14:53:09 »
     Haklısınız Murat bey.

Birlikleri; biz üyeler olarak kendi haline bırakırsak, bahsettiğiniz gibi onlara isteklerimizi sıkıntılarımızı

layıkıyla anlatamazsak onlarda bildiklerini okurlar. Nasılsa aidatlar geliyor, kayıt paraları yatıyor daha ne

olsun der işlerine bakarlar. Hassasiyetinize teşekkür ederim sayın Çakır. Selamlar. 
İyi olmak kolaydır. Zor olan adil olmaktır.

Çevrimdışı mustafa tayyar

• mustafa tayyar
  • İşçi Arı
  • Yer: BİLECİK
  • herkez yoğun herkez yorgun!
  • Kovan Sayısı: 70
  • Rakım: 500
« Yanıtla #12 : Eylül 30, 2010, 11:16:51 »
başka bir açıdan bakacak olursak   
yorumları ve yazıları olkudukça   kafamda şekillen di
benim  işim mobilyacılık   dekorasyon  bu işlerimiz  ile bağlantılı olarak parkecilik te yapıyorum aynı zamanda zesiad parke sektörünün derneği dir yönetim kurulu üyeliğini acizane yürütmek teyim .
piyasada da bi aralar  çin malı parke furyası var dı  yerli ler in o kadar burnu büyüdü ki türkiyeden yurt dışına parke  gidiyor iç piyasaya hiç önem vermiyorlar dı fiyatlar şişik mal yok  ( ki yerli parkemiz hakkaten iyi ve kaliteli )
çinden  parke geliyor ucuz ucuz  satılıyor  sonra baktılar iç piyasa gidiyor elden çin mallarına  kota getirtil di   şimdi  yerli üreticinin de ayakları suya değdi kullanıcı satıcı dayurt dışından kaliteli olan ürünler getirtiliyor kalitesiz pek fazla yok
 yani  anlatmak istediğim  ithal bal izini çıkmış olsa bir süre  yerli üreticilerin balları para etmez ama bir müddet sonra iyi ürünü olan arıcı balcı amcamın balları kapışılır.
istanulda  bir rüzgar başlamış gene moda olmuş  organik beslen me şehirden köyelere domates biber  gibi zerzavat almaya gidiliyormuş domates pazarda 1 tl  köyde 5 tl organik ya 
sanırım balda da böyle bir sürec yaşanacak örnek olsun diye yazdım  kimseyi yermek yada germek amacım değil herkeze saygılar
herkez yoğun herkez yorgun!

Çevrimdışı Şeref KORKMAZ

• Ana Arı
  • Yer: İstanbul-Şile - Ağva
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 45
  • Rakım: 200
« Yanıtla #13 : Eylül 30, 2010, 13:02:05 »

Ülkemizdeki arıcıların dörtyüzbin olduğunu tahmin ediyorumda , dünyada bal üretiminde

kaÇinci olduğumuzu tahmin edemiyorum.

Dün bir bal pazarı marketini gezdim , satıcı balların fiatlarını yazdığı ğibi altlarınada notlar yazmış

az şekerli bal , orta şekerli bal , doğal bal  gibi .  Cin balı da yazarmı ....?

Kaliteli bal kendine her zaman yer bulur.

Selamlar...Saygılar olsun...