Gönderen Konu: Avusturalyada varroa yokmuş,doğrumu?  (Okunma sayısı 3958 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı hatkobi

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • Mehmet Bİ.Eskişehir
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
Avusturalyada varroa yokmuş,doğrumu?
« : Ekim 14, 2010, 00:15:10 »
 Yabancı bir kaynaktan edindiğim bilgiye göre Avusturalyada varroa yokmuş.Acaba doğrumu.Doğruysa dışardan gelen arılar karantinayamı alınıyor.Gizli sokmaya çalışanların cezası ağırmı.Bilgisi olan varsa bizi aydınlatsın lütfen.İyi geceler.
""  En mutlu insanlar; en güzel şeylere sahip değiller.
     Onlar, sahip oldukları her şeyi en güzel şekle sokanlardır. ""

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul
    • www.beyazkovan.com
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 63
Ynt: Avusturalyada varroa yokmuş,doğrumu?
« Yanıtla #1 : Ekim 14, 2010, 09:19:06 »
Dışarıdan arı sokulması yasak. Bilimsel amaçlı araştırmalar için getirilen ana arılar bile karantinaya alınıp, üzerlerinde varroa olup olmadığı incelendikten sonra sokulabiliyor.

Arıcıların geneli varroayı arının sırtında yaşıyor şeklinde düşünüyor. Fakat varrova büyük çoğunlukla karın bölgesinde, kıvrımlı göze gözükmeyen yerlerde oluyor.

Yani sadece yukarıdan bakıp, ana arıda varrova olup olmadığını kesin söylemek mümkün değil. Bütün vücudunun incelenmesi gerekiyor.

Balkanlara da Rusya'dan getirtilen ana arılar vasıtasıyla yayılmış. Ülkemize girişi de yine böyle ana arı ve arı getirenler sayesinde olmuş.

Amerikan Yavru Çürüklüğü, Avrupa Yavru Çürüklüğü, Kireç Hastalığı, Varrova gibi hastalıkların hepsi bize bu yollarla gelmiş.

70-80 sene önce ülkemizde hiçbiri bilinmiyordu.

Çevrimdışı maakbulut06

• İşçi Arı
  • Yer: Bağlum Ankara
    • maakbulut@mynet.com
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 25
  • Rakım: 1086
« Yanıtla #2 : Ekim 14, 2010, 09:22:47 »
Murat bey; neden arılar temizliğe çok önem vermelerine ragmen bu bitleri temizleyemiyor. Isırarak dışarı atmıyorlar?
Ankara-Keçiören-Bağlum'lu Mehmet Ali AKBULUT

Sevelim;  Yaratan'dan dolayı, yarattıklarını.

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul
    • www.beyazkovan.com
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 63
« Yanıtla #3 : Ekim 14, 2010, 09:46:46 »
Varrova ile mücadele edebilen arı ırkları var. Örneğin Afrika arısına birşey yapamıyor. Afrika arıları varrovayı gördükleri yerde ona saldırıyor.

Dünyada varrovaya dirençli arı ırkları ya da ekotipleri mevcut. Varrova bu arılarda da bulunuyor fakat arı mücadele ederek belli bir orandan daha fazla çoğalmasına müsade etmiyor.

Bizim yerli arılarımızdan da varrovaya dirençli olanlar var. Varrova ile mücadeleyi ihmal eden bir çok arkadaşımız var. Buna rağmen kovanları sönme noktasına gelmiyor. Ya da bir kısım kovan sönse bile, bir kısım yoluna devam edebiliyor.

Varrovaya direnç ırklara göre değişiklik gösteriyor. Sakin ve yüksek yavru eğilimi olan arılarda yoğunluk daha fazla oluyor, varrova mücadelesi hiç ihmale gelmiyor.

Asabiyeti biraz yüksek olan ırklarda ise genelde varrova direnci yüksek oluyor.

Benim köydeki arılar böyle cinsten. Doğru düzgün varrova mücadelesi yapılmamasına rağmen şimdiye kadar ciddi bir varrova hasarı görmedim.

Fakat biraz asabiler, acemi arıcıya hiç şans tanımazlar.

Çevrimdışı hatkobi

• Ana Arı
  • Mehmet Bİ.Eskişehir
« Yanıtla #4 : Ekim 14, 2010, 11:40:34 »
 Çok teşekkür ederim Çakır Bey.Tüm toplum bilinçlenmedikçe işimiz zor.İş yapmak isteyenin işi dahada zor değilmi.Sağ olun.

Çevrimdışı Abdullah Bulca

• Ana Arı
  • Yer: mersin
    • Blog Sitem
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 47
  • Rakım: 350--1800
« Yanıtla #5 : Ekim 16, 2010, 20:29:38 »
mesaj başlığına cevap vermek gerekirse

yeni zellanda da varroa olduğuna göre avustralyada da kesin vardır

Çevrimdışı hatkobi

• Ana Arı
  • Mehmet Bİ.Eskişehir
« Yanıtla #6 : Ekim 16, 2010, 20:53:06 »
 Yeni Zellandada varmış zaten.

Çevrimdışı Abdullah Bulca

• Ana Arı
  • Yer: mersin
    • Blog Sitem
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 47
  • Rakım: 350--1800
« Yanıtla #7 : Ekim 16, 2010, 21:27:32 »
evet haklıymışsın buradaki yazıya göre yok ama yakın zaman da girmesi bekleniyor diyor bu yüzden direncli arı calışmaları yapacaklarmış

http://www.daff.gov.au/animal-plant-health/pests-diseases-weeds/animal/varroa-mite

Çevrimdışı Telat YILDIZ

• Larva
  • **
  • Yer: ORDU
  • Yıldızlar Arıcılık Bal-Polen Ür.ve Paz.
« Yanıtla #8 : Aralık 18, 2010, 16:32:01 »
Tüm arıcılarımız mücadele etmeli
Balı Balcıdan Alın

Çevrimdışı Hüseyin Basri ÇALIŞKAN

• Hüseyin Basri ÇALIŞKAN
  • Ana Arı
  • Yer: AYDIN ÇİNE
    • Arıcılık bilgi paylaşımı bloğum
  • Kovan Sayısı: 90
  • Rakım: 90
« Yanıtla #9 : Aralık 18, 2010, 17:43:53 »
Dünyada varrovaya dirençli arı ırkları ya da ekotipleri mevcut. Varrova bu arılarda da bulunuyor fakat arı mücadele ederek belli bir orandan daha fazla çoğalmasına müsade etmiyor.

Bizim yerli arılarımızdan da varrovaya dirençli olanlar var. Varrova ile mücadeleyi ihmal eden bir çok arkadaşımız var. Buna rağmen kovanları sönme noktasına gelmiyor. Ya da bir kısım kovan sönse bile, bir kısım yoluna devam edebiliyor.

Varrovaya direnç ırklara göre değişiklik gösteriyor. Sakin ve yüksek yavru eğilimi olan arılarda yoğunluk daha fazla oluyor, varrova mücadelesi hiç ihmale gelmiyor.

Asabiyeti biraz yüksek olan ırklarda ise genelde varrova direnci yüksek oluyor.

Benim köydeki arılar böyle cinsten. Doğru düzgün varrova mücadelesi yapılmamasına rağmen şimdiye kadar ciddi bir varrova hasarı görmedim.

Fakat biraz asabiler, acemi arıcıya hiç şans tanımazlar.

Hanım evladı diye tanımlarım ben o ırkları işleri güçleri yoktur yumurtlarlar ana arılarını ne zamana rasam yumurta atıyor bulurum. Arı hiç size bakmaz yere koyun peteğini hiç aldırmaz yavru beslemeye devam eder.

Birde bizim maço delikanlı ırklar var. Bu mahalle benim edasındadır. Değil kovan açmak önünden geçsen belli eder kendini.

Geçen sene 4 senedir bakılmamış bir arıya bakmıştım öyle bir şey yoktu gerçekten kovan derme çatma bahçenin kenarında atılmış çok önce kovana girmiş bir oğulmuş. Teyze dediki bu arı benim nimetim hiç bal bile almadık öle duruyo. SErt mi sert bir arı ama gelde varroa bul agustos sonunda açtım yok ekim sonunda açtım yine yok varroa . bu sene onu normal kovana alıverdik teyze bahçesini işleyecek diye. İlaçsız müdahalesiz onca kapalı yavruya dikkatle baktım bir tek delik yok. Arının üzerinde bir tek varroa yok . Üstelik 300 metre ötede 20 koloni arı var.. Normal çerceveye alınca bu agustosta ilk defa varroa gördüm kolonide.

bildiğimzi bir daha öğrendik. Sürekli petek vermemiz bu varroaya yataklık yapıyor olmamız demek  mi?  cevabıda malesef evet

Yerli ırk. Orda doğal bulunan arı. Doğada arı kolonisini düşünün bulursa yer yavru yapar. Yavru bir anlamda sınırlıdır yani .

Petek gözlerinin daralmasına kimse müdahale edemez. Küçük gözlerin varroaya üreme kısıtlaması getirdiği biliniyor bu gün.

Doğadaki koloni ilaçlanmaz. Sıkışınca mecburdur yani mücadele etmeye. . Bir benzetme yerinde olurmu bilmem ama

''eski toprak''
tır onlar ezanı duydumu yataktan kalkar kapısının önünde pislik varsa kimseyi beklemez süpürür.

Bizim kızlarda ise yeni jenerasyon edası var biraz. İlgilenmesen küserler. İlacını, isteğini aksatırsan hemencecik nazlanırlar. Şimdiki gençler gibi ne alsak ne giydirsek ne yedirsek daha bi yenisi daha bi güzeli çıkıyor karşımıza..İsteklerini karşılasanız bile nazlanıyorlar bazen ..
Adnan Menderes Üniversitesi Çine Meslek Yüksek Okulu Arıcılık Proğramı 2010 mezunu .. Arıcılık Teknikeri.